www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Am pus mâna pe 3 Harley Benton-uri și toate aveau probleme mari la chei și punte care necesitau schimbarea respectivelor piese.

Epiphone Special 2 nu este deloc o chitară strălucită, dar orice este bun pentru a învăța să cânți; abia după ce vei avea ce experiență vei știi exact ce fel de instrument dorești. Dacă vrei neapărat LesPaul și Vintage V100 nu intră în bugetul tău, ia Epiphone. Te felicit pentru alegea unui procesor, care are multe avantaje față de jucăriile de combo-uri mici de care sunt tentați de obicei începătorii. Eventual te poți uita și peste Line6 Pocket-Pod, este unul la vânzare pe forum: http://forums.rgc.ro/topic/88806-line-6-pod-x3-si-pocket-pod/

Link to comment
Share on other sites

Explica te rog cum iti dai seama daca o chitara e comoda sau nu cand nu stii sa canti la acel instrument.Eu sincer sunt chiar curios.

Chitara pe care ai pus tu mana avea JB si 59,doze care nu poti spune ca sunt concepute pentru metale.Mersi

Te trezesti vorbind ca proasta'n targ. In primu rand tin sa te luminez asupra faptului ca noi vorbim despre un ESP eclipse ce vine din fabrica cu doze EMG 81 in bridge si EMG 60 in neck (doze active) ,tu vorbesti de un LTD eclipse cu doze seymour duncan 59 si JB (doze pasive ) deci cu totul alta chitara.

In al doilea rand pot fii si popa satului ca sa imi dau seama ca , cutaway-ul ascutit face chitara destul de incomoda , deoarece te inteapa in picior (altfel fata de un LP obisnuit ) Referitor la feeligul neckului nu ma pot pronunta deoarece e o chestie de gust ( de aia sunt mai multe modele ) .

De unde stiu cum suna ESP eclipse-ul ? Am ascultat unul in romania la muzica store ( ala de la razoare ) mai exact modelul asta http://www.gearhound...se-II_VB_Lg.jpg

Si unul in Sofia cantat de un bulgar foarte talentat http://www.espguitars.com/esp2006/images/guitars/Eclipse-IIFM.jpg

De fiecare data Esp-ul a sunat orgasmic pentru metal si foarte bun pentru rock

Edited by Radu.Sirbu
Link to comment
Share on other sites

chitara aia nu-i pentru oameni care canta stand in fund pe scaun.

 

chitara extra comoda stand pe scaun? -> ML

 

Aici depinde de la caz la caz. Într-adevăr formele astea, ML, V, Warlock, sunt comode, îţi stă chitara fixă la un unghi potrivit, partea proastă este că nu prea poţi folosi un scaun mai lung. Pe principiul ăsta, ceva de genul cred că ar fi şi mai comod.

Personal, ţin chitara mai sus. Din punctul ăsta găsesc foarte comode strat-urile. Ibanez RG, de exemplu, mi se pare prea butucănos.

 

Pe lângă altele, consider LP şi Tele ca fiind nişte chitare greşite, aşa că n-o să dezvolt mai mult subiectul. :)

Link to comment
Share on other sites

salut. Vin si eu cu aceeasi veche intrebare: ce chitara sa imi iau?

Vreau sa imi cumpar o chitara electro-acustica si oscilez intre cateva modele: un takamine eg320 nou (1200 lei cu aproximatie) sau ceva de la washburn: D10SCE (sh la 700 lei cu husa) sau un d10scedl (tot sh, 1000 lei cu case). Ar mai fi si un fender cd-60-ce (sh pe la vreo 700 cu husa) dar din cate am citit nu ar fi cine stie ce...

Puteti sa ma indrumati catre ce sa optez?

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Guest calin77

Ii super simplu , te duci intr-un magazin de chitari, le probezi pe toate si care iti pica mai cu tronc o iei daca nu ai bani indeajuns mai strangi . Important ii sa ai de unde alege si s-o achizitionezi pe cea cu care te simti cel mai confortabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Umber

Am mai postat aici acum cateva zile si un nene mi-a facut niste recomandari in legatura cu ce chitara electrica sa i-mi iau.

TL;DRu vechiului meu post e pratic:- cant la chitara de cateva luni

- chitara e veche de 30 de ani, in stare destul de deplorabila

- vreau sa cumpar una noua, electrica, second hand

 

In momentu de fata sunt 2 intre care nu ma pot decide: Fender Squier bullet si Harley Benton stratocaster.

Squire bullet au recomandato si aici oameni si o gramada din prieteni mei au zis ca e o chitara buna.

 

Pe de alta parte multi din cantaretii mei favoriti folosesc, aparent, Stratocastere. Personal mi sa partu ca Stratocaster suna mai bine pentru muzica "usoara" fata de Squire care mi sa parut ca se indreapta mai mult spre hard-rock/metal dar nu sunt nici pe departe un cunoscator, poate ma insel amarnic si e fix pe dos cum mi sa parut mie :P

 

Stiu ca pana la urma totul se rezuma la opinie personala dar daca aveti vreo opinie despre una, alta sau chiar mai bine ambele as aprecia sa le aud. In momentu de fata sunt asa de indecis ca as putea la fel de bine si sa dau cu banu, deci orice sfat ar ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Am mai postat aici acum cateva zile si un nene mi-a facut niste recomandari in legatura cu ce chitara electrica sa i-mi iau.

TL;DRu vechiului meu post e pratic:- cant la chitara de cateva luni

- chitara e veche de 30 de ani, in stare destul de deplorabila

- vreau sa cumpar una noua, electrica, second hand

 

In momentu de fata sunt 2 intre care nu ma pot decide: Fender Squier bullet si Harley Benton stratocaster.

Squire bullet au recomandato si aici oameni si o gramada din prieteni mei au zis ca e o chitara buna.

 

Pe de alta parte multi din cantaretii mei favoriti folosesc, aparent, Stratocastere. Personal mi sa partu ca Stratocaster suna mai bine pentru muzica "usoara" fata de Squire care mi sa parut ca se indreapta mai mult spre hard-rock/metal dar nu sunt nici pe departe un cunoscator, poate ma insel amarnic si e fix pe dos cum mi sa parut mie :P

 

Stiu ca pana la urma totul se rezuma la opinie personala dar daca aveti vreo opinie despre una, alta sau chiar mai bine ambele as aprecia sa le aud. In momentu de fata sunt asa de indecis ca as putea la fel de bine si sa dau cu banu, deci orice sfat ar ajuta.

 

Squier Bullet, desigur. Ai mai multe şanse să nimereşti mai puţine "erori" de producţie.

Să ne înţelegem, nici una dintre cele două chitare nu este "Stratocaster". Degeaba asculţi Stratocastere, n-are legătură. Singurele Stratocaster sunt făcute de Fender.

Link to comment
Share on other sites

@Umber: Dintre cele doua clar Bullet-ul, insa eu ti-as recomanda sa mai pui ceva si sa iei un Squier Affinity. Eu le-am avut pe amandoua iar Affinity este net superioara. Ce-i drept noua costa dublu dar poti cauta second hand. Daca ai noroc/rabdare o poti gasi in stare foarte buna mult mai ieftin. Valabil pentru orice chitara. Sunt multi care le-au cumparat sau le-au primit si nu s-au tinut de cantat asa ca vand chitare aproape noi la preturi mult mai bune decat in magazin.

 

Subscriu la ce zice 'mnezău. In afara de Fender toate copiile sunt Stratocaster doar ca au forma asemanatoare. In rest nu prea se apropie.

Link to comment
Share on other sites

Acum serios: sunt n-șpe modele de strat destul de diferite între ele (chiar dacã ne gândim doar la cele pe care scrie Fender. Stratocasterul este definit de formã, configurația dozelor și a potențiometrelor, de construcție (bolt-on, electronica montatã pe pickguard), scalã, tip de punte, tipul lemnului și numãrul de bucãți. Aceste criterii variazã uneori mult de la un model la altul, așadar e greu sã definim "ãsta e strat, nu altul". Modelele Squier tot Stratocaster se numesc și au tot ce definește un strat. Cã sunã puțin altfel, cã nu sunt pentru pretențioși, e altceva.

App: Squier Vintage Modified și Classic Vibe mi-au plãcut mai mult decât Fenderele mexicane.

Link to comment
Share on other sites

@draugr: Si asta e adevarat dar parca totusi nici sa comparam Harley Benton cu Fender nu prea merge. Cat despre Squier, sunt de acord ca daca ai noroc sa nimeresti unul bun, poate fi o alternativa daca n-ai mari pretentii sau daca bugetul e redus. Insa nu vorbim aici de Bullet, de la Affinity in sus macar...

Link to comment
Share on other sites

Acum serios: sunt n-șpe modele de strat destul de diferite între ele (chiar dacă ne gândim doar la cele pe care scrie Fender. Stratocasterul este definit de formă, configurația dozelor și a potențiometrelor, de construcție (bolt-on, electronica montată pe pickguard), scală, tip de punte, tipul lemnului și numărul de bucăți. Aceste criterii variază uneori mult de la un model la altul, așadar e greu să definim "ăsta e strat, nu altul". Modelele Squier tot Stratocaster se numesc și au tot ce definește un strat. Că sună puțin altfel, că nu sunt pentru pretențioși, e altceva.

App: Squier Vintage Modified și Classic Vibe mi-au plăcut mai mult decât Fenderele mexicane.

 

Eu mă refeream strict la denumire. Doar Fender poate denumi un produs "Stratocaster". În orice caz, denumirea asta, folosită când nu e cazul poate fi bulversantă, cum s-a întâmplat şi în cazul colegului @Umber. A văzut că spuneau unii "Harley Benton Stratocaster", el a căutat pe net "Stratocaster", i-au apărut nişte neni cu custom shop-uri cântând foarte mişto şi a trăit pentru o clipă cu iluzia că Harley Bentonul e la fel.

Link to comment
Share on other sites

Pe marginea discutiei despre straturi , as avea si eu o intrebare. Diferenta dintre Affinity si bullet , este doar lemnul sau mai sunt si altele? Am intrebat pe cineva care mi-a spus ca diferenta este mica si nu justifica pretul dublu a lui Affinity fata de Bullet. Desi intial am vut Les Paul special 2, iau in considerare si modelele mai sus mentionate.

De chitara asta ce parere aveti ? http://forums.rgc.ro/topic/88972-squier-deluxe-hot-rails-stratocaster/

Link to comment
Share on other sites

@robi96: Am sa-ti raspund aici la mesajul tau privat, poate mai intereseaza si pe altcineva.

 

Din start am sa exclud Epiphone LP Special 2. E o chitara care mie mi s-a parut oribila. Prost finisata, cu materiale de proasta calitate, suna ca o copaie cu corzi, incomoda, si lista poate continua. Din partea mea un mare NU.

 

Bullet-ul a fost prima mea electrica, o chitara bunicica de inceput, clar mult mai buna decat majoritatea copiilor de Stratocaster (la banii astia). Totusi e o chitara modesta de la care nu poti avea mari pretentii. Daca ai noroc insa sa o cumperi fara probleme, poate fi o chitara care sa sune corect (obligatoriu te duci cu cineva care se pricepe sa o testeze, exclus sa o comanzi prin curier). La segmentul asta de pret pot exista defecte constructive, unele mai mici de natura estetica, dar si alte mai mari de natura functionala.

 

Ulterior am avut si un Affinity care mie unul mi s-a parut net superior.

 

Diferentele intre Bullet si Affiniti sunt:

1. Lemnul din care e facut corpul: Basswood (tei) la Bullet si Alder (Arin) la Affinity.

2. Latimea grifului la pragus: 42 mm la Bullet si 40.6 mm la Affinity

3. Hardware-ul, in special cheitele de acordaj care sunt foarte proaste la Bullet si ceva mai bune (in baie de ulei) la Affinity

4. Desi nu am masurat si acum nu mai am Affinity-ul, cred ca grosimea corpului e mai mare la Affinity. Cel putin asta mi se parea de fiecare data cand puneam mana pe ea. Acum imi pare rau ca nu le-am masurat dar poate confirma/infirma altcineva.

5. Exista voci care sustin ca si dozele ar fi diferite la Affinity, desi pe site la Fender ambele figureaza cu Standard Single-Coil (ma rog, la modelul SSS). Recunosc ca nu am desfacut decat Bullet-ul deci nu stiu daca e adevarat sau nu.

6. La Bullet potentiometrele si switch-ul vor incepe sa fasaie, eu am avut probleme chiar si cu jack-ul si le-am schimbat pe toate. Despre Affinity nu-ti pot spune mare lucru pentru ca nu am testat-o in timp. Totusi tind sa cred ca are aceleasi componente.

 

Una peste alta, ca o concluzie personala, Affinity mi-a dat un feeling de chitara mai serioasa comparativ cu Bullet-ul deci daca ar fi sa aleg as alege Affinity. Acum daca merita sau nu diferenta de bani, e decizia ta. Du-te eventual sa le vezi pe amandoua desi daca n-ai o experienta oarecare nu cred ca ai sa vezi mari diferente.

 

Tot ca o parere personala, indiferent de alegere eu m-as orienta catre una second. Se gasesc destule Squier-uri second in stare foarte buna sau chiar aproape noi la preturi decente. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

salut. Vin si eu cu aceeasi veche intrebare: ce chitara sa imi iau?

Vreau sa imi cumpar o chitara electro-acustica si oscilez intre cateva modele: un takamine eg320 nou (1200 lei cu aproximatie) sau ceva de la washburn: D10SCE (sh la 700 lei cu husa) sau un d10scedl (tot sh, 1000 lei cu case). Ar mai fi si un fender cd-60-ce (sh pe la vreo 700 cu husa) dar din cate am citit nu ar fi cine stie ce...

Puteti sa ma indrumati catre ce sa optez?

Mersi

 

de fender cd60ce nici eu n-am auzit pareri foarte bune... materialele din care e facuta ar fi de proasta calitate

 

washburn n-am avut ocazia sa-l testez. dupa denumire, daca nu ma insel, au solid-top. face diferenta! mai solide, mai promitatoare in timp, sunet mai "plin", volum mai mare

 

Am fost primavara asta la Cluj sa-mi iau chitara si ma gandeam la un Fender cd140sce desi mai demult visam la Takamine eg320c. cand am iesit de la mcmusical eram in extaz, caci testasem Takamine-ul. Niciodata nu cantasem pe o chitara acustica mai comoda, cu actiune atat de mica (la mi-ul mic de .011 face un pic fretbuzz pe casuta 2; recomand sa pui corzi mai groase) si care sa sune atat de bine (corzile erau nou noute).

Fenderul m-a lasat rece, asa ca am cumparat Takamine-ul si pot spune ca sunt mandru de el. desigur, acum depinde de preferinte. pe mine sunetul cald al Takamine-ului m-a dat gata. nu-mi permit sa zic ca modelul de Fender nu e bun, doar ca nu mi-a placut chitara aia, avea si ceva mici defecte.

 

asa ca din proprie experienta recomand Takamine :)

 

Salut.

Care credeti ca e mai buna http://www.mcmusic.r...stica-g321.html sau http://www.mcmusic.r...-v105se-nt.html?

Sau poate imi recomandati alta acustica pana in 800 de lei.

 

am testat si un ibanez v74ece-opn la Mcmusical, finisajul mi-a placut la nebunie!!! poate daca testam inaintea takamine-ului aveam o parere mai buna. eu zic sa iei Takamine-ul. dar nu comanda de pe net sau da avans la magazin sa o aduca. era sa fac aceeasi greseala: vroiam sa comand un model fender numit mai sus, dar se pare ca nu era ce mi se potrivea, deci incearca-le neaparat!

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre acest set de chitara pentru un incepator: http://www.soundcrea...ii-id10649.html ??

 

Proasta. Doua posturi mai sus eu mi-am spus parerea despre LP Special II. Iar restul din pachet sunt '3 bucati la 1 leu'. In locul tau as cauta ceva second. Gasesti un amplificator modest pe la 200-300 si de restul iti iei o chitara decenta.

 

 

Eu vreau ca chitara sa fie noua...Si cu bani aia iau numai chitara, de amplificator nu o sa mai am.

 

Daca ai rabdare sa cauti si eventual pe cineva care se pricepe sa te consilieze, gasesti chitari aproape noi la preturi foarte bune. E multa lume care si-a cumparat sau a primit o chitara, a incercat sa invete, n-a reusit si o vinde la juma' de pret.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

da, dar pentru un incepator nu e buna?

 

Asta e o tampenie ca daca esti incepator merge sa canti/inveti si pe o chitara proasta. Din contra, unul care stie sa cante se va descurca sa faca o chitara proasta sa sune binisor, pe cand un incepator se va umple de frustrari ca nu-i suna nimic cum trebuie si isi va spori sansele sa renunte la studiu.

 

Poti de banii aia sa-ti iei doar chitara, canti o perioada prin calculator si cand mai strangi ceva bani iti iei si un amp, o pedala de distors/overdrive, etc.

 

Alta chestie, la o chitara cumparata de noua vei pierde foarte mult cand vei dori sa o vinzi. Iar daca e una proasta, asta se va intampla in cel mai scurt timp, de asta iti recomand ceva second pana te dezmeticesti, intelegi un pic care-i treaba cu chitara si ajungi sa stii ce vrei.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

nu stiu de ce mai astepti sfaturi daca ti se rupe de raspuns. Vrei o chitara foarte slaba, cu un amplificator de cea mai joasa speta, la un pret la care iti poti lua o chitara decenta de pe forum, raspunsul asta il asteptai ?

 

Decat sa canti pe un "amplificator" de asta, mai degraba pe PC sau iti iei ulterior un procesor de tipul behringer v-amp si il legi la boxe. Am avut destule amplificatoare micute, singurul rasarit care merita, e un roland cube.

 

Ia-ti pachetul acela, si cand te mai destepti, si vrei sa scapi de ele, sa zici mersi ca o sa-ti dea careva mai mult de 1/3 din pret de achizitie.

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Achiteni Vlad-mihai

salut,

sunt incepator am 15 ani si ma intereseaza chitara bass am vazut si pe la alti si a inceput sa imi si placa si vreau si eu sa imi cumpar una :

 

asta

http://www.fly-music...tara-bass.html#

sau

http://www.fly-music...-sunburst.html#

 

vreau doar niste pareri :D

 

Multumesc

Edited by Achiteni Vlad-mihai
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.