www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prezentare Chitarã


eduard.alexandru
 Share

Recommended Posts

Trecere sumarã prin diferitele personalitãți ale chitarei cu scopul de a demonstra versatilitatea instrumentului... Nu au fost modificate deloc setãrile din amplificator sau volumul din chitarã. Am umblat doar la switch-urile care comutã dozele (switch-uri care mai scot un sunet discret dacã amplificatorul nu este legat la prizã cu împãmântare).

Export12.mp3

Edited by eduard.alexandru
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dacă te aude 57 cu „versatilă”, te pune să definești versatilitatea și nu știu pe unde scoți cămașa.

Frumoasă lucrare! Lick-uri glorioase!

Chitara este 57 - approved

 

doza din middle e o doza romaneasca, deci sigur nu e "versatila"....poate.. "varsatila"

Dacă justifici afirmația, voi avea surpriza de a afla că nu vorbești aiurea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce e a ta mai versatila decit, sa zicem, Squier Strat?

Påi, credeam că se înțelege foarte bine din descriere. Cablajul e de așa manieră făcut încât permite atât combinațiile de strat, cele de lp, plus inversare de fază, combinații atât în serie, cât paralel și altele. Mai mult, dozele sunt potrivite și alese în așa manieră încât chitara poate suna în multe feluri, de la diverse tonuri curate, până la drive, fără a schimba reglajele amplificatorului.

Link to comment
Share on other sites

Chitara este 57 - approved

 

 

Dacă justifici afirmația, voi avea surpriza de a afla că nu vorbești aiurea.

 

pentru ca mi-au trecut enspe doze d'alea de-a lungul vremii prin mana si sunt cumplit de proaste (le recunosc din 2000 de altele), magneti slabi, bobinaj naspa = mult zgomot pentru nimic, spune-mi ca ma insel si imi retrag afirmatiile...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

posibil, iti spuneam doar cum suna dozele alea stock made in Romania.......

Ce iese din respecivul single-coil se aude chiar la începutul înregistrării; apare şi mai târziu, dar în diverse combinaţii. Eu voiam o doză cu un output mic pentru a contrasta cu outputul mare al dozei bridge şi cu răspunsul în frecvenţă al dozei neck, iar asta s-a potrivit foarte bine cu cerinţele mele.

Tu te-ai legat de versatilitatea chitarei datorită respectivei doze. Eu am motivat opţiunea mea, aşa că te rog să explici cum ar fi făcut un Seymour Duncan SSL-1 chitara mai versatilă.

Link to comment
Share on other sites

Eu eram curios şi am căutat istoricul lucrării, dar nu am găsit începutul. Există ?

Ce vroiam eu să te întreb este cum ridici şi cobori dozele ?

1. Nu există

2. Doza middle este la înălţime fixă, iar înălţimea celorlalte două se reglează din şuruburi.

Link to comment
Share on other sites

1. Nu există

2. Doza middle este la înălţime fixă, iar înălţimea celorlalte două se reglează din şuruburi.

 

1. Ok !

2. Ok, din nou ! Nu imi dadeam seama deloc din poze. Probabil ai gasit o solutie ceva acolo, că nu-mi dadeam seama cum merge fără ramă

 

3. Ok ! :)

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Greu cu expertii astia, dom'le...

asa e amice... dar si mai greu cu astia de 20 de ani care le stiu pe toate, nu?

iar despre cat de "versatila" e chitara aia, in primul rand ca nu inteleg de ce e asa de "versatila"? face si cartofi prajiti sau care e faza? cat despre comparatia seymour Duncan vs doza reghin.. te lamureste amicul de mai sus

Edited by Pava
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.