www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noiseless Pickup


Blacklight
 Share

Recommended Posts

da,ar mai fi din aceeasi gama Fender hot noiseless si Fender lace sensors care vin parca de 3 feluri:red ,blue ,gold.

mie vintage noiseless si gold lace mi-au placut mai mult pt ca mi s-au parut cele mai echilibrate,n3 is cam bright,la fel si hot noiseless.

Edited by subliminal
Link to comment
Share on other sites

Din ce face Fender am probat tot, mai putin Super 55. Hot Noisseles suna intr-adevar a tigaie, cu mult gain si niste inalte urate, Vintage Noisseles au nivel ceva mai mic si parca sunt mai ok, SCN-urile sunt cele mai echilibratem dar parca nu au inaltele la fel de curate ca un single coil veritabil, iar N3 mi se par niste SCN-uri mai fara vlaga. Dintre toate dozele fara zgomot pe care le-ama vut/probat cele mai reusite mi s-au parut cele din serai Area de la DiMarzio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hot noiseless suna ca o tigaie, cu mult inalte, leaga bine notele, eu as merge pe doze yjm, fie alea vechi dimarzio fie astea noi SD.

Am auzit pareri cum ca dimarzio yjm nu ar avea vlaga,dar pe langa ce am acum,ar fi perfecte si asa

Daca o sa am destui bani,cred ca alea o sa le iau

Link to comment
Share on other sites

Si asa iese un nou banc:

De cati chitaristi e nevoie pentru a raspunde la o intrebare pe un forum?

-1 care pune intrebarea;

-3 care isi impartasesc experientele si know-how-ul;

-4 care ii corecteaza pe cei care au gresit;

-2 care vorbesc despre tigara Dry Cooker.

 

Si un admin care inchide topicul si da ban-uri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am auzit pareri cum ca dimarzio yjm nu ar avea vlaga,dar pe langa ce am acum,ar fi perfecte si asa

Daca o sa am destui bani,cred ca alea o sa le iau

 

depinde cu ce compari, sunt nenumarate teste pe yt intre dimarzio yjm si sd fury yjm, pe aceasi chitara/acelasi amp/aceleasi degete:

 

 

merge pe tonuri crunch :

http://www.youtube.com/watch?v=sbsCL0nOb2c

 

si am gasit dupa 20 de minute de cautari:

 

cei care au cantat pe dozele yjm, si vb si de oameni care canta blues/srv au fost foarte impresionati.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Gain is just the ratio of two quantities

 

 

In a sensor, "gain" is synonymous with "sensitivity".

A high-gain sensor will have a larger output (voltage, current, or both) than a low-gain sensor, given the same level of the physical input "signal".

 

Ex. Castigul unei antene ....

Another common usage of the term gain is in antennas, where the gain of an antenna is

 

"the ratio of the power produced by the antenna from a far-field source on the antenna's beam axis to the power produced by a hypothetical lossless isotropic antenna, which is equally sensitive to signals from all directions."

 

 

O fi inceput sarbatorirea ?

 

Vă rog nu mai folosiți termenul ăsta când descrieți un sistem pasiv. Pretty please.????????????

 

Gain inseamna, defapt, castig. Nu prea ai cum sa vorbesti de castigul dozelor.>>>??????

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unul care face liste, unul care face liste cu liste, unul care subliniază cât de meta suntem...

Dacă discuția e informativă tot e bine. Despre thread-uri ca acesta am mai discutat, dar o să întreb din nou: Blacklight, tu la ce fel de finalitate sperai când l-ai deschis? Ce fel de răspunsuri pot exista la întrebarea "Nu știu ce vreau. Ce să-mi iau?"? Dacă pentru tine diferența e arbitrară, ce sens are acest thread?

 

Ex. Castigul unei antene

Da, dar cum măsori câștigul unei doze? Nu zic că n-ar fi posibil sau util, dar dacă n-o fac producătorii, te aștepți s-o facă chitariștii?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Unul care face liste, unul care face liste cu liste, unul care subliniază cât de meta suntem...

Dacă discuția e informativă tot e bine. Despre thread-uri ca acesta am mai discutat, dar o să întreb din nou: Blacklight, tu la ce fel de finalitate sperai când l-ai deschis? Ce fel de răspunsuri pot exista la întrebarea "Nu știu ce vreau. Ce să-mi iau?"? Dacă pentru tine diferența e arbitrară, ce sens are acest thread?

 

 

Da, dar cum măsori câștigul unei doze? Nu zic că n-ar fi posibil sau util, dar dacă n-o fac producătorii, te aștepți s-o facă chitariștii?

 

Daca "asculta de noi " , alege ce vrea el .

 

 

Da, dar cum măsori câștigul unei doze? Nu zic că n-ar fi posibil sau util, dar dacă n-o fac producătorii, te aștepți s-o facă chitariștii?

 

 

Ce zici daca totusi compar doua "doze ' ..he ? ca doar este vorba de "raportul a doua marimi "

 

babeste ...aceiasi chitara , aceleasi corzi cu doze diferite poate sa aiba semnal cu nivel diferit ..comparate aflu care doza este " mai high gain "

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bun, și ce concluzii poți trage în urma catalogării acestor păreri?

 

Sarbatori Fericite !!!!!!!!!

 

Eu am cerut pareri de la cei care au testat aceste doze si ce le-a placut sau nu la ele

 

Orice parere este subiectiva ....numai tu stii ce-ti place !!

 

Ce culoare de chitara i-ti place ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa mergi linistit pe orice in afara de Fender Hot Noiseless pentru ca le-au facut sa aiba output mare si le-au pus poli de otel si magneti ceramici, deci in consecinta au medii si inalte si mai putin joase, de unde impresia ca suna a "tigaie" si sa mai eviti Seymour Duncan STK-S4 ca alea sunt intr-adevar cele mai nereusite doze noiseless, n-au nici output, nici ton, nimic - moarte.

In rest toate au ton apropiat Fender (dar asta in functie si de in ce le bagi - pedale, amplif, etc)

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.