www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noiseless Pickup


Blacklight
 Share

Recommended Posts

  • 7 months later...

Voi folosi topicul asta pentru ca intrebarea mea e oarecum legata de subiect, mai exact se refera la dozele Fender Vintage Noiseless VS Samarium Cobalt Noiseless (SCN)

 

Ma bate gandul sa renunt la niste Vintage Noiseless in favoarea unor SCN-uri si nu stiu daca fac bine sau nu. Le am pe ambele in fata, le-am tot testat comparativ azi insa sunt montate pe doua Start-uri FOARTE diferite si chiar nu vreau sa le interschimb ca sa ma conving. Cert e ca pana acum tind sa pastrez SCN-urile.

 

Stiu ca intrebarea e destul de dubioasa si e din ciclul 'ce preferati, rosu sau roz' dar nu cred ca sunt singurul care a avut dilema asta si poate ma ajuta cineva cu niste pareri PERSONALE. Va rog, fara link-uri si demo-uri de pe youtube, specificatii si altele, been there, done that!

Link to comment
Share on other sites

Am VN pe telecaster si SM pe Stratocaster.VN suna aproape identic cu echiparea

standard.Cit despre noise ramine destul brum.Am obtinut performante asemanatoare

de zgomot ecranind ca lumea dozele standard si cablind ingrijit.

SCN suna bine,tare,complet fara zgomot dar nu suna ca dozele alnico standard.

Un purist al strat-ului ar fi dezamagit.Cam asta este experienta personala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca sunt chitari si chitari, in unele suna mai bine SCN (mai ales in cele foarte bright), in altele suna VN, tu trebuie sa te hotarasti.

 

Dozele sunt usor de schimbat, eu as alege VN din motivele enumerate mai sus. pur si simplu mi se pare ca suna mai aproape de un single coil bun normal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.