www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Colinde Romanesti


Dragos_007
 Share

Recommended Posts

Buna ziua Ma intereseaza sa cant 2-3 coline si in special cele cantate de Hrusca. Am gasit pe net o multime de cantece de-ale lui Hrusca, dar sunt tabulaturi si eu nu stiu cum se procedeaza.

As vrea cantece cu note muzicale, asa cum am invatat la scoala.

Credeti ca tabulaturile sunt ok pentru cantatul la chitara? Daca da, imi poate spune si mie cineva cum pot interpreta tabulaturile?

Mai jos am pus un colind tabulatura.

post-26334-0-27826800-1384599131_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

HRUSCA !!!

Il iubesc pe Hrusca, ador colindele lui. Ce e rau in asta?

As dori ca in ziua de Craciun sa pot canta si eu macar un colind de-al lui, insa vad ca pe aici lumea e deschisa mai degraba la rautati.

Chiar daca am doar 9 ani (stiu, altii ar spune *decat* 9 ani) tot o sa fac eu rost de Hrusca.

Multumesc, oricum, tuturor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

HRUSCA !!!

Il iubesc pe Hrusca, ador colindele lui. Ce e rau in asta?

As dori ca in ziua de Craciun sa pot canta si eu macar un colind de-al lui, insa vad ca pe aici lumea e deschisa mai degraba la rautati.

Chiar daca am doar 9 ani (stiu, altii ar spune *decat* 9 ani) tot o sa fac eu rost de Hrusca.

Multumesc, oricum, tuturor.

 

Pai pe note n-ai sa gasesti, dar daca citesti linkul de la ramurel inveti cum sa citesti acordurile alea

Em = Mi minor

Am = La minor

Acordul Mi minor e format din notele Mi Sol Si

La minor e format din La Do Mi

 

Iti scrie acolo cum pica pe vers fiecare. Trebe doar sa tii ritmu.

Link to comment
Share on other sites

HRUSCA !!!

Il iubesc pe Hrusca, ador colindele lui. Ce e rau in asta?

 

:) Din partea mea era doar o glumă, însa dacă zici ca ai 9 ani, înteleg de ce n-ai prins-o ! Nu-i problemă, ai vreme ! În plus, abia acum am observat că ești din Brăila... ... :P

 

Îți doresc sincer sa cânți ce-ți place ție, să cânți frumos și să te bucuri de chitară !

 

PS :

Banc : Intră Hrușcă într-un bar plin cu rockeri ! ....

 

:)

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut Dragos, nu te lua dupa glumele oamenilor, si canta ce iti place tie sa canti. Asa e, ca Hrusca e cam desuet si cam nepopular printre majoritatea lumii de o anumita varsta, dar asta nu conteaza, daca tie iti face placere, pur si simplu fa-o. Acuma sa te si ajut putin, tabul asa cum l-ai gasit tu nu e chiar un tab, e doar chords and lyrics ( adica acorduri si text). Asta e foarte folositor cand canti. Cand exersezi e ok sa ai note in fata, dar daca nu canti in orchestra atunci sa ai foi intregi cu note nu te ajuta cu nimica, ba mai rau te incurca. De aceea exista acest hybrid de notatie. Asa cum o ai tu nu te ajuta foarte mult. Daca vrei sa vezi la ce te ajuta intra pe tabulaturi.ro si vezi cateva exemple. Acordul este trecut chiar deasupra silabei unde se schimba.

 

Ca si exemplu de colinde foarte bine explicate pt incepatori cauta pe youtube centrul Ziurel, e un baiat care explica destul de ok, si are si cateva colinde

 

Offtopic: ce naiba au facut adminii astia de nu mai poti sa scrii nimica correct si repede, ba chiar e enervant sa postezi

 

Playlistul de pe youtube cu lectiile de care vorbeam:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hrusca poate sa meaga intr-o roata pe tricicleta cu spatele.

 

90% dintre copii vor sa se faca Hrusca.

 

Prima ninsoare incepe cand Hrusca isi acordeaza chitara.

 

Cand Hrusca e racit se amana Craciunul.

 

Hrusca poate imparti o colinda in 3 jumatati egale.

 

Nu exista lesbiene, doar femei care nu l-au cunoscut inca pe Hrusca.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Din ce spuneti voi, se pare ca Hrusca e mai tare ca Chuck Norris

Multumesc CorsairX pentru sustinere.In afara de tine si de Ciocanel, restul nu si-au marit decat numarul de postari inutile pe forum.

Totusi, nu pot sa nu remarc ca deja sunt vreo 72 de downloaduri la colindul postat de mine la inceput, ceea ce inseamna ca sunt multi fani nedeclarati pe acest forum. :wee:

Cantecul de mai jos mi-ar placea sa-l invat primul dar va rog sa ma ajutati si pe mine;literele G,C,D cu rosu din versuri sunt aceleasi cu literele din dictionarul de acorduri? Acordul G se exexuta cu coardele E,A,E pe casutele 3,2,3 simultan? Daca da, de ce cel care a scris cantecul recomanda ciupitura? Adica le ciupesc pe toate 3 o data ?

post-26334-0-02112200-1385036220_thumb.jpg

Edited by Dragos_007
Link to comment
Share on other sites

...Totusi, nu pot sa nu remarc ca deja sunt vreo 72 de downloaduri la colindul postat de mine la inceput, ceea ce inseamna ca sunt multi fani nedeclarati pe acest forum. :wee:

...

:1st:

 

Cred ca te pripesti cu concluziile. Si eu l-am deschis ca sa vad ce nu ti-e clar. Se prea poate ca la majoritatea acesta a fost motivul, dorinta sa ajute sau macar sa inteleaga ceva. Eu n-as paria ca ai dreptate. Nici pe faptul ca ai 9 ani. Ma rog, fiecare poate spune ce doreste. Si eu sunt doctor in biologie :santa:

Link to comment
Share on other sites

Am 9 ani, dar se mai nimereste si tata pe langa mine cand scriu. Totusi domnul Liviu , daca l-ati deschis, de ce ati mai postat daca nu ati avut intentia sa ma ajutati ?

Am observat ca pe forum sunt foarte putine persoane dornice sa ajute. Avea dreptate tata cand zicea sa ma las de forumul asta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca e si tatal tau pe aproape atunci se explica exprimarea necaracteristica varstei mentionate de tine.

Mestere, un pic prea repede tragi concluzii! Nu deschideam fisierul daca nu intentionam sa ajut. Insa avea rost sa repet ce au scris altii? Probabil ca ai observat, m-am adresat direct tie, ca raspuns la postarile tale. Prima chiar s-a dorit a fi o incurajare, cu ce intentie crezi ca am facut-o?

Totusi si glumele, in anumite limite, fac parte din farmecul forumului. Nu cred ca vreun coleg a avut ceva personal cu tine. Mai sunt si de-astia, dar sunt rari, si in general sunt avertizati si banati. Grow up, man! In orice topic vei gasi pe langa discutiile la subiect si off topic-uri de toate felurile. Eu zic sa te obisnuiesti si sa nu o iei in nume de rau. Considera aceste experiente pregatire pentru lumea reala, care e muuult mai naspa.

Si, btw, nu e nevoie pe forum sa imi spui "domnul". Sunt un user, asemenea tie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cantecul de mai jos mi-ar placea sa-l invat primul dar va rog sa ma ajutati si pe mine;literele G,C,D cu rosu din versuri sunt aceleasi cu literele din dictionarul de acorduri? Acordul G se exexuta cu coardele E,A,E pe casutele 3,2,3 simultan? Daca da, de ce cel care a scris cantecul recomanda ciupitura? Adica le ciupesc pe toate 3 o data ?

Deci ?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca pe forum sunt foarte putine persoane dornice sa ajute. Avea dreptate tata cand zicea sa ma las de forumul asta.

 

Tatăl tău are dreptate oarecum. Acum, tot el ar trebui să înţeleagă o terreabă. Având în vedere posibilităţile de astăzi, membrii unui forum nu trebuiesc trataţi ca nişte enciclopedii. Ai tot internetul ăsta la îndemână care îţi oferă foarte multe informaţii. 90% dintre răspunsurile date pe forumul ăsta provin din mediul online. Tehnologia şi accesul la informaţie pe care îl avem permite oricui să găsească răspunsuri la întrebări simple foarte rapid. Din cauza asta anumite topicuri sunt tratate mai în glumă. Iarăşi, ar trebui să înţelegi că nu este nimic rău în asta. Ăsta e un loc prin care stăm în timpul liber, mai spunem o glumă, mai râdem, mai ascultăm ceva. Nu avem structură de institut de învăţământ, nu avem profesori de instrumente, nu este ăsta rostul forumului. Majoritatea te-am îndruma prost din punctul ăsta de vedere, fiind, în cea mai mare parte, amatori. Ne regăsim pe forumul ăsta datorită pasiunii şi nu datorită experienţei pe care o avem, discuţiile nu trebuie să ţină loc de studiu şi nici n-ar avea cum.

 

Majoritatea colindelor şi cântecelor "populare", le vei găsi în formatul pe care l-ai găsit tu. Versurile, cu acordurile semnalate deasupra. Motivul e unul lesne de înţeles, sunt compoziţii simpluţe, repetitive, nu are rost să le rupi într-o partitură de 6 pagini, pentru că ar fi mult mai greu de citit. Privitor la identificarea acordului, îţi sugerez să studiezi formele acordurilor. Mai toate piesele astea folosesc acorduri simple, majore şi minore. Învaţă-le pe-alea. Cântecul va suna indiferent de ciupitură. Pentru început poţi lovi toate corzile acordului. Mai important este ritmul, nu neapărat notele exacte. Pe ăla trebuie să-l prinzi. Ăla nu-ţi apare pe tabulatură. Pe urmă, după ce te obişnuieşti cu acordurile, poţi încerca şi unele ciupituri. Iarăşi, acolo nimic nu e strict. Urechile îţi sunt cel mai bun îndrumător. Dacă ţie îţi sună bine, înseamnă că e "corect".

Ia-o uşurel. Ia primul colind, "Florile dalbe" şi ascultă-l de mai multe ori. Înţelege-i ritmul. Pe urmă, tu, din tabulatură ştii o chestie. Ai două acorduri, Em şi Am. Succesiunea asta se repetă tot cântecul. Încearcă să ţii ritmul odată cu piesa. Aici nici nu trebuie să foloseşti acorduri, poţi cânta doar două note, La şi Mi. Cântă-le pe ritmul respectiv, odată cu piesa. Vezi care unde este, ascultă unde sună notele bine. Pe urmă încearcă cu acorduri. Pentru început loveşte toate notele acordului, încearcă să le schimbi. Dacă nu-ţi sună bine, poţi încerca câte două note din acord. Eu unul aş încerca o combinaţie între corzile La şi Re când ţin acordul La minor şi corzile Mi şi La când ţin acordul Mi. Să ţin basul piesei oarecum. Dacă asculţi, ritmul îl numeri 1-2, 1-2, 1-2, 1-2. Pe fiecare bătaie câte o notă. Experimentează, încearcă să te joci cu chitara până începi să auzi ceea ce cânţi.

 

Crede-mă, ciupitura exactă trebuie s-o descoperi tu. Dacă-l întrebi pe Hruşcă să-ţi spună exact unde pune degetele şi cum, sunt sigur că nu-ţi poate spune exact. Face ciupitura respectivă instinctiv.

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult domnilor. Cam astea sunt raspunsurile civilizate pe care eu le asteptam. :yay:

Totusi, nu imi este prea clara treaba cu acordurile. Am gasit pe site-ul acesta http://gdrbughy.wordpress.com/2009/07/05/acorduri-pentru-chitara/ niste acorduri insa nu stiu punctele negre pe ce coarde sunt, adica se interpreteaza ca aici ? http://tzontonel.files.wordpress.com/2009/04/chitara.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da. Există mai multe tipuri de diagrame. Majoritatea îţi arată prăguşul chitarei mai îngroşat sau dublat, să-ţi dai seama că acolo ai prima tastă. În cazul site-ului respectiv, sfatul meu este să ieşi de pe el şi să nu-l mai deschizi. Diagramele nu sunt destul de clare şi chiar sunt greşite, nu îţi sunt prezentate corzile pe care trebuie să le loveşti şi cele pe care nu trebuie să le auzi, de asemenea sunt folosite nişte variaţii mai ciudate, faţă de formele clasice pe care le găseşti mai peste tot, lucru ce te-ar putea încurca. Fiind limbaj universal, caută în engleză "basic chords", "major/minor chords", "guitar chords", sau fiecare acord "Am chord". La fiecare acord o să găseşti mai multe poziţii pe gât, rezumă-te la cele de bază pentru început.

 

Eu unul folosesc site-ul ăsta: http://jguitar.com/chordsearch

Scrii în căsuţă, "Am" de exemplu şi îţi apar acordul La minor în mai multe poziţii.

După cum poţi observa, diagramele sunt mai clare decât în exemplul dat de tine. Ai prăguşul mai îngroşat, ştii că acolo-i prima tastă, ai scris numărul tastei (5th fret = tasta 5) pentru acordurile care nu se cântă la prima tastă, ai X pentru notele care nu trebuie să se audă când cânţi acordul şi 0 sau O pentru notele cântate pe coarda liberă.

 

Pentru început, astea sunt de bază. Vei găsi în cântece alte acorduri, desigur, caz în care poţi folosi site-ul pe care ţi l-am dat, scrii acolo numele acordului şi-ţi va fi prezentată diagrama. Găseşti multe lucruri utile acolo. De la dictionar de acorduri, unde poţi căuta o clasă întreagă de acorduri, până la Chord Namer, o chestie foarte utilă care îţi permite să introduci tu forma unui acord, iar el îţi găseşte numele acestuia.

 

Nu ar trebui să neglijezi teoria, să înţelegi cum se formează acordurile, diferenţele între ele, ce reprezintă 7, 9, b, #, etc. Aici nu ştiu ce să-ţi recomand, probabil un manual de muzică din clasele primare te-ar ajuta, însă nu ştiu cât de explicite sunt. Portalul ăsta are destule informaţii utile, totuşi, nu ştiu dacă nu te va plictisi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de tot pentru ajutor. Linkurile respective sunt raspunsurile la toate intrebarile mele.

Totusi, parintii mei au mari semne de intrebare asupra acestui gen de studiu: tabulatura. Eu la profesor, la Palatul copiilor, invat teorie iar cantecele sunt toate din cartea lui Mateo Carcassi, cantece clasice. Banuiesc ca profesorul (care este si in varsta) nu o sa ne arate niciodata cantece noi, moderne, pentru ca nu a trecut prin asa ceva. Parintii mereu ma intreaba cum se vor impaca cursurile de profesor cu tabulaturile. Dvs ce spuneti ? Cam care sunt diferentele ?

Link to comment
Share on other sites

Amândouă reprezintă un mod de a nota o linie melodică. Amândouă au lipsuri şi avantaje. Cel mai mare dezavantaj al tabulaturilor este că, pentru început, procesul de învăţare este mult prea rapid şi îţi poate fi greu să vrei să abordezi un proces mai elaborat de a învăţa o melodie. Tabulaturile îţi dau mură-n gură, degetul 1 pe tasta 2, degetul 2 pe tasta 3, etc. Nu îţi spun durata notelor, nu îţi spun notele, nu îţi indică tonalitatea. Poţi cânta 10 ani după tabulaturi şi dacă-ţi spune cineva să cânţi în Do minor, să te blochezi. Partitura e mai greu de înţeles. Din motivul ăsta, ai nevoie de un bagaj mai mare de cunoştinţe.

Acum, pe Hruşcă n-o să-l pună nimeni pe partitură, aşa cum nici pe Vivaldi nu-l pune mai nimeni pe tabulatură. În cazul celui dintâi, ar fi un exerciţiu interesant pentru începători, însă inutil, având în vedere că tot ce trebuie să ştii sunt 3-4 acorduri, iar în cazul celui din urmă, tabulatura nu permite notaţii importante în interpretarea unor compoziţii cu un grad mai ridicat de complexitate.

 

Muzica e muzică. Că e clasică sau uşoară, tot cele 7 note stau la bază. Nu te împiedică nimeni să fii inventiv şi să aplici ceea ce înveţi la cursurile de chitară clasică pe colindele lui Hruşcă. Depinde şi care e direcţia spre care vrei să te îndrepţi. Pentru început, cursurile cu un profesor de chitară clasică sunt cele mai "sănătoase", însă, dacă nu-ţi place ceea ce faci, e posibil ca peste câţiva ani să uiţi chitara în colţul camerei şi să nu-ţi mai placă să cânţi. Există şi profesori de chitară modernă, însă, metodele lor sunt, în general, mai neortodoxe decât în cazul profesorilor de chitară clasică. Oricum, dacă tragi linie, profesorul e important să-ţi explice unele lucruri şi să te îndrume. Cea mai mare parte a muncii tu singur trebuie s-o depui.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Aveti toate aprecierile tatalui care din curiozitate citeste si el ce se scrie pe aici. Profesorul nu e de acord cu tabulaturile, zice ca alti profesori aplica metodele astea, ca sa vada parintii ce randament are copilul si ce bun e profesorul ca-l invata repede sa cante.

O sa merg in continuare la cursuri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As dori ca in ziua de Craciun sa pot canta si eu macar un colind de-al lui.

 

Daca te grabesti putin cu studiul poate reusesti sa canti colinde inca de la intai decembrie, asa cum cere datina strabuna. Invat-o si pe asta. :lol:

 

 

 

Hrusca poate sa meaga intr-o roata pe tricicleta cu spatele.

 

90% dintre copii vor sa se faca Hrusca.

 

Prima ninsoare incepe cand Hrusca isi acordeaza chitara.

 

Cand Hrusca e racit se amana Craciunul.

 

Hrusca poate imparti o colinda in 3 jumatati egale.

 

Nu exista lesbiene, doar femei care nu l-au cunoscut inca pe Hrusca.

 

Lui Hrusca nu-i trebuie casa de discuri, el are chitara cu CD-Writer.

 

 

post-997-0-40708400-1384934446_thumb.jpg

 

Cremenala!!! :biglaff: :biglaff: :biglaff:

 

 

Spor la studiu, Dragos!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.