www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze : Intrebari De Baza (Pt Chitara Electrica)


andrușcaiepuraș
 Share

Recommended Posts

Salut

Curiozitatea acum mi s-a indreptat asupra dozelor si am mai multe intrebari:

1. Care e diferenta atat de alcatuire cat si de sunet dintre dozele singlecoil si humbuckere?

2. Care sunt principalele tipuri de magneti (ceramice,alinco...) si diferentele dintre ele?

3. Care sunt tipurile de output si cum inflenteza sunetul? diferente etc

4. Care e diferenta dintre doza acoperita si cea expusa,daca exista (in afara de diferenta evidenta) sau de ce sunt doze acoperite?

5. Care sunt firmele cele mai ok de doze si ceva despre ele?

6. As vrea sa stiu daca se poate testa sunetul unei doze in magazin.

7. Cam ce magazine din bucuresti au o tona de doze de vanzare? (preferabil cu showroom)

8. Am auzit ca dozele active dau un sunet mai clar de distors. E adevarat? (detalii)

 

si nu uitati: detalii Detalii DETALII!

Link to comment
Share on other sites

si nu uitati: detalii Detalii DETALII!

 

Tu nu uita: Google, Google, Google. La majoritatea întrebărilor ţi-aş răspunde cu citate de pe wikipedia, iar la alea privitoare la magazine tot cu căutări pe google. Esound, Mcmusic, Guitarshop, etc.

Cât despre "sunetul dozei în magazin", nu prea îţi oferă nimeni posibilitatea asta. Până la urmă de-asta ai specificaţiile producătorului. Că marea parte a banilor pe alea le dai, nu pe magneţii de 1$ şi nici pe plasticul de 50 de cenţi. "Sunet clar de distors", ce-i ăla? "Firme ok de doze" sunt alea care produc doze. Dozele acoperite cu plastic nu sună diferit faţă de cele neacoperite. Cele învelite cu înveliş metalic, sună diferit faţă de variantele lor fără înveliş.

Link to comment
Share on other sites

Salut

Curiozitatea acum mi s-a indreptat asupra dozelor si am mai multe intrebari:

1. Care e diferenta atat de alcatuire cat si de sunet dintre dozele singlecoil si humbuckere?

2. Care sunt principalele tipuri de magneti (ceramice,alinco...) si diferentele dintre ele?

3. Care sunt tipurile de output si cum inflenteza sunetul? diferente etc

4. Care e diferenta dintre doza acoperita si cea expusa,daca exista (in afara de diferenta evidenta) sau de ce sunt doze acoperite?

5. Care sunt firmele cele mai ok de doze si ceva despre ele?

6. As vrea sa stiu daca se poate testa sunetul unei doze in magazin.

7. Cam ce magazine din bucuresti au o tona de doze de vanzare? (preferabil cu showroom)

8. Am auzit ca dozele active dau un sunet mai clar de distors. E adevarat? (detalii)

 

si nu uitati: detalii Detalii DETALII!

 

1. Alcatuire: google, wikipedia. Chiar asa de greu e?

Sunet: probeaza doze din ambele clase si trage singur concluziile.

 

2. Ce dracu de intrebare mai e si asta, ba frate? Suna cam asa: Care sint cele trei culori de pe drapelul romaniei (rosu, verde, albastru)?

 

3. Din cite stiu eu, outputurile nu sint outputuri, si nici nu sint categorisite. Outputurile sint output si atit. Se masoara in centim... err, in ohmi. Cred.

 

4. Alea cu capace au mai mult bas. Alea fara capace n-au mai mult bas. Sint acoperite pentru ca asa au vrut aia care le-au facut. Intreaba-i pe ei.

 

5. Care e cea mai ok firma producatoare de mere? Explica de ce.

 

6. Probabil, cu conditia ca doza sa fie deja montata pe o chitara. Altfel nu sta nici dracu sa puna doza acolo ca s-o testezi tu.

 

7. Nu stiu unde gasesti o tona de doze, dar sper sa nu lucrez acolo vreodata.

 

8. Sunte clar de distors? Pai ori e distors, ori e clar? (detalii).

 

si nu uita: N-AVEM CHEF!!! Cauta singur, Pica-Para.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunte clar de distors? Pai ori e distors, ori e clar? (detalii).

 

si nu uita: N-AVEM CHEF!!! Cauta singur, Pica-Para.

clar de distors adica mai asa mai putin bruiat nu stiu cum sa zic ideea e ca nu e acelasi lucru cu clean e tot distors dar care se aude mai bine.

si zau asa, daca n-aveti chef nu mai postati

adevarat, unele intrebari sunt ceva mai evidente, dar caut si eu pe unde pot detalii pe care nu le aflu de pe google, incerc si eu sa vad sfaturile unora care ar putea avea experienta in domeniu, si le mai pun si pentru alti incepatori care ar putea sa dea de topicul asta.

 

am vazut la unele doze specificat output mare, moderat si vintige si nu stiu la ce se refera

in legatura cu magnetii nu stiam ca i-am spus deja pe toti (a se observa etc-ul) poate mai sunt cine stie, si vreau si eu care-i diferenta dintre ceramice si alinco.

am auzit ca mcmusic are o tona de doze (pana acum n-am vizitat decat site-ul) si are mult mai multe decat magazinele de care deja stiam (senia,guitarshop,muzica store) si ma intrebam daca mai sunt magazine cu atat de multe doze

Link to comment
Share on other sites

Vine omu pe forum de chitaristi, iar "meseriasii" il trimit pe goagle. Ramane sa palavragim despre tanti Florica si nea Jiji daca ne trimitem incepatorii sa caute prin alte parti sau nu avem chef si timp de ei. Asa se distruge o comunitate, asa pleaca adevaratii chitaristi de pe forum (daca ai jdemii de posturi nu inseamna ca esti vre-o scula de chitarist) si mai sunt aspecte negative. Oricum, urat din partea voastra! :death:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Cred că, în principal, s-a dorit încurajarea DIY-ul... Nu să se mute wikipedia de ici-colo.

 

Ar fi avut parte de mai mult dacă măcar citea câteva noţiuni de bază şi să întrebe ce nu a înţeles din ce-a citit... Se numeşte [ se numea, cel puţin ] "Temă pentru acasă"

 

De exemplu : "output mare, moderat si vintige si nu stiu la ce se refera"... cu alte cuvinte, "un litru, trei litri şi-un măr" ... :P

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vine omu pe forum de chitaristi, iar "meseriasii" il trimit pe goagle. Ramane sa palavragim despre tanti Florica si nea Jiji daca ne trimitem incepatorii sa caute prin alte parti sau nu avem chef si timp de ei. Asa se distruge o comunitate, asa pleaca adevaratii chitaristi de pe forum (daca ai jdemii de posturi nu inseamna ca esti vre-o scula de chitarist) si mai sunt aspecte negative. Oricum, urat din partea voastra! :death:

 

Ai si n-ai dreptate. Mie mi se pare util un sfat/link/trimitere ( dar specificata, cu adresa...nu doar "google") care sa te puna pe directie. Astfel se face economie de fraze. Pe de alta parte, daca cel ce intreaba n-are chef/timp sa citeasca trimiterile si vrea raspunsuri " acum " si " aici ", atunci poti sa-i raspunzi cu " n-am chef ". Io n-am un an de cand sunt pe RGC, dar l-am citit aproape integral inainte sa-mi fac cont :).

Link to comment
Share on other sites

generatie de mura-n gura.

sunt intrebari atat de generale si de baza incat sincer mi se pare jenant sa nu cauti singur raspunsurile, pe care le gasesti in mii de locuri, si in plus mai inveti si tu un internet browsing, o engleza, alea alea.

 

sincer cred ca de aia se si duce naibii forumul asta, ca s-au purtat discutii in timp, s-au facut eforturi sa se posteze raspunsuri detaliate, link-uri samd, si tot mai vine cate unu fara sa caute inainte si intreaba cum sa isi seteze floydu sau care e diferenta intre single coil si humbucker. pai cum sa nu te plictisesti, sa nu faci misto.mai fain e cand vine cate un "priceput" cu dorinte de afirmare si da "sfaturi", nu gluma.

 

puneti mana si cautati, ca nu aveti nicio scuza, aveti unde, nu ca altii care n-au avut nici internet, nici tabulaturi, nici youtube

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Eu va inteleg, aveti dreptate dar despre ce sa vorbim atunci pe forumul chitaristilor? Diy? 2-3 pe forum sunt super meseriasi si ne fac sa balim la lucrarile lor (ca doar de asta mai intru pe forum). Bun, in rest? E un incepator care a apelat la o comunitate de mesieriasi in ale chitarei pentru niste lamuriri clare, si a fost trimis la plimbare, ba chiar a primit si o informatie gresita.

 

Putin edit: Ramurel, esti forumist vechi si nu am nimic cu tine,ba chiar te stimez ca postezi chestii constructive: poate la inceput, cand ai venit pe forum nu ai pus astfel de intrebari, e adevarat, dar cand adresai cate o intrebare venea un meserias si iti raspundea la obiect. Acum sunt pustii de 20 de ani, cu jdemii de posturi care se baga ei sa dea super sfaturi

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

Dar nu m-am referit la DIY-ul de scule, aparate, etc, ci la ideea în sine de DIY [ do it yourself ] .

 

Adică

"Foaie verde solzi de peşte

Pune mâna de citeşte !

Şi de-ai vreo nelămurire

Dă-ne şi nouă de ştire !"

 

:P

 

Nu cred să fi fost cineva luat în cătare, dacă n-a priceput nişte faze, nişte dar nici chiar aşa...

 

E ca aia cu Mr. Bean când se duce el la biserică şi habar n-avea Psalmu', da' nici cărticică n-avea la el... :)

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

din moment ce s-a mai discutat acelasi lucru, nu vad de ce trebuie ras-discutat. daca a citit, a inteles in parte si are intrebari mai specifice, atunci da, putem vorbi de o discutie constructiva, altfel ne racim gura degeaba...maine iar intreaba unul.

 

bun, e incepator...cel putin la chestii generale poate da un search pe google si mai apoi pe youtube, unde gasesti aproape tot, si deja vorbim si de informatie audio si video, nu numai text, deci mai da-o dreaq...

Link to comment
Share on other sites

macar poate cineva sa dea un raspuns serios si legat de topic?

la intrebarile astea mai de baza, diferenta dintre humbucker si singlecoil e destul de evidenta, stiu notiuni de baza, ma intereseaza aspecte ale diferentei care nu le gasesti oriunde, pe you tube sau altundeva, pe care as puteasa le aflu de la niste "meseriasi" ca sa citez.

valabil si pentru restul intrebarilor

si sunt foarte curios de diferentele dintre outputuri si magneti, si de ultima intrebare

Link to comment
Share on other sites

pai.... ce sa zic... mersi!

 

m-am lamurit complet cu ultima intrebare, si in privinta celorlalte,

dar totusi informatia asta imi ridica noi intrebari, dar care sunt totusi prea particulare si off topic

din topic a mai ramas nelamurita penultima intrebare.

Edited by andrei.francisco17
Link to comment
Share on other sites

doze gasesti la magazinele de instrumente, atat la MCMusic sau Guitar Shop.

Insa pana nu o montezi pe chitara ta, sa o auzi cu urechile tale, tot degeaba. La fel si cu diferitele pedale, eu am invartit vreo 7-8 pana am ajuns la una care chiar imi place, indiferent cat de bine suna pe youtube.

lumea s-a luat de tine ca ai pus intrebari generale fara sa i un scop precis in ceea ce vrei: diferenta intre humbucker si single ? Daca continuai si mentionai ca vrei sa canti blues sau country, te trimitea cineva la single, sau vrei ceva mai "greu", iti recomanda humbucker. asa te-au luat la suturi.

tu chiar vroiai sa afli totul intr-o zi.

Link to comment
Share on other sites

Eu va inteleg, aveti dreptate dar despre ce sa vorbim atunci pe forumul chitaristilor?

Există un thread relativ interesant despre lirică, momentan cam atât. Când ați văzut ultima dată discuții despre compoziție, tehnica interpretativă, estetică etc.?

Se pare că chitaristul român e ceas la cântat, doar cu electronica stă mai prost.

 

informatia asta imi ridica noi intrebari

Felicitări, ai un creier. Zi merci că n-ai pus întrebări despre călătoria în timp sau alte lucruri complicate, vezi acolo dureri de cap.

Link to comment
Share on other sites

Mai e o observație pe care am uitat-o: eu când am început să fiu interesat de chitare am găsit informații despre doze, efecte, amplificatoare etc. înainte să găsesc RGC. Nu era YouTube atunci, dar situri gen http://ampage.org/ există de prin anii '90.

A devenit atât de popular forumul ăsta încât e prima destinație la care sunt trimiși începătorii de către motoarele de căutare?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.