www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Textul


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

Top 10 - cele mai difuzate melodii la radio in 2013 ( artisti romani )

 

10.Elena Gheorghe si Glance - Ecou

9. What's Up si Andra - K la meteo

8. Cabron cu What's Up si Iony - Iarna pe val

7. DJ Rynno feat Sylvia si Phelipe - Chiar daca ai plecat

6. C.R.B.L. si Adda - Petre

5. Corina si Pacha Man - Pernele moi

4. Smiley, Alex Velea si Don Baxter - Cai verzi pe pereti

3. Loredana Groza si Cabron - Apa

2. Connect - R - Love is the way

1. Deepcentral - O stea

 

Lideri de audienta sunt Kiss Fm si Radio Zu.

 

Io le-am ascultat pe toate zilnic ( fac naveta cu un maxi taxi unde se asculta numai radiourile astea doua ). Le stiu pe derost aproape. Nu-mi plac textele lor. Intrebarile mele sunt urmatoarele : 1.ce trupe/textieri/artisti romani contemporani - ce scriu texte decente pentru piesele lor - cunoasteti? ( ma refer strict la texte in limba romana ).2 I-ati auzit pe vreun post de radio?

Link to comment
Share on other sites

Ba aia cu o stea e...ok. Dar restul sunt an abomination of cica..music :)

 

Mie personal mi-ar fi rusine sa cant asa texte...Poate doar ca parodie! Cum sa canti despre ierni pe val, meteo...seriously???Caprioare=)))) si dinalea

 

Daca stiti filmul Demolition Man, imi aduc aminte astea de faza cu ,,melodiile oldies'' ce le ascultau in masina si tipu zice ,,someone put me back in the freezer''

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba aia cu o stea e...ok. Dar restul sunt an abomination of cica..music :)

 

Mie personal mi-ar fi rusine sa cant asa texte...Poate doar ca parodie! Cum sa canti despre ierni pe val, meteo...seriously???Caprioare=)))) si dinalea

 

 

Si totusi sunt cele mai ascultate melodii....cu textele astea de 2 lei..

Tineretul Romaniei s-a cocalarizat si prostit muuuult de tot....iar "artistii" astia profita si fac melodii de toooata jenaa....iau un sac de cuvinte il baga in blender si gata melodia.

Sad but truee.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu generalizam. Nu numai "tineretul" este ascultator, iar ca factor de decizie la producatori nici atat.

Tot noi suntem de vina. Scoateti lucruri de calitate, cu texte corecte gramatical si literar si tineretul isi va intoarce fata in directia voastera.

 

mi-ar placea sa discutam despre " corectitudinea " unui text. DPV gramatical se intelege ca e prima conditie...dar "literar" ?

 

P.S. ironia aia cu "deep" din postul de mai sus a lui fixxed_metalhead...sa mor io daca o inteleg...

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

Daca melodia suna bine, mai conteaza textul ?

ca tot ne place AC DC :

Lovit de trasnet

 

(Tunetul) (x10)

Am fost prins

În mijlocul cai ferate (Tunetul)

Şi am ştiut nu exista cale de întoarcere (Tunetul)

Mintea mea alergat

Şi m-am gândit ce aş putea face (Tunetul)

Şi am ştiut

Nu era nici un ajutor, nici un ajutor de la tine (Tunetul)

Sunet de tobe

Bat în inima mea

Tunet de arma

Ma sfasie in bucati

Ai fost - lovit de trăsnet

Am mers pe autostrada

Am spart limitele, lovim oraşul

Am trecut prin Texas, da Texas

Şi am avut ceva distracţie

Am întâlnit nişte fete

Niste dansatori care ne-au distrat

Incalcand toate regurile, jucand toate prostiile

Da, da, ei, ei, ei ne-au bubuit mintile

Imi tremurau genunchii

Pot veni din nou, vă rog?

Yeah doamnele au fost prea dragute

Ai fost - trăsnit, lovit de trăsnet

Da, da, da, lovit de trăsnet

Oh, lovit de trăsnet

Da

Acum, ne tremura la genunchi

Pot veni din nou, vă rog?

Lovit de trasnet, lovit de trăsnet

Da, da, da, lovit de trăsnet

Lovit de trasnet, da, da, da

A zis Da, e bine

Noi facem bine

Da, e în regulă

Noi facem bine

Deci, bine

Lovit de trăsnet, da, da, da

Trasnit, lovit de trăsnet, lovit de trăsnet

Whoa draga, draga, lovit de trăsnet

Ai fost lovit de trăsnet, lovit de trăsnet

Lovit de trăsnet, lovit de trăsnet

Ai fost lovit de trăsnet

 

 

Acum sa nu-mi sariti in cap cu "starea de spirit" pe care-o comunica textul de mai sus, chiar daca e rudimentar si bla-bla-uri...personal, textul de mai sus mi se pare la fel de rudimentar ca un text scris de ... Alex Velea sa zicem...

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

Bine, nu prea poţi să compari, pt că altfel "sună" cuvintele în engleză. Traducerea sună ca o nucă-n conservă .

 

 

 

"You've been ... You've been ... You've been .... Thunderstruck " :rokon:

 

Şi dacă mai ai şi spectatorii potriviţi... :)

 

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Bine, nu prea poţi să compari, pt că altfel "sună" cuvintele în engleză. Traducerea sună ca o nucă-n conservă .

 

 

 

"You've been ... You've been ... You've been .... Thunderstruck " :rokon:

 

Şi dacă mai ai şi spectatorii potriviţi... :)

 

 

 

 

.

 

uite, asta suna bine si-n romana ( e drept ca e tradus de un poet...dar cred ca diferentele vorbesc de la sine

 

Suflare în vânt

Câte drumuri ajunge un om să străbată

Înainte să-l poţi numi om?

Pe câte mări un porumbel va zbura

Până pe nisip cade-n somn?

De câte ori bombe grele-au să cadă

Până la total abandon?

Răspunsul, prietene, e suflare în vânt

Răspunsu-i suflare în vânt

Câţi ani pe pământ poate-un pisc să existe

Până ce spălat e de mare?

Şi câţi ani poate un popor să reziste

Până la visata eliberare?

De câte ori te prefaci că eşti orb

Ca să nu vezi lumina cea mare?

Răspunsul, prietene, e suflare în vânt

Răspunsu-i suflare în vânt

De câte ori trebuie să priveşti drept în sus

Înainte să vezi ceru-adânc?

Şi câte urechi ar trebui să ai

Ca să-i auzi pe cei care plâng?

Şi câte morţi ar trebui să înduri

Ca să vezi câţi au murit pe pământ?

Răspunsul, prietene, e suflare în vânt

Răspunsu-i suflare în vânt

 

ok, stiu ca e o comparatie deplasata...dylan pe versuri este rege :)...

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

ok, sa presupunem ca suna amandoua traducerile prost. Dar daca le comparam DOAR textele in versiunea lor originala ( Thunderstruck si Blowing in the wind ), ma tem ca Thunderstruck n-are cum se raporta la Blowing in the wind ( e ca si cand as urca io in ring cu Klitschko :). Vorbim strict despre text. Nu fac comparatii intre AC DC vs Bob Dylan decat dpv al textului. Stiu ca mi se va reprosa ca nu e ok sa "dezbraci" o piesa de linia ei melodica si sa-i iei la disecat textul, si sunt partial de acord cu reprosul asta. Spun "partial", pentru ca in cazuri extreme n-ai cum sa te faci ca nu auzi ce zice ala de-ti canta. Ma rog, Thunderstruck nu e tocmai un caz "extrem". E aproape-digerabil textul. Stiu ca unii se axeaza mai mult pe text iar altii pe muzica. Intrebarea mea initiala era intreptata spre industria muzicala romaneasca, si vad ca nu mi-a raspuns nimeni : 1.ce trupe/textieri/artisti romani contemporani - ce scriu texte decente pentru piesele lor - cunoasteti? ( ma refer strict la texte in limba romana ).2 I-ati auzit pe vreun post de radio?

Link to comment
Share on other sites

ma tem ca Thunderstruck n-are cum se raporta la Blowing in the wind

 

Dar... de ce? Pentru că-ți place ție mai mult? :)

Uite altă piesă despre gratuitatea cosmică a machinațiilor noastre sociale:

E superioară prin brevitate și contextul artistic modernist în care se afirmă? Dylan e categoric naiv și popular, ăsta-i tot "șarmul" său. N-ar recunoaște modernismul nici dacă i-ar curge din muzicuță. Suntem obligați deci să concluzionăm că o piesă de 1,3 secunde de la Napalm Death e artistic superioară?

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios ce intelegi prin "context artistic modernist".

 

Dylan e categoric naiv și popular, ăsta-i tot "șarmul" său.

 

Explica te rog

 

N-ar recunoaște modernismul nici dacă i-ar curge din muzicuță.

 

Hai sa definim nitel termenii...ca si mai sus te intreb: ce intelegi tu prin modernism?

Link to comment
Share on other sites

Modernismul artistic se referă în general la perioada de la începutul sec. XX în care s-au explorat categorii estetice, medii și mijloace de producție noi, angrenată de dinamica culturală, științifică și tehnologică a civilizației occidentale din acel moment.

Dylan în schimb nu se deosebește prea mult de barzii sec. VII (și nu sunt singurul care a observat asta). Not that there's anything wrong with that. Dar dacă trebuie să vorbim ca snobii despre care artă e mai artistică, de obicei se pleacă de la distincția dintre tradiția populară, naivă, și cea cultă, premeditată și contextualizată.

Link to comment
Share on other sites

Singurul care a adaptat Dylan in romana dupa parerea mea e Pittis. Traducerea in contextul astea nu prea functioneaza. Pana si la subtitrarea filmelor (facuta profesonal, nu de baietii de pe torrente) se foloseste sintagma "traducere si adaptare".

 

Revenind la Dylan - Pittis / Blowin in the wind - Vanare de vant:

 

http://www.youtube.com/watch?v=20m9CJlUBsg

 

How many roads must a man walk down

Before you call him a man?

Yes, how many seas must a white dove sail

Before she can sleep in the sand?

Yes, how many times must the cannon balls fly

Before they're forever banned?

 

The answer my friend is blowin' in the wind

The answer is blowin' in the wind.

 

Cate drumuri un om ar avea de facut

Pana ei sa-l considere om?

Cate mari pescarusii mai au de batut

Pan-ajung pe nisip pentru somn?

Cate bombe vor mai sfarteca vieti intregi

Pan'sa le interzicem pe veci?

 

Raspunsul, prieteni, e vanare de vant

Raspunsul e vanare de vant

Raspunsul, prieteni, e vanare de vant

Raspunsul e vanare de vant.

 

Cati ani poate-un munte in lume trai

Pana marea sa-l spele-ntr-o zi?

Si cati ani si oamenii pot vietui

Pana liberi permis li-i a fi?

De cate ori omul vede un rau

Si tace intorcand capul sau?

 

De cate ori omul in sus va privi

Pana cerul sa-l vada de-ajuns?

Cat de multe urechi necesare ii sunt

Ca s-auda a gurilor plans?

Cati mai au de murit ca s-aflam in sfarsit

Ca oameni prea multi au pierit?

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Modernismul artistic se referă în general la perioada de la începutul sec. XX în care s-au explorat categorii estetice, medii și mijloace de producție noi, angrenată de dinamica culturală, științifică și tehnologică a civilizației occidentale din acel moment.

Dylan în schimb nu se deosebește prea mult de barzii sec. VII (și nu sunt singurul care a observat asta). Not that there's anything wrong with that. Dar dacă trebuie să vorbim ca snobii despre care artă e mai artistică, de obicei se pleacă de la distincția dintre tradiția populară, naivă, și cea cultă, premeditată și contextualizată.

 

Ok. Daca plecam de la definitia data de tine mai sus modernismului artistic...pai atunci Dylan e cel mai modern dintre moderni! :)...1. Dylan exista in perioada mai sus mentionata de tine. 2. estetica lui ( fie ea literara fie muzicala ) s-a explorat prin medii si mijloace de productii noi. 3. Dylan a fost ( si este ) unul dintre cei mai ancorati artisti in dinamica culturala a civilizatiei occidentale.

 

Comparatia cu barzii nu trebuie absolutizata si expediata in naivitate si popular. Sunt convins ca esti constient de tendinta artelor de a recicla ( ironic ) trecutul. Da...pot spune despre Dylan ca este un bard...dar nu ma pot referi in contextul contemporan postmodern la Dylan ca la un bard din sec.vii asa cum spui tu. Dylan este un trubadur modern ( deci un artist postmodern - deci foarte actual).

 

Si ca sa ne intoarcem la text...nici aici ( din punctul meu de vedere ) nu cred ca ai dreptate cand il expediezi pe dylan in randul barzilor si naivilor populari : bantuia prin anii 50 miscarea beat , toata boema new yorkului era beat. Cand a aparut Dylan in village si a inceput sa-si cante compozitiile, sefii de generatie ai acestei miscari ( Gingsberg, Kerouak, Ferllinghetti, etc ) au tacut si au concluzionat ca arta lor este continuata acum la alt nivel de Dylan. Si ei erau moderni descinsi din Ezra Pound.

Singurul care a adaptat Dylan in romana dupa parerea mea e Pittis. Traducerea in contextul astea nu prea functioneaza. Pana si la subtitrarea filmelor (facuta profesonal, nu de baietii de pe torrente) se foloseste sintagma "traducere si adaptare".

 

Revenind la Dylan - Pittis / Blowin in the wind - Vanare de vant:

 

 

E ok si adaptare lui Pitis, nu zic nu. Insa o prefer pe cea postata de mine ( traducerea lui lui Cartarescu ).

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

2. estetica lui

Care-i aia? Lirică inspirată din beat acompaniată de o chitară folk, o voce monotonă, întreruptă uneori de o muzicuță de blues (alt gen popular)?

 

unul dintre cei mai ancorati artisti in dinamica culturala a civilizatiei occidentale

Da, un tânăr american care a cântat despre Vietnam în '60. Cât de unic și original!

 

Dylan este un trubadur modern ( deci un artist postmodern - deci foarte actual).

Modernismul și postmodernismul neoconservativ sunt lucruri distincte și deseori antitetice.

 

Don't get me wrong, îmi place și îl ascult și eu dar compară-l cu ce făcea John Cage în '60 și sper că vei înțelege la ce se referă explorarea categoriilor estetice noi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa nu generalizam. Nu numai "tineretul" este ascultator, iar ca factor de decizie la producatori nici atat.

Tot noi suntem de vina. Scoateti lucruri de calitate, cu texte corecte gramatical si literar si tineretul isi va intoarce fata in directia voastera.

 

scuza-ma, noi traim in aceiasi tara?

 

pt ca e clar ca ,,tineretul'' de care vorbesti tu, nu e acela de acum :)

Link to comment
Share on other sites

FiveseveN, Dylan nu a cantat/canta numai despre razboiul din Vietnam, (desi spui ca il asculti), nici pe departe ! De ce generalizezi? cred ca nici 10% din piesele lui se refera la Vietnam. Asculta-i discografia si abia apoi pronunta-te radical ( daca va mai fi cazul ), in felul in care ai facut-o mai sus. Nu de alta, si-ti spun si io la fel : don't get me wrong, dar cred ca te grabesti a pune etichete - prematur. Lasand deoparte diferentele dintre modernism si postmodernism ( pentru unii sunt antitetice pentru altii nu - vezi Matei Calinescu- unde postmodernismul e vazut ca o fata a modernitatii destul de inrudita cu modernismul ), felul in care ii ironizezi demersul artistic limitandu-l la " un tânăr american care a cântat despre Vietnam în '60. Cât de unic și original! " dovedeste ca nu l-ai ascultat indeajuns. Nu te inteleg, pe de-o parte spui ca-ti place si-l asculti, pe de alta parte spui ca nu are estetica si ca nu-i original. Pai hotaraste-te ! Am observat - din posturile tale - ca esti o persoana rationala, care stie sa argumenteze, insa ( si inca odata iti spun cu prietenie - don't get me wrong ) cateodata excesul tau de "ratiune" omoara ideea pe care o promovezi/combati precum pastilele : in doze limitate te ajuta, in doze mari te omoara.

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

cred ca nici 10%

Evident, era o glumă. Nici restul puhoiului de hippies, beatniks și ce-or mai fi fost nu au cântat numai despre război ci despre tensiunea socială generală specifică momentului. Ceea ce încercam să sugerez e că Dylan a făcut parte dintr-o generație, dintr-o mișcare, nu e un geniu izolat și inovator. Dacă muzica sa e intrinsec și eminamente "ancorată în dinamica culturală", de ce nu e și profetul generației curente? De ce e mai relevant astăzi

decât Marele Dylan?

 

Anyway, e o paranteză care s-a întins prea mult. Întrebarea mea rămâne: de ce e textul lui Dylan obiectiv superior celui de la AC/DC? De ce e preferabilă afinitatea ta pentru metaforă (presupun) preferinței fanilor AC/DC pentru... lipsa eminentă de subtilitate? Proto-metaliștii care au format fanbase-ul original al trupelor gen AC/DC și Black Sabbath, Judas Priest etc. n-au avut o cultură la fel de nuanțată și tragică? Sau lucratul în fabrici le-a alterat gusturile?

Link to comment
Share on other sites

1.ce trupe/textieri/artisti romani contemporani - ce scriu texte decente pentru piesele lor - cunoasteti? ( ma refer strict la texte in limba romana ).

2 I-ati auzit pe vreun post de radio?

 

1 majoritatea canta cliseistic (aceleasi rime obosite, aceleasi subiecte) sau in engleza (cam tot aia). daca exista sunt in undergound, restul stilurilor in afara de pop si manele, adica nu conteaza pentru ca urmeaza:

2 radiourile cenzureaza. in afara de subiectul iubirii, mai ales in pop, nu cred ca au voie sa dea altceva - altfel nu se explica. si mai e o categorie permisa: mistouri, aici pot fi mai multe stiluri, rock, punk, folk sau alea gen Margineanu/Daniel Iancu. in categoria asta totusi intra texte mai destepte decat alea de la pop.

Edited by Dragos - NL
Link to comment
Share on other sites

De ce e preferabilă afinitatea ta pentru metaforă (presupun) preferinței fanilor AC/DC pentru... lipsa eminentă de subtilitate?

 

:)...wtf ?!..prefer o metafora in fata lipsei totale de subtilitate, la fel cum tu preferi rationalul in fata irationalului. Tu ce preferi : o carte " despre viata " scrisa de Mihaela Radulescu sau o carte " despre viata " scrisa de un filosof consacrat sa zicem.

 

Cat despre MC Chris , tre sa recunosc ca habar-n-aveam cine e pana azi. Iar despre relevanta lui...io l-as supune la proba timpului, sa vedem daca peste 20 de ani isi va mai aduce cineva aminte de el sau daca va mai umple stadioane.

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

Întrebare: "Ce trupe/textieri/artisti romani contemporani - ce scriu texte decente pentru piesele lor - cunoasteti? ( ma refer strict la texte in limba romana )."

 

Răspuns: "Majoritatea canta cliseistic (aceleasi rime obosite, aceleasi subiecte) sau in engleza (cam tot aia). daca exista sunt in undergound, restul stilurilor in afara de pop si manele, adica nu conteaza pentru ca urmeaza:..."

 

Trei în plua mea!

Link to comment
Share on other sites

:)...wtf ?!..prefer o metafora in fata lipsei totale de subtilitate, la fel cum tu preferi rationalul in fata irationalului.

Nu e absolut deloc pertinentă comparația. Rațiunea e o unealtă pe care o folosim pentru navigarea realității. Există unelte obiectiv potrivite și nepotrivite sarcinii. În schimb preferințele estetice sunt în practică arbitrare.

Exemplu: am un șurub de înșurubat. Contează dacă aleg o șurubelniță sau o șosetă pentru a face asta, dar nu contează dacă aleg o șurubelniță (sau șosetă) roșie sau albastră.

La fel cu cărțile: dacă scopul citirii e să învăț ceva util "despre viață", contează. Dacă vreau doar să-mi gâdil sensibilitățile estetice, n-ai nici un drept să-mi spui că Idiotul e mai bună decât Twilight, atâta timp cât mie-mi plac romanele siropoase cu personaje superficiale. Nu c-ar fi cazul, pentru că eu nu citesc beletristică deloc.

 

Deci întrebarea rămâne deschisă. Dacă ai pretenția că plăcerea ta e superioară plăcerii altora, trebuie să aduci și argumente, nu să presupui că e evident.

 

1.ce trupe/textieri/artisti romani contemporani - ce scriu texte decente pentru piesele lor - cunoasteti?

Aș zice Coma și Luna Amară. Celelalte Cuvinte mai pot fi considerați contemporani?

Link to comment
Share on other sites

Deci întrebarea rămâne deschisă. Dacă ai pretenția că plăcerea ta e superioară plăcerii altora, trebuie să aduci și argumente, nu să presupui că e evident.

 

You put a tricky question but it's not ! Normal ca am pretentia ca placerea mea e superioara placerii altora. Aste ne face diferiti pana la urma. E in natura noastra sa dispretuim lucruri care plac altora si viceversa. Argumente ? sunt o carca ( mai ales de ordin estetic :)! dar n-am sa ma apuc acum sa fac analiza pe text, sa subliniez metafore, sa vorbesc despre eu poetic, lirica, figuri de stil si imaginatia autorului. De ce ? Pentru ca e evident ca un text e poezie iar celalalt o versificatie puerila. Cum sa explic mai bine de atat o evidenta ? IN cazul de fata nu e vorba de doua surubelnite cu manerele colorate diferite. In cazul de fata este vorba despre o surubelnita si o soseta. Hai sa fim seriosi si sa nu mai despicam firu-n 4 degeaba !

 

P.S. din cate stiu, Bob Dylan e in lista de primii 10 propusi pentru nobelul in literatura de ani buni.

 

Aș zice Coma și Luna Amară. Celelalte Cuvinte mai pot fi considerați contemporani?

 

Da, Luna Amara sunt ok. Celelalte Cuvinte ?...cred ca da

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

In cazul de fata este vorba despre o surubelnita si o soseta.

Doar atâta timp cât consideri că scopul unui artist e să satisfacă criteriile tale. Întrebarea era de ce sunt criteriile tale mai importante decât ale altora.

 

Hai sa fim seriosi si sa nu mai despicam firu-n 4 degeaba !

Atunci hai să nu mai deschidem thread-uri fără finalitate :).

 

din cate stiu, Bob Dylan e in lista de primii 10 propusi pentru nobelul in literatura de ani buni.

Nominalizările sunt secrete, și aparent șansele sale nu-s foarte mari. Dar speculațiile sunt speculații.

Link to comment
Share on other sites

Doar atâta timp cât consideri că scopul unui artist e să satisfacă criteriile tale. Întrebarea era de ce sunt criteriile tale mai importante decât ale altora.

 

Din contra dragul meu Watson, consider ca scopul unui artist este sa-mi dea peste cap criteriile. Dylan a reusit sa-mi faca asta long time ago. Pe vremea cand pustan fiind ascultam Napalm Death, Dylan hit my world from a different angle si m-a rasucit pe calcaie la 180. Pentru mine e singurul artist care m-a recalibrat totalmente. Nu pot sa-ti explic de ce. Nici nu cred ca am cum. Nici nu cred ca trebuie. Nu posed un set de criterii prin care sa-mi apropii sau distantez un artist. Opera unui artist rezoneaza sau nu cu mine. Iar din moment ce artistul ala rezoneaza cu mine nu vad de ce sa nu-l ridic in ierarhie deasupra unui artist cu care am rezonat in trecut. Pe linia asta am facut comparatia intre textul lui AC DC si cel al lui Dylan. Ii cunosc din interior pe amandoi. Si lasand deoparte modul asta senzorial de a lasa un artist sa rezoneze in si prin tine ( cu care cred ca nu esti de acord ) si revenind la comparatia celor doua texte, ma vad silit sa ma repet : exista criterii obiective ce fac pate din arsenalul criticii literare, cu care oricine poate desfiinta textul Thunderstruck in fata textului lui Dylan. Daca nici criteriul asta nu-ti raspunde la intrebare, atunci nu stiu ce sa-ti mai raspund.

 

Nominalizările sunt secrete, și aparent șansele sale nu-s foarte mari. Dar speculațiile sunt speculații.

 

Vad ca esti destul de informat pentru unul care spune ca nu citeste deloc beletristica. Nominalizarile sunt secrete cica. De-aia se stiu aproape cu certitudine castigatorii din fiecare an ce va urma. Se ciripeste si acolo. Nu sunt speculatii.

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.