www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristi cu stil propriu


karpi
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tom Morello (ratm audioslave the nightwatchman) , e prin definitzie "ceva nou "

cu ocazia asta anuntz ca shi-a lansat album propriu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

bai.... ma uimiti... unde dracu e BRIAN MAY?!?! in 4 pagini n-a fost deloc pomenit

 

si la capitolu preferinte personale: Adam Jones - tool, Billy Howerdel - a perfect circle, James Iha/ Billy Corgan - Smashing Pumpkins

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mai oameni buni da de ALLAN HOLDSWORTH nu stie nimeni nimic?Este considerat ca fiind unul dintre cei mai buni chitaristi ever plus ca toti marii chitaristi de azi il pe Allan ca model.

Ex: Vai, Satriani, Gambale, Rusty Cooley, Shawn Lane etc etc.

E unul dintre pionierii chitarii electrice in jazz si jazz-rock fusion.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest matei_matei

""Eu nu inteleg ce cauta intr-un astfel de tot Cobain... da ma rog , vad ca is bune pentru copii !!!""

 

 

pai.. sa vedem... iti zic doar faptu ca Steve vai a zis de cobain urmatoru lucru:

 

Kurt Cobain floors me man, i think he was a genius

 

cauta pe net si ai sa vezi ca nu vbesc prostii

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Adriani
La capitolul chitaristi, dupa generatia de aur (Hendrix, B.B. King, Muddy Waters, S.R. Vaughan. David Gilmour, Jimmy Page, etc.), mai apropiat de vremurile noastre, Darrell Abbot Dimebag a fost o influenta majora in tot ceea ce se canta in zilele noastre si mai ales in mentalitatea chitaristilor metal.

L-ai uitat pe Van Halen. Cel putin inainte sa pomenesti alti chitaristi. Sa nu uitam ca in 1984 Dimebag canta in concerte Eruption( Halen) si Battle Axe a lu' Quiet Riot cu Carlos Cavazo la chitara.

Daca nu crezi, intreaba "batranii".

Link to comment
Share on other sites

L-ai uitat pe Van Halen. Cel putin inainte sa pomenesti alti chitaristi. Sa nu uitam ca in 1984 Dimebag canta in concerte Eruption( Halen) si Battle Axe a lu' Quiet Riot cu Carlos Cavazo la chitara.

Daca nu crezi, intreaba "batranii".

sorry, Van Halen este indicat chiar de la inceputul topicului. este prea mare, pt. a putea fi omis. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
sorry, Van Halen este indicat chiar de la inceputul topicului. este prea mare, pt. a putea fi omis. :)

Corect, dar ma refeream strict la topicul din discutie.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Cu tot riscu de a fi injurat ..... chiar huiduit .... ehh ..:

 

Herman Li ... singurul shredder pe care il pot asculta, si care chiar imi place ...... are un stil propriu ..... inspirat din jocurile arcade :)

 

Ex 1

 

 

:):)

un chitarist asiatic, cu nume de neamt, si accent englezesc... lol. Oricum, e amuzant dar nu gust stilul

Link to comment
Share on other sites

un gagiu cu un stil <foarte> propriu :) care reuseste sa fie si deosebit de melodios, Andy McKee...iata-l:

(check out si coverul pe care-l face la piesa Africa(TOTO) )

...din categoria lui mai fac parte si Don Ross(uber maestru la randul lui) si asemanator Justin King

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Guest victor-avatar

hm.......in metal lucrurile sunt mai complicate. Daca intradevar in anii 80 Kirk Hammet era chitaristul cu cea mai mare influenta asupra scenei metal ca stil si ca, compozitie, astazi ceea ce canta cu Metallica este un c.... monstruos. Din pacate la ora actuala consider ca in metal valoarea chitaristilor este destul de ambigua si diferentele ar trebui mult mai mult discutate....sunt chitaristi care scot la iveala riff-uri monstruoase si armonii superbe insa in acelasi timp solo-urile lasa de dorit, si exista si opusul, vitezisti si shrederi cu solo-uri geniale dar care nu pot sa scoata un riff sau o armonie memorabila. In acelasi timp metalul este singurul still care fata de orice alt stil de cantat la chitara incorporeaza din mers tehnologia si o accepta mult mai repede decat alte stiluri (ex. jazz, blues, rock blues, samd),de aceea sunetul cautat, propriu, al fiecarui chitarist este, cred, 60% din succesul de scena pe care il are.

 

Sunt cazurile lui Vai, Satriani, pe care il ii cam vad omisi pe aici dar care la ora la care vorbim sunt oamenii fara de care chitara moderna actuala nu ar exista. Poate imi spune cineva un singur alt chitarist care foloseste o atat de variata gama de sunete, efecte, etc........trebuie acceptat ca muzica se schimba, chitara electrica se schimba,tehnologia merge inainte. Pe mine personal ma incanta mult mai mult un gagiu care vine pe scena, si poate nu e neaparat Malmsteen, Satriani, Vai, dar imi scoate din chitara de o are in mana sunete care imi mangaie urechea.....decat unul care vine cu un fender, il baga prin statie si atat.....sunet prafuit de acum 40 de ani pe care l-am auzit la 1000 altii si care deja nu ma mai trezeste prea mult.

 

Revenind la metal, 2 cazuri de chitaristi cu o tehnica impecabila, dar in acelasi timp compozitori grei sunt Dimebag Darrel si John Petrucci. Desi alaturarea lor este destul de ciudata, sunt un exemplu clasic....Dimebag Darrel a facut riff-uri memorabile, solo-uri superbe, si le-a facut in acelasi timp, aceeasi piesa (nu i se poate imputa ca a avut bulan la o piesa cu riff-ul si la alta piesa cu solo-ul). Petrucci este poate primul chitarist care a unit progresivul cu metalul IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI. Una este sa canti muzica de dragul virtuozitatii si ulta este sa faci virtuozitatea placuta, muzicala. Amandoi au influentat o pleiada de chitaristi, daca nu ca instrumentisti cel putin muzical sau componistic (daca imi spune vreun rocker care e si chitarist ca nu a incercat cel putin odata un riff Pantera il halesc de viu :) ). De aceea ii consider pe amandoi pietre de hotar ale muzici metal......nu au influentat numai chitara...ci tot cea ce inseamna abordarea muzicii metal (compunerea ei, executie, aranjament,feeling-caci indiferent de ceea ce spun unii "avizati" ai chitarii, rock-ul metalifer are un feeling al lui)

 

Telul unui chitarist, inddiferent de stiul care il abordeaza este sa produca muzica, nu sunete. Toti chitaristii enumerati pana acum in toate posturile sunt buni, valoarea lor este de netagaduit, contributia lor este de nepretuit la dezvoltarea chitarii reci si electrice. Nu trebuie insa sa fim refractari la nou. Nu trebuie uitat ca insusi cuvantul dezvoltare implica schimbare,daca chitara ar fi ramas la sunetul si abordarea din ani 50' in maxim 20 de ani ar fi disparut, si daca nu ar fi evoluat constant prin toti acesti chitaristi, nu ar mai fi fost instrumentul care a produs revolutia muzicii asa cum o percepem, cantam si ascultam azi.

Link to comment
Share on other sites

(daca imi spune vreun rocker care e si chitarist ca nu a incercat cel putin odata un riff Pantera il halesc de viu :) )

 

Dorinta indeplinita. Eat me ! [ca tot am vazut MIB iar zilele astea]

 

BTW, eu i-as pune pe Shuldiner si Amott langa Darrell (si mergand usor spre "underground" metal scene, Adam Darski, Michael Morton si Peter Tagtgren)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am uitat daca l-a pomenit cineva pe Matt Bellamy. Nu se poate contesta faptul ca are un sunet inconfundabil, poate doar cei dintre voi mai de moda veche sa-i reprosati ca foloseste prea multe efecte.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.