www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristi cu stil propriu


karpi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

dar de Jeff Halley, nu spune nimeni nimic? :)

@karpi-dupa prestatiile sale alaturi de Allman Bothers, Duanne Allman va fi invitat de catre Eric Clapton sa cante impreuna si o vor face pe albumul Layla and Another Assorted Love Songs. va muri intr-un stupid accident de motocicleta si va fi urmat, la interval de un an si o luna, la cca 100 m de locul mortii, de basistul grupului Allman Brothers, Berry Oackley, tot intr-un accident de motocicleta. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

As mai adauga pe Billy Gibbons de la ZZ Top - atat pentru ton cat si pentru stilul lui aparte cu armonice artificiale.

Link to comment
Share on other sites

De Frank Marino am mai amintit , unul din continuatori muzici stil Hendrix , pe langa Robin Trower altul pe calea Hendrix..

 

aicea se vede Frank Marino sub mine ( storytellerguitar ) in chart la rock pe siteul Jamwave ...hehe ( mai are o piesa si mai sus) Old '80s Guy de pe lista este bunul meu prieten din america avem colaborari , a-mi mai trimite scule si ma tot cheama sa stau la el in USA..( la randul sau prieten cu Ted Nugent )

 

http://www.jamwave.com/top50.aspx?cat=40

 

link-ul la pagina cu chart-ul la rock se pot asculta piesele lui Frank Marini ...si pe "youtube" gasiti videouri e grozav omul..

 

nici nu visam acum cativa ani sa fiu pe orice lista cu Frank Marino , ...s-a micsorat lumea cu internetul..

am si tras un print-screen sa am amintire .

 

Si apropos de prieteni si teoria celor cinci strangeri de maini ..(.din cinci strangeri de maini , adica relatii intre oameni ..cunostinte , SE POATE AJUNGE LA ORICINE IN LUME..)

 

asa mi-am amintit de TED NUGENT ....

 

unul din cei mai mari chitaristi de bluesrock din america , datorita prietenului meu am auzit piese cantate de el in ani '60 , nu-ti vine sa crezi cum canta de pe atuncea .

Astept unduble DVD din SUA ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu prea, daca vorbim de stil propriu, lagrene mi se pare ca e in mare parte continuator al gipsy jazzului, reinhardt style...dementzial insa omu!

cu scuze pt. greseala de ortografiere a numelui facuta, Birelli Lagrene nu este doar un continuator al genului django reinhardt. este un mare chitarist de jazz cu un stil propriu deosebit si cu o tehnica desavarsita. il urmaresc de prin 1987 si am ajuns la concluzia asta, dupa foarte multe auditii si vizionari impresionante. dar, no offence!

 

dar de Silvyan Luc? :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

a propos de Bach: unul dintre cei mai grozavi interpreti ai muzicii lui Bach pe chitara, este chitaristul ceh Vladimir Mikulka. :)

De asemenea Malmsteen are un stil noncomformist in a interpreta muzica clasica, si mai ales Bach. Exemplu interpretrea la electrica a piesei Fugue and Toccata in D Minor sau interpretarea la acustica a piesei Air on a G String (amandoua pot fi vazute ca demonstratii in lectiile pentru Young Guitar - Yngwie Malmsteen: Play Loud! 3rd Movement - Classical Styling).

 

 

astept mai de mult, dar vad ca nimeni nu pomeneste nici macar un cuvintel despre titanul John McLaughlin! :)

Impreuna cu Al di Meola, Larry Coryell si cu Paco de Lucia formeaza un dream team al chitarii acustice.

 

As vrea sa mai adaug aici un chitarist aproape necunoscut ( daca nu l-as fi vazut pe Mezzo, probabil ca as fi murit si nu as fi aflat de el) cu un stil adevarat unic (nu foloseste pana, si adesea foloseste slapul, o tehnica care pana la el mi se parea rezervata bassului)

 

Sper sa nu imi sara nimeni in cap, dar vreau sa mai adaug un chitarist despre care sunt sigur ca e necunoscut, dar despre care sper sa aud mai multe in viitor, si care mi-a atras atentia in video-colajul Guitar Suck 4 - Kosta Vreto. Are o tehnica cu totul aparte ( fingerstyle pe chitara electrica ) si tone de feeling ( exprimare artistica ).

 

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

Toni Iommi ..........Black Sabbath cu Paranoid au depus bazele hardrock-ului

 

si

 

Dave Davis ... Kinsk

 

"You Really Got Me". Davies has given various accounts of how he got that sound, including one tale in which he said he slashed the speaker cones on his eight-watt Elpico amplifier with a razor blade to achieve the distorted sound which he sought for his guitar; at other times, he said he used knitting needles.........

 

" inventatorul " powerchord-ului si zice-se a hardrock-ului , chitarist model pentru mai multi chitaristi din "english invasion" ce au urmat , cu frate-sau Ray Davis au schimbat sunetul muzici din beat in rock doar ptr doua piese dar a fost de ajuns sa se schimbe totul.

 

Primele improvizatii rock pe scena Dave Davis.

 

In 2003, Rolling Stone magazine ranked Davies 88th on the list of the "100 greatest guitarists of all time".

Link to comment
Share on other sites

astept mai de mult, dar vad ca nimeni nu pomeneste nici macar un cuvintel despre titanul John McLaughlin! :)

eh, la el e clar ca si-a creat stilul lui, mi se pare undeva ff bine pozitionat la granita dintre dementza tehnica&influente din tari indepartate si finete muzicala aparte...l-am vazut si oarecum recent intr-un concert si pot spune ca a ramas la fel de vivace ca in tinerete... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Reactivez o discutie mai veche, dar nu avea sens sa deschid un nou topic pentru un singur lucru.

Auzisem mai demult de Victor Wooten. Extraordinar baiatu la bass. Si apoi am falat si de fratele sau mai mare care canta la chitara, Reggie Wooten. De curand am vazut un video cu cei doi si am ramas uimit de tehnica pe care o avea Reggie la chitara. Incredibil. Un singur lucru nu am inteles: ce era cu elasticele alea de par pe grif pe care tot le plimba in sus si in jos. Dc nu stiti despre ce vorbesc va dau un link cu videoclipul:

http://www.youtube.com/watch?v=8vdJvHE8qxA

Poate ma lamureste cineva. Sunt chiar confuz. Dar si curios.

Link to comment
Share on other sites

e o smekerief utila pe care o foloseste si unu din preferatzii mei,guthrie govan.e un elastic de par pe care il foloseste ca si capodastru.e foarte usor de mutat si inlaturat in timp ce canti.smeker,problema e ca nu merge cu orice elastic de par.

 

Mi-ai lamurit partial dilema, dar totusi mai sunt denumerit. Daca foloseste elasticele pe post de capodastru de ce are nevoie de doua si de ce la amplaseaza pe amandoua in acelasi timp la diferite pozitii pe grif? Si cat de puternic poate sa fie un elastic astfel incat sa bareze complet si perfect corzile? Un amic de al meu si-a dat cu parerea si a spus ca probail le utilieaza pt a amortiza oscilatia corzilor( un soi de palm mute dc vreti ).

 

Trebuie sa fac o adaugare si sa imi torn cenusa in cap la un post facut de mine mai de mult pe acest topic. Am uitat sa precizez numele acelui chitarist pe care l-am vazut pe Mezzo cu o extraordinara tehnica de mana dreapta: Tuck Andress. Mii de scuze.

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nee ma-ti suparat... Cum putem sa-l uitam pe Calin Pop(Celelalte Cuvinte) care ii ia pe muulti chitaristi internationali. + ca are si tehnica si compozitie calumea. Asa iar taticu tuturor in ceea ce tine de tehnica: Chuck Schuldiner(vocal/solo in formatia Death) tot respectu. pacat ca o murit :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

tare topu ! Si chitaristu e si mai tare ! Eu nu inteleg ce cauta intr-un astfel de tot Cobain sau jack asta sau john ramone , da ma rog , vad ca is bune pentru copii !!!

 

A ... am citit intr-un Total Guitar un top f misto , primii 10 chitaristi de bluesi din Anglia .

 

1. Alexis Corner

2. Peter Green

3. Eric Clapton

 

Mai departe am uitat ....

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Toni Iommi ..........Black Sabbath cu Paranoid au depus bazele hardrock-ului

 

si

 

Dave Davis ... Kinsk

 

"You Really Got Me". Davies has given various accounts of how he got that sound, including one tale in which he said he slashed the speaker cones on his eight-watt Elpico amplifier with a razor blade to achieve the distorted sound which he sought for his guitar; at other times, he said he used knitting needles.........

 

" inventatorul " powerchord-ului si zice-se a hardrock-ului , chitarist model pentru mai multi chitaristi din "english invasion" ce au urmat , cu frate-sau Ray Davis au schimbat sunetul muzici din beat in rock doar ptr doua piese dar a fost de ajuns sa se schimbe totul.

 

Primele improvizatii rock pe scena Dave Davis.

 

In 2003, Rolling Stone magazine ranked Davies 88th on the list of the "100 greatest guitarists of all time".

Si cand te gandesti ca inca umbla zvonuri ca rifful ala nu e al lui ci al lui Page....despre care se stie sigur ca a inregistrat in studio piesa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Wanderer
e o smekerief utila pe care o foloseste si unu din preferatzii mei,guthrie govan.e un elastic de par pe care il foloseste ca si capodastru.e foarte usor de mutat si inlaturat in timp ce canti.smeker,problema e ca nu merge cu orice elastic de par.

 

aici te contrazic...chiar si eu folosesc chestia asta in anumite situatii...elasticul de par e sa opreasca vibratia corzilor in cazul re open chord...presupun ca ai vazut tehnica lui satriani in care mana dreapta se muta spre headstock-ul griffului si face legato...si in cazul ala multi ziceau ca foloseste mana pe post de capodastru...dar de fapt e sa opreasca vibratia corzilor in cazul unor pull-off`s...dupa cum ai vazut Reggie foloseste o tehnica gen slap la chitara(tehnica de bass), caz in care fara ajutorul prinzatoarei la lovirea unei corzi ar vibra si celelalte ca si corzi libere...ceea ce n-ar fi prea placut...:)

 

La capitolul chitaristi, dupa generatia de aur (Hendrix, B.B. King, Muddy Waters, S.R. Vaughan. David Gilmour, Jimmy Page, etc.), mai apropiat de vremurile noastre, Darrell Abbot Dimebag a fost o influenta majora in tot ceea ce se canta in zilele noastre si mai ales in mentalitatea chitaristilor metal. Pantera a fost prima formatie care prin exteriorizare nu s-a rezumat la partea buna si amoroasa a sufletului. A exteriorizat furia si revolta umana atat vocal si moral, cat si mai ales instrumental. Un feeling unic in muzica. Nemaiintalnit. Iar Dimebag prin unicitatea sa tehnica, sound-ul sau, conceptia si feelingul pur uman a adus o influenta decisiva in randul chitaristilor de metal si de aproape orice gen. A dat la o parte mesajele deja banale din rock si a exprimat mult mai multe prin muzica sa.

 

Un chitarist care cred ca isi va lasa o amprenta mare asupra stilisticii si conceptiei generale de acum incolo este Jerry C. Deja a influentat multi chitaristi tineri si le-a dat o placere minunata de a canta. Placerea care o exprima prin cantatul sau e cea mai buna influenta care poate fi data de vreun chitarist. :)

 

Chitaristi buni sunt multi. Tehnica te face doar banal. Prea multi sunt tehnici. Cand exprimi prin muzica ta ceva cu adevarat sincer si pur, printr-un stil propriu, neinfluentat si pur...cand canti pur si simplu din placere si din sufletu, atunci e imposibil sa nu fii remarcat si sa lasi ceva in urma ta. Tehnica se dobandeste cu cel mai mic strop de talent. Curajul sa iti exprimi sinceritatea si sufletul le ai din nastere. Si sunt ceea ce face dintr-un om un artist.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.