www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristi cu stil propriu


karpi
 Share

Recommended Posts

Aici am vrut sa ajung , dar int-adevar stilul si maniera de executie are un rol hotarator si asupra tonului.

 

Care sunt chitaristi care au introdus ceva "revolutionar" ,in tehnica de interpretare , in modul de "exprimare" artistica .

 

Hank Marvin ...solouri briliante, prelucrari si adaptari dar si compozitii cu influente de blues R&B siR&R , folosirea vibratorului impreuna cu ecou ...

 

Hendrix ..solouri "free" , improvizatie , orchestratie cu multitrack numai cu chitare din acest motiv a introdus si efectele ca si Wah si Phaser ,Flanger, pentru a inbogati numarul de " instrumente " ale orchestrei sale .Rar a folosit cate un pian sau orga.( omul care a trecut de faza ..Drums , bass, rythm guitar , de pana la el)

 

Chitaristul de la Kinsk ,,,prima improvizatie pe o scena rock si "inventarea" hardrock-ului , primul riff de powerchord de succes din lume "You Really Got Me"

 

John Mayall ....scoala de blues

 

Clapton.... .unul din .primi..promotori asl bluesului din lume , pe baricade si la ora actuala ...Cream prima trupa , supergroup , in care s-a cam nascut fusion-ul , blues/jazz/rock .Cum zice si Clapton , cu Cream a fost idolul chitaristilor si a muzicantilor , dupa Rainbow Concert si dupa "After Midnight" a devenit superstar prin muzica mai accesibila , dar de bun gust

 

Mai sunt din aceasta perioada ( British Invasion) , urmeaza StratMan sa scrie despre celalalt titan al vremi

 

Peter Green....

 

de americani nu prea stiu

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@karpi, este un subiect superb si este foarte mult de scris aici.

am sa incep cu niste clasificari proprii in materie de interpretari la chitara si am sa va expun pt. inceput teoria mea cu privire la cine a revolutionat modul de a canta la chitara electrica. primul a fost Cuck Berry, care introdus riff-urile pe corzile groase, precum si bending-urile, fiind primul care a inlocuit coarda a III-a matisata cu una lisa de 018. (este considerat Hendrix-ul anilor '50). al doilea este Hendrix, care a rupt o gramada de bariere, datorita manierei sale de tratare a chitarei electrice. al treilea este Edward Van Hallen, datorita modului de a interpreta cu taping-uri (dusa la apogeu) si whammy bar-uri violente. mare atentie ca, la toti trei, trebuie analizata atat interpretarea tehnica cat si cea muzicala! din aceste motive ii consider pa acestia trei drept pietre de hotar si revolutionari in materie de interpretare chitaristica.

restul, in episoadele viitoare! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

@karpi, este un subiect superb si este foarte mult de scris aici.

am sa incep cu niste clasificari proprii in materie de interpretari la chitara si am sa va expun pt. inceput teoria mea cu privire la cine a revolutionat modul de a canta la chitara electrica. primul a fost Cuck Berry, care introdus riff-urile pe corzile groase, precum si bending-urile, fiind primul care a inlocuit coarda a III-a matisata cu una lisa de 018. (este considerat Hendrix-ul anilor '50). al doilea este Hendrix, care a rupt o gramada de bariere, datorita manierei sale de tratare a chitarei electrice. al treilea este Edward Van Hallen, datorita modului de a interpreta cu taping-uri (dusa la apogeu) si whammy bar-uri violente. mare atentie ca, la toti trei, trebuie analizata atat interpretarea tehnica cat si cea muzicala! din aceste motive ii consider pa acestia trei drept pietre de hotar si revolutionari in materie de interpretare chitaristica.

restul, in episoadele viitoare! :)

Sunt de acord, numai ca eu nu l-as pune pe Edy Van Hallen in coada listei... :)

Link to comment
Share on other sites

Sa nu-l uitam pe legendarul Charlie Christian, se pare, primul chitarist electric. Chitara amplificata a schimbat rolul ei intr-o orchestra de la unul de acompaniament in unul solistic, de aici si alta maniera de interpretare. Charlie Christian este un chitarist excelent, chiar si pentru standardele din ziua de azi.

 

BB King si Albert King au revolutionat chitara solo in blues, influentind toti chitaristii britanici din anii '70, Clapton, Beck, Page... etc.

 

Danny Gatton cu un stil intre rock&roll, jazz si country, cu voicing-uri imposibile si cu un chicken picking desavarsit a influentat si probabil va mai influenta o gramada de chitaristi.

Link to comment
Share on other sites

cum spune StratMan

 

nu sunt pusi dupa preferinte ci ar trebui sa ne iasa o ordine cronologica ,sau uni contemporani in diferite stiluri

 

 

Daaa ,Cuck Berry considerat si printre primi care au folosit statia overdrive constient , ca si parte a instrumentului si a inglobat noua tehnica in interpretare, s-a nascut noul instrument ...chitarist+chitara+statie cu overdive+difuzor ...feedback , bend-uri ...etc...

 

apropos de Albert King , tot in acelasi timp val se incadreaza si Leslie West cei doi au ramas cam unici in stilul lor aparte in interpretarea bluesului

 

si uite ca al uit pe

 

..Jeff Beck

 

....maniera de cantat mai totdeauna aparte , inovator mereu in miscare , sursa de inspiratie si model imitat sau urmat de mai mari chitaristi ai vremurilor noastre . ,,tehnica aparte personala foarte greu de imitat , de stil nici nu mai vorbesc caci ne poarta de zeci de ani din inovatii in inovatii .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

People!!! PEOPLE!! nu-l vad nicaieri pe Mark Knopfler - chitaristul pe care-l recunosti oricand dintre oricati.Mi se pare cel mai potrivit exemplu :) un chitarist de exceptie, cu un stil unic.L-as mai mentiona si pe Dave Murray de la Maiden (si pe el il pot recunoaste dintr-o multime - eu cel putin - )

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

L-as mai mentiona si pe Dave Murray de la Maiden (si pe el il pot recunoaste dintr-o multime - eu cel putin - )

Pe el il recunosc fiindca are un ton foarte cald de blues (la solouri) si e dat mai tare decat Adrian. :) De la Maiden mie imi place Janick, totusi - solouri d-alea infricosatoare si giumbuslucuri pe scena. :)

Link to comment
Share on other sites

pe frank gambale nu-l vad pe nicaieri :) ...desi majoritatea s-au legat de chitaristi celebri din perioada de inceputuri,eu i-as aduga pe lista si pe ron jarzombek la categoria progresiv(n-am mai auzit pe nimeni sa cante asa),dimebag darrell-cu celebrele lui "squealing sounds" + o doza foarte mare de originalitate si capabilitate improvizatorica pe scena..

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Chitaristi cu stil propriu sunt multi (ca si cu ton) dar doi chitaristi (moderni) care au revolutionat stilul sunt Edie Van Halen si Yngwie Malmsteen. Apropo, ce zice-ti, se apropia Nutu Olteanu de "tonul" lui EVH prin 80' si ceva (cu Holograf)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

People!!! PEOPLE!! nu-l vad nicaieri pe Mark Knopfler - chitaristul pe care-l recunosti oricand dintre oricati.Mi se pare cel mai potrivit exemplu :) un chitarist de exceptie, cu un stil unic.L-as mai mentiona si pe Dave Murray de la Maiden (si pe el il pot recunoaste dintr-o multime - eu cel putin - )

 

Asa e! Este imposibil sa-l confunzi pe Mark Knopfler! La fel, Michael Schenker (UFO si MSG) sau Lemmy Kilmaister...

Link to comment
Share on other sites

Pai ... Freddie King .... de la el au invatat si Clapton si Peter Green. Vedeti Hideway si Stumble incep practic identic.

Santana ... cred ca a fost primul care a introdus treapta a 9-a in gama de blues.

Blackmore ... care pe langa riffuri exceptionale a fost primulicare a folosit in solouri de rock minor armonic , apoi phrigian (mod folosit foarte mult de Malmsteen).

Tommy Iommi , iarasi riffuri + folosirea blue-notului in cadrul riffului ( piese ca Black Sabbath),aceasta dand o nota foarte "dark" piesei.

Robben Ford , a realizat o foarte reusita combinatie intre blues si jazz, folosind improvizatie de jazz cantata in still de blues ,cu benduri,vibrato

Si ar mai fi , Jeff Beck , Mike Oldfield , etc...

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Daaa @ leo2pop , Pete Townshand , super poster-ul

 

Frank Zappa deschizator de drumuri unul din cei mai importanti chitaristi pionier al noului stil de cantat la chitara in fusion Hendrix....Zappa ...Jeff Beck ...au influentat pe cei ce au urmat dupa ei ..

 

Rory Galagher ... Johny Winter... blues cu slide ..

 

George Benson mai comercial dar genial

 

Duane Allman blues , slide

Link to comment
Share on other sites

 

Frank Zappa deschizator de drumuri unul din cei mai importanti chitaristi pionier al noului stil de cantat la chitara in fusion Hendrix....Zappa ...Jeff Beck ...au influentat pe cei ce au urmat dupa ei ..

 

Rory Galagher ... Johny Winter... blues cu slide ..

 

George Benson mai comercial dar genial

 

Duane Allman blues , slide

 

Just FYI ... Steve Vai:

 

Joe Satriani's favorite student is best known for his totally insane guitar work on David Lee Roth's solo records. In the 1980s, Vai was a member of Alcatrazz with Yngwie Malmsteen.

 

Before Alcatrazz and David Lee Roth, Vai played guitar and toured with Frank Zappa's band

 

Before he was famous, Vai used to mail Frank Zappa tabulated transcriptions of Zappa's own solos

 

His first job with Frank Zappa was transcribing Zappa's music for him

Link to comment
Share on other sites

In cadrul metalului .. fara nici o discutie Tommy Iommi , in plus nu stiu cati dintre noi ar face sacrificile si mai ales ar indura atata durere pentru a putea canta la chitara ... cei ce stiu .. stiu .. cei ce nu ar trebui sa stie .. macar asta ii datoram celui ce a inventat niste sounduri care atunci era considerate cel putin brutale si satanice ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

OMG Steve Vai e idolul meu ma duc sa-mi iau in JEM chiar ACUM dar mai intai sa-mi termin cele 4 ore de exercitii de sweep obligatorii pe ziua de azi OMG OMG!!!1!!!!1!!!!!11

 

:)

suntem 2

Link to comment
Share on other sites

Nush de ce am impresia ca Steve Vai ori nu poate fi suportat ori place la nebunie . Sincer foarte rar sa fie indiferent cuiva . Mie la inceput mi-a placut foarte mult , dar dupa G3 cu Malmsteen si mai ales Crossroads Concert mi-am schimbat impresia despre el (de fapt cred ca m-am mai maturizat din punct de vedere muzical). Nu pot zice ca nu-l suport , dar nici ca ma poate influenta in cea mai mica masura.

Link to comment
Share on other sites

Nah, mie de fapt imi e indiferent. Are vreo doua chestii care chiar imi plac (Fire Garden Suite si For The Love Of God) dar in general omul mi se pare cheesy pan' la dumnezeu.

Ce ma enerveaza este moda asta tembela din romania de a nu vedea alti chitaristi in afara de cativa guitar heroes din anii 80, dar ma rog... to each his own

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

As vrea sa adaug la cei amintiti pe:

Randy Rhoads- care a influentat puternic la inceputul anilor 80 chitara rock atat ca viteza cat si ca teorie.

Andy Summer - care introdus pentru prima data chitara texturala prin melodia "Walking on the Moon" cu The Police. Gen dezvoltat mai tarziu de multi altii printre care cel mai reprezentativ The Edge.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.