www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristi cu stil propriu


karpi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest MrJackson

Bine punctat si cu Rhoads. Este cam neglijat din cate vad eu...

 

Oricum, legat de Vai, sa stii ca exista si oameni neutri, Alexe. Chiar eu sunt unu din ei. Nu pot sa zic ca ma da pe spate, dar nici nu il urasc sau mai stiu eu ce. E de apreciat determinarea si munca lui... tehinca si toate cele.

Link to comment
Share on other sites

Bine punctat si cu Rhoads. Este cam neglijat din cate vad eu...

 

Oricum, legat de Vai, sa stii ca exista si oameni neutri, Alexe. Chiar eu sunt unu din ei. Nu pot sa zic ca ma da pe spate, dar nici nu il urasc sau mai stiu eu ce. E de apreciat determinarea si munca lui... tehinca si toate cele.

 

Si piesa aia, The Crying Machine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Da, Tender Surrender e foarte marfa.

 

Din cate stiam, Andy Timmons e "elevul" lui Vai. Asa ca inca o bila alba pentru acesta :)

Link to comment
Share on other sites

........J.J.Cale ( tata lu Knopfler)

....Django Reinhart .......unul din cei mai mari stilisti

 

 

......Mike Ooldfield.

 

.......Robert Fripp......King Krimson

 

.......Robin Trower ( celb ce a facut vestit vocoder-ul)

 

......Frank Marino se zicea continuator a stilului Hendrix

 

........Alvin Lee ....flama de la woodstock ..Ten years after ....cel mai rappid la acea vreme..

 

......... Mark Farner (Grand Funk)

 

.......... Steve Howe Yes

 

...........BB King

 

.........Albert King

 

........David Gilmore ....Pink Floyd

 

 

.........Mick Taylor........ex Stones

\

 

........Jerry Garcia......Greatful Death

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

......Mike Ooldfield.

 

........Jerry Garcia......Greatful Death

 

Totusi... ai putea sa scrii fara sa le pocesti tuturor numele ?

Link to comment
Share on other sites

vad ca pe unul dintre cei mai mari stilisti si unul dintre cei mai tehnici, il omiteti cu nonsalanta: Richie Blackmore! rusinica! :)

 

@karpi, am toate albumele lui Robin Trower, dar nu-mi aduc aminte sa fi folosit vocoder-ul pe vreunul. nu cumva este vorba de Peter Frampton, foarte bun chitarist, cu un stil propriu deosebit, remarcat si datorita folosirii voicebox-ului? no offence!

 

l-as adauga si pe Dave "Clem" Clempson, chitaristul celebrului grup Colosseum. mai vorbim! :)

Link to comment
Share on other sites

vad ca pe unul dintre cei mai mari stilisti si unul dintre cei mai tehnici, il omiteti cu nonsalanta: Richie Blackmore! rusinica! :)

 

@karpi, am toate albumele lui Robin Trower, dar nu-mi aduc aminte sa fi folosit vocoder-ul pe vreunul. nu cumva este vorba de Peter Frampton, foarte bun chitarist, cu un stil propriu deosebit, remarcat si datorita folosirii voicebox-ului? no offence!

 

l-as adauga si pe Dave "Clem" Clempson, chitaristul celebrului grup Colosseum. mai vorbim! :)

Blackmore face parte din tripleta de aur (Hendrix,Page,Blackmore)...nu credeam Mai este nevoie de vreo prezentare..... :)

Link to comment
Share on other sites

vad ca pe unul dintre cei mai mari stilisti si unul dintre cei mai tehnici, il omiteti cu nonsalanta: Richie Blackmore! rusinica! :)

 

@karpi, am toate albumele lui Robin Trower, dar nu-mi aduc aminte sa fi folosit vocoder-ul pe vreunul. nu cumva este vorba de Peter Frampton, foarte bun chitarist, cu un stil propriu deosebit, remarcat si datorita folosirii voicebox-ului? no offence!

 

l-as adauga si pe Dave "Clem" Clempson, chitaristul celebrului grup Colosseum. mai vorbim! :)

 

WOW , scuze...m-am zapacit ...Frank Marino si Robin Trower ...cotinuatori ai stilului Hendrix

 

si urma ...Peter Frampton ...cu ..."Do You Feel Like We Do",...talk box ...am cam sarit peste

 

cu toate ca am auzit talk-box si inainte ,folosit de Jeff Beck , dar la nivel de "mare arta " a ramas Peter Framton in ale talkboxului.

 

 

Richie Blackmore .. a fost amintit de colegi

Link to comment
Share on other sites

Nah, mie de fapt imi e indiferent. Are vreo doua chestii care chiar imi plac (Fire Garden Suite si For The Love Of God) dar in general omul mi se pare cheesy pan' la dumnezeu.

Ce ma enerveaza este moda asta tembela din romania de a nu vedea alti chitaristi in afara de cativa guitar heroes din anii 80, dar ma rog... to each his own

 

Eu nu mai sunt in Romania din 2000. Unde sunt acum nu vad Steve Vai in presa sau media decat foarte foarte rar, dar in toate shop-urile in care intru e ceva sau cineva vorbind despre el. Am fost in Romania vara asta (de fapt acum o luna) si am ramas cu impresia ca acolo chiar l-au uitat toti. G3 -ul cu Eric Jhonson mi-a placut cel mai mult si in toate G3-urile mi-a placut mai mult Satriani decat Vai. Dintre albume cel mai mult imi place Real Illusions: Reflections si Flex-Able Leftovers (asa e, suna putin mai ne-pamantean). Un critic care l-a vazut pe Vai intr-un film cu un chitarist care-si vinde sufletul diavolului (tot e Hallowen tomorrow), a ramas uimit de technica acestuia dar tot el spunea ca Vai, probabil fiind suparat ca nu putea sa compuna muzica asa ca ceilalti (exemplul dat era Satriani), a inceput sa compuna ceva mai ciudat. Scuze de off topic.

Link to comment
Share on other sites

.............nu vad Steve Vai in presa sau media decat foarte ..........

 

mie in toate G3-urile vazute pe DVD mi-au placut invitatii , cele dopua vedete principale nu prea excelau cu nimic , s-a obisnuit lumea cu fitzele si eventual sa traga concerte tip Ramstein , sau Genesis din ani '70 , sau show-uri ca ale lui Alice Cooper tot din ani '70 .

 

Nu mai reprezinta o noutate , pe net am vazut ( youtube) shredderi fata de care astia doi sunt copii mici , iar muzical nu pot spune ca au adus prea multe , mai mult au folosit tot ce s-a "inventat " pana acum , intr-adevar foarte bine , excelent .Dar cam atat.Oricum cred ca au rezistat foarte mult .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mie in toate G3-urile vazute pe DVD mi-au placut invitatii , cele dopua vedete principale nu prea excelau cu nimic , s-a obisnuit lumea cu fitzele si eventual sa traga concerte tip Ramstein , sau Genesis din ani '70 , sau show-uri ca ale lui Alice Cooper tot din ani '70 .

 

Nu mai reprezinta o noutate , pe net am vazut ( youtube) shredderi fata de care astia doi sunt copii mici , iar muzical nu pot spune ca au adus prea multe , mai mult au folosit tot ce s-a "inventat " pana acum , intr-adevar foarte bine , excelent .Dar cam atat.Oricum cred ca au rezistat foarte mult .

 

Nici mie nu mi-au facut impresia de cine stie ce "chitaristi inovatori" (desi daca citesti pe NET despre Satriani o sa gasesti multi "mari" muzicieni care te contrazic). Inovator mi s-a parut Van Halen. Oricum, eu ii gasesc unici si pe Vai si pe Satriani. Si pe nici unul dintre ei nu-l includ la shredderi (probabil pentru ca nu shreddingul m-a intersat) desi multi il pun pe Vai acolo. Acolo il situez pe Malmsteen. Au rezistat foarte mult dar sunt totusi chitaristi foarte noi (Real Illusions: Reflections este scos in 2005)

Link to comment
Share on other sites

pentru ca tot suntem in acest topic, cred ca ar trebui amintit si Ian Ackerman de la Focus, un adevarat virtuoz al chitarei, care, datorita prestatiei din bine cunoscuta piesa Hocus Pocus, era votat in 1974 cel mai bun chitarist al anului, in revista Melody Maker. :)

 

un alt virtuoz al chitarei este si Rick Derringer, chitaristul lui Edgar Winter si compozitor al celebrei piese Rock&Roll Hoochie Coo, scrisa special pentru...Johnny Winter. ascultati si albumul Elektra Blues din 1994 si va veti lamuri pe deplin. :(

 

dintre chitaristii foarte tineri, trebuie neaparat mentionat Joe Bonamassa, cu o tehnica desavarsita si cu un tonus extraordinar. ultimul album, tras in studio, intitulat You&Me si aparut in 2006, alaturi de prestatiile live de pe DVD-urile Another Day Yesterday si Live at Rockpalast sunt cat se poate de edificatoare in acest sens. :)

 

pe curand! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.