www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bai, E Pe Bune Asta?


ohamoha
 Share

Recommended Posts

a inceput decent melodia: vioara, craci, alea alea. cand a intrat lesinatul ala in cadru, era sa cad pe jos. dupa care a venit solo-ul de chitara :lol: ziceam ca nu e adevarat. apoi a intrat mexicanul ala, si m-a lasat si mai bulversat :huh: apoi evident solo de vioara gipsy style.

dafuq was that? :rcain:

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, am eu urechea sparta sau vioara aia e inregistrata cu fundul? Dupa culoare si gen, ma asteptam ca vioara sa fie trasa cel mai bine...

 

E varza vioara. Recunosc ca am 'derulat' si eu un pic inapoi sa vad daca mi s-a parut sau nu... Insa asa e, suna ca naiba. Iar in ceea ce priveste solo-ul de chitara, merg cu Deenman, se preface bine...

Link to comment
Share on other sites

Vreti sa ziceti ca la chitara se poate preface mai bine decat lil wayne .Doar nu credeti ca a cantat el solo-ul? sau l-a scris el? in solo exista pasaje cu tremolo , el nici n-are bara de tremolo bagata-n chitara. WTF?

Mi s-a parut ca uneori nu era acolo PE TIMP, dar ma gandeam ca e edit fail.

In alta ordine de idei, am eu urechea sparta sau vioara aia e inregistrata cu fundul? Dupa culoare si gen, ma asteptam ca vioara sa fie trasa cel mai bine...

 

Voi sunteţi sănătoşi? Nu văd de unde aţi înţeles voi că respectivul clip e regizat de un Jonas Akerlund, sau că vioara-i cântată de vreun Joshua Bell... :lol:

Au făcut şi ei ce ştiu, cum s-au priceput şi le-a ieşit foarte bine. Mai bine decât iese la majoritatea trupelor rock de prin România. Asta ar trebui să vă pună pe gânduri... Dacă aveau versuri în engleză şi vocile mai lucrate, vă căcaţi pe voi cu "uite-i pe Whitesnake de România". :lol:

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Voi sunteţi sănătoşi? Nu văd de unde aţi înţeles voi că respectivul clip e regizat de un Jonas Akerlund, sau că vioara-i cântată de vreun Joshua Bell... :lol:

Au făcut şi ei ce ştiu, cum s-au priceput şi le-a ieşit foarte bine. Mai bine decât iese la majoritatea trupelor rock de prin România. Asta ar trebui să vă pună pe gânduri... Dacă aveau versuri în engleză şi vocile mai lucrate, vă căcaţi pe voi cu "uite-i pe Whitesnake de România". :lol:

 

Nu asta e problema ci combinatia de stiluri care mie unul mi-a blocat receptorii. La aproape 4 minute cate are piesa, nu conteneste sa te surpinda cu elemente noi, iar si iar si iar....

Eu i-as da un Grammy ceva, dar inca nu m-am hotarat pentru ce... Desi si la regie film si efecte speciale merge, apropo de ce zicea cineva mai devreme ca s-a spanzurat ala wireless la minutul 1:49. Cat de tare a fost si asta... :1st:

Link to comment
Share on other sites

Nu asta e problema ci combinatia de stiluri care mie unul mi-a blocat receptorii. La aproape 4 minute cate are piesa, nu conteneste sa te surpinda cu elemente noi, iar si iar si iar....

Eu i-as da un Grammy ceva, dar inca nu m-am hotarat pentru ce... Desi si la regie film si efecte speciale merge, apropo de ce zicea cineva mai devreme ca s-a spanzurat ala wireless la minutul 1:49. Cat de tare a fost si asta... :1st:

piesa si clipul sunt de acum vreo 15 ani....

Link to comment
Share on other sites

Voi sunteţi sănătoşi? Nu văd de unde aţi înţeles voi că respectivul clip e regizat de un Jonas Akerlund, sau că vioara-i cântată de vreun Joshua Bell... :lol:

Au făcut şi ei ce ştiu, cum s-au priceput şi le-a ieşit foarte bine. Mai bine decât iese la majoritatea trupelor rock de prin România. Asta ar trebui să vă pună pe gânduri... Dacă aveau versuri în engleză şi vocile mai lucrate, vă căcaţi pe voi cu "uite-i pe Whitesnake de România". :lol:

 

Si tu acum... N-am zis nimic de combinatia de stiluri, de versuri, de inimioara, sufletel, de accente. M-am mirat doar ca mi s-a parut ca vioara e inregistrata foarte prost (cel mai prost din tot mixu), in conditiile in care ma asteptam sa fie instrumentul cel mai bine cunoscut si controlat, dat fiind genul...

 

piesa si clipul sunt de acum vreo 15 ani....

 

N-am stiut... Daca e facuta amatoriceste in conditiile de acum 15 ani, se aude bine. Daca a fost trasa-n ceva care sa semene a studio, parca nu...

 

Parerea mea™.

Link to comment
Share on other sites

este o manea, si , ca orice manea, are si parti bune si rele.

 

Backingul banuiesc ca e facut pe o clapa Yamaha, vioara e trasa de un lautar (decent) si chitara mi se pare OK ca skills si sound, mult peste ce pot multi de pe RGC, inclusiv eu :unsure:

 

Mie personal nu mi se pare hidoasa, si daca ar curata-o un pic, in sensul ca sa se hotarasca daca manea sau balada rock, ar fi chiar

OK.

 

Cred ca putem fi de acord ca ar fi o piesa decenta daca ar dispare acel "aaaa sufleteluuu meuu"

 

 

PS "Aoleu inima mea " .... wow ! :yay:

Edited by Borsec
Link to comment
Share on other sites

1. Chiar era nevoie de un topic doar pentru atat?La "ganduri razlete" mergea de minune.

 

2. Nu vreau sa stiu cum ai gasit melodia.

 

Va "plangeti" ca se preface la chitara, insa nu stiu daca realizati ca este un videoclip si piesa a fost inregistrata intr-un studio sau ceva de gen.Daca e pana acolo si Slash se "preface" in videoclipul "november rain" la solo cand e in mijlocul nicaieriului si face un solo nebun fara sa aiba macar cablu bagat in chitara...

 

 

P.S. Da, da e pe bune asta.

Edited by Septi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In cazul in care nu stiati, Fero a cantat in anii 90` rock. Ca a trecut mai tarziu pe dance sing sing bb si ulterior manele asta-i alta poveste. Are si ceva studio de intregistrari parca. Dar nu poti sa-l pui la zid si sa zici ca nu stie muzica, pentru ca in 1990 cand el avea trupa rock in cluj unii dintre cei de pe aici nici nu erau nascuti.

Edited by alinu_tau
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Chiar era nevoie de un topic doar pentru atat?La "ganduri razlete" mergea de minune.

 

2. Nu vreau sa stiu cum ai gasit melodia.

 

Va "plangeti" ca se preface la chitara, insa nu stiu daca realizati ca este un videoclip si piesa a fost inregistrata intr-un studio sau ceva de gen.Daca e pana acolo si Slash se "preface" in videoclipul "november rain" la solo cand e in mijlocul nicaieriului si face un solo nebun fara sa aiba macar cablu bagat in chitara...

 

 

P.S. Da, da e pe bune asta.

 

Incredibil, pe fiecare forum trebuie sa fie unul care sa comenteze ca postul trebuia pus in alta parte. Iti vine ca sa nici nu mai postezi.

 

La doi, daca chiar te intereseaza, ascultam ultimul album al lui Salam si m-am gandim ca de cativa ani cam stagneaza din punct de vedere creativ, asa ca mi-am cumparat caseta cu Casanova.

Link to comment
Share on other sites

"Romanian Guitarist Community" - nu cred ca este vreo regula ca daca esti membru aici si canti la chitara trebuie sa abordezi un anumit gen, sau sa fii neaparat rocker inrait, hater convins pentru alte genuri, oricum, aceasta titulatura s-a cam pierdut, avand in vedere ca exista sectiuni de bass, tobe, clape, voce si alte instrumente. Daca esti asa de metalist exista saituri de tip "metalhead" cred... acolo nu se discuta despra alte genuri care ti-ar putea deranja urechea :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.