www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ghs Boomers Vs Ghs Sub Zero Boomers Vs Rotosound


aliniasi
 Share

Recommended Posts

Rotosound all the way. Am folosit de-a lungul anilor mai multe sortimente de corzi, insa astea sunt pe departe cele mai bune, in opinia mea. GHS-urile mi s-au parut niste corzi ieftine, si nu ma refer la pret. O vreme am mers pe DR Strings, care totusi au fost bune, insa nu le-am mai gasit, dupa care am trecut la Ernie Ball, fiind foarte ahtiat dupa Slash, teenage shit, iar de vreo doi sau trei ani folosesc Rotosound si sunt cele mai bune pentru mine. Sunt relativ ieftine, ca si pret, in comparatie cu Ernie Ball, care sunt cam over rated. In acesti ultimi ani in care am folosit Rotosound, am reusit sa rup o singura coarda, if you can believe that. Asa ca sfatul meu este sa mergi pe Rotosound.

 

P.S: Vezi ca sunt pachete care dau si in Mi subtire in plus! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat odata Rotosound cu mi subtire in plus si consider ca nu merita nici un ban in primul rand dupa 2 zile mi s-a rupt miul subtire in al doilea rand chitara suna infundat nu era bright deloc cea ce cu Ernie ball 9-42 nu se intampla. Asta e doar parerea mea

Link to comment
Share on other sites

roto yellows. Cand m-am apucat de chitara, reuseam si eu sa rup mi-ul, dar dupa ce-am mai prins experienta am realizat ca nu corzile sau calitatea chitarii e devina, ci omul care le foloseste.

 

Iar corzile ti le alegi ca si dozele, dupa caracteristicile tonale ale chitarii in sine. Daca ai chitara care are sunet grav, iti iei corzi mai bright sa o echilibrezi, si invers.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

eu folosesc asa:

GHS boomers de 10 pe Les Paul (H-H)

DR de 9 pe chitara cu floyd rose (H-S-H)

si Rotosound Yellows (de 10) pe Stratocaster. (S-S-S)

E in schimb ok sa folosesti corzi de 9-42 pe stratocaster, dar merge si 10-46, dar nu mai mult.

Cat despre firma, dupa cum se vede fiecare are preferintele lui. E avantajoasa faza cu mi-ul subtire la rotosound, dar personal mereu am dat cadou mi-ul subtire, ca nu mi s-a rupt niciodata in ani de zile (aproximativ 5 ani de cand le folosesc), dar daca nu iti plac cum suna corzile rotosound, incearca altele... eu am incercat foarte multe modele de corzi chiar si mai ieftine de pe la Reghin sau Alice (ceea ce nu recomand nici in ruptul capului, decat daca stai in Cucuietzii din deal si nu ai de unde sa faci rost)

Am ramas pe GHS pe les paul pentru ca imi place combinatia, dar la chitara cu floyd inca mai caut setul potrivit. Trebuie sa le incerci pana gasesti ceea ce iti place si mai ales, ceea ce se potriveste cu tonul chitarii.

 

sper ca te-a ajutat cu ceva postul meu

Edited by spike2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu Rotosound folosesc, de 10-52 atunci cand nu am bani de Elixir (adica destul de des :lol:).

Sunt ok, la modul: sunt ieftine, au mi subtire in plus ceea ce poate fi ok pentru buzunar.

De sunat, nu suna rau, singura chestie nasoala e ca se decalibreaza repede. Chestia asta am observat-o cand am vrut sa inregistrez. Daca atunci cand cantam nu imi dadeam seama prea tare de treaba asta, cand a trebuit sa inregistrez imi venea sa ma iau cu mainile de cap.

Mai e si dupa noroc. Am avut un set de care mi-era scarba, asa de infundat si de naspa suna. Urmatorul set a fost genial.

Daca era calitatea constanta si nu aveau problema pe care am amintit-o, pentru mine cel putin, ar fi fost corzile ideale.

Cat despre Elixir, da, mi se par foarte misto. Am ras ca prostu' cand am dat jos dupa juma de an' Elixirele si am pus Rotosound. Astea din urma, dupa o ora sunau mai prost decat primele dupa atata timp. Singurele chestii nasoale la Elixir mi se par pretul si faptul ca se simt destul de uleioase la mana din cauza plasticului care le acopera. In rest.. cum zice romanu': GIUGIUC!

Edited by Radu Burcea
Link to comment
Share on other sites

asa am citit pe toate site-urile ,Rotosound sunt cele mai bune ,mai rezistente si nu isi pierd din farmec. Dar,care rotosound British steel sau cele NickelSi ce gauges folosesti si ai folosit ,de ai rupt asa putine :)?

 

Rotosound Reds 11-48 pe Les Paul cat si pe Strat.

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

 

 

 

...E in schimb ok sa folosesti corzi de 9-42 pe stratocaster, dar merge si 10-46, dar nu mai mult....

 

Lumineaza-ne si pe noi, te rog...

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

daca folosesti corzi de 11 pe stratocaster si ai STANDARD TUNING, suprasolicitezi gatul chitarei

 

si o parere personala: n-as folosi un stratocaster pentru drop tuning, nu mi se pare potrivit

 

Inseamna ca SRV a fost un anticrist al strat-urilor...

 

La strat cred ca asta ar trebui sa fie ultima problema...

Nici nu se pune problema unei suprasolicitari. In primul rand majoritatea strat-urilor au sistem tremolo care automat scade tensiunea asupra grifului. In al doilea rand straturile au un grif care il poti inlocui in 5 minute. Este ilogic sa iti faci probleme pentru modelul asta de chitara. Luand-o dupa gandirea ta, Les Paul-ul este o chitara mai rezistenta...nici gand. Daca ai rupt griful unui les paul, bine unui les paul mai de seama, nu cele cu grif bolt on, reparatia va fi de 10 ori mai complicata si mai costisituare si va avea sanse de reusita mai mici decat in cazul unui strat.

Nu mai vedea chitara ca pe ceva fragil. Este o bucata de lemn facuta sa reziste la tensiuni destul de mari....

 

Cat despre treaba cu drop tuning. Intradevar, este doar parerea ta. :)

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tare treaba cu , "N-as pune pe Strat corzi de 11 ..."

 

Daca era 1 Aprilie mai mergea dar e 20 Mai ...Elena si Helenul cu Constanten si Constanta asa ca nu se potriveste .

 

In rest NU stim ce corzi cumparam cine si unde le-a fabricat ...LOZ IN PLIC .

 

Asa ca cumperi o garnitura te asiguri ca vezi daca au destule in magazin , incerci acasa apoi cumperi mai multe din acel "stoc" ca sa ai corzi o perioada daca se dovedesc bune .

 

In rest grosimea corzilor este alta problema in acest topic este vorba despre

Ghs Boomers Vs Ghs Sub Zero Boomers Vs Rotosound

 

Deci depinde de unde cumperi nu ai cum sa compari daca nu stii exact daca sunt originale .

Link to comment
Share on other sites

cum am zis este o parere personala, nu ma compar cu SRV sau alte vedete, dar pentru mine pur si simplu, un strat este facut sa sune curat, deschis si sa nu aibe mult bass, deci automat corzi de 11 sau mai mult, nu mi se par potrivite, asta nu inseamna ca un artist nu poate sa faca ce vrea si poate sa sune chiar bine, dar cu siguranta sunetul unui artist nu este din cauza corzilor ....

Link to comment
Share on other sites

Elixir cum zicea cineva mai sus, dar nu asta e intrebarea...ma bag in discutie pt ca in trecut am folosit si GHS si Rotosound...

Boomersurile sunt faine...primele zile dupa care sincer suna ca niste corzi de sarma, dar la inceput suna foarte strong, depinde cat canti...max o saptamana, e indicat daca de ex intri in studio sau ai concert;

Rotosound in schimb (cele galbene - am utilizat eu) sunt mai constante ca si sunet, nu te dau pe spate la inceput dar suna calitativ si acel sunet "fresh" se altereaza intr-o durata de timp mai mare, pentru repetitii cu trupa sunt mai ok.

Cu nici unul din cele 2 branduri nu mi s-a intamplat sa se rupa vreo coarda...my case...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie, Rotosound mi s-au parut ca se oxideaza repejor. Folosesc Dunlop si ma inteleg foarte bine cu ele, atat pe acustica cat si pe electrica, rezista mult dar am si grija de ele sa le sterg dupa ce cant.

Eu am trecut la Rotosound exact din aceasta cauza. Am avut un set Dunlop carea s-a oxidat vizibil in mai putin de o saptamana (si nu, nu am turnat acid pe ele).

Rotosound fabrica mai ulte modele: cele nichelate au un ton mai "soft" iar british sheels sunt foarte "bright" dar de oxideaza mai repede.

Pana la urma depinde de ce experienta ai avut cu fiecare fabricant in parte.

Cat despre GHS imi dau senzatia ca ar fi prea tensionate.

Edited by alex212
Link to comment
Share on other sites

3uhq3v.jpg

 

Nu acum serios. Poti sustine ca un Stratocaster (vorbim aici doar de cele cu sistem tremolo) este mai vulnerabil unei accidentari survenite de la tensiunea corzilor decat un Les Paul? Mie unul imi vine extrem de greu sa cred...'

 

Nu am nevoie de nici o lege a fizicii sa observ un lucru pe care si un pusti in clasa 1 l-ar observa...

 

Si daca exista cineva care nu stie de ce plateste dublu pentru un set de Elixir, il voi lamuri eu! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.