www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sh 4 Sau Sh 6 ?


ATTIS
 Share

Recommended Posts

Pai daca e Les Paul ...mai degraba ori setul lui slash , ori Jezz/Jb :D

 

 

Dar pt metale ....clar sh6 :D sau invader !

 

Daca nu vrei neaparat duncan mergi pe x2n(suna foarte taios dar trb multa putere sa scoti maximul din ea ),dimarzio evo (sunt posesor si suna foarte ok ) , D`Activator despre care am auzit numai laude ,Liquifire lafel . Sau daca vrei intradevar ceva calumea ...pune EMG 81/85(zakk wylde) , Blackout(MickThompson),85/61 (celalalt tip de la slipknot) ,LiveWire(Dave Mustaine)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu vrei neaparat duncan mergi pe x2n(suna foarte taios dar trb multa putere sa scoti maximul din ea )

 

Am X2N şi nu sunt prea forţos. La sală nu mă duc... Poate fi folosită de oricine, indiferent de condiţia fizică.

 

@ATTIS - ia-o pe care o găseşti mai ieftin second hand, încearcă, nu-ţi place o vinzi şi încerci alta. Serios, ţine atât de mult de gusturi şi cum simţi tu chitara la mână cu doza respectivă, că sfaturile de genul "ia-ţi doza X sau Y" sunt total inutile.

 

Totuşi, ce nu-ţi place la dozele pe care le ai acum?

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Am X2N şi nu sunt prea forţos. La sală nu mă duc... Poate fi folosită de oricine, indiferent de condiţia fizică.

 

@ATTIS - ia-o pe care o găseşti mai ieftin second hand, încearcă, nu-ţi place o vinzi şi încerci alta. Serios, ţine atât de mult de gusturi şi cum simţi tu chitara la mână cu doza respectivă, că sfaturile de genul "ia-ţi doza X sau Y" sunt total inutile.

 

Totuşi, ce nu-ţi place la dozele pe care le ai acum?

Putere ...ceea ce vroiam sa zic e un volum mai tare si un gain puternic
Link to comment
Share on other sites

Zici că e o discuție între copii de grădiniță: unul are doze stricate (s-or fi consumat magneții?!), altul are bâzâit în cap și "trb multa putere".

Hai să pretindem că suntem adulți educați și s-o luăm sistematic: Ce înseamnă "gâjâit"? Poți înregistra un sample? N-am să te întreb cum ai ajuns la concluzia că dozele sunt "stricate", răspunsul e clar din categoria Ancient Aliens.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Zici că e o discuție între copii de grădiniță: unul are doze stricate (s-or fi consumat magneții?!), altul are bâzâit în cap și "trb multa putere".

Hai să pretindem că suntem adulți educați și s-o luăm sistematic: Ce înseamnă "gâjâit"? Poți înregistra un sample? N-am să te întreb cum ai ajuns la concluzia că dozele sunt "stricate", răspunsul e clar din categoria Ancient Aliens.

 

Trebuie să recunosc că sunt varză în ceea ce priveşte electronica la o chitară. Ai putea fi totuşi mai puţin ironic şi "injurios" dar nu contează, mă lasă rece. Atunci când sunt pe un efect de distors, iar eu schimb de pe bridge pe neck şi îmi sună aproape clean... ce căcat poate fi f***t la chitară ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai putea fi totuşi mai puţin ironic şi "injurios"

But then I wouldn't be my lovable self.

Deci când folosești distorsiune se aude mult mai puțin saturat când selectezi doza neck? Pe clean e diferență mare de volum între cele două doze? Potențiometrele funcționează normal?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Repetați după mine: toate dozele au la fel de mult "bass"!

Țineți minte cum funcționează o doză sau trebuie repetat a mia oară? http://buildyourguit...esources/lemme/

 

cu tot respectul dar repeti degaba. povestea cu basul am probat/o. se schimba povestea in functie de doza

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine, foloseste linkurile astea, pe mine m-au ajutat mult sa imi dau seama spre ce ton sa ma indrept:

 

http://www.seymourduncan.com/support/tone-wizard/ - pentru Duncan

 

http://www.dimarzio.com/pickup-picker - pentru DiMarzio

 

uite aici este un link unde cineva compara mai multe doze de metal, ca sa iti faci si o impresie despre cum suna.

 

 

Personal, de la Seymour Duncan, pentru o chitara din mahon cu tastiera de palisandru eu as alege setul SH-1 ('59) in neck si SH-5 (Custom) in bridge. Suna bine in Les Paul desi sunt fan infocat DiMarzio de un an si ceva incoa'.

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Pai, omul nu a auzit de inductanta . Un factor care influenteaza major frecventele de bass.

Esti sigur?

 

Sunt de acord ca inductanta ( influentata de numarul spire, de material, dar si de geometria bobinei) este probabil cel mai important indicator in sunetul unei doze. DAR impresia de "mai multe joase" este data de puterea semanlului care iese din chitara in raport cu absenta inaltelor/mediilor si nu de altceva

Sa vorbim putin despre principala legatura intre inductanta si "cum suna doza": de exemplu, o doza humbucker va avea tot timpul mai putine inalte decat un coil (se observa foarte bine pe dozele splitabile), deoarece atunci cand folosim doar un coil din humbucker vom avea o inductanta egala cu 1/2 din cea a humbuckerului intreg, cea ce duce la urcarea frecventei de rezonanta 141,42% fata de cea a dozei humbucker (se inmulteste cu radical din 2). Si mai bine se observa acest efect atunci cand vom lega coilurile aceleiasi doze in paralel; in paralel inductanta va fi 1/4 din cea a dozei cu bobinele in serie, ceea ce va duce la o dublare a frecventei de rezonanta fata de situatia in care folosim humbucker clasic (2 bobine in serie). Ai impresia ca "are mai putin bass" pentru ca are o putere mai mica, dar de fapt inductanta afecteaza TOTUL in afara de frecventele de bass, dar care sunt totusi intr-o anumita proportionalitate cu puterea dozei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DAR impresia de "mai multe joase" este data de puterea semanlului care iese din chitara in raport cu absenta inaltelor/mediilor si nu de altceva

"Impresia aia" se numesc armonice, care nu sunt acelasi lucru cu frecventa fundamentala .

Este ca si cum am declara ca toate chitarile produc cea mai joasa frecventa , la 82 Hz ! Daca pastrez acordaj normal si o acordez cu un ton jumate mai jos , cum mai este ???????

Cu un analizor de spectru se pot masura dozele de chitara . Dozele nu raspund la fel nici in banda de frecventa si nici armonic .

 

.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Coane ! Ca sa nu fac vreo confuzie mai pun o intrebare : te referi la faptul ca ar trebui masurata ca si un transformator ?

Doza este considerata generator de semnal . Daca in general ne ferim de frecventa de rezonanta , in cazul dozelor, trebuie exploatata.

Parerea mea este ca masurarea dinamica a dozei , este un caz fericit . Nu trebuiesc prea multe complicatii.

Un articol demn de luat in seama si in mod special , a doua jumatate

http://sem-proceedin...tar-Pickups.pdf

sau

http://www.syscompde...tar-pickups.pdf

 

P.S. Folosesc PC-scope de la Velleman

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.