www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Procesor


Guest lok30
 Share

Recommended Posts

Salutare, vreau sa imi achizitionez un procesor de chitara, undeva la 400 lei maxim, ca e criza. :))

Nu imi trebuie ceva foarte sofisticat, vreau ceva cu care sa imi fac treaba pe acasa, si eventual o cantare pe ici pe colo.

As vrea eu un DigiTech, sau am pus ochii pe unBehringer XV-AMP (nu prea sunt recomandate Behringerurile).

 

VREAU SI EU CATEVA SFATURI. Accept si ceva second-hand! :)

Link to comment
Share on other sites

Digitech la banii astia NU SUNA, iar de Behringer ce sa mai zic.

Eu ti-as recomanda un http://www.thomann.de/ro/zoom_g1xnext_guitar_fx.htm pentru ca am incercat versiunea fara pedala si suna bine, cam digital dupa parerea mea, dar la banii astea nu poti sa ai cine stie ce pretentii/asteptari...

In orice caz suna ok, si pe distortion si pe clean.

Link to comment
Share on other sites

Si de efecte ai fost multumit? Sa vad daca strang bani imi iau vreun Digitech rp100 sau 90 parca era :))

Intre Behringerul ala si Zoom ce imi recomanzi?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa aflam care ar fi calitatile cautate ,

Altfel , oricare procesor este OK , fiecare tip marca la tipurile la preturi " mici "are parti bune si parti nasoale .

 

Un Korg il tin caci are Filter cu Q reglabil si Voice ,,la pedala de expresie ..

Un Boss are distors analogic pe FET -uri si fata de ce am construit Doctor Boogey are abvantajul ca am 30 de preseturi memorate ..si un chorus bestial .

Alt Korg are un preset de Tube /Valve bestial .

Zoom are distorsurile cu cele mai mici IMD ( distors de intermodulatire ) ce este foarte usor de mixat pe langa faptul ca suna bine si live,..celelalte efecte foarte decente ce au si reglaje complexe .

 

Deocamdata Zoom si Digitech am gasit convertoare AD si DA Delta Sigma /23bit x 64 sau 128 oversampling la 96Khz ce suna foarte bine ,,,neasteptat de bine ptr scule accesibile ptr amatori .

Un convertor AD mai rasarit costa la 3000 Ton.

 

Behringer ce am au otzara de zgomot dar se pot utiliza in partea de iesire chiar inainte de Output-ul lantului de efecte .

Am citit ca de ceva timp ca Beringher-i au inceput sa foloseasca componente mai de calitate ..dar eu nu am mai utilizat incercat..

Trebuie mers la magazin si testat ,

 

DAR !!! atentie la ce calitati avem nevoie ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salutare, vreau sa imi achizitionez un procesor de chitara, undeva la 400 lei maxim, ca e criza. :))

Nu imi trebuie ceva foarte sofisticat, vreau ceva cu care sa imi fac treaba pe acasa, si eventual o cantare pe ici pe colo.

As vrea eu un DigiTech, sau am pus ochii pe unBehringer XV-AMP (nu prea sunt recomandate Behringerurile).

 

VREAU SI EU CATEVA SFATURI. Accept si ceva second-hand! :)

 

Vezi pe aici: http://forums.rgc.ro/topic/72328-vand-procesor-de-rack-alesis-microverb-iv/

 

poate il mai are.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ar trebui sa aflam care ar fi calitatile cautate ,

Altfel , oricare procesor este OK , fiecare tip marca la tipurile la preturi " mici "are parti bune si parti nasoale .

 

Un Korg il tin caci are Filter cu Q reglabil si Voice ,,la pedala de expresie ..

Un Boss are distors analogic pe FET -uri si fata de ce am construit Doctor Boogey are abvantajul ca am 30 de preseturi memorate ..si un chorus bestial .

Alt Korg are un preset de Tube /Valve bestial .

Zoom are distorsurile cu cele mai mici IMD ( distors de intermodulatire ) ce este foarte usor de mixat pe langa faptul ca suna bine si live,..celelalte efecte foarte decente ce au si reglaje complexe .

 

Deocamdata Zoom si Digitech am gasit convertoare AD si DA Delta Sigma /23bit x 64 sau 128 oversampling la 96Khz ce suna foarte bine ,,,neasteptat de bine ptr scule accesibile ptr amatori .

Un convertor AD mai rasarit costa la 3000 Ton.

 

Behringer ce am au otzara de zgomot dar se pot utiliza in partea de iesire chiar inainte de Output-ul lantului de efecte .

Am citit ca de ceva timp ca Beringher-i au inceput sa foloseasca componente mai de calitate ..dar eu nu am mai utilizat incercat..

Trebuie mers la magazin si testat ,

 

DAR !!! atentie la ce calitati avem nevoie ..

 

eu am auzit ca behringer se da drepr midas acum....mare greseala a lui midas

Link to comment
Share on other sites

Sunt companii deținute de același holding. Ne poți spune ce legătură are asta cu calitatea produselor? Sau cu thread-ul de față?

Disney deține atât Pixar, Lucasfilm, ABC, ESPN cât și Marvel. Ai observat animație pe ESPN sau sport în benzile desenate Marvel? Sau poate niște Star Wars și Indiana Jones pe ABC News?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Digitech la banii astia NU SUNA, iar de Behringer ce sa mai zic.

Eu ti-as recomanda un http://www.thomann.d...t_guitar_fx.htm pentru ca am incercat versiunea fara pedala si suna bine, cam digital dupa parerea mea, dar la banii astea nu poti sa ai cine stie ce pretentii/asteptari...

In orice caz suna ok, si pe distortion si pe clean.

 

subscriu la Zoom G1N. am unul si mi se pare okay, mai ales pentru uz "in house" (adica acasa).

eu cant pe casti si asa nu deranjez pe nimeni, am si drum machine, poti sa faci destule setari pe el pana gasesti ceva ce iti place. mie insa imi place pe presetul A0, foarte okay pentru mai tot ce incerc eu sa cant.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am folosit Zoom g1xn,foarte bun procesor,l-am folosit vreo 2 ani si nu m-a dezamagit deloc,insa iti recomand Zoom g2.1u,second il gasesti pe la 300-400,e mai solid,si are pedala de expresie mult mai buna decat la g1,asta am observat,ca la g1 cand folosesti pedala de expresie ca pedala de volum cand apesi pe ea volumul creste de pe la un sfert din cursul pedalei,dar la g2 tonul intra imediat ce apesi pe ea ;)

Link to comment
Share on other sites

Personal am incercat aproape tot ce este prezentat mai sus de catre colegii de forum.

Dupa cum spune si Karpi,fiecare procesor are partile lui mai tari sau mai slabe.

Eu iti recomand in clasa de pret specificata de tine un Korg Ax 3000G pe care il gasesti la magazinele romanesti intre 900 si 1000 Roni iar la mina doua pe RGC(sunt doua sau trei la vinzare)la 500 Roni.

Daca te tocmesti nitel poate si mai jos.Are putine preseturi de fabrica dar are un editor prietenos care se instaleaza usor de pe net pe orice PC si cu care faci imediat ce ton doresti.Tonurile de fabrica sunt insa bune.Editarea de tonuri iti va fi un exercitiu extrem de util.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu e important sa il comanzi de la picior iti recomand un Line6 POD 2.0, il gasesti second la banii astia. Sau daca e sa fie nou, un pocket POD, care are sunete la fel de bune, dar costa doar 100 € nou. Pe distorsuri se bat cu orice procesor din clasa lor. La cleanuri nu zic, ar putea un pic mai mult.

Eu am avut un POD 2.0 si cel mai mult am folosit preseturile "rectified" care simuleaza foarte fidel Mesa Boogie dual rectifier si "Modern hi gain" care se apropie intr-un fel de Satriani. Bafta.

Edited by transilvanpop
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.