www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Rupt Epiphone Sg G-400


Guest Spiri16
 Share

Recommended Posts

Nenea rau , daca eu iti vand tie o chitara , vi o probezi o intorci pe toate partile si ii in stare perfecta , iti place imi dai banii , si dupa 6 luni te intorci cu chitara ca s-a rupt griffu ( tu afirmi ca nu e vina ta, ca asa ai gasit-o , sigur a rupto pisica ) cam ce asteptari ai avea de la mine ?

 

 

1. Dupa protestele nu prea multe si chitara direct la reparat , nu prea iti vine sa crezi ca a cazut singura sau ca i-a rasturnato pisica, nu? Tie daca ti se rupea griffu la schecter , si aveai garantie nu faceai un scandal mai urias? ( si cu siguranta , dupa intamplarea cu magazinul respectiv , n-ai mai fi apelat la ei la garantie . ii dadeai un telefon eventual omului care lucreaza pentru ei si te rezolva mai ieftin ). Hai totusi sa gandim logic, si-n plus hai sa incercam sa rupem un griff din ala cu mana sa vezi cam pe unde se rupe.

 

Esti mic in gandire din cate am remarcat de mult si vorbesti si tu ca sa nu taci prea mult. In primul rand o companie producatoare isi asigura clientii, acreditandu-se, fie ei magazine, fie ei persoane fizice, ca lucreaza conform unor standarde privind calitatea proiectarii, materialelor si executiei produselor proprii. Clientul, in cazul in care este unul caruia chiar ii pasa, cum se pretind a fi magazinele de la noi spre exemplu, ar trebui sa se asigure ca producatorul respecta acele standarde si ca nu vinde rahat mai departe. Ca exemplu, desi nu stiu daca o sa il pricepi in totalitate, produsele proiectate de mine ies pe piata dupa ce sunt verificati inclusiv furnizorii de materiale si, pana la absurd, firmele ce transporta materialele.

Precum vezi foarte bine, nu este cazul celor de la epifon, si desigur remarci ca nu este nici cazul magazinului de la care gagiul de mai sus a primit o porcarie.

Si nu este nici cazul tau, care in cel mai bun caz te bucuri ca nu ti s-a intamplat tie personal. Atunci s-ar fi schimbat foaia.

Pana or sa ajunga importatorii din romania (cu r mic) sa isi respecte clientii o sa cresti si tu mare, o sa imbatranesti, ai sa mori si tot ai sa vrei sa incercam sa il rupem cu mana. Lui Ironside i-am propus sa i-l rup in cap si am stabilit ca bem o bere impreuna pana la final. Cu tine nu vreau sa il rup. Ai dreptate, e vina pustiului aluia ca a dat banii pe o mana de gunoi.

Sper sa iti iei epifon!

Link to comment
Share on other sites

Macar nu ai jignit cum faci de obicei, inseamna ca n-ai dato in betie ,asta e bine ! Si spre informarea ta prima mea chitara a fost epiphone lp standard, de care am scapat dupa 1 luna si ceva din cauze de incompatibilitate ,insa ceea ce pot sa -ti spun despre chitara aia ca avea o calitate buna, made in Koreea , era acceptabila. Sa fi sanatos , si daca esti batran ( gen 35-40 de ani , ca mai mult nu prea iti dau ) sa sti ca nu suntem asa departe unu de altu. Nu mai privi lumea de sus si ce-am zis pana acuma iti zic eu ca am zis bine, se pare ca ma confunzi ( de postat postez foarte rar , deci sigur ma confunzi .).

 

 

 

Totusi o precizare as face si eu , daca esti tu asa matur , copt la creier ,atotstiutor , atotinjurator , si asa batran mosulache de ce-ti bati capu cu baietasii de noi care nu am realizat nimic si spargem seminte , si ne dam la laba dupa mintea ta de om trecut prin viata (care o da in alcoale si-si cauta servici - inseamna ca-s probleme prin paradis ) si-si da cu parerea despre un instrument care nu l-a detinut , epifon cum il numesti . Ai putina mandrie si nu te lua la tranta cu "pustanii "de noi , te bagi in noroi , si-ti pui reputatia la bataie cu juvenilii astia . Eu zic sa te abtii din injurat , din comentat si din atotstiutisme si sa-ti vezi de viata (pentru ca esti deja la o varsta in care ar trebui sa faci asta , ca demonstratie iti stau masele alea de creier care sunt sigur iesite inainte de revolutie , mosulica. Sa fi sanatos si sa ne mai auzim cu bine .

 

http://imageshack.us...magine0393.jpg/ Ai aici poza cu dovada , asta ca sa nu zici ca : ""Esti mic in gandire din cate am remarcat de mult si vorbesti si tu ca sa nu taci prea mult."

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

( Dar nu ti-a dat un pret orienativ? Cum ai lasat chitara acolo? Poate iti cere 1000 ron, ce faci atunci?)

 

Pai am lasat chitara tipului de la magazin si mi'a spus ca o sa ma sune expertul lor joi cand ajunge la magazin. banuiesc ca o sa isi faca o idee despre lucrare si o sa aflu atunci cam cat ma costa. Nu stiu daca este asa de important,dar nu am primit nicio hartie in schimbul chitarei lasate acolo :nay: .

Link to comment
Share on other sites

Macar nu ai jignit cum faci de obicei, inseamna ca n-ai dato in betie ,asta e bine ! Si spre informarea ta prima mea chitara a fost epiphone lp standard, de care am scapat dupa 1 luna si ceva din cauze de incompatibilitate ,insa ceea ce pot sa -ti spun despre chitara aia ca avea o calitate buna, made in Koreea , era acceptabila. Sa fi sanatos , si daca esti batran ( gen 35-40 de ani , ca mai mult nu prea iti dau ) sa sti ca nu suntem asa departe unu de altu. Nu mai privi lumea de sus si ce-am zis pana acuma iti zic eu ca am zis bine, se pare ca ma confunzi ( de postat postez foarte rar , deci sigur ma confunzi .).

 

 

 

Totusi o precizare as face si eu , daca esti tu asa matur , copt la creier ,atotstiutor , atotinjurator , si asa batran mosulache de ce-ti bati capu cu baietasii de noi care nu am realizat nimic si spargem seminte , si ne dam la laba dupa mintea ta de om trecut prin viata (care o da in alcoale si-si cauta servici - inseamna ca-s probleme prin paradis ) si-si da cu parerea despre un instrument care nu l-a detinut , epifon cum il numesti . Ai putina mandrie si nu te lua la tranta cu "pustanii "de noi , te bagi in noroi , si-ti pui reputatia la bataie cu juvenilii astia . Eu zic sa te abtii din injurat , din comentat si din atotstiutisme si sa-ti vezi de viata (pentru ca esti deja la o varsta in care ar trebui sa faci asta , ca demonstratie iti stau masele alea de creier care sunt sigur iesite inainte de revolutie , mosulica. Sa fi sanatos si sa ne mai auzim cu bine .

 

http://imageshack.us...magine0393.jpg/ Ai aici poza cu dovada , asta ca sa nu zici ca : ""Esti mic in gandire din cate am remarcat de mult si vorbesti si tu ca sa nu taci prea mult."

 

375157_374425945931672_100000928086927_1133457_258773825_n.jpg

 

 

Esti mic in gandire si vorbesti si tu ca sa nu taci prea mult. Si asta am stiut-o si eu si multi altii inca de pe cand aveai alt user name pe forum si te-ai rebotezat de rusine, asa-i, deenman? Am mentionat din start ca nu ai sa pricepi nimic si iata ca am avut dreptate inca odata. Evident ca mereu te voi privi de sus, este logic si normal, ai demonstrat in nenumarate randuri ca nu poti face decat observatii puerile si de cele mai multe ori, de toata jena.

Nu am probleme cu alcoolul, pana saptamana trecuta nu mai bausem nimic de mai mult de un an, dar eu cand fac ceva fac calumea, asa ca m-am imbatat asa cum se cuvine, nu ling 2 beri pe zi ca astia de teapa ta, dar zilnic si prosteste. Iar cu cautatul serviciului... imi arati din nou ca habar nu ai pe ce lume traiesti si te bazezi pe ce a inteles mintea ta mica si ingusta. Spre stiinta ta, saptamana trecuta am refuzat 3 locuri de munca, din care 2 in Norvegia si unul la care tu nici nu ai visa, in Romania, pentru simplul motiv ca imi place actualul loc de munca si l-as schimba numai pentru ceva la care mintea ta nu prea ajunge. SI refuz aproape saptamanal macar cate unul. Sper ca te-ai lamurit de ce am fost si sunt sigur de limitele capacitatilor tale intelectuale.

Asa ca, pustiule, cand vine vorba de chestii la care nu te pricepi, nu mai sari inainte ca gaina la muci, ca ti-o iei de unul singur. Vrei sa aprofundam un pic ce inseamna calitate, sa te invat ca nu exista calitate buna si calitate slaba, cum te exprimai mai sus? As face-o, dar cu unul ca tine stiu ca as face-o degeaba. Baga un YM si rezuma-te la ce cunosti. SI daca vrei sa mai continuam, continuam pe PM, cu exemple, sa iti arat de ce te consider un natarau.

 

Spiri16, ai face bine sa sustii faptul ca nu ai lovit chitara. Mecanica, fizica, rezistenta materialelor si prelucrarile mecanice (alaturi de poza pe care ai pus-o cu felul in care arata ruptura) sunt domenii care sustin ca nu ai nici o vina decat daca, evident, te-ai straduit sa o rupi fara sa lasi urme. Si incearca sa ignori desteptii care insinueaza pe topicul asta ca de fapt minti. Asta m-a scos initial din sarite. Bafta!

Edited by Nenea Rau
Link to comment
Share on other sites

Tot caut si nu vad unde-i POZA cu vre-un gat rupt .

 

Este o discutie virtuala ?

 

Chitarele mele ,unele au zburat si au cazut in toate felurile, nu au gatul rupt de la cazatura ...dar se poate intampla daca lemnul nu este OK .

 

Epiphone nu ar fi chitare rele dar daca nu garanteaza calitatea materialului asta e . ca si in cazul Squier .

E la noroc ,poti sa dai de un lemn super sau de lemn nasol.

 

Chitare cumparate-comandate "online" trebuie sa fie la 1/3 din pretul de magazin

sau sa aiba garantie si termen de returnare fara conditii 3 luni ,ca sa ai timp sa te prinzi ce bube are .

Cine cumpara fara aceste garantii este treaba lui .

De pret s nu mai zic ..cum sa dai bani multi pe un instrument nevazut de tine ?

 

In magazin este alta treaba ..verifici, controlezi si incerci chitara ...nu cumperi chitara mai noua de un an ...numai dupa ce a stat un an prin magazin si depozite se cumpara o chitara!

 

Daca cumperi chitara la valoarea reala de aprox. 50 Euro ,,nu-i nici o problema ...arunci chitara ce nu-i OK si cumperi alta tot cu 50 Euro...pana te inveti ce si cum si pana dai de o chitara buna...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

 

 

 

 

 

Spiri16, ai face bine sa sustii faptul ca nu ai lovit chitara....

 

pai fac asta,dar nu prea am sanse cu nimeni:))ma cred decat cei ce au fost langa mine in momentul in care am descoperit "minunatia"...

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

am vorbit astazi cu cei de la guitar shop. 500 RON costa reparatia,si va fi gata in aprox 2 saptamani....

Link to comment
Share on other sites

o faci de 1800 de lei...crezi ca merita? cand vei dori s-o vinzi nici banii pe reparatia asta nu-i vei recupera. daca chiar tii la sg, poti sa iei un kit din asta http://www.guitarfetish.com/NEW-SOLID-Mahogany-SG-Kit-with-Trapezoid-Inlays_p_4404.html# pe care fie sa sa montezi hardware-ul de pe epi, fie sa montezi doar neck-ul pe sg-ul tau; oricum o parte din bani mai recuperezi din piesele ramase. sau o alta varianta ar fi sa vanezi un grif de sg pe ebay de ex.

chiar daca e un pret corect 500 pt reparatie, eu nu cred ca merita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca o chitara de 1300 lei nua merita o reparatie care costa 500 lei. Ar trebui sa fie si cei de la service cat de cat realisti si sa vina cu un pret decent pt o reparatie de acest gen, mie personal mi se pare mult. Desi este ceva de lucru nu cred ca se justifica o asemenea suma la acea chitara. La banii astia ar trebui sa iasa impecabil, sa nu ramana vreo urma ca a fost rupt vreodata griful.

 

Daca o mai poti lua inapoi iti recomand sa iei legatura cu userul Eugen, sunt sigur ca iti va face aceeasi treaba la un pret mult mai decent.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Chitara 1300 ron noua , second hand sa zicem un 750-800 (tinand cont de vremurile astea , in care e criza da are lumea bani sa umple terasele si restaurantele, de nunti nu mai vorbesc ).

Manopera 500 ron .

 

 

Daca facem un calcul cum a facut si Sorin , ajungi la 1800 ron . Daca ar fi sa fiu eu in locul tau , as vinde corpul /cheitele de la vechea chitara si mi-as cumpara alta , sau pe alt ton , decat sa dai 500 ron pe reparatie mai bine mai pui inca 300 si iei o chitara care nu e "operata ", dupa nici 1 minut de cautat am gasit un Vitange vg6 sg la un pret decent ,succes.

 

Sau daca nu-ti convine pretul , care dupa cum stim e pret de magazin, poti incerca in alta parte ,insa chitara aia tot carpita o sa fie mereu ( si o sa te izbesti de problema asta cand ai sa incerci sa o vinzi. )

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

am vorbit astazi cu cei de la guitar shop. 500 RON costa reparatia,si va fi gata in aprox 2 saptamani....

 

Dacă te decizi pe calea asta, în mod normal cred că ar trebui să-ţi fie încă sub garanţie... Check ! Dacă nu, ce-au propus colegii în ultimele 3 posturi pare interesant. Află cum e cu garanţia !

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

.... o chitara chit ca e o chitara nu e doar o chitara... ma rog... ai 2 variante si le voi insira cu detalii precum trenuletele care circula pe langa pomu de craciun pe care-l pazeam precum un britanic cu un falus din blana de urs pe cap... sa te vad SANTA!!!

 

... deci:

 

1. Daca bucata aia de lemn nu are valoare sentimentala pentru tine (ceea ce e de neconceput dupa perspectiva turmentata a mea), investitia necesara reconstituirii (made in RO... indoielnic?... nu stiu) scandurei... dap... deci investitia in raport cu pretul ei e nonsense... nu se merita decat daca nu ai ce face cu banii sau chitara are ceva special care ai remarcat in mod deosebit (ton, lemn... etc) ... desi nu se stie daca va mai functiona la fel (poate va merge cu aer)...

 

2. Daca bucata aia de lemn are valoare sentimentala pentru tine si nu dispui de 5 bancnote de cate 100 ron sau de 10 bancnote de 50 ron ... pai eu as pune-o intr-un sarcofag (ermetic desigur) si m-as duce in lumea larga ca sa-mi salvez iubirea... Pe bune, daca la ieftineala mea ar surveni un blestem sub forma unei defectiuni spontane, idioate sau premeditate... as face orice doar sa o reaud.

 

Inelul e la tine frodo... tu alegi calea. Lasand gluma la oparte, asta e parerea mea... depinde cat de mult tii la ea... pretul, intr-adevar, si pentru buzunaru meu de Rockefeller (sper ca am scris ca lumea sa nu ma dea in judecata nu de alta)... deci pretul reconstituirii e nitel piperat... dar nu cu piper negru... mai degraba verde as zice eu. Oricum, fingers crossed din partea mea si la un ending cat mai bun!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toata chitara dupa ce ai cumparat-o merita vre-o 50 Euro maxim .

Deci cumperi o alta chitara si ai rezolvat treaba.

 

Chitara trebuia incercata ..deci este treaba ta daca ai cumparat una defecta....

 

Data viitoare nu cumperi EPItelephon noua gata rupta ci cauti o chitara second la 200 RON ce a rezista un an doi pe la un chitarist suparat ca sa ai certitudinea ca nu se rupe a doua zi si ca sa nu-ti para rau dupa bani .

 

Si acum poti sa cauti o chitara second . de la care se potriveste griff-ul ,

 

Deci daca dai 200-500 RON pe o chitara second de la care se potriveste gatul este mai bine decat sa dai 500 pe carpeala unui "gat nou" nefolosit dar rupt .

 

Gat nou gata rupt si carpit = super vintage guitar ..deci nu numai vopseaua scorojita ci si urme mai serioase ale utilizarii long time .....

 

Deci gat nou sau gat de la o chitara second .

 

Chitara asta nu este un Gibson vintage pe care a cantat BB King si musai restaurata ptr ca are valoare istorico-sentimentala .

 

Este o rabla de unica folosinta ce trebuie aruncata si cumparata alta functionala .

 

Am vazut si chitara super scumpa ce parea o rabla ...dar iaca totul se vinde cu ceva reclama.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Du-te la OPC. Explica-le situatia. Nu stiu daca rezolvi ceva, dar macar incerci.

 

:)

 

Şi opece-ul va efectua investigaţii aprofundate şi va găsi vinovat sistemul capitalist de maximizare a profitului... Sau poate pe Jethro Tull, care acu' câteva secole o fi urinat la rădăcina copacului din care s-a făcut acu 4 luni chitara lui...

 

Knock it off !

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Du-te la OPC. Explica-le situatia. Nu stiu daca rezolvi ceva, dar macar incerci.

si sa le spui si ca au scumpit ouale la carrefour taman acu de sarbatori..

p.s chitara aia ori ai infipt-o in cap, ori ai calcat pe ea ori esti sub aspectul vodoo al fabricantilor chinezi de epifoane si da, 5 bulioane e mult si nu merita

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

Va multumesc pentru sugestiile oferite,dar acum este MULT PREA TARZIU!!! daca ati fi venit cu propunerile mai devreme,probabil as fi scapat mai ieftin,dar acum chitara este deja in mainile domnului Ursu. Si da,are valoare sentimentala,chiar daca nu o am de prea mult timp...

Link to comment
Share on other sites

In primul rind, daca e o chitara cu valoare sentimentala, atunci nu prea conteaza cit costa noua. Atita timp cit tii la ea, dai si 500 de lei s-o repari. Cel putin eu as da, pentru ca-i chitara mea si tin la ea.

 

In al doilea rind, v-ati gindit ca omul poate nu are 1000 de lei sa-si ia chitara "adevarata"? Poate are doar 300 de lei, mai ia 200 de la parinti si-si face chitara. Dupa logica mea schioapa, e mai ieftin sa dai 500 de lei pe reparatie decit 1000 de lei pe o chitara noua. Si e si mai practic decit sa stai sa vinzi chitara pe bucati. Ca o observatie, nu stiu ce chitara mai buna decit SGul ala ar putea sa-si ia cu 1xxx lei sau cit zicea cineva mai sus.

 

In al treilea rind, chitara are set neck. Adica griful e lipit de corp. Ce tot aberati acolo, ca sa-si ia alt grif? Geez...

Link to comment
Share on other sites

uneori da, recunosc.

 

:))

 

Ideea era ca-i prea complicat sa schimbi griful unei chitare cu set neck. E mai simplu sa-l repari pe ala rupt, plus ca daca lucrarea e facuta ca la carte, unii "zice" ca cica lipitura ar fi mai teapana decit lemnul in sine. Cu alte cuvinte nu se va mai rupe niciodata in acelasi loc.

Link to comment
Share on other sites

:))

 

Ideea era ca-i prea complicat sa schimbi griful unei chitare cu set neck. E mai simplu sa-l repari pe ala rupt, plus ca daca lucrarea e facuta ca la carte, unii "zice" ca cica lipitura ar fi mai teapana decit lemnul in sine. Cu alte cuvinte nu se va mai rupe niciodata in acelasi loc.

 

Astfel, dupa suficiente reparatii (si lipituri), va fi mai rezistent ca un grif de fibra de carbon :lol:.

Ma duc sa dau griful la feliat! Eu n-am avut norocul sa se rupa singur.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.