www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Rupt Epiphone Sg G-400


Guest Spiri16
 Share

Recommended Posts

Guest Spiri16

Buna seara! Pana aseara eram un mandru posesor de Epiphone SG G-400 Ebony;cu cateva ore inainte de spectacolul la care trebuia sa particip,la probele de sunet,mi'am scos chitara din husa si am descoperit ca era rupta in doua.Mai exact capul se separase de restul chitarei.Chitara are vreo 2 luni,am cumparat'o pe 14 ianuarie de la GuitarShop Bucuresti,si am garantie 2 ani. O sa merg cu ea la garantie,dar as vrea sa stiu cauzele pentru care s'a intamplat asa ceva...

post-20713-0-55466800-1332615012_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

Probabil ai scapat-o pe spate, adica a cazut si s-a proptit in headstock, exact unde este lipitura aia. Am mai vazut cazuri.

Am oarece dubii ca o sa rezolvi ceva in garantie. O sa fie greu sa demonstrezi ca s-a rupt singura, din senin...

 

iti garantez ca nu a fost scapata...totusi daca o scapam,vopseaua n'ar fi trebuit sa fie afectata?

Link to comment
Share on other sites

A fost lovita deoarece este rupta nu este dezlipita din imbinare.

Este surprinzator cat de usor se poate rupe daca este lovita pe directia "potrivita".

Sigur nu va face obiectul garantiei, daca au cum sa o repare o vor face contra cost.

Problema este ca ruptura este foarte dificila, ori se inlocuieste griful ori trebuie inserate niste intarituri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi.G

Condoleanţe :death: . La o aşa treaba ar trebui sa fie folositoare garantia(daca poti dovedi ca nu tu ai fost vinovatul) , DAR la cum funcţioneaza toate pe la noi iţi dai seama ce o sa iasa. . Dupa cum arata ruptura cred ca ai lovito cu fata .capului. de ceva . SAU nu se exclude sa fi prist una cu lemnul putin mai prost* si din cauza presiuni corzilor ( 6 Kg fiecare coarda din cate am inteles eu ) sa se fi rupt , dar asta e parere mea si poate fi 100% prosteasca şi incorecta! :wee: . Ps. sar putea sa o lovesti cand era in husa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

n'avea cand sa fie lovita! am luat'o de acasa(intacta),am bagat'o in husa(intacta),am carat'o in spate 5 min pana la sala cu pricina,si apoi am scos'o in 2 bucati....

 

Condoleanţe :death: . La o aşa treaba ar trebui sa fie folositoare garantia(daca poti dovedi ca nu tu ai fost vinovatul) , DAR la cum funcţioneaza toate pe la noi iţi dai seama ce o sa iasa. . Dupa cum arata ruptura cred ca ai lovito cu fata .capului. de ceva . SAU nu se exclude sa fi prist una cu lemnul putin mai prost* si din cauza presiuni corzilor ( 6 Kg fiecare coarda din cate am inteles eu ) sa se fi rupt , dar asta e parere mea si poate fi 100% prosteasca şi incorecta! :wee: . Ps. sar putea sa o lovesti cand era in husa.

merg pe varianta lemnului prost...

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi.G

Mai ramane o singura varianta!!Kidnapped by alien. Gluma, gluma dar e serioasa treaba, si putin ciudata daca spui ca 5 minute ai stat cu ia in husa si cand ai scoso ... ai scoso cum ai scoso. Sfatul meu e sa mergi la Guitar Shop si sa vezi ce si cum ca altfel nu rezolvi nimic. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16
:))mda...e ceva straniu la mijloc...se razbuna vechiul harley benton...o sa merg,dar nenorocirea s'a intamplat aseara,si n'am avut timp....
Link to comment
Share on other sites

O astfel de ruptura este imposibil sa faca obiectul garantiei, daca mai ai foaia cu pricina citeste acolo mai exact ce acopera garantia. Garantia acopera defectele de fabricatie, nu cele de folosire. Mergi la ei, domnul Ursu e foarte priceput si aproape sigur o va putea repara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi.G

Sa ne spui si noua ce ai rezolvat dupa ce o duci. Hai noroc :rock: sper sa rezolvi treaba!! .. Asculta la domnul Squier, scoate bani de la ciorap!

Edited by Cristi.G
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

O astfel de ruptura este imposibil sa faca obiectul garantiei, daca mai ai foaia cu pricina citeste acolo mai exact ce acopera garantia. Garantia acopera defectele de fabricatie, nu cele de folosire. Mergi la ei, domnul Ursu e foarte priceput si aproape sigur o va putea repara.

 

nu mi'o lua in nume de rau,dar iti doresc sa treci prin ce am trecut eu,si apoi sa incerci sa explici lumii ca tu ai avut grija de chitara ca de ochii din cap si tot degeaba,pentru ca nu s'a rupt din vina ta.

Link to comment
Share on other sites

pai deja ai zis-o ca o rautate, ce sa mai zic. E o certitudine ca garantia nu acopera ce ti s-a intamplat cu sau fara stiinta ta si e imposibil sa demonstrezi ca s-a rupt de la sine. Eu te sfatuiesc sa nu te certi cu oamenii aia la magazin, situatia ta e regretabila, dar nu e nici vina lor. Asta e viata, reparatia n-o sa coste prea mult in orice caz, daca ruptura nu este prea grava si daca nu e nevoie de insertii atunci scapi relativ ieftin.

Edited by Squier
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

e imposibil sa demonstrezi ca s-a rupt de la sine.

 

cum de asemenea este imposibil sa se demonstreze ca am rupt-o eu :D

Link to comment
Share on other sites

nu mi'o lua in nume de rau,dar iti doresc sa treci prin ce am trecut eu,si apoi sa incerci sa explici lumii ca tu ai avut grija de chitara ca de ochii din cap si tot degeaba,pentru ca nu s'a rupt din vina ta.

 

Ma omule, e posibil sa ai dreptate, lemnul sa fi cedat de la sine. Am ceva dubii in legatura cu povestea ta, dar e totusi plauzibila. Sincer, nu cred ca le vei putea explica celor de la magazin ca ti s-a rupt chitara in gigbag, cind te duceai cu ea la sala, fara s-o fi lovit-o de ceva. De obicei chitarele nu se rup asa, din senin.

 

Du-o la domnul Cornel Ursu. Ce-i drept te va costa ceva, dar ti-o va face super misto. Nu numai ca va arata ca noua, da' lipitura va fi mai puternica decit lemnul in sine.

Link to comment
Share on other sites

Pai se pleaca din start de la premiza ca a fost vina cumparatorului, se accepta reparatia gratis doar la proba contrara. Incerc sa iti explic cum functioneaza lumea reala, pana la urma chitara era in regula cand a plecat de la magazin, din moment ce ai luat-o intreaga...Daca era sa se rupa spontan o putea face si in magazin. Cand semnezi garantia faci act ca ai preluat instrumentul in stare perfecta, ce se intampla dupa momentul ala e strict problema ta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

Daca in perioada de garantie,produsul cumparat de catre Dvs. se dovedeste a fi defect,din motive de proiectare, executie sau vicii ascunse, el va fi reparat-adus la conformitate, gratuit, in termenul prevazut de lege, cu respectarea anumitor conditii.

Garantia isi pierde valabilitatea daca produsul s-a defectat datorita expunerii la fenomene naturale,datorita incendiilor,accidentelor,neglijentei in utilizare,precum si datorita unor instalari,modificari sau adaptari necorespunzatoare.

Asta scrie in certificatul de garantie.

Nu cred ca ma incadrez la niciun motiv pentru pierderea valibilitatii garantiei. Am avut doar ghinionul ca lemnul sa fie prost.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi.G

Deci pana la urma ce am spus eu se adevereste incet... dar sigur :yay: . Dar in momentul asta nu prea mai conteaza CUM ai rupto ,ci CUM ai sa rezolvi treaba cu garantia.

Edited by Cristi.G
Link to comment
Share on other sites

Magazinele functioneaza greu in aceste timpuri, iti dai seama ce politica au si ca nu o sa-ti schimbe nimic , eventual ar fi un miracol sa-ti repare gratuit .

Eu din ce vad in poze tu ai un gigbag corect ? Ei vezi tu aici intervine problema reala , eu Ion imi iau gigbagu in spate , urc in autobuz si cum chitara e in spate cand dau sa cobor lovesc chitara de un obiect ( fara intentie evident, sa zice ca ma dau jos ii inghesuiala si se loveste de marginea unei statii ) .

Daca grifful era fragil sa zicem ( crapa in magazin cel mai probabil , dar totusi sa zicem ca esti cea mai ghinonista persoana de pe Terra ) : ajungi la sala de repetitii , iti dai jos chitara din spate /mana si o sprijini cu gigbagul de perete , trece Vasile dupa 3 beri pe langa chitara , ea cade si ghici ce se intampla (griful fiind facut din mai multe bucati + imbinarile chinezesti ) !

 

 

 

Bun ca e vina ta , ca nu-i vina ta, ce treaba are magazinul , din moment ce tu ai semnat un certificat de garantie in care ai inspectat /testat produsul ? Asta nu inteleg eu , e o cauza nefericita , sincer iti zic ca nu cred ca are ce sa acopere garantia in cazul de fata , reparatii se pot face insa niciodata nu o sa mai fie aceasi chitara ( cum nici un om dupa o operatie nu mai este la fel).

 

Recomand ca pe viitor sa -ti iei un hardcare ,pentru un transport mai sigur.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Întâmplarea, din păcate pentru tine, Spiri, nu ţine de garanţie... Tre'ia să-i faci un "full-CASCO" şi n-aveai dureri de cap.

 

Cred c-ar trebui să-ţi faci o socoteală ce-i mai convenabil în situaţia ta: s-o "lipeşti" la loc sau sa cauţi alt gât de SG.

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

griful din mai multe bucati de lemn lipite este mai rezistent decat cel dintr-o bucata ;)

Astia de la Epi au o mare problema cu lemnul, citeste si o sa vezi ca pana si griful e facut din bucati suprapuse de mahon, scrie chiar pe site-ul lor.. Cele mai multe reclamati de grif rupt le-am intalnit la Epiphone.

 

mai mult ca sigur ca a fost lovita. nu se rupe asa din senin nici cu rugaciuni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

reparatii se pot face insa niciodata nu o sa mai fie aceasi chitara ( cum nici un om dupa o operatie nu mai este la fel).

 

Recomand ca pe viitor sa -ti iei un hardcase ,pentru un transport mai sigur.

 

si aici cum ramane cu domnul Ursu,care,din ce am citit,o poate face ca noua?

in opinia mea,calitatea slaba a lemnului intra la vicii ascunse...este foarte posibil sa n'am dreptate...

Link to comment
Share on other sites

vezi daca nu cumva au facut aia de la mithbusters scenariu asta... daca-i mith confirmed sigur o sa iti dea alta... poate un gibson ceva... Lasand gluma la oparte... nasol, nasol rau... vezi ce faci cu ursu, cu vulpea cu lupu poate poate reinvie dracenia... iti tin pumnii frate... naspa situatiune...

Link to comment
Share on other sites

La cum arata, ruptura este urmare a unui defect de fabricatie. Daca cei de la magazin vad altceva inseamna ca le-a intrat un gugustiuc in ochi.

 

+1

Imaginea este neclara, dar ruptura este prea neta. La headstockurile de genul asta ruptura vine in prelungirea heastockului, de-a lungul lipiturii.

Asta arata ca lipitura intre doua scanduri puse cap la cap.

 

Uite de la taica Google: cautare dupa broken headstock

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.