www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acordarea Fata De Standard


Airhead
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Fiind incepator in ale chitarii, vreau sa invat si sa cant cover-uri, diverse riff-uri si ma lovesc de partea cu acordaje diferite fata de standard/normal, mai ales cele cu 1/2 step down (cele care in tab-uri sunt Eb ...).

 

Am un Ibanez RG370DX cu floyd, iar acordarea in diverse moduri fata de normal inseamna si setup de floyd si asta cere ceva timp, la fel si revenirea la normal. Cel mai simplu ar fi o chitara cu bridge fix sau blocarea floyd, pentru asta ar trebui sa vand chitara (mai greu deoarece este lipsa de doritori datorita pretului solicitat) sau sa modific chitara sa am bridge fix (ceea ce nu vreau).

 

Din cate stiu, sunetele au la baza legi de fizica, este vorba de tensiunea din coarda si lungimea ei care genereaza sunetul specific/nota, odata coarda lovita.

 

Acum intrebarea: daca cant dupa tab-uri, cum pot sa calculez pe fiecare coarda care este nota aferenta fata de acordaj normal cea din tab. Daca nota de pe E-ul gros este in fret 5, unde este in acordaj Eb, pe ce fret ? Exista un asemenea algoritm ?

 

Stiu ca este mai simplu daca as invata notele si progresia lor pe grif, dar daca aveti bunavointa si timpul necesar sa imi raspundeti la intrebare, raman dator.

 

Multumesc mult. :respect:

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu poate ca ar fi sa iti iei un capodastru, sa acordezi/setezi floydul in Eb si pui capo in prima pozitie cand vrei sa fii in acordaj standard. Pierzi o nota in registrul inalt, si poate e putin incomod cu capodastru , dar nu schimbi-vinzi chitara. Din pacate nu stiu cum s-ar comporta capodastrul la uzul de floyd... dar mi se pare cea maiieftina varianta. Succes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai normal ca exista algoritm. Inveti notele pe griff si gata. Adica daca tu acum ai A pe tasta 5, pe coarda E, daca esti acordat in Eb, o sa ai Ab. Adica A-ul n-o sa mai fie pe 5, o sa fie pe 6. Nu este ideea de simplitate, cat timp nu stii notele, n-ai cum sa-ti dai seama. Probabil ca tu te gandesti sa ramai in standard si sa canti pe alte pozitii. Problema este la corzile libere. Ca n-ai cum sa canti Eb-ul ala acordat in E standard.

Pentru treburi de genul, cel mai bine iti mai iei o chitara si le tii acordate diferit. Pe aia pe care o tii pentru tuning mai jos pui niste corzi mai groase, iar pe aia standard pui de care iti plac tie. Pe langa floyd, mai trebuie modificat si truss rod-ul, intonatia, etc.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce ti-a trebuit tie chitara cu floyd. "Am floyd, koaye, sint tare de tot!". Bun, il ai, da' daca muzica pe care o cinti nu depinde exclusiv de floyd, atunci nu numai ca il ai degeaba, dar, dupa cum ai observat, te mai si incurca.

Pe linga asta, mie mi se pare mai greu de cintat corect pe o chitara cu floyd. Cel putin la benduri e mai greu decit pe bridge fix (adica le falsezi de te gasesc toti dracii daca nu esti obisnuit cu floydu').

Unde mai pui ca daca ti se rupe o coarda in timp ce bagi ca adevaratu', te-ai belit, ca-ti falseaza chitara naspa rau.

 

Pe bride fix poti trece dintr-un acordaj in altu' chiar si in timpul piesei (de exemplu din E in drop D - nu stiu de ce ai face asta, dar e posibil). Daca ti se rupe coarda te doare-n cartabos, n-ai belele.

 

Ai trei variante:

1. Tii chitara acordata intr-un fel si eviti piesele in acordaje diferite.

2. Iti acordezi chitara pentru fiecare piesa in parte (vei sta mai mult cu acordatu', mai putin cu cintatu').

3. Adaptezi pieza pentru acordajul tau (adica o cinti exact cum se cinta in acordaju' ei, numa' ca tu esti cu un semiton miai sus).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai normal ca exista algoritm. Inveti notele pe griff si gata. Adica daca tu acum ai A pe tasta 5, pe coarda E, daca esti acordat in Eb, o sa ai Ab. Adica A-ul n-o sa mai fie pe 5, o sa fie pe 6. Nu este ideea de simplitate, cat timp nu stii notele, n-ai cum sa-ti dai seama. Probabil ca tu te gandesti sa ramai in standard si sa canti pe alte pozitii. Problema este la corzile libere. Ca n-ai cum sa canti Eb-ul ala acordat in E standard.

Pentru treburi de genul, cel mai bine iti mai iei o chitara si le tii acordate diferit. Pe aia pe care o tii pentru tuning mai jos pui niste corzi mai groase, iar pe aia standard pui de care iti plac tie. Pe langa floyd, mai trebuie modificat si truss rod-ul, intonatia, etc.

 

Cum sa fie A pe 5 si Ab pe 6 ? Nu vine Ab pe 4 , A pe 5 si A# pe 6 ?

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

varianta 4 este mai grea, mai ales ca o fac din pura pasiune fara a avea un scop precis datorat varsta si timp alocat.

 

cat despre alegerea chitari cu floyd, asa a fost situatia la data achizitiei, fiind prima si unica mea chitara electrica. la cine ma uitam, toti aveau chitara cu floyd.

iar la data respectiva nu stiam prea multe despre acordaje, credeam ca toate cantecele sunt in setare normala. a trecut cam 15 luni de atunci, ma simt confortabil cu ea si cu floyd-ul, am invatat sa o reglez si setez, dar partea cu trecutul din normal in altceva dureaza prea mult si este destul de complicat.

Link to comment
Share on other sites

Cu fiecare ocazie se sfătuiesc începătorii să nu-și ia chitare cu floating bridge. Acum știi de ce.

Când schimbi des acordajul mai bine îl blochezi, iar dacă trebuie să-l folosești încearcă să-ți organizezi programul astfel încât să nu schimbi acordajul de 5 ori pe zi.

 

Anyway daca A e pe 5 n-are cum sa fie Ab pe 6...

It can on OPPOSITE DAY! :lol:

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ramurel, la fel de bine-ti poti face planuri si de o masina sau de un elicopter...

 

Da, bădie, da-i un sfat la fel de ok, ca oricare dintre cele 3 propuse de tine... Cum vine aia : "Eviţi piesele în alt acordaj" ?

 

Ori suntem chitarişti ori nu mai suntem... :P

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ramurel

Pur si simplu, nu te obosesti sa le inveti. Si mie imi place Kashmir, da' nu m-am sinchisit sa-mi acordez chitara diferit doar pentru piesa aia.

 

"Ia-ti alta chitara" e mai greu de indeplinit si costa mai mult decit oricare din solutiile propuse de mine, deci nu, sfatul tau nu e la fel de ok. :lol:

 

@Airhead

Dude, eu cint GnR numa' in acordaju' standard, sint backingtrackuri pe youtube in E. De fapt, recomand sa cinti pe backing track, nu pe mp3-u' care are si partile de chitara. Vei vedea mai tirziu de ce.

Sau poti folosi program din ala de iti schimba pitchu' melodiei fara a o incetini, daca vrei sa cinti in acelasi timp cu piesa.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Tot nu te ajută să cânți piese scrise pt. un acordaj mai grav.

 

Noah, hai ca am descarcat trial-ul si am incercat.

Am deschis un exemplu de piesa in Eb, am selectat din meniul "Tuning" acordaj standard, apoi "Apply this tuning to current track". Track-ul audio a urcat cu un semiton, tab-ul a ramas neschimbat. Deci?

 

PS: Probabil m-am exprimat gresit cand am spus "transpozitie". De fapt se schimba tuningul si pitch-ul fara sa se faca si transpozitia notelor pe fretboard. Banuiesc ca asta vrea initiatorul.

Edited by Doctor X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Noah, hai ca am descarcat trial-ul si am incercat.

Am deschis un exemplu de piesa in Eb, am selectat din meniul "Tuning" acordaj standard, apoi "Apply this tuning to current track". Track-ul audio a urcat cu un semiton, tab-ul a ramas neschimbat. Deci?

 

PS: Probabil m-am exprimat gresit cand am spus "transpozitie". De fapt se schimba tuningul si pitch-ul fara sa se faca si transpozitia notelor pe fretboard. Banuiesc ca asta vrea initiatorul.

 

exact de asta vorbeam. merci

deci ar trebui sa caut programul respectiv. ce versiune de Gutar pro recomandati ?

Link to comment
Share on other sites

De fapt se schimba tuningul si pitch-ul fara sa se faca si transpozitia notelor pe fretboard.

Dar nu mai e aceeași piesă!

Chitara e un instrument cromatic. Ca să "urci track-ul cu un semiton" nu trebuie să faci nimic altceva decât să cânți totul cu un fret mai sus sau să acordezi toate corzile cu un semiton mai sus. Și viceversa, dacă ai o piesă scrisă pt. Eb și "aplici" pozițiile (tab-ul) în E standard va fi totul cu un semiton mai sus. Deci nu trebuie să faci absolut nimic ca să aplici această "soluție", nu-ți trebuie nici un program.

Și desigur iese un mare balamuc dacă acordajul piesei nu implică "deplasarea" tuturor corzilor cu un interval egal, de ex. într-un open sau drop tuning.

Link to comment
Share on other sites

Dar nu mai e aceeași piesă!

Chitara e un instrument cromatic. Ca să "urci track-ul cu un semiton" nu trebuie să faci nimic altceva decât să cânți totul cu un fret mai sus sau să acordezi toate corzile cu un semiton mai sus. Și viceversa, dacă ai o piesă scrisă pt. Eb și "aplici" pozițiile (tab-ul) în E standard va fi totul cu un semiton mai sus. Deci nu trebuie să faci absolut nimic ca să aplici această "soluție", nu-ți trebuie nici un program.

Și desigur iese un mare balamuc dacă acordajul piesei nu implică "deplasarea" tuturor corzilor cu un interval egal, de ex. într-un open sau drop tuning.

 

si asta era un raspuns pe care il asteptam, adica notele de pe tab in acordaj Eb le urc un fret mai sus in acordaj standard. am inteles corect ?

Link to comment
Share on other sites

Mai e o varianta, foarte asemenatoare cu sol propusa de dr.X - orice editor de fisiere muzica - de ex eu folosesc adobe audition varianta 3.1 asa ceva, nici nu mai stiu. are un fel de pitch shifter astfel ca incearca sa nu modifice timbrul, mai ales daca nu exagerezi. Si un semiton nu e exagerare, suna chiar ok, programul lucreaza si cu mp3. Am si eu problema respectiva chiar daca nu am floyd - sa zicem trupa e acordata in Eb. Dau totul din program cu un semiton mai sus, eu raman acordat standard si voila! :)

AAa si cu transpunerile , da si ala e un exerctiu bun, dar daca intamplator in piesa ai nevoie de ceva corzi libere... no fun anymore... :)

Edited by BogdanGuitar
Link to comment
Share on other sites

Pitch shifter-ul din soft te ajuta daca ai un backing track si deja stii sa interpretezi piesa ori vrei sa o scoti dupa ureche. Cateodata ai noroc si gasesti backing track-uri deja transpuse, dupa cum s-a mai spus (exemplul clasic e GNR). Dar daca vrei sa inveti un tab solutia propusa de mine te ajuta sa pui deshtele pe fretboard exact acolo unde le pune Slash. Avantajul major e ca, daca vreodata vrei sa schimbi acordajul chitarei, nu te mai chinui cu transpozitia.

57 spune ca "nu mai e aceeasi piesa": deh, probabil ca asa se scuza si Moga atunci cand e acuzat de plagiat - "Dom'le, piesa mea e in E, pe cand a ta e in Eb. Deci toate notele difera." Iar atunci cand o trupa de cover-uri se acordeaza altfel decat originalul pentru a se adapta vocalului de fapt nu mai canta cover-uri ci "alte piese". :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Fiind incepator in ale chitarii, vreau sa invat si sa cant cover-uri, diverse riff-uri si ma lovesc de partea cu acordaje diferite fata de standard/normal, mai ales cele cu 1/2 step down (cele care in tab-uri sunt Eb ...).

 

Am un Ibanez RG370DX cu floyd, iar acordarea in diverse moduri fata de normal inseamna si setup de floyd si asta cere ceva timp, la fel si revenirea la normal. Cel mai simplu ar fi o chitara cu bridge fix sau blocarea floyd, pentru asta ar trebui sa vand chitara (mai greu deoarece este lipsa de doritori datorita pretului solicitat) sau sa modific chitara sa am bridge fix (ceea ce nu vreau).

 

Din cate stiu, sunetele au la baza legi de fizica, este vorba de tensiunea din coarda si lungimea ei care genereaza sunetul specific/nota, odata coarda lovita.

 

Acum intrebarea: daca cant dupa tab-uri, cum pot sa calculez pe fiecare coarda care este nota aferenta fata de acordaj normal cea din tab. Daca nota de pe E-ul gros este in fret 5, unde este in acordaj Eb, pe ce fret ? Exista un asemenea algoritm ?

 

Stiu ca este mai simplu daca as invata notele si progresia lor pe grif, dar daca aveti bunavointa si timpul necesar sa imi raspundeti la intrebare, raman dator.

 

Multumesc mult. :respect:

 

Rezolvarea poate sa fie un vibrator Steinberger ce poate sa "memoreze" cateva acordaje ...daca i-mi amintesc bine.In orice caz doua trei semoitonuri in jos si doua trei in sus precis poate sa memoreze .Apoi printr-o mica" schimbare de viteza " se poate selecta mecanic acordajul dorit.

 

Se mai gaseste un Strat cu pitch shift si acordaje diferite rezolvat prin procesor intern dar este scumpa treaba.

 

 

Ptr exersat este super pitch shift -ull digital la un semiton in sus sau in jos suna si are dinamica buna chiar si in cazul unor procesoare mai lente .

 

Daca doar inveti memorezi /studiezi pozitiile in acordaj italian si citesti un tab,ptr o chitara acordata in acord italian cu un semiton sau ton mai jos si ,fara sa trebuiasca sa canti efectiv cu pitch-ul mai jos ..inveti pozitiile si exersezi acordat in E apoi daca trebuia cobori acordajul cu cate semitonuri vrei si executi piesa cum ai invatat doar ca va suna mai jos.

 

Exista playere de TAB dar si de wave ,mp3 care transpun o piesa prin simpla selectare in orice ton .

 

Am un pireten care citea orice patitura din prima , secretul era ca nu citea inaltimea absoluta a notelor de pe partitura ci citea intervale ..Asa ca nu conta ptr el mai nici o transpozitie etc etc ...bineinteles acest lucru dupa ani buni de exercitii de citire ,studiu etc etc ..

 

Deci rezolvarea ar fi sa citesti intervale si nu pozitii fixe/absolute .

 

Daca canti in alte acordaje decat cel italian trebuie sa inveti intervalele noi ca sa fii obisnuit .Depinde daca merita ptr trei blues-uri sau un intro la nu stiu ce piesa ...

 

Cel mai simplu este sa acordezi chitara dupa cerinte oricum ai de studiat o vreme cate o piesa ...

 

Ca sa blochezi vibratorul nu ai nevoide decat de o bucata de lemn ce o pui intre "locul de sustain" si corpul chitarei in "nisa " ptr vibrator.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.