www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutooorrr!


ScreamStar
 Share

Recommended Posts

Salut, ma numesc Alex si sunt nou p'aici. Am o "mica" problema, iar daca m-ati pute ajuta v-as ramane recunoscator.

 

Cant la chitara de ceva timp, si recent, am decis sa-mi achizitionez ceva mai de "doamne ajuta". Am inceput cu o chitara no name, direct prin Amplitube, insa se auzea destul de aiurea, fasaieli, gajaieli s.a.

Am crezut ca e din cauza dozelor sau a softului in sine. Asa ca, am decis sa-mi cumpar un ESP LTD kh-202, doze active EMG (nu stiu sigur de care). L-am conectal la amplitube, si iar nu am fost multumit.

Era o oarecare imbunatatire, insa, categoric nu ce scoate Kirk (facand referire la sunet). In cele din urma, am spus sa renunt la amplitube, sa-mi cumpar o pedala de efecte si un amp modest. Asa ca, am luat un korg ax5g si un Marshall mg15cdr. Spre uimirea mea, mare diferenta nu a fost, ba chiar mai rau. La volum mic, se aude destul de ok (nu perfect), daca cresc putin volumul se aude oribil, un gajait foarte pronuntat si destul de deranjant. Plus, sustain aproape zero, si asa, pot canta numai pe doza din bridge. Daca trec pe neck, se aude foarte nasol, gajaie si mai tare. Am dat o caruta de bani pe toate astea, si e chiar frustrant. Raman uimit ce pot face userii de pe youtube cu demo-uri de sunet. Precizez ca unii chiar folosesc acelas echipament care il am si eu si se aude senzational.

 

Sunt in pragul de a vinde tot, insa, mi-e frica sa nu fac o mare prostie. Daca aveti ceva sugestii, va rog, lamuriti-ma si pe mine.

Link to comment
Share on other sites

1) Ai grija ca volumul din procesor sa nu fie exagerat de mare.

2) Zici ca ai doze active. Ai incercat sa schimbi bateria?

3) Chitara este setata corespunzator?

4) Ce a fost in capul tau cand ai dat o caruta de bani pe niste chestii pe care nu stii sa le folosesti? Sincer, chitara pe care am inceput sa cant m-a costat cat 12 pet-uri de bere.

Link to comment
Share on other sites

1) Ai grija ca volumul din procesor sa nu fie exagerat de mare.

2) Zici ca ai doze active. Ai incercat sa schimbi bateria?

3) Chitara este setata corespunzator?

4) Ce a fost in capul tau cand ai dat o caruta de bani pe niste chestii pe care nu stii sa le folosesti? Sincer, chitara pe care am inceput sa cant m-a costat cat 12 pet-uri de bere.

 

1) Ori ca e minim, ori ca e maxim, e cam tot aia. Diferenta e ca se aude mai incet, sau mai tare.

2) Bateriile sunt noi de 3 zile

3) Ce as putea sa-i fac? In afara de switch-ul de doze, volumul lor si ton, nu stiu ce sa-i fac

4) ""Am inceput cu o chitara no name, direct prin Amplitube, insa se auzea destul de aiurea, fasaieli, gajaieli. Am crezut ca e din cauza dozelor sau a softului in sine. Asa ca, am decis sa-mi cumpar un ESP LTD kh-202, doze active EMG (nu stiu sigur de care). L-am conectal la amplitube, si iar nu am fost multumit.""

 

Am progresat destul de mult si vroiam cu siguranta altceva.

Edited by ScreamStar
Link to comment
Share on other sites

Cum adica nu suna bine?pune si tu o inregistrare, eu folosesc chitara printr-o interfata audio usb behringer ucg102 care are asio ,si guitar rig. Gate-ul e undeva la 30% dat , daca il dau sub 30% incep sa am paraituri (asta la gain foarte mare). E normal sa ai sunete daca bagi chitara direct in lineout de la placa de sunet. Canta-ne si tu un riff sa se auda sunetele de care vorbesti, ori nu mutezi tu bine corzile, sau iti trebuie altceva.

Link to comment
Share on other sites

De fiecare data cand vad un topic care cere ajutor ma grabesc sa citesc despre ce este vorba si sa incerc sa dau un sfat.

 

Iata sfatul meu:

 

mergi cu setari de "gain" moderate, studiaza mai mult pe tonuri clean, si perfectioneaza-ti tehnica individuala. Incet, cu rabdare...

Un singur lucru nu poti sa cumperi: doua maini. Astea trebuie sa le educi cu multa truda.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru ajutor, insa...Cum spunea cineva mai sus, sa studiez tonuri clean. Sincer sa fiu m-am cam saturat de chitara acustica, vroiam altceva. Si in legatura cu gain-ul, poate ca cer prea mult, insa vreau tonuri de metallica, motorhead si muse, nu blues in stil Jimi hendrix. Dar nu asta e problema. Ce e o interfata audio? Si de ce e normal sa am zgomote daca nu folosesc o interfata audio?

 

Si ma scuzati, nu m-am nascut pro in electronica si muzica (cum se asteptau unii), intreb doar. Nenea ala mai ca nu-mi dadea in cap ca am Esp si ca nu stiu sa cant. (nu stiu de unde a dedus asa ceva)

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru ajutor,

 

Cu placere.

 

insa...Cum spunea cineva mai sus, sa studiez tonuri clean. Sincer sa fiu m-am cam saturat de chitara acustica, vroiam altceva. Si in legatura cu gain-ul, poate ca cer prea mult, insa vreau tonuri de metallica, motorhead si muse

Marshall MG si numele Kirk Hammett nu sint de ajuns pentru tonurile respective. Mai adauga ceva-ceva.

 

nu blues in stil Jimi hendrix. Dar nu asta e problema. Ce e o interfata audio? Si de ce e normal sa am zgomote daca nu folosesc o interfata audio?

Huh?

 

Si ma scuzati, nu m-am nascut pro in electronica si muzica (cum se asteptau unii), intreb doar.

Nu se astepta nimeni sa te fi nascut pro in electronica si muzica.

 

Nenea ala mai ca nu-mi dadea in cap ca am Esp si ca nu stiu sa cant. (nu stiu de unde a dedus asa ceva)

Nu ai ESP.

 

Pune o inregistrare cu "problemele", sa stie "expertii" despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

Salut, ma numesc Alex si sunt nou p'aici. Am o "mica" problema, iar daca m-ati pute ajuta v-as ramane recunoscator.

 

Cant la chitara de ceva timp, si recent, am decis sa-mi achizitionez ceva mai de "doamne ajuta". Am inceput cu o chitara no name, direct prin Amplitube, insa se auzea destul de aiurea, fasaieli, gajaieli s.a.

Am crezut ca e din cauza dozelor sau a softului in sine. Asa ca, am decis sa-mi cumpar un ESP LTD kh-202, doze active EMG (nu stiu sigur de care). L-am conectal la amplitube, si iar nu am fost multumit.

Era o oarecare imbunatatire, insa, categoric nu ce scoate Kirk (facand referire la sunet). In cele din urma, am spus sa renunt la amplitube, sa-mi cumpar o pedala de efecte si un amp modest. Asa ca, am luat un korg ax5g si un Marshall mg15cdr. Spre uimirea mea, mare diferenta nu a fost, ba chiar mai rau. La volum mic, se aude destul de ok (nu perfect), daca cresc putin volumul se aude oribil, un gajait foarte pronuntat si destul de deranjant. Plus, sustain aproape zero, si asa, pot canta numai pe doza din bridge. Daca trec pe neck, se aude foarte nasol, gajaie si mai tare. Am dat o caruta de bani pe toate astea, si e chiar frustrant. Raman uimit ce pot face userii de pe youtube cu demo-uri de sunet. Precizez ca unii chiar folosesc acelas echipament care il am si eu si se aude senzational.

 

Sunt in pragul de a vinde tot, insa, mi-e frica sa nu fac o mare prostie. Daca aveti ceva sugestii, va rog, lamuriti-ma si pe mine.

 

1) Schimba bateria dozelor.

2) Schimba corzile daca n-ai facut-o deja.

3) Verifica setup-ul chitarei, asigura-te ca nu ai fretbuzz.

4) Citeste foarte bine manualul amp-ului.

5) Citeste foarte bine manualul procesorului.

6) Joaca-te cu procesorul. Incearca sa-ti faci tu efectele. Preseturile sunt testate pe anumite chitare si amp-uri, tu ai cu siguranta alte scule decat cele pe care au testat ei.

7) Incearca sa bagi chitara direct in amp. Auzi in continuare sunete nedorite si nu ai sustain?

 

Singura problema pe care n-o inteleg este lipsa sustain-ului. Aici e posibil sa aiba chitara vreo problema.

Gajaitul de care spui se aude cand nu tii mana pe chitara? Sau si in timp ce canti?

 

Cel mai bine pui un demo sa auzim si noi ce auzi si tu.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru ajutor, insa...Cum spunea cineva mai sus, sa studiez tonuri clean. Sincer sa fiu m-am cam saturat de chitara acustica, vroiam altceva. Si in legatura cu gain-ul, poate ca cer prea mult, insa vreau tonuri de metallica, motorhead si muse, nu blues in stil Jimi hendrix. Dar nu asta e problema. Ce e o interfata audio? Si de ce e normal sa am zgomote daca nu folosesc o interfata audio?

 

Si ma scuzati, nu m-am nascut pro in electronica si muzica (cum se asteptau unii), intreb doar. Nenea ala mai ca nu-mi dadea in cap ca am Esp si ca nu stiu sa cant. (nu stiu de unde a dedus asa ceva)

Mane, cam ca tine am inceput si eu. Clona de stratocaster infipta-n placa de sunet, pacaneala, vajaiala si paraiala. Am luat un amp mic, s-au rezolvat problemele de caraiala... pe clean. I-am facut si-un setup chitarii, am stat cu ele asa vreo 3-4 ani. Dupa aia a dat dracu-n mine si-am luat o caruta de scule. Concluzie 1: e mult mai placut de cantat pe scule misto decat pe janghine. Concluzie 2: Nici acum nu pot scoate din stratul vechi tot ce-ar putea da :) Concluzie 3: majoritatea problemelor de sunet tin de utilizator.

 

 

Asadar, sfaturile mele:

 

1. Asigura-te ca chitara e setupuita cum trebuie. Actiune, intonatie, inaltime doze. Ah, vad ca are si-o aroma de floyd pe ea. Daca nu stii bine sa reglezi, cere ajutor pe forum, baietii is de treaba. Ah, si acordata :)

 

2. Ia manualul de la procesor si digera-l bine. Dupa aia, cauta pe internet ordinea efectelor in lant si diger-o bine. DUPA asta, ia manualul si ordinea efectelor in paralel si incearca-le etapa cu etapa. Presupun ca procesorul te lasa sa le modifici separat. Vezi ce face fiecare separat. E nevoie de ceva timp sa se sedimenteze in cap sub forma: "aha, ampul asta se aude asa, si-i trebuie inainte setarea asta de gate", etc.

 

3. Concetreaza-te pe partea de mana. Cum se aude coarda libera, cum se aude mutata, cum se aude amortizata un picut, cum se aude cu alte 1-2 corzi, etc

 

4. Cand te-ai apropiat de ton, drege-l cu egalizor. EQ-ul ala e pentru un scop acolo :)

 

5. Nu te chinui sa suni EXACT ca Hammett. Iti trebuie exact sculele, inginerul de sunet, si mai ales mana omului :)

 

6. Distortul/OD-ul e fain si cool, insa daca nu faci piesa sa sune bine clean, n-o sa sune nici cu distorsare.

 

Dupa cum ti s-a sugerat, pune cateva sample-uri. Ai putea fi ajutat mai punctual.

 

Am scris tot postul asta lung nu pentru ca ma pricep fantastic la chitara, ci pentru c-am trecut prin faza de-a ma uita urat la echipament in situatii in care de vina-i tehnica, mana, lipsa de cunostiinte, etc.

 

 

 

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La gain mare fiecare sursa de zgomot e amplificata. Sursa poate fi priza fara impamantare, cablu prost, amp naspa, setari exagerate din procesor, etc. N-ai treaba cu setarea chitarei, cu exceptia poate a inaltimii dozelor. Si nici schimbarea corzilor n-o sa te scape de zgomot. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru ajutor, insa...Cum spunea cineva mai sus, sa studiez tonuri clean. Sincer sa fiu m-am cam saturat de chitara acustica, vroiam altceva. Si in legatura cu gain-ul, poate ca cer prea mult, insa vreau tonuri de metallica, motorhead si muse, nu blues in stil Jimi hendrix. Dar nu asta e problema. Ce e o interfata audio? Si de ce e normal sa am zgomote daca nu folosesc o interfata audio?

 

Si ma scuzati, nu m-am nascut pro in electronica si muzica (cum se asteptau unii), intreb doar. Nenea ala mai ca nu-mi dadea in cap ca am Esp si ca nu stiu sa cant. (nu stiu de unde a dedus asa ceva)

 

Sincer sa fiu m-am cam saturat de chitara acustica, vroiam altceva....>>>> se poate trece la chitara cu infrasunete apoi la chitara cu ultrasunete .

Dupa aia la o treapta superioara se trece in domeniul undelor electromagnetice .....la chitara FM , spectatorii vor primi mini receptoare FM Stereo cu casti in urechi daca nu au deja implantat convertor "FM to Direct Brain Waves".

 

A facut cineva un proiect chitara cu aburi dar este in curs de proiectare dat fiind ca trebuie sa produca aburii ecologic cu energie alternativa.

 

Chitarele optice nu se pot utiliza numai in camp vizual direct , se lucreaza la salii de spactacole dotate cu oglinzi ca lumina emisa de chitara sa se poata receptiona in orice pozitie din sala.

Avantajul unui sistem optic este ca se pot anula reflexiile nedorite foart eficient cu o cortina de catifea neagra.

 

Interfata = "blocul functional" dintr-un sistem ce este un elementul de legatura intre doua dispozitive la care trebuie sa faci o anumita "conversie " ca sa fie compatibile ca sa poata functiona impreuna.. Se poate spune ca este un fel de transformator adaptor .

 

.Poate avea rol de conexiune simpla sau si de convertor adaptor .Deci si un cablu "Jack 6,5mm to Jack 3 mm " poate fi numit interfata , dar si un convertor Audio ->USB , sau audio-> Firewire , Audio ->digital ( SPDIF),Placa de sunet PCI , ...sunt interfete intre sursa de semnal audio si PC ( adica partea digitale)

 

Cum exista mai multe feluri de intrfete cele ptr sunet se cheama "interfata audio".

 

In cazul aparatajului digital este vorba de terminale , blocuri de "achizitie" ce adapteaza si convertesc din semnal audio analogic --> in semnal cod numeric ( digital) adica conversie din tensiune /curent analogic de cifre binare corespunzatoare caracteristici semnalului analogic ce pot puse in celule de memorie , pot fi prelucrate ..pot sa fie convertite in semnal analogic ...cu interfata PC - > iesire sunet .

 

Asa ceva ar fi interfetele audio .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Si ? carte-i figura ?

 

............ METALICA sound like METALICA

 

............................... for FREE !Sau for nothing.

 

Nu "for free", draga Arpi, ci sub 1000 de pounds. Nu mai are voie omu' sa faca reclama la Anderton's, ca imediat sariti de kur in sus. :P

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor ca, mi-ati explicat cum ati stiut mai bine. (cel putin ati incercat). Am uitat totusi sa spun ca, in amplitube foloseam un cablu jack-uit la capete 6.5 cu 6.5, asa ca foloseam un adaptor de 6.5 in 3mm ca sa-mi incapa in placa de sunet. Plus, am un mic fret-buzz (e chiar foarte mic), floyd-ul sta paralel cu corpul chitarii, insa acel mic buzz tot se aude. Ar mai trebui ridicat floyd-ul cumva? Si inca ceva. Cand o conectez direct la amp, clean. cred ca are o mica problema cu butonul de ton al chitarii. Intr-o parte bazaie foarte putin, iar in cealalta parte deloc. Ar trebuii sa folosesc interfata audio si la chitara-korg-amp? sau e valabil numai pentru conectarea la pc?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Popcorn pt. microunde n-ai? Sau tu folosești metoda vintage pentru cã sunã mai cald când pocnesc? :lol:

 

Io mai am o juma de pizza. Se pune?

 

Va multumesc tuturor ca, mi-ati explicat cum ati stiut mai bine. (cel putin ati incercat). Am uitat totusi sa spun ca, in amplitube foloseam un cablu jack-uit la capete 6.5 cu 6.5, asa ca foloseam un adaptor de 6.5 in 3mm ca sa-mi incapa in placa de sunet. Plus, am un mic fret-buzz (e chiar foarte mic), floyd-ul sta paralel cu corpul chitarii, insa acel mic buzz tot se aude. Ar mai trebui ridicat floyd-ul cumva? Si inca ceva. Cand o conectez direct la amp, clean. cred ca are o mica problema cu butonul de ton al chitarii. Intr-o parte bazaie foarte putin, iar in cealalta parte deloc. Ar trebuii sa folosesc interfata audio si la chitara-korg-amp? sau e valabil numai pentru conectarea la pc?

 

 

 

Nu mai zic nimic. Poate se indura BP sa-ti raspunda la mijto. Tre' sa-mi iau cola acu'.

Pa pa!

Link to comment
Share on other sites

Nu orice cablu jack e bun, crezi ca daca iei unu random o sa fie perfect? Esti din bistrita, nu ai nici un alt prieten cu 1-2 scule care te poate ajuta? Un cablu decent , cat de cat calitativ e vox : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=275&BrandProductID=1349 Mai sunt si alte cabluri ,mult mai scumpe, eu ti-am dat unul accesibil ca pret. Incearca setupul tau asa cum ti-au sugerat si celalti, cu cat mai simplu cu atat mai usor de lucrat si depistat problema. Baga chitara in amplificator (fara procesor) sau in calculator , si canta pe clean ceva ,pe doza bridge apoi pe neck. Daca tu stai aproape de pc/boxe cu dozele active nici nu vrei sa stii cum iti face chitara (brad de craciun ). Daca nu ai impamantare la amp ,iar la fel, o sa faca frumos. Foloseste google, si mai experimenteaza .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.