www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cea Mai Buna Pana


Guest blueguitar382
 Share

Recommended Posts

Guest blueguitar382

Desi la modul absolut "cea mai buna" nu exista, as vrea sa aud pareri.

 

Pentru set de corzi de .09

 

M-ar interesa marci si grosimi. Sa dea un ton cat mai cristalin, mai putin agresiv si sa treaca usor peste coarda. Eu momentan folosesc dunlop 1.00 mm si ibanez heavy dar amandoua au inconvenientele lor.

Edited by blueguitar382
Link to comment
Share on other sites

Desi la modul absolut "cea mai buna" nu exista, as vrea sa aud pareri.

 

Pentru set de corzi de .09

 

M-ar interesa marci si grosimi. Sa dea un ton cat mai cristalin, mai putin agresiv si sa treaca usor peste coarda. Eu momentan folosesc dunlop 1.00 mm si ibanez heavy dar amandoua au inconvenientele lor.

 

Sunet cristalin si sa treaca usor peste coarda? Incearca Allice sau SoundStation de 0.96.

Link to comment
Share on other sites

Sa dea un ton cat mai cristalin, mai putin agresiv si sa treaca usor peste coarda. Eu momentan folosesc dunlop 1.00 mm si ibanez heavy dar amandoua au inconvenientele lor.

 

Nu strica sa incerci asa ceva:

http://www.esound.ro/Dunlop-Variety-Pack-Light-Medium,p-12501.html

dintre alea 12 sigur gasesti ceva care sa iti placa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pana corbului ....

 

Pentru set de corzi de .09mm

http://www.google.ro/search?q=guitar+picks&hl=ro&biw=1016&bih=567&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=F3GDTuq3C87ssgbY_PGIDg&sqi=2&ved=0CDIQsAQ

 

M-ar interesa marci si grosimi. Sa dea un ton cat mai cristalin, mai putin agresiv si sa treaca usor peste coarda. Eu momentan folosesc dunlop 1.00 mm si ibanez heavy dar amandoua au inconvenientele lor.

 

Poate .pana corbului ....?

 

Tu chiar crezi cea ce scrii ? sau vrei sa vinzi la unii niste pene ..? cu un ton cat mai cristalin care sa treaca usor peste coarda dar sa fie mai putin agresiv ( decat agresiv sau foarte agresiv ...?)

Da acorduri poate sa faca ? imburdate ca-i la moda ...si cel putin 36 de moduri dar usoare nu agresiv ..

 

Inconveniente am impresia ca au toate ..musai sa inveti sa canti ...nu canta singure nici nu aluneca peste coarda neagresiv asa singurele .E o chestiune de traiectorie inca nerezolvata ..se vede ca nici satelitul nu a cazut unde se asteptau ..dar NASA a spus ca urmatoarii sateliti vor putea fi cu traiectorie programata ...ca sa treaca usor peste ...

Tonul cristalin se scoate cu pana pe tuburi ....exista si cu MOSFET dar nu suna atat de cristalin trecand usor peste coarda mai putin agresiv decat foarte agresiv . Da sa nu fiee teroda ci pentoda ,,,triodele nu au cristalinul destul de cald ...

Ar mai fi si pana de curent ce este super cu chit aciustica .

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Dunlop Tortex Triangle portocaliu, pe seturi de corzi de 9-42 sau 9-46. Mi se pare materialul clasic si comod, dar prefer forma asta in loc de tortex clasic. Grosimea penei de care zic ajuta si daca vrei metal suparat si greu dar si niste funk, ceva + ca are 3 colturi si e un mare convenient:) Parerea mea e ca trb sa ii dai o incercare.

Link to comment
Share on other sites

Dunlop ultex jazz III

ultex, tortex, celluloid, nylon, max grip :wacko:

pana nu pui mana pe fiecare nu te lamuresti. La un moment dat ti se pare ca incep sa cante singure ;)

Trebuie sa recunosc si mie imi plac cele din ultex.

Anyway, sa nu ia careva de la esound.ro, eu am comandat pachetul Dunlop Variety Light/Medium si m-am trezit la usa cu Medium/Heavy de era sa scap chitara pe jos. Dar intr-adevar, pana de curent mi s-a parut pana acum cea mai groasa...

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

Guest blueguitar382

Pana acum Ibanez heavy mi se pare cea mai ok. Are grip si forma ascutita. Merge bine, insa la acorduri e nitel mai dificil sa iti reglezi tirul. :)

 

Singura chestie nasoala e ca dau un ton cam ascutit. Nu imi place cand coarda suna "intepat".

Link to comment
Share on other sites

Cand ma gandesc mai bine la ideile initiatorului acestui topic epocal de la origini de original de incontestabil....etc ..

 

Daca cardurile de telefon, de transport in comun , de la usa de la intrare , sau cele bancare au "cip" in ele si tot felul de coduri ...

 

Trebuie sa se faca o pana cu "cip" care sa comande

 

1/.blocare deblocare chitara ..sau sa nu functioneze numai cu "pana cheie "

 

2/.Din pozitia peneii sa se schimbe tot felu de efecte ....in functie de pozitia de ex. deasupra dozelor 1 ,2si 3 se schimba diferite caracteristici ca si timbrul, pitch, ADSR ,compresie , expandare , eventual si efecte ambientale ..

 

3/.daca o programezi anterior ( cate o pana ) sa blocheze tonurile din afara gamei /modului daca gresesti ..eventual actioneaza un program de corectare dupa cum programeaza userul.

 

4/.sau pene mai futuristice care genereaza cu un program biocurenti de la diferite piese si diferirti chitaristi .. impulsurile comanda mana chitaristului care ca cinta in acest fel 100% perfect exact ca si originalul ...

 

 

"......as vrea sa aud pareri....."

 

Daca vrea sa auda cineva "punctele de vedere (periferica)" sa utilizeze acel program de "sonorizat" care citeste cu voce de gagica sau barzaune ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ultex, tortex, celluloid, nylon, max grip :wacko:

pana nu pui mana pe fiecare nu te lamuresti. La un moment dat ti se pare ca incep sa cante singure ;)

Trebuie sa recunosc si mie imi plac cele din ultex.

Anyway, sa nu ia careva de la esound.ro, eu am comandat pachetul Dunlop Variety Light/Medium si m-am trezit la usa cu Medium/Heavy de era sa scap chitara pe jos. Dar intr-adevar, pana de curent mi s-a parut pana acum cea mai groasa...

 

Eu foloseam exclusiv Dunlop Tortex 1.14mm, pana am pus mana pe un Dunlop Ultex 2.00mm si am trecut pe alea.

 

Depinde ce vrei, nu exista un raspuns universal corect la intrebarea asta.

Link to comment
Share on other sites

Ba, mie-mi plac alea Planet Waves de 1.20. Materialul mi se pare mai misto decit tortexul, nu-i chiar atit de "uscat", daca ma-ntelegeti. Sint bune ca te poti scarpina oriunde cu ele, chiar si-n kur... si nu-ti aluneca dintre degete, nici daca se-ntimpla sa dai o basina exact cind esti cu pana intre buci.

 

Nu'sh cum va impacati cu tortexurile, da' mie mi se par foarte naspa. Sint prea usoare, iti aluneca din mina si au si un ton cam penal, parca zgirie coarda.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar face modelul acesta nou cat una standard jazz 3 ultex small, ar fi pana mea preferata.

UltexJazzIII20-11.png

 

Din pacate acum oscilez intre un ultex mic galben si un v pick stiletto.

Am testat si retestat de mi-a iesit pe ochi, tot timpul am ajuns la jazzuri.(desi atacul unui V pick din cauza materialului este total superior si evident, dar cam agata la cozile groase putintel)

 

LE: am inceput sa testez din os/plexi taiat de mine , they seem promising

LLE: nu exista pana ,,cea mai buna''.

 

Terapte hau.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Abia astept... sa-mi expire cardul sa vezi ce o sa reusesc sa fac si eu, de cand il astept...

Are numere in relief, deci o sa iasa un fel de "max grip".... dar pana atunci astept... caci nu am inspiratie.

 

PS: Are si chip btw, am auzit de la @karpi ceva...

 

PPS: hau hau ;)

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest SimbyozA

o pana tre sa-ti placa tie...parerea altora nu ar trebui sa conteze

cand canti cu orice pana trebuie sa te simti relaxat si muzica sa intre in tine...pt mn orice pana e buna

Link to comment
Share on other sites

o pana tre sa-ti placa tie...parerea altora nu ar trebui sa conteze

cand canti cu orice pana trebuie sa te simti relaxat si muzica sa intre in tine...pt mn orice pana e buna

 

Imi amintesc cu...drag (:lolsign:) de perioada in care nu simteam diferenta intre o pana homemade din capacu' de la cutia de smantana si o moneda de 50 de bani.Ba ii mai si credeam snobi pe aia de se agitau pentru "un plastic amarat".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.