www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

15W Full Tube Clean&overdrive


viobio
 Share

Recommended Posts

putere 15w

clean/overdrive -se comuta cu foot switch

3XECC83

2XEL84

 

am pastrat fata de la modelul de 5w ,mai am citeva

 

o sa pun schema si o sa descriu pas cu pas construirea acestui amplificator

fac asta pentru cei care au DIBACIA de a face ceva si cu minuta lor

 

MARE ATENTIE SE LUCREAZA CU TENSIUNI MARI

EXISTA DOUA VARIANTE ,PUTEM SCAPA DE REUMATISM SAU NE PUTEM INTILNI CU GARY MOORE SAU ALTI CHITARISTI CELEBRI,ADICA NE TREZIM MORTI!!!:death:post-7787-0-37867400-1304788712_thumb.gif

post-7787-0-72973300-1304448064_thumb.gif post-7787-0-88787000-1304516455_thumb.gif

 

se confectioneaza un sasiu,dupa buget sau cum ne pricepem fiecarepost-7787-0-21034100-1304448211_thumb.jpg

se echipeaza sasiul cu : potentiometre,butoane,mufe,socluri,trafuripost-7787-0-01807600-1304448279_thumb.jpg se mai bea si o bere :D

se introduc firele in interiorul sasiului,e bine sa avem niste gauri de trecere mai mari in diametru sa treca usor prin ele,sa nu razuim izolatia de pe fire post-7787-0-28416400-1304448388_thumb.jpg

montam o regleta pe care se vor lipi componentele electronice,post-7787-0-29130400-1304448557_thumb.jpgdaca nu dispunem de asa ceva ,putem face una pe cablaj imprimat,se deseneaza insule de 5mmx5mm,nu e musai sa punem regleta cu cose!!

 

continuarea miine

daca sunt intebari sunt aici

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Am eu o mica intrebare:

 

De unde faceti rost de sasiuri, trafuri si componente (ca banuiesc ca nu folositi componente de proasta calitate)? Si care este pretul realizarii home-made a amplificatorului?

 

P.S. Nu am vazut nicaieri dar...sunt incepator in ale electronicii (in sensul ca am facut ceva montaje la viata mea, nu prea complicate, de genul emitatoare audio de mica putere, senzori, drivere pentru motoare, etc) dar...nu sunt prea sigur pe mine in sensul ca de multe ori fac prostii :D, in sensul ca mai gresesc si pana refac greseala...nu vreau sa am o intalnire cu chitaristii celebrii. O carte pentru audio (in care sa explice ce fac componentele din schema-nu ma refer la proprietatile componentei separat ci in schema...de ce e rezistenta asta acolo si de ce e de valoarea asta?) si niste recomandari "ce sa faca un incepator" aveti? :D

Link to comment
Share on other sites

se confectioneaza un sasiu,dupa buget sau cum ne pricepem fiecare,,,

 

 

Carcasa nu-i obligatoriu să fie metalică. La al meu am făcut-o "full-wood" ( :P ) , din plăci pal, iar pentru ecranare am folosit în interior folie de Al ...

 

Mă gândeam, pretenţiile de ecranare oare cresc odată cu puterea amplificatorului sau n-ar a face ?

 

LATE EDIT: Că tot ai amintit de bere... După ce-o goleşti poţi utiliza tabla ( ştiai că după ce goleşti doza de bere, dacă intri-n ea nu mai ai semnal la mobil ? :huh:)

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Pana acum eram convins ca astfel de lucruri se intampla in "circuit inchis", adica numai intre meseriasi, dar se pare ca totusi exista si oameni care mai dau cate ceva "din casa". :respect: Viobio si ... continua tot asa!

Ca si sugestie: cred ca o lista completa si clara cu toate componentele necesare realizarii montajului ar fi bine sa fie prezentata la inceput, impreuna cu schema.

Apoi nu avem (inca) nici o informatie privind dimensionarea sasiului si cablajului, precum si detalii asupra modului de pozitionare componentelor.

 

Numai bine!

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

Pana acum eram convins ca astfel de lucruri se intampla in "circuit inchis", adica numai intre meseriasi, dar se pare ca totusi exista si oameni care mai dau cate ceva "din casa". :respect: Viobio si ... continua tot asa!

 

 

 

Nu e chiar asa .Intra pe Elforum si ai sa vezi ca sunt si alti meseriasi care "dau din casa" . Acum depinde si de timpul disponibil al fiecaruia .

 

:respect: Vio

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa .Intra pe Elforum si ai sa vezi ca sunt si alti meseriasi care "dau din casa" . Acum depinde si de timpul disponibil al fiecaruia .

 

:respect: Vio

 

@vldmlt: Iti propun sa nu murdarim acest topic cu polemici si discutii inutile. Daca ai ceva personal cu mine te rog spune-mi in particular.

 

Multumesc pentru intelegere.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

De unde faceti rost de sasiuri, trafuri si componente (ca banuiesc ca nu folositi componente de proasta calitate)? Si care este pretul realizarii home-made a amplificatorului?

Nu sunt de proasta calitate.A mai spus Vio , intr-un alt topic, cat costa si a pus si o lista de materiale.

Cat despre invatat circuite, nu este chiar simplu.Daca ai rabdare si timp iti sugerez sa citesti aici http://www.circuiteelectrice.ro/ .

Dupa aceea poti sa cauti pe NET carti despre electronica AF. Sunt tone.

Succes :)

Link to comment
Share on other sites

pretențiile de ecranare oare cresc odatã cu puterea amplificatorului sau n-ar a face ?

Doar dacã vrei sã protejezi echipamentul din exterior de eventuale interferențe provocate de amplificator. Câmpul magnetic radiat de un conductor e aproximativ proporțional cu intensitatea curentului care trece prin el. Deci un amplificator de putere mai mare emanã mai multe interferențe dar carcasa nu te prea ajutã, interferențele fiind prezente și în interiorul ei. Poziția transformatoarelor eventual poate deveni mai importantã, și layout-ul în general.

 

Însã... circuitele cu impedanțã mare sunt mai sensibile la EMI. Și desigur cu cât amplificarea e mai mare cu atât devine o problemã mai pregnantã.

Acestea fiind spuse, observã cã multe amplificatoare stau cu lãmpile "la vedere", nu în interiorul unui șasiu metalic (cușcã Faraday). Și transformatoarele stau lângã ele, uneori ecranate, alteori nu.

Link to comment
Share on other sites

mai pun acum niste poze si dau detalii miine

ma duc la cintare la Guitaromania :rulez:

 

am revenit

dupa montarea tuturor elementelor de reglaj , conectica,socluri ,trafuripost-7787-0-17297800-1304789136_thumb.jpgpost-7787-0-02078900-1304789121_thumb.jpgpost-7787-0-30100900-1304789101_thumb.jpg se face circuitul de alimentare a trafului de alimentare la reteaua de 220v

mai departe.. se face circuitul de filamente

cu o masina de gaurit se torsadeaza doua fire post-7787-0-54329700-1304533969_thumb.jpgsi se face circuitul comform schemeipost-7787-0-29274800-1304534000_thumb.jpg

cind lipim firele pe pinii soclului HOLBAM bine ochii in foile de catalog ale tuburilor,sa fim siguri pe ce pini punem acele fire

aici gasiti dispunerea pinilor la majoritatea tubuilor http://www.mif.pg.gd...rank/index.html

eu o sa folosesc 6H2P-EV ,se observa filamentul la pinii 4/5 9 este ecran si se conecteaza la masa montajului http://www.mif.pg.gd.../113/6/6N2P.pdf

daca se foloseste ECC83 sau 12AX7 ,cu filamentul la 6,3v ,se conecteaza 4+5 si 9 http://www.mif.pg.gd...030/e/ECC83.pdf

se face conexiune la puntea redresoare ,eu redresez filamente ,pentru a nu avea HUMM,pentru finale (el84 ) nu este necesar,eu am pus si filamentele finalelor ,pentru ca folosesc o punte redresoare de 25A

se monteaza si condensatorii de filtraj,cit mai departe de sursele de caldura ,ATENTIE LA POLARITATE!! ,daca se pun invers ca polaritate EXPLODEAZA

se face o proba fara tuburi,trebuie sa avem o tensiune de 8..8,5v ,in gol

introducem tuburile in socluri si masuram tensiunea pe filament post-7787-0-05390700-1304534019_thumb.jpg ,iupiiiiiiiiiiiiii e bine ,6,3v :yay:

 

montam si componentele care redreseaza tensiunea anodica,mare grija ca ce este peste 150v OMOARA!!!!

ca sa nu aveti surprize montati INTOTDEAUNA o rezistenta de 220K/2..3W pe bornele primului condensator de filtraj,aceasta rezistenta descarca acel condensator,in timpul probelor se mai intimpla sa uitam ca este incarcat si la o atingere o ne zguduie,asa stim ca acel cond se descarca prin acea rezistenta

nu glumesc, este foarte riscant pentru persoanele cardiace,socul este foarte puternic,direct proportional cu capacitatea condului si tensinea de la bornele lui

verificam tensiune redresata si filtrata de cei doi conzi de 100microF si soc post-7787-0-92985400-1304534036_thumb.jpg :yay: ,am reusit !!!!!!!!!!!!!!!!,tensiunea indicata de aparat este in gol,nu este conectat nici un consumator si nu avem nici un tub in soclu

in sarcina va scadea la valoarea de 357..365v

 

post-7787-0-97464900-1304534049_thumb.jpg acesta este punctul comun de masa,este locul unde este montat minusul primului cond de filtraj,de aici pleaca toate masele amplificatorului

mare atentie sa nu formam bucle de masa

daca plecam cu o masa sa nu ne intoarcem cu ea in acelas punct!! asa se formeaza bucla

 

comform schemei ne apucam de montarea celorlalte componente

trebuie sa tinem seama de urmatoarele

1 condensatorii nu se monteaza linga componente care degaja caldura

2 folositi fire de conexiune cu izolatia rezistenta la peste 600v

3 conexiunile intre pinii soclurilor si componente vor fi cit mai scurte

4 legaturile care vin in grilele tuburilor este bine sa se faca cu cablu ecranat,daca nu punem cablu ecranat ,macar sa fie cit mai scurte firele

 

aranjamentul pe placa cu cose ,ramine la imaginatia fiecaruia dar sa se tina seama de cele enumerate mai suspost-7787-0-33581100-1304534064_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am eu o mica intrebare:

 

De unde faceti rost de sasiuri, trafuri si componente (ca banuiesc ca nu folositi componente de proasta calitate)? Si care este pretul realizarii home-made a amplificatorului?

 

P.S. Nu am vazut nicaieri dar...sunt incepator in ale electronicii (in sensul ca am facut ceva montaje la viata mea, nu prea complicate, de genul emitatoare audio de mica putere, senzori, drivere pentru motoare, etc) dar...nu sunt prea sigur pe mine in sensul ca de multe ori fac prostii :D, in sensul ca mai gresesc si pana refac greseala...nu vreau sa am o intalnire cu chitaristii celebrii. O carte pentru audio (in care sa explice ce fac componentele din schema-nu ma refer la proprietatile componentei separat ci in schema...de ce e rezistenta asta acolo si de ce e de valoarea asta?) si niste recomandari "ce sa faca un incepator" aveti? :D

 

sasiele le comand si sunt executate dupa desenele mele

sunt confectionate din tabla de Fe cu grosimea de 1,5mm

sasiul este confectionat industrial,debitare cu laser,gaurire cu laser,suduri cu argon,e scump dar face banii ,un sasiu costa 230 lei ,indiferent de complexitate

componente se pot cumpara din multe locuri,bani sa ai

un amplificator CUSTOM in cele mai multe cazuri este mai scump decit unu de magazin,aici intervin mai multe aspecte

mai vorbim miine ca acum plec

:respect:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Pana acum eram convins ca astfel de lucruri se intampla in "circuit inchis", adica numai intre meseriasi, dar se pare ca totusi exista si oameni care mai dau cate ceva "din casa". :respect: Viobio si ... continua tot asa!

Ca si sugestie: cred ca o lista completa si clara cu toate componentele necesare realizarii montajului ar fi bine sa fie prezentata la inceput, impreuna cu schema.

Apoi nu avem (inca) nici o informatie privind dimensionarea sasiului si cablajului, precum si detalii asupra modului de pozitionare componentelor.

 

Numai bine!

 

sasiul nu are o marime anume

se dimensioneaza in functie de marimea componentelor

componentele se pozitioneaza asfel

traful se alimentare - cit mai departe de intrarea amplificatorului

traful de iesire - pozitionat perpendicular pe axa celui de alimentare

tuburile de putere si redresoarele se monteaza in partea din spate a sasiului,pentru o buna ventilatie

tuburile din preu se monteaza cit mai aproape de ,poturile de reglaj sau mufe de intrare/iesire,pentru a avea conexiuni cit mai scurte

tuburile din preu se monteaza cit mai departe de trafuri,in special de cel de alimentare

 

meseria se mai si fura,unii au tras cu ochiul "pe ici pe colo" si au priceput singuri

daca nu ai nici un fel de inclinatie spre asa ceva NU TE BAGA , o sa ai nopti albe la cite intebari fara raspuns vei avea

:respect:

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Este foarte impostant sa stim cum sa asezam componentele.

Poti prezenta in detaliu si un layout al cablajului?

In legatura cu lista de componente, ea se poate deduce din schema, dar raman mai multe necunoscute: tolerantele pieselor, tipul constructiv, etc).

Cat despre "furatul meseriei" ... eu personal prefer sa intreb. Daca vrei imi raspunzi, daca nu ....nu. E dreptul tau si trebuie respectat indiferent daca ne convine sau nu!

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Este foarte impostant sa stim cum sa asezam componentele.

Poti prezenta in detaliu si un layout al cablajului?

In legatura cu lista de componente, ea se poate deduce din schema, dar raman mai multe necunoscute: tolerantele pieselor, tipul constructiv, etc).

Cat despre "furatul meseriei" ... eu personal prefer sa intreb. Daca vrei imi raspunzi, daca nu ....nu. E dreptul tau si trebuie respectat indiferent daca ne convine sau nu!

 

Toate bune!

 

o sa raspund,un pic de rabdare

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna RC 82K si RO 160K?

 

pe schema preului sunt doua semireglabile

unu de 100k RC ,modifica amplificarea pe clean,reglajul se face dupa gustul fiecaruia,eu am ales 82k,se scoate semireglabilul si se pune o rezistenta fixa de 82k

RO 160K ,este semireglabilul de 500k de la overdrive,se procedeaza la fel ca la clean

se face reglajul amplificarii ,se masoara semireglabilul si apoi se inlocuieste cu rezistenta fixa

post-7787-0-77517400-1304836061_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Foarte fain topicul !!! Felicitari pentru initiativa !!!

Imi permit totusi o intrebare: E necesara sau nu redresarea tensiunii de filament ?

Intreb pentru ca, in general, am vazut ca se practica alimentarea cu tensiune alternativa sub motivatia ca nu introduce humm si astfel nu se justifica redresarea ei.

Cum e pana la urma, tensiunea alternativa introduce sau nu humm ?

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

aranjamentul pe placa cu cose ,ramine la imaginatia fiecaruia post-7787-0-33581100-1304534064_thumb.jpg

 

Totusi, exista vreo posibilitate de a te convinge sa postezi un desen clar al acestui aranjament? mai exact un desen cu dispunerea clara a componentelor pe cablaj?

Un incepator cred ca de asta are nevoie in primul rand ...

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Totusi, exista vreo posibilitate de a te convinge sa postezi un desen clar al acestui aranjament? mai exact un desen cu dispunerea clara a componentelor pe cablaj?

Un incepator cred ca de asta are nevoie in primul rand ...

 

Multumesc mult!

 

inca o data te rog sa ai un pic de rabdare,o sa pun si dispunerea componentelor,sunt foarte ocupat

dupa cum vezi am pus doar poze,nu am avut timp de explicatii

Link to comment
Share on other sites

Foarte fain topicul !!! Felicitari pentru initiativa !!!

Imi permit totusi o intrebare: E necesara sau nu redresarea tensiunii de filament ?

Intreb pentru ca, in general, am vazut ca se practica alimentarea cu tensiune alternativa sub motivatia ca nu introduce humm si astfel nu se justifica redresarea ei.

Cum e pana la urma, tensiunea alternativa introduce sau nu humm ?

 

nu este obligatoriu sa alimentam filamentele in CC

DAR este o masura de precautie,TOATE amplificatoarele care au filamentele in CC sunt mult mai "linistite" decit cele care au filamentele in CA

cu cit amplificarea este mai mare cu atit trebuie sa luam mai multe masuri pentru a preveni acel HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUM

CAM TOTE MARCILE DEAMPLIFICATOARE AU ADOPTAT METODA ACEASTA,macar la primul tub din preamplificator,daca plecam cu zgomot de laintrarea amplificatorlui ,acest zgomot va fi amplificat pna la difuzor,ca trece prin 2/3/4 etaje de amplificare,depinde dtopologia schemei

cine nu crede sa alimenteze filamentul primului tub din amplificator in CC

eu am facut la multe amplificatoare acest tuning,in special la cele high gain(ex MESA,modele mai vechi)

citeva firme care redreseaza filamentele la v1 si v2 : MESA,YAMAHA,HARLEY BENTON,MARSHALL,SOLDANO

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Bun, acum Viorel are initiative laudabile, iar puterea si mai ales viteza lui de munca sunt extraordinare! Eu n-as putea sa fac atatea amplificatoare pe saptamana cat face el niciodata. unsure.gif

Dar nici nu-mi propun.

Vreau doar sa aduc un pic de corectie la ideea asta cu alimentarea filamentelor si cam cum fac constructorii de amplificatoare de chitara.

Subliniez asta, ca, poate, la Hi-Fi se practica, dar la chitara, eu, sincer, n-am prea vazut alimentare in CC a filamentelor.

Din cate scheme am adunat si studiat eu pana acum, n-am vazut asa ceva. Poate vre-unul de-asta, "modern", injectat cu DSP-uri, sa aiba, dar sculele vintage adevarate sigur nu aveau asa ceva. Si sunt o serie de motive pentru asta.

Exista o intreaga discutie daca e bine sau rau si daca merita sau nu, mai ales. De ce? Pentru ca nu se face chiar asa de simplu precum a desenat viobio in schemele de la inceput ... si pentru ca lampile au de suferit, in timp. Poate merge aparent, pe moment, dar sunetul si durata de viata sunt afectate.

Este OBLIGATORIU ca alimentarea DC sa fie stabilizata. Nu merge doar cu filtre RC. Stabilizatoarele trebuie cu radiatoare, iar faptul ca, de regula, se cere mult curent in circuitul de filamente, cu siguranta necesita niste tranzistori de putere si radiatoare pe masura.

Alt motiv: tensiunea care se redreseaza/stabilizeaza pe care trebuie sa o ofere secundarul de filament trebuie sa fie MAI MARE cu cativa volti decat ce intra in integratul stabilizator (7805, sau ce-o fi el).

Transformatoarele curente pentru alimentarea amplificatoarelor pe lampa scot 6,3-6,7V MAXIM! este foarte important sa nu se depaseasca tensiunea de alimentare pe filamente (AC sau DC) de aprox. 6,9V.

Deci, nu se poate folosi direct un transformator normal pentru stabilizare si redresare de 6,3V pentru filamente.

Tot ce-am spus nu-mi apartine, e din ce am mai citit si eu pe ici pe colo ... nu mai continui, sunt explicatii si motivatii cautand pe net.

Concluzia mea:

La un amplificator de chitara folositi alimentarea AC, cu referinta la masa (priza mediana sau cele doua rez. de 100 Ohmi), sau la un potential DC, asa-numitul "DC elevation".

O realizare ingrijita, torsadarea firelor, star ground etc. etc. asigura o calitate si un nivel de HUM aproape inaudibil. Repet, nu e amplificator Hi-Fi sa "clipoceasca" in boxe 20000 Hz.

Folositi niste layout-uri bine gandite, fire aranjate corect (proper cable routing, cum zic americanii), evitati debandada si dezorganizarea din interior, fire auirea, pise puse fara nicio logica, si o sa fie ok, chiar si cel mai high-gain amp o sa fie linistit in pauza. :)

DC-ul e o complicatie inutila la asa ceva. Fiecare e liber sa faca cum vrea, pe de alta parte ... eu sunt mai conservator.

Just my two cents...

Edited by pfr
Link to comment
Share on other sites

Bun, acum Viorel are initiative laudabile, iar puterea si mai ales viteza lui de munca sunt extraordinare! Eu n-as putea sa fac atatea amplificatoare pe saptamana cat face el niciodata. unsure.gif

Dar nici nu-mi propun.

Vreau doar sa aduc un pic de corectie la ideea asta cu alimentarea filamentelor si cam cum fac constructorii de amplificatoare de chitara.

Subliniez asta, ca, poate, la Hi-Fi se practica, dar la chitara, eu, sincer, n-am prea vazut alimentare in CC a filamentelor.

Din cate scheme am adunat si studiat eu pana acum, n-am vazut asa ceva. Poate vre-unul de-asta, "modern", injectat cu DSP-uri, sa aiba, dar sculele vintage adevarate sigur nu aveau asa ceva. Si sunt o serie de motive pentru asta.

Exista o intreaga discutie daca e bine sau rau si daca merita sau nu, mai ales. De ce? Pentru ca nu se face chiar asa de simplu precum a desenat viobio in schemele de la inceput ... si pentru ca lampile au de suferit, in timp. Poate merge aparent, pe moment, dar sunetul si durata de viata sunt afectate.

Este OBLIGATORIU ca alimentarea DC sa fie stabilizata. Nu merge doar cu filtre RC. Stabilizatoarele trebuie cu radiatoare, iar faptul ca, de regula, se cere mult curent in circuitul de filamente, cu siguranta necesita niste tranzistori de putere si radiatoare pe masura.

Alt motiv: tensiunea care se redreseaza/stabilizeaza pe care trebuie sa o ofere secundarul de filament trebuie sa fie MAI MARE cu cativa volti decat ce intra in integratul stabilizator (7805, sau ce-o fi el).

Transformatoarele curente pentru alimentarea amplificatoarelor pe lampa scot 6,3-6,7V MAXIM! este foarte important sa nu se depaseasca tensiunea de alimentare pe filamente (AC sau DC) de aprox. 6,9V.

Deci, nu se poate folosi direct un transformator normal pentru stabilizare si redresare de 6,3V pentru filamente.

Tot ce-am spus nu-mi apartine, e din ce am mai citit si eu pe ici pe colo ... nu mai continui, sunt explicatii si motivatii cautand pe net.

Concluzia mea:

La un amplificator de chitara folositi alimentarea AC, cu referinta la masa (priza mediana sau cele doua rez. de 100 Ohmi), sau la un potential DC, asa-numitul "DC elevation".

O realizare ingrijita, torsadarea firelor, star ground etc. etc. asigura o calitate si un nivel de HUM aproape inaudibil. Repet, nu e amplificator Hi-Fi sa "clipoceasca" in boxe 20000 Hz.

Folositi niste layout-uri bine gandite, fire aranjate corect (proper cable routing, cum zic americanii), evitati debandada si dezorganizarea din interior, fire auirea, pise puse fara nicio logica, si o sa fie ok, chiar si cel mai high-gain amp o sa fie linistit in pauza. :)

DC-ul e o complicatie inutila la asa ceva. Fiecare e liber sa faca cum vrea, pe de alta parte ... eu sunt mai conservator.

Just my two cents...

 

 

am pus o poza cu 6,33v pe filamente,fara complicatii cu stabilizatoare,doar acea schema simpa,obtii si 6,3v in sarcina ,daca stii cum!

eu nu am spus ca este obligatoriu filament in CC

am realizat si mai realizez ,amplificatoare cu filamente in CA

eu prefer aceasta topologie a schemelor ,stiu si eu ca sunt discutii pro/contra

fiecare este liber sa aleaga ,dupa bunul plac

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.