www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Wah Ieftin


locdog
 Share

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar un wah si pentru jumatatea de ora zilnica in care ma prostesc cant la chitara nu pot sa justific un Dunlop de 5-6-7 sute roni. Asa ca probabil o sa fie intre wah-ul Behringer Hellbabe si un Artec, probabil APW-3. Stiu care sunt diferentele ca specificatii intre ele dar sunt curios daca voua v-a trecut prin mana vreunul din ele si cum vi s-a parut. Cel putin la Artec nu exista aproape deloc review-uri pe net, pare un brand destul de anonim.

Link to comment
Share on other sites

Hellbabe e copie de Dunlop DB-01, so... there's that. Doar că are bypass automat (electronic, buffered, cu temporizator reglabil), control optic (deci n-ai probleme cu uzura potențiometrului—originalul are pot normal) și e din plastic (originalul presupun că e din metal).

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sau daca iti place autowah,poti vorbi cu Gabi (aka Analog Sound).Face chestii faine omu',recomand cu tata inima me'. http://forums.rgc.ro/topic/30634-servicii-construiesc-la-comanda-pedale-stomp-box-si-amplificatoare-cu-tuburi/page__st__390 postul #403

Link to comment
Share on other sites

Am avut HB.Defapt inca am...dar zace de dragul vremurilor bune.

Pot sa zic ca isi face treaba impecabil mai ales pentru cat costa.Asta vara m-am suit pe el sa vad "cat rezista plasticu".Ma tinea fara nici cea mai mica problema si inca e intreg si fara probleme.Si nu sunt tocmai usor(1.84/70kg).Plus ca are o gramada de setari.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Wah

 

Oricat dai pe un wah este scump .

 

Un efect cam inutil .

 

Poti sa faci "corul broastelor" .

 

ia vezi cate piese se canta cu wah..

 

Hendrix cred ca in vre-o 3 piese

Jimmy Page ...poate la doua piese

Clapton cred ca numa la White Room

 

???????

 

dar au o scuza era noutate si cam atat a tinut doar pana cand au folosit efectul la cateva piese .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Wah

 

Oricat dai pe un wah este scump .

 

Un efect cam inutil .

 

Poti sa faci "corul broastelor" .

 

ia vezi cate piese se canta cu wah..

 

Hendrix cred ca in vre-o 3 piese

Jimmy Page ...poate la doua piese

Clapton cred ca numa la White Room

 

???????

 

dar au o scuza era noutate si cam atat a tinut doar pana cand au folosit efectul la cateva piese .

 

DE CE EXISTI???

 

Zakk Wylde, Dimebag Darrell, Slash, Steve Vai, Mark Tremonti, Jerry Cantrell, Kirk Hammet, John Petrucci, Buckethead, Frank Zappa, toti folosesc wah! Pana si Chet Atkins l-o folosit la un moment dat.

 

Hendrix o murit de mult, si Page si Clapton probabil inca nu s-or prins cum sa-l foloseasca.

 

Pentru corul broastelor folosesti "chorus". ;)

Edited by Sto
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest Adi *Korby*

Poți sã vezi pe YouTube vreo douã demo-uri pt. Artec. Poți sã te uiți ºi la versiunile APW5/7, sunt destul de similare cu APW-3.

Am eu un Artec APW-7, un APW-3/5 un pic mai dãºtept, are ºi un pot. care adaugã un "fluierat". Însã eu o folosesc pe bass, aºa cã nu prea pot ajuta cu mai multe.:huh:

Link to comment
Share on other sites

Karpi, cred ca ai ratat filmuletul asta publicitar:

 

http://forums.rgc.ro...history-of-wah/

 

http://vimeo.com/20902369

 

Si vezi ca omul intreaba CE wah sa-si ia. Nu cred ca vrea sa stie daca tu il consideri inutil, pentru ca NU IL INTERESEAZA.

Io chiar nu inteleg atitudinea asta. Daca as vrea sa cumpar un anume tip de efect si as cere opinii despre gama de produse de acel tip, m-ar enerva la culme sa vina unul si sa-mi spuna ca nu-mi foloseste la nimic respectivul efect, fara sa aiba habar ce cant si cum ma ajuta respectivul efect pe mine personal.

Deci, draga Karpi, in topicul asta cel putin, esti exact ca si un wah: "cam inutil". :P

Edited by Doctor X
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Doctore , ce se scrie aici ar trebui considerat ca un punct de vedere.

Aseara am pus mana pe un WahZoo si doar doresc sa spun ca este o dementa de pedala.Duminica seara incerc sa-mi fac un pic de timp liber pt cateva imprimari cu WahZoo si Bad Horsie 2 ,Steve Vai signature.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi cumpar un wah si pentru jumatatea de ora zilnica in care ma prostesc cant la chitara nu pot sa justific un Dunlop de 5-6-7 sute roni. Asa ca probabil o sa fie intre wah-ul Behringer Hellbabe si un Artec, probabil APW-3. Stiu care sunt diferentele ca specificatii intre ele dar sunt curios daca voua v-a trecut prin mana vreunul din ele si cum vi s-a parut. Cel putin la Artec nu exista aproape deloc review-uri pe net, pare un brand destul de anonim.

 

Ok daca tot am distrus topicul macar hai incercam sa tragem o concluzie:

 

Behringer HellBabe. Decat Artec, mai bine mai pui un euro si-ti iei un Rocktron Clasic Wah, si decat sa dai banii pe un Rocktron... mai bine-ti iei HellBabe. Cam asta e logica mea. Plus, am fost interesat personal sa-mi cumpar un HellBabe la un moment dat si are o gramada mare de review-uri bune. Pe langa asta, e cam singura ta optiune avand in vedere gama de pret.

 

Succes!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DE CE EXISTI???

 

Zakk Wylde, Dimebag Darrell, Slash, Steve Vai, Mark Tremonti, Jerry Cantrell, Kirk Hammet, John Petrucci, Buckethead, Frank Zappa, toti folosesc wah! Pana si Chet Atkins l-o folosit la un moment dat.

 

Hendrix o murit de mult, si Page si Clapton probabil inca nu s-or prins cum sa-l foloseasca.

 

Pentru corul broastelor folosesti "chorus". ;)

 

 

Pentru ca cei susnumniti de "Karpi" au reusit sa integreze pasajele in care au folosit efectul wah, fara sa strice linia piesei. Ba dimpotriva reusit sa nuanteze o anumita directie. Din cei enumerati de Sto, marea majoritate folosesc wahul pentru a face circ pe scena, faptul ca acest circ se potriveste sau nu cu restul piesei este mai putin important pentru unii.

Iar faptul ca "EXISTA" oameni care impartasesc din experienta lor fara a cere nimic in schimb ar trebui recompensat macar cu respect. Nu de alta dar nu ei au de pierdut ci noi, cei care mai avem de invatat ...

 

Ontopic: Alegerea unui wah este similara cu alegerea oricarei alte pedale: trebuie sa stii clar ce vrei sa canti, ce scule mai contine restul rigului, ce sound vrei sa obtii, etc, etc., iar asta tine de gustul fiecaruia dintre noi....!

 

PEACE!

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca cei susnumniti de "Karpi" au reusit sa integreze pasajele in care au folosit efectul wah, fara sa strice linia piesei. Ba dimpotriva reusit sa nuanteze o anumita directie. Din cei enumerati de Sto, marea majoritate folosesc wahul pentru a face circ pe scena, faptul ca acest circ se potriveste sau nu cu restul piesei este mai putin important pentru unii.

 

 

Asa este ! Si sa mai precizam ca doar acei 3 chitaristi mentionati fac muzica . Restul fac numai circ , si nu au inregistrat niciodata nimic....

 

edit : nu circ , aerobic dom'le , aerobic....:wacko:

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Ontopic: Alegerea unui wah este similara cu alegerea oricarei alte pedale: trebuie sa stii clar ce vrei sa canti, ce scule mai contine restul rigului, ce sound vrei sa obtii, etc, etc., iar asta tine de gustul fiecaruia dintre noi....!

 

Bun, lasand la o parte pasajul mai mare din post, ca nu am nici un interes sa fac polemici pe teme din astea, hai sa ne concentram la ce am selectat aici in "quote":

 

How the fuck is that on-topic? Ai citit macar primul post?

Link to comment
Share on other sites

Wunderbar. Și legătura cu problema omului care-i?

 

Anyway, în București presupun că ai unde proba un Hellbabe, să vezi dacă-ți satisface nevoile.

Ai dreptate.Chiar ca nu are.Cum era vorba aia a ta ??? ignoranta...sau cum ii zice ?

Hellbabe, nu merita nici un cent.

Parerea mea este ca pedalele de wah care respecta idea pt care s-a inventat acest efect ,incep de la acest model http://www.thomann.d..._baby_gcb95.htm . Iar pretul este acceptabil .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Lumineazã-ne atunci, care exact e "idea pt care s-a inventat acest efect" (sic)? Tu ai vãzut documentarul sus-numit în care inventatorul explicã precis circumstanțele? Mai meritã menționat faptul cã de multe ori rezultatele cele mai interesante le obții când folosești unelte și tehnici în alte moduri decât cele evidente/inițial intenționate (E.g. Pink Floyd - Echoes).

Și de ce modelul oferit ca exemplu e superior efectului de la Behringer? Pentru cã eu vãd 4 avantaje (controalele suplimentare, boost și control optic), o situație discutabilã (buffered bypass) și doar un dezavantaj (carcasa din plastic) în cazul celui din urmã.

Link to comment
Share on other sites

Din review-urile de pe youtube si citind printre randuri raspunsurile voastre ajunsesem la concluzia ca Hellbabe este o pedala foarte buna pentru banii ei. Mi-as fi luat-o in weekend dar intamplarea a facut ca fix atunci sa apara la publicitate un Crybaby Zakk Wylde si nu am stat mult pe ganduri :)

Link to comment
Share on other sites

Wah

 

Oricat dai pe un wah este scump .

 

Un efect cam inutil .

 

Poti sa faci "corul broastelor" .

 

ia vezi cate piese se canta cu wah..

 

Hendrix cred ca in vre-o 3 piese

Jimmy Page ...poate la doua piese

Clapton cred ca numa la White Room

 

???????

 

Satriani , Kirk Hammet,Buckethead si multi altii ,folosesc frecvent wah

 

conteaza ce cinti si cum vrei sa cinti

 

parerea mea despre wah : este un efect misto ,daca stii cum sa il folosesti si in ce pasaje muzicale sa fie folosit

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hellbabe, nu merita nici un cent..

 

 

Sunt intru totul de acord cu tine, daar..

 

Omu vrea sa cante in casa, nu se pregateste pentru un concert cu mai-sus-mentionatii-asa-zisi-folositori-de-pedale-"inutile"-a.k.a-wah...

 

Sunt de parere ca, pentru studiu si cantat in casa, e suficient ce poate oferi Hellbabe-ul (reclama mascata - > Behringer suge timp mare)...

 

Daca vreodata se va gandi sa treaca la un cu totul alt nivel, atunci se pot da sugestii de tot felul, apropo de ton si calitate...

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate.Dar eu intotdeauna , am considerat ca si un incepator trebuie sa aiba scule care sa-i asigure un ton bun.Pt ca altfel isi va obisnui urechea cu tot felul de sound-uri .Dar problema este ca aceste scule nu cresc in plopii de pe marginea drumului si au niste costuri, deloc de neglijat.

Toate posturile scrise de mine in RGC, reprezinta strict opinia mea.Asta nu inseamna neaparat ca sunt solutii care trebuiesc insusite de cineva.

 

P.S. Nenea Rau!!! That means....war !!! :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pt ca altfel isi va obisnui urechea cu tot felul de sound-uri

Da, doamne ferește dacã i-ar plãcea cum sunã un amplificator SS sau procesor! Cui îi vei mai vinde amplificatoarele?!

 

Toate posturile scrise de mine in RGC, reprezinta strict opinia mea

Cred cã ar fi mai sãnãtos pentru toatã lumea dacã ai accepta faptul cã existã loc pe lumea asta pentru tot felul de tonuri, nu doar ce consideri tu un "ton bun" (Bun ca amplitudine? Bun de dulce, de sãrat? Bun de vãruit? Ce naiba înseamnã "bun"?!). În plus, sunt mulți artiști consacrați ai cãror ton se datoreazã într-o mãsurã semnificativã unui efect "ieftin" gen DS-1 sau ODR-1.

Link to comment
Share on other sites

Ai tu o problema!!! Incerci sa gasesti niste explicatii la niste lucruri care sunt complicat de discutat pt ca in principiu este vorba despre experienta..

Dar ca sa te lamuresti.Prima problema a unui sunet sintetic este acela , ca iti "inmoaie mana".Daca nu intelegi termenul intreaba chitaristi care au cantat si analogic si digital.Sau vorbeste cu cei care spun ca "sunetul analogic", "cu lampa" sau cum vrei sa-i spui, te obliga sa canti corect la instrument. Eu te inteleg ca nu intelegi dar nu incerca sa cauti raspunsul aici. Pt ca numai in momentul in care se exploateaza corect instrumentul se poate vorbi si despre ton.Altfel se discuta ca sa pierdem vremea.

 

 

P.S.Ai vazut tu vreun anunt care-mi apartine din care sa reiasa ca vand amplificatoare ??? In Ro am dat doar doua-trei buc si in niciun caz anuntand cu surle si trambite ca "vand amplificatoare" . Restul au plecat in alte zone....

In momentul in care o sa vezi un asemenea anunt, atunci sa tragi ce concluzii vrei tu.Dar pana atunci , eu zic sa iei o pauza.Eu m-am inscris in forum pt a face schimb de idei si informatii si nu pt alte scopuri.Daca nu te-ai prins inca, te rog sa-ti reconsideri pozitia..

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.