www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wiring "cul" De Chitara


powerballad
 Share

Recommended Posts

post-7091-0-01969400-1298920878_thumb.jpgpost-7091-0-01969400-1298920878_thumb.jpgSalutare tuturor!

 

Astazi l-am prins pe Vio foaaaarte bine dispus si m-am decis sa il rog sa ma ajute cu o chestie care ma tenta de mult timp dar nu am nici dexteritate si nici curaj sa lucrez in cavitatea aia minusucla.

Mi-am pus in minte un wiring...am mai vazut scheme similare pe net dar nu era in totalitate ce imi doream...si am stat cu vio la o bere si am incercat sa ii expun cat mai putin stangaci posibil ce am vrut eu.

in primul rand am vrut 2 switchuri, fiecare sa faca split la doza de bridge,respectiv doza de neck.

mi-am ales apoi pe incercatelea care din "single coil-uri" mi-a placut mai tare la fiecare dintre doze,asa ca am pastrat la bridge coil-ul dinspre neck, si la neck coilul dinspre grif.

evident ca nu suna 100% ca un single coil dar pe mine ma multumeste prin faptul ca au un ton care suna a o pedala de wah pusa intr-o anume pozitie si lasata asa.

consider ca am rezolvat elegant astfel partile cand tre sa fac strumming pe chitara si sa am pretentia sa aduc macar cu un ton de acustica si, bineinteles, piesele unde humbuckerul este prea dur.

Nu este chiar asa o realizare uluitoare a tehnici si geniului dar un plus de versatilitate e mereu binevenit.

apoi al 3-lea switch pe scurt face bypass la potentiometrul de volum(in orice pozitie ar fi comutatorul de doze, sngle coil/humbucker etc)

chestia asta are 2 avantaje :

1- cand ai nevoie de un coi in plus la humbuckerul tau,aia e.pe single coil nu este atat de socant, dar mai da un plus de sparkle. stiu ca potentiometrul este element pasiv, si pe hartie nu taie atat de mult din soundul dozei, dar in realitate o face.cand e pe bypass avem plus de output si de medii-inalte.nice!

2-daca inchidem potentiometrul de volum si dam de switchul ala ca disperatii => killswitch!:rulez:

am cateva poze sa va arat...presupun ca nu are rost sa discut despre calitatea lucrarii...fire scurte, lipituri finute aranjate frumos bla bla bla...se stie.

chestia asta a durat 2 ore...inclusiv conceput, dat gauri, adunat sculele, o bere si vreo 3 pauze de tigara.

totusi e o chestie destul de migaloasa avand in vedere locul in care trebuie sa bagi si penseta si firul si letconul si sa ai si grija....Vio dupa 20 min de lipit a zis ca-si baga...ups :blush:nu cred ca ar vrea sa repete experienta aceasta....am avut noroc.

 

Acestea fiind zise...this is what happened:

 

post-7091-0-58035400-1298920856_thumb.jpg

post-7091-0-01969400-1298920878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sterge repede postu!!!!!!!:lol: (electronist!!!)

 

:lol:

 

 

Am si eu ceva asemanator pe chitara, doar ca la mine dupa split la bridge ramane doza cea mai apropiata de bridge, iar pe neck ramane cea mai apropiata de neck. Si am un singur switch pt amandoua spliturile. E destul de util...imi place tonul de singlecoil. Am realizat asta abia dupa ce am trecut pe Humbuckere.

La tine observ ca e ca la chitarile Fender HH custom care au 7 way switching...foarte tare! :D

 

 

 

 

Ce doze sunt? Dimarzio? La tine se simte diferenta de noise intre singlecoil si humbucker(la mine se simte destul de mult)?

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro...er/7787-viobio/

 

cat despre ce ti-a facut d-l vio acolo... eu nu-l cunosc, sincer, dar mi-ar placea sa-l cunosc intr-o buna zi, sa stau de vb cu el, omu asta e Superelectricianu :lol::respect:

 

 

ai dat cu bata in balta la faza cu "electricianu"

 

electricienii sunt aia care baga fire prin pereti si pun prize , becuri..contoare..si se urca pe stalpi.. asa ..pentru cultura ta generala

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

 

Am si eu ceva asemanator pe chitara, doar ca la mine dupa split la bridge ramane doza cea mai apropiata de bridge, iar pe neck ramane cea mai apropiata de neck. Si am un singur switch pt amandoua spliturile.

La tine observ ca e ca la chitarile Fender HH custom care au 7 way switching...foarte tare! :D

 

 

 

 

Ce doze sunt? Dimarzio? La tine se simte diferenta de noise intre singlecoil si humbucker(la mine se simte destul de mult)?

 

Sunt 2 doze Dimarzio PAF pro.

la mine diferenta este 0 .dar asta din cauza unei potriveli...se aude considerabil mai tare ca si volum pe humbuckere => si noise-ul e mai tare ca volum.

deci la single coil e noise-ul clasic si cand trec pe humbuckere noise-ul e cam la acelasi nivel din cauza diferentei de volum.

tare,nu?:lol:

Link to comment
Share on other sites

da gata, ce-mi sariti acuma'n cap, nu mai are voie omu sa fie obosit?

m-am grabit, si am gresit

 

am dat cu bata'n balta si te-am stropit si pe tine, te pomenesti :lol:

 

cat despre post, l-am corectat :P

 

ai dat cu bata in balta la faza cu "electricianu"

 

electricienii sunt aia care baga fire prin pereti si pun prize , becuri..contoare..si se urca pe stalpi.. asa ..pentru cultura ta generala

 

si pentru cultura ta generala, stiu care sunt diferentele, dar de...acu mi-am adus aminte ca traim in jungla si hienele ne pandesc la orice pas :) (plus ca omului cand nu i se face pe plac, devine frustrat)

 

Numai bine

Edited by Neo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da gata, ce-mi sariti acuma'n cap, nu mai are voie omu sa fie obosit?

m-am grabit, si am gresit

 

am dat cu bata'n balta si te-am stropit si pe tine, te pomenesti :lol:

 

cat despre post, l-am corectat :P

 

 

 

si pentru cultura ta generala, stiu care sunt diferentele, dar de...acu mi-am adus aminte ca traim in jungla si hienele ne pandesc la orice pas :) (plus ca omului cand nu i se face pe plac, devine frustrat)

 

Numai bine

 

daca stiai diferentele nu incurcai electronistu cu electricianu..intr-adevar amandoi lucreaza cu (virgula) curentul electric ... dar fac treburi diferite . Pot sa spun ca ieri ai incurcat intr-un post preampu cu ampu deci nici nu stii despre ce e vorba cand postezi ceva.

hai sa o lasam balta ca nu are rost

 

Dane, scuze de offtopic

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Cand aud de "versatilitate" imi vine sa scot pistolul...

Dar trecem de asta. Montajul este foarte ok, din ce vad acolo mi se pare lucrat fin si omul care a intervenit isi cunoaste meseria.

Sper ca si beneficiarul sa fie multumit de...versatilitatea obtinuta :)

 

 

Trecand de asta, vizavi de problema cu electricianul si electronistul, am considerat ca ar fi frumos sa-i dau un plus lui Neo.

Il merita macar si pentru ca a stat sa indure avalansa de Pruteanu aparuti de nici televiziunea romana nu stie unde...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trecand de asta, vizavi de problema cu electricianul si electronistul, am considerat ca ar fi frumos sa-i dau un plus lui Neo.

Il merita macar si pentru ca a stat sa indure avalansa de Pruteanu aparuti de nici televiziunea romana nu stie unde...

asta imi aminteste de fazele alea din filme: "You go first, man. I got your back!" :lol: No offence...

 

 

Drept e ca a gresit incurcand electricianul cu electronistul...si drept e ca vlad a exagerat un pic. Can't we all just get along?

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

da gata, ce-mi sariti acuma'n cap, nu mai are voie omu sa fie obosit?

m-am grabit, si am gresit

Este firesc sa gresesti.Cu totii o facem ca doar oameni suntem.

Nu te mai agita si nu te descuraja, ca nu are rost.

Scuze de off topic.

 

post-7091-0-01969400-1298920878_thumb.jpgpost-7091-0-01969400-1298920878_thumb.jpgSalutare tuturor!

Vio dupa 20 min de lipit a zis ca-si baga...ups :blush:nu cred ca ar vrea sa repete experienta aceasta....am avut noroc.

 

Mi se pare o reactie destul de normala.Trebuie multa,multa rabdare sa lucrezi intr-un spatiu atat de stramt.

Oricum, misto idea dar si lucrarea.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu ceva asemanator pe chitara, doar ca la mine dupa split la bridge ramane doza cea mai apropiata de bridge, iar pe neck ramane cea mai apropiata de neck. Si am un singur switch pt amandoua spliturile.

Cred ca powerballad spunea ca ii place cum suna dozele respective in split-coil pe pozitile 1 si 3 ale switchului 3-way (singure).

@powerballad: ai putea pune niste mostre? Cand am incercat pe a mea, diferentele intre "single-coil"-uri erau insesizabile, mult mai mici decat la variantele pe care le-am ales pana la urma.

 

Apropo, sunt switchuri on-off-on?

Cand sunt impreuna sunt in serie sau in paralel?

 

O sa incerc si eu faza cu scoaterea din circuit a potentiometrelor (acum am un switch pt coil-split simultan, un push-pull pentru antifaza si unul pentru "megabucker" - dozele in serie).

 

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca powerballad spunea ca ii place cum suna dozele respective in split-coil pe pozitile 1 si 3 ale switchului 3-way (singure).

@powerballad: ai putea pune niste mostre? Cand am incercat pe a mea, diferentele intre "single-coil"-uri erau insesizabile, mult mai mici decat la variantele pe care le-am ales pana la urma.

 

Apropo, sunt switchuri on-off-on?

Cand sunt impreuna sunt in serie sau in paralel?

 

O sa incerc si eu faza cu scoaterea din circuit a potentiometrelor (acum am un switch pt coil-split simultan, un push-pull pentru antifaza si unul pentru "megabucker" - dozele in serie).

 

Sanatate si virtute.

 

switchurile sunt on/on.

cand sunt puse cate 2, dozele sunt in serie mereu.

o sa fac niste sample-uri cat de curand, nu ma asteptam la atata interes.

rock!

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Sa-l pupe mama pe el de baiat dragastos...

 

 

nu vrei tu sa continui discutia asta altundeva?

chat-ul ofera mai multa versatilitate :rolleyes:

 

Cu drag...beneficiarul :respect:

 

 

=))

I'm not into chatting, man.

Da' sa stii tu ca nu faceam misto de idee, pentru ca am inteles ce vrei sa spui, ci de cuvant.

Trebuie sa recunosti ca pe RGC il auzi de zeci de ori pe zi :)) Devine...hmmm...cum sa zic...apasator :))

 

 

Link to comment
Share on other sites

=))

I'm not into chatting, man.

Da' sa stii tu ca nu faceam misto de idee, pentru ca am inteles ce vrei sa spui, ci de cuvant.

Trebuie sa recunosti ca pe RGC il auzi de zeci de ori pe zi :)) Devine...hmmm...cum sa zic...apasator :))

 

 

 

eu am tot auzit pe site-uri de review-uri de scule, in general in limba engleza, versatility...si l-am preluat ca atare.

am cautat apoi in dex si am vazut sensul in limba romana...habar nu aveam

my bad :respect:

Link to comment
Share on other sites

eu am tot auzit pe site-uri de review-uri de scule, in general in limba engleza, versatility...si l-am preluat ca atare.

am cautat apoi in dex si am vazut sensul in limba romana...habar nu aveam

my bad :respect:

 

Difera ca inteles in functie de filiera pe care a venit in capu' vorbitorului. Franceza sau engleza. M-a invatat si pe mine cineva care se certa aprig nu nevasta din cauza subiectului.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

eu am tot auzit pe site-uri de review-uri de scule, in general in limba engleza, versatility...si l-am preluat ca atare.

am cautat apoi in dex si am vazut sensul in limba romana...habar nu aveam

my bad :respect:

 

Man, no problem :)

Link to comment
Share on other sites

ai dat cu bata in balta la faza cu "electricianu"

 

electricienii sunt aia care baga fire prin pereti si pun prize , becuri..contoare..si se urca pe stalpi.. asa ..pentru cultura ta generala

 

nu va mai luati de baiat

lucrarea este chiar de electrician ,citeva fire si citeva comutatoare

nu mai conteaza ce si cum daca a iesit bine

cunosc doctor ,avocat,macelar,politist ,care se pricepe la electronica mai bine ca multi electronisti cu diploma

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Sper ca pot posta si eu aici.Am terminat si eu de desenat wiringul, in sfarsit, FINAL ! ce il am intr-o chitara HSH din 5 single coiluri.

 

Poate vreodata doreste cineva sa incerce :D sunt multe posibilitati de comutare a dozelor, astea ar fi toate:

 

1. single bridge

2. single middle

3. single neck

4. single bridge + single middle

5. single middle + single neck

6. single bridge + single neck

7. single bridge + middle + neck

8. humbucker bridge

9. humbucker bridge + single middle

10. humbucker bridge + single neck

11. humbucke bridge + humbucker neck

12. humbucker neck+ single middle

13. humbucker neck + single bridge

14. humbucker neck

15. humbucker + single middle + humbucker

16. humbucker bridge + single middle + single neck

17. humbucker neck + single middle + single bridge

18. humbucker bridge + humbucker (single middle+single neck)

19. humbucker neck + humbucker ( single middle+single bridge)

20. single bridge + humbucker ( single middle+ single neck)

21. single neck + humbucker ( single middle + single bridge)

22. single middle + humbucker (single neck + single bridge)

 

Se poate sa imi fi scapat sau sa fi scris aiurea ceva la ora asta, dar cam astea sunt :lol:

 

wiring hsh final.jpg

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sper ca pot posta si eu aici.Am terminat si eu de desenat wiringul, in sfarsit, FINAL ! ce il am intr-o chitara HSH din 5 single coiluri.

 

Poate vreodata doreste cineva sa incerce :D sunt multe posibilitati de comutare a dozelor, astea ar fi toate:

0. NONE este de baza !

1. single bridge

2. single middle

3. single neck

4. single bridge + single middle

5. single middle + single neck

6. single bridge + single neck

7. single bridge + middle + neck

8. humbucker bridge

9. humbucker bridge + single middle

10. humbucker bridge + single neck

11. humbucke bridge + humbucker neck

12. humbucker neck+ single middle

13. humbucker neck + single bridge

14. humbucker neck

15. humbucker + single middle + humbucker

16. humbucker bridge + single middle + single neck

17. humbucker neck + single middle + single bridge

18. humbucker bridge + humbucker (single middle+single neck)

19. humbucker neck + humbucker ( single middle+single bridge)

20. single bridge + humbucker ( single middle+ single neck)

21. single neck + humbucker ( single middle + single bridge)

22. single middle + humbucker (single neck + single bridge)

23 in serie in faza

24 in serie antifaza

25 combinatie intre single-uri de la difertie doze legate in toate felurile faza antifaza

26..........

...

 

Cu potmetre de volum separat pe fiecare doza ca sa se poata face combinatia "phaser" manual ( denumire din folklor)

Cand ai doua doze ce sunt in "antifaza" daca ai volum separat poti sa mixezi NN tonuri intermediare...

 

etc etc etc nu mai iau bacul daca-mi pica combinatii si permutatii , hehe.

..

Se poate sa imi fi scapat sau sa fi scris aiurea ceva la ora asta, dar cam astea sunt :lol:

 

post-2645-0-68128700-1311720957_thumb.jpg

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cã tot am revenit la subiectul ãsta... dupã cum am mai spus, posibilitãți sunt foarte multe dar

1. câte sunt utile (e.g. douã single-uri identice apropiate în antifazã probabil n-ar fi, sau poate trei humbuckere în serie)

2. câte sunt suficient de distincte pentru a motiva opțiunea?

 

Ce m-ar interesa pe mine e cum sã obții o plajã tonalã suficient de (dar nu prea) largã cu cât mai puține complicații. Hehe... de parcã nu asta vrea toatã lumea. De exemplu un high-pass împreunã cu un low-pass variabile poa' sã facã multe, inclusiv sunete gen "stuck wah"/varitone și treble boost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu sindromul si la Aria mea cele 2 humbuckere splitabile sunt comandate de un switch cu 3 pozitii si trei switchuri DPDT (doua pe potentiometre si unul infipt in chitara din fabrica).

Chestia e ca nu prea le folosesc, am vreo trei pozitii la care ma intorc mereu (humbucker bridge, humbucker neck si humbucker din cate o bobina de la fiecare - se pare ca nu ma impac cu brumul). Sunt sigur ca asa se intampla mereu, desi preferintele vor fi altele.

In acelasi timp, m-as simti jefuit daca mi-ar scoate cineva switchurile din chitara... :lol:

 

In alta ordine de idei, mai e un pic si ajungem la Variax, nu?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Am folosit schema asta http://guitarelectronics.com/2-humbuckers-3-way-toggle-switch-1-volume-1-tone-coil-tap/

 

Torul ok dar am o nelamurire

 

Am facut wiring-ul exact ca in schema numai ca atunci cand am pot push pull activat in pozitia de mijloc a comutarorului cu 3 pozitii am doza de bridge single coil cea dinspre bridge in paralel cu single coil neck partea din interior

As vrea sa am sinle coil bridge si neck inner coil sau bridge sau neck outer coils in paralel

Ce trebuie sa schimb la schema de mai sus pentru a avea ce vreau?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.