www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Rapid


Blacklight
 Share

Recommended Posts

eu nvat chitara de putin timp dar am talentul memorarii iar tastele le invat la degete imediat.Chitata am luat-o pentru ca vroiam sa invat cel mai mult Stairway To Heaven.Dupa ce mi-am luat-o am exersat,cam putin pe zi dar a contat.Nici pana acum nu sunt in stare sa o fac cat de cat bine.Am inceput sa cred ca sunt de vina corzile,erau prea groase,prea plastice,dar mi-am dat seama ca singurele vinovate sunt tastele(adica sunt prea mari distantele intre primele ...10-11 taste).Va intreb daca este vreo sansa sa remediez(vreo unealta,......mai stiu eu?)

 

am uitat sa zic ca am acustica,sa nu se inteleaga ca as avea cine-stie-ce mizerie de electrica

 

chitara ofera un sunet bun pentru banii la care am luat-o dar neck-ul are marginile nefinisate,se vede unde este lipita,nu are finisaje bune,dar pentru mine conteaa doar sunetul si grifful

Link to comment
Share on other sites

eu nvat chitara de putin timp dar am talentul memorarii iar tastele le invat la degete imediat.Chitata am luat-o pentru ca vroiam sa invat cel mai mult Stairway To Heaven.Dupa ce mi-am luat-o am exersat,cam putin pe zi dar a contat.Nici pana acum nu sunt in stare sa o fac cat de cat bine.Am inceput sa cred ca sunt de vina corzile,erau prea groase,prea plastice,dar mi-am dat seama ca singurele vinovate sunt tastele(adica sunt prea mari distantele intre primele ...10-11 taste).Va intreb daca este vreo sansa sa remediez(vreo unealta,......mai stiu eu?)

 

am uitat sa zic ca am acustica,sa nu se inteleaga ca as avea cine-stie-ce mizerie de electrica

 

chitara ofera un sunet bun pentru banii la care am luat-o dar neck-ul are marginile nefinisate,se vede unde este lipita,nu are finisaje bune,dar pentru mine conteaa doar sunetul si grifful

 

NU ai exercitiu destul, nu are chitara nici o ,,problema''.

Problema e mana ta, si faptul ca nu ai exersat destul.Ai putina rabdare, cu timpul va iesi orice, asta daca exersezi.

Distantele acelea sunt calculate sa fie asa, ca altfel chitara nu ar suna cum trebuie, unele note nu ar fi acolo unde sunt, nu ai ce ,,modifica''.

Link to comment
Share on other sites

eu nvat chitara de putin timp dar am talentul memorarii iar tastele le invat la degete imediat.Chitata am luat-o pentru ca vroiam sa invat cel mai mult Stairway To Heaven.Dupa ce mi-am luat-o am exersat,cam putin pe zi dar a contat.Nici pana acum nu sunt in stare sa o fac cat de cat bine.Am inceput sa cred ca sunt de vina corzile,erau prea groase,prea plastice,dar mi-am dat seama ca singurele vinovate sunt tastele(adica sunt prea mari distantele intre primele ...10-11 taste).Va intreb daca este vreo sansa sa remediez(vreo unealta,......mai stiu eu?)

 

am uitat sa zic ca am acustica,sa nu se inteleaga ca as avea cine-stie-ce mizerie de electrica

 

chitara ofera un sunet bun pentru banii la care am luat-o dar neck-ul are marginile nefinisate,se vede unde este lipita,nu are finisaje bune,dar pentru mine conteaa doar sunetul si grifful

 

WTF! Dude, ninge si la voi acolo, pe Marte? Ca aici mai are putin si ne-ngroapa.

 

Chiar nu inteleg ce vrei sa spui. Cum adica e distanta prea mare intre "primele" 10-11 taste? E aceeasi distanta ca la orice chitara acustica, nu cred ca asta e problema. Si despre ce unealta vorbesti? Una care sa faca ce, sa apropie freturile unul de celalalt? Nu cred ca exista o asemenea dracie, insa poti fii tu cel care o inventeaza.

Daca te referi insa la distanta dintre coarde si taste (aka 'actiune') atunci da, se poate regla.

 

Cred ca ori ai o chitara naspa de tot, da' naspa rau de tot, atit de naspa incit nici macar nu vrea sa cinte, ori esti incepator si ti-e lene sa exersezi sau te astepti sa-i suflii in ceafa lu' Jimmy dupa trei luni de exersat "cam putin pe zi". Cu alte cuvinte: Lasa marginea grifului, mizeria de electrica si distanta dintre pamint si marte, ca astea n-au o importanta atit de mare cind esti incepator. Exerseaza mai mult si o sa-ti iasa.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

multzam fain pt sfaturi razvan,eu cant de putin timp la chitara(vreo 2-3 sapt)si nu vreau sa par cu nasul pe sus,ca altii care sunt praf dar comenteaza

 

exact ce spuneam!:)

 

si baiatu de sus,sa sti ca am dat f putini bani pe chitara dar suna ca nebuna de bine,deci nu e problema ei si daca vrei sa pari "experimentat" in fata celorlalti mai bine nu mai posta la incepatori

 

nu ma refeream la actiune,cred ca sunt in stare sa scobesc un nut,sau si asta e pentru "experimentati"?

Link to comment
Share on other sites

Guest Omunegru

multzam fain pt sfaturi razvan,eu cant de putin timp la chitara(vreo 2-3 sapt)si nu vreau sa par cu nasul pe sus,ca altii care sunt praf dar comenteaza

 

exact ce spuneam!:)

 

si baiatu de sus,sa sti ca am dat f putini bani pe chitara dar suna ca nebuna de bine,deci nu e problema ei si daca vrei sa pari "experimentat" in fata celorlalti mai bine nu mai posta la incepatori

 

nu ma refeream la actiune,cred ca sunt in stare sa scobesc un nut,sau si asta e pentru "experimentati"?

 

 

 

@ De unde stii cat de praf sunt altii?

@@ Daca cei experimentati nu ar posta la incepatori cum crezi ca ar fi ajutati acestia?

 

Era mai demult un post foarte tare pe aici:

Lasati incepatorii sa dea sfaturi incepatorilor!:unsure:

 

Pune mana si repeta, ca iti va iesi ;)

Link to comment
Share on other sites

Ai putea sa te duci la OPC.

Trimite mail-uri la producatorii de chitare sa remedieze aceasta problema. Cu totii avem problema asta, insa tu esti singurul care ne-a deschis ochii. Din diferite motive n-am avut curajul sa vorbim. Am stat in umbra si am privit tastele alea mari visam la taste mai mici. N-am avut curajul. Tu esti vocea generatiei viitoare. Avem nevoie de taste mai mici!!!

Oricum, problema ta nu are cum sa provina de la altceva, decat de la taste. Suntem cu totii constienti de cunostintele tale si de virtuozitatea ta la chitara.

Mai in gluma, mai in serios. Exista chitara cu taste mai mici. Se numeste mandolina. Cumpara-ti una.

 

Raspunsul ironic nu ar fi existat daca n-ar fi continut toate topicurile tale cuvantul "urgent".

Daca nu te simti bine cantand la chitara poti abandona acest instrument. Nu te obliga nimeni sa canti pe tastele alea cat China.

Link to comment
Share on other sites

... stau de vre-o 10 minute, citesc, recitesc si uite ca intr-un final, ......... nu ma pot abtine.

mihaitzad, mai copile, citeste si tu ce scrii inainte de a da "Add". Nu cred ca cineva de aici nu a fost incepator, ai dreptate, dar ... mai copile, canti de 2-3 saptamani, da? Nu-ti iese Stairway To Heaven, da? Chitara e devina?

Am si eu cateva intrebari:

- Cati ani ai?

- Cand o sa mai ai vre-o 2-3 saptamani de repetat putin, peste cele 2-3 de repetat putin de acum, nu vrei sa cumperi niste partituri cu Malmsteen?

- Cum %$&*#$~ - shtele masii sa canti ceva, orice, Stairway To Heaven de exemplu cu vasta experienta pe care o ai?

 

Hai sa ne intelegem, nu sunt "ALA" in ceea ce priveste cantatul la chitara, zdrangan si eu asa cum ma pricep si sunt convins ca o sa-mi sari in cap si tu si probabil multa lume pe aici dar.... mai copile, n-are nimeni nimic cu faptul ca esti incepator, din contra, eu cel putin ma bucur cand gasesc oameni care incearca sa faca ceva.

Singura chestie e modul in care pui tu problema. Cel putin asa vad eu.

Ce ai cerut tu este similar cu:

- incepator, fara nici macar scoala de soferi inceputa, se urca in Ferrari si la fiecare plecare de pe loc, da cu masina in sant sau se intoarce cu ea pe loc, ca nu? are ceva cai si tractiune spate si etc etc, nu intru in detalii, dupa care intr-un final intra pe forumul ferarri si incepe: auziti mai colegi? credeti ca e de ***** masina mea? adica nu am vre-un ***** de Formula 1 dar na, chiar sa mearga asa ca dracu prin santuri?

 

Ma ierti pentru cele scrise darchiar nu am vrut sa te cert ...... doar ca nu m-am putut abtine.

 

Si ca sa fiu rau pana la capat.... incearca sa schimbi chitara.

Mai stii?

Link to comment
Share on other sites

eu nvat chitara de putin timp dar am talentul memorarii iar tastele le invat la degete imediat.Chitata am luat-o pentru ca vroiam sa invat cel mai mult Stairway To Heaven.Dupa ce mi-am luat-o am exersat,cam putin pe zi dar a contat.Nici pana acum nu sunt in stare sa o fac cat de cat bine.Am inceput sa cred ca sunt de vina corzile,erau prea groase,prea plastice,dar mi-am dat seama ca singurele vinovate sunt tastele(adica sunt prea mari distantele intre primele ...10-11 taste).Va intreb daca este vreo sansa sa remediez(vreo unealta,......mai stiu eu?)

 

am uitat sa zic ca am acustica,sa nu se inteleaga ca as avea cine-stie-ce mizerie de electrica

 

chitara ofera un sunet bun pentru banii la care am luat-o dar neck-ul are marginile nefinisate,se vede unde este lipita,nu are finisaje bune,dar pentru mine conteaa doar sunetul si grifful

 

eu sunt incepator,nam habar de ce am inceput discutia asta,chitara mea,defapt toate chitarile acustice,imi pare rau daca v-am ofensat,valabil si pentru cei de pe forum,scuzele mele sincere,am incercat sa nu fiu cu capu mare,da in final vad ca am fost,.....lasam gluma chiar ma simt nasol acum la cele vazute,sa ma iertati:)

 

daca a fost o intrebare (defapt topic )enervant mai bine e sa fie inchis...pana la urma vad ca am lovit pe multi in orgoliu

 

acum parca vad ca toti o sa-mi sara in cap la cat de multe suflete am ranit

 

/ai dreptate smimmy,m-ai caracterizat perfect,dar persoana mea nu e intodeauna asa,asta e sigur

Link to comment
Share on other sites

eu sunt incepator,nam habar de ce am inceput discutia asta,chitara mea,defapt toate chitarile acustice,imi pare rau daca v-am ofensat,valabil si pentru cei de pe forum,scuzele mele sincere,am incercat sa nu fiu cu capu mare,da in final vad ca am fost,.....lasam gluma chiar ma simt nasol acum la cele vazute,sa ma iertati:)

 

daca a fost o intrebare (defapt topic )enervant mai bine e sa fie inchis...

 

Pana aici, cand am citit, deja incepuse sa-mi para rau ca am comentat dar....

 

pana la urma vad ca am lovit pe multi in orgoliu

acum parca vad ca toti o sa-mi sara in cap la cat de multe suflete am ranit

 

Orgoliu?

Ranitule, Cred ca nu ai priceput exact mesajul.

Oricum sa stii ca cea mai mare calitate a unui om este sa stie sa taca atunci cand trebuie.

Bafta.

post-14481-0-40661700-1293647297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mellow.gif

 

:|

 

ok?:|

 

cei care cititi acum datimi va rog un numar de cate ori sa imi mai cer scuze

 

shimmy am vazut ca esti in varsta(fara gluma),siggur ai putea sa-mi fi tata,si sper ca nu mai vad comentarii negative la acest topic,pentru ca chiar imi pare rau pentru cele scrise.punct

 

-scuzati cacofonia- :)

Link to comment
Share on other sites

mellow.gif

 

:|

 

ok?:|

 

cei care cititi acum datimi va rog un numar de cate ori sa imi mai cer scuze

 

shimmy am vazut ca esti in varsta(fara gluma),siggur ai putea sa-mi fi tata,si sper ca nu mai vad comentarii negative la acest topic,pentru ca chiar imi pare rau pentru cele scrise.punct

 

Nu m-am luat de tine pentru ca esti incepator ci pentru ca te-ai exprimat aiurea. E de inteles ca esti incepator la chitara (si eu sint) insa asta nu prea are legatura cu felul in care te exprimi.

 

Matanii faci? :))

Link to comment
Share on other sites

Cauta pe youtube lectiile de chitara ale lui Justin.....

 

Si... din partea unuia si mai "in varsta" si ca ani si ca vechime la chitara, distanta aia intre taste este normala si necesara. Cu timpul si dupa mult exercitiu nu ti se vor ma parea prea distantate.

Daca totusi ai o constitutie mai migniona, sau esti inca in crestere, poti sa iei in consideratie o chitara 3/4 care e mai mica decat una nornala si deci are si tastele mai apropiate. Unora insa nici asta nu le pune probleme:

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am luat de tine pentru ca esti incepator ci pentru ca te-ai exprimat aiurea. E de inteles ca esti incepator la chitara (si eu sint) insa asta nu prea are legatura cu felul in care te exprimi.

 

Matanii faci? :))

 

Corect, din acest motiv ne-am luat cu totii de tine. Ideea este sa treci peste faza "tastele sunt prea mari", "ce corzi sa folosesc", "ce chitara sa aleg". Aceste detalii chiar sunt ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti. Daca tu chiar vrei sa canti, poti sa faci acest lucru si pe un reghin cu grifful stramb si cu corzi neschimbate de 3 ani, si pe un Gibson exact cu aceleasi rezultate.

Link to comment
Share on other sites

eu nvat chitara de putin timp dar am talentul memorarii iar tastele le invat la degete imediat.Chitata am luat-o pentru ca vroiam sa invat cel mai mult Stairway To Heaven.Dupa ce mi-am luat-o am exersat,cam putin pe zi dar a contat.Nici pana acum nu sunt in stare sa o fac cat de cat bine.Am inceput sa cred ca sunt de vina corzile,erau prea groase,prea plastice,dar mi-am dat seama ca singurele vinovate sunt tastele(adica sunt prea mari distantele intre primele ...10-11 taste).Va intreb daca este vreo sansa sa remediez(vreo unealta,......mai stiu eu?)

 

am uitat sa zic ca am acustica,sa nu se inteleaga ca as avea cine-stie-ce mizerie de electrica

 

chitara ofera un sunet bun pentru banii la care am luat-o dar neck-ul are marginile nefinisate,se vede unde este lipita,nu are finisaje bune,dar pentru mine conteaa doar sunetul si grifful

 

Duci chitara la un lutier sa-ti puna tastele mai apropiate intre ele ...LOL

 

Exista chitare cu gatul mai scurt pe care intervalele sunt mai "scurte"/ mai apropiate tastele .

Link to comment
Share on other sites

Duci chitara la un lutier sa-ti puna tastele mai apropiate intre ele ...LOL

 

Exista chitare cu gatul mai scurt pe care intervalele sunt mai "scurte"/ mai apropiate tastele .

 

Mai in gluma mai in serios, ar putea incerca un mini electric guitar.

Desi nu stiu, cred ca astea au gatul tot ca alea normale.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.