www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut Rgc, Am Nevoie De Putin Ajutor


Botzo
 Share

Recommended Posts

Pai am un BC Rich Ironbird, este vorba despre coltul lung de jos, probabil am sa fac o poza sa vedeti despre ce-i vorba.

 

Cred ca poti rezolva cu niste super glue.Am reparat o bucata de headstock la un stagg vechi al unui prieten astfel:

 

 

-am dat cu marker maro zona ciobita sa nu se vada lemnul dupa

-am pus loctide (sau cum s-o scrie) super bond in locul ala

-dupa ce s-a uscat am slefuit bine

-la final polish(pasta de lustruit)pus pe o bucata de pasla aplicata la bormasina .

 

A iesit chiar foarte bine.Imi pare rau ca nu pot pune poze pentru ca a dat chitara de vreun an si ceva si nici nu am prea mai tinut legatura.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Chit auto...slefuit la forma si vopsit peste negru. Sau date multe straturi de lac(mai mult picaturi si sa astepti sa se intareasca), slefuite si polisate.

Sau o lasi asa...cred ca e cel mai la indemana :) . Eu am optat pentru varianta nr 2 candva si merge binisor.

Bafta!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Ce pot face daca coltul chitarii imi este putin ciobit.. asa mi-a ajuns de la persoana de la care am cumparat si vroiam sa stiu daca pot face ceva. Problema nu afecteaza sunetul deloc dar nu arata nici prea frumos. Multumesc anticipat.

 

Ai cumparat de pe forum? De la cine? Stiai de problema? Sau e un fel de tzeapa?

 

Tzeapa, tzeapa, da' sa stim si noi.

Link to comment
Share on other sites

in sfirsit un reply de bun simt. :)

 

chitara o cinti, nu o tii de bibelou.

 

Nu cred ca daca am vrut sa il ajutam si am intervenit spunandu-i cum am procedat si noi la randul nostru,am facut ceva lipsit de bun simt.

 

Poate omu' e perfectionist si doreste sa aibe o chitara impecabila din punct de vedere estetic:-??.

 

Bafta la cantat!

Link to comment
Share on other sites

N-a fost teapa dar a fost o neintelegere, omu' a pus chitara prin posta romana si stiti cum fac cretinii aia cu pachetele, desi eu vroiam sa fie trimisa prin fan courier. Dar pana la urma cred c-am s-o las asa, poate cand voi avea si vopsea si lac atunci ma apuc sa o "repar".

 

Scuzati-ma credeam ca mi-a picat mie netul, nu stiam ca se dau atatea posturi la rand. Rog adminii sa le stearga pe cele repetate. Imi cer scuze inca o data.

Link to comment
Share on other sites

N-a fost teapa dar a fost o neintelegere, omu' a pus chitara prin posta romana si stiti cum fac cretinii aia cu pachetele, desi eu vroiam sa fie trimisa prin fan courier. Dar pana la urma cred c-am s-o las asa, poate cand voi avea si vopsea si lac atunci ma apuc sa o "repar".

da am inteles cu totii :)

Link to comment
Share on other sites

N-a fost teapa dar a fost o neintelegere, omu' a pus chitara prin posta romana si stiti cum fac cretinii aia cu pachetele, desi eu vroiam sa fie trimisa prin fan courier. Dar pana la urma cred c-am s-o las asa, poate cand voi avea si vopsea si lac atunci ma apuc sa o "repar".

 

Cred ca te-ai facut inteles Cred ca te-ai facut inteles Cred ca te-ai facut inteles Cred ca te-ai facut inteles Cred ca te-ai facut inteles Cred ca te-ai facut inteles Cred ca te-ai facut inteles :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree
cat te mai complici!!!

Lasa chitara asa cum este ca nu are nimic. Nu are probleme la sunet si asta conteaza. Cat despre o lovitura, o ciobitura, dale naibii, ca doar nu e bibelou.

 

Daca chitara mea ar avea ce are chitara asta , eu nu as mai canta :))) exact cand ai ceva drag si are un defect , cat de mic posibil , iti piere interesul...

Link to comment
Share on other sites

bai oamenilor sunteti bolnavi. omul are o problema legata strict de aspectul chitarii, deci niciun defect din punct de vedere mecanic. revenind la problema chitarii, se poate rezolva cu oja neagra(sau de culoare cat mai apropiata de cea a chitarii) care dupa ce se usca se poate slefui usor, sau daca lucrezi cu atentie poate ramane cum o aplici cu pensula, si da si un luciu asemanator cu restul chitarii.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc claum si Schema pentru sprijin. Momentan am acoperit acele mici ciobituri si am dat cu markerul preventiv peste ca nu imi placea gri cum era. Am sa cumpar oja neagra zilele astea cred si s-o fac frumoasa. Ideea este ce imi face mai multa placere s-o vad lucioasa si in stare perfecta, ma atrage mai mult. Cred ca aproape in fiecare seara dupa ce termin de "zdranganit" la ea, o lustruiesc cu o carpa moale si pronto (nu cred ca dauneaza la ceva dar in caz ca gresesc va rog sa imi ziceti).

 

@vldmlt, eu unul nu as putea sa cant la acea chitara cu defectele alea, fie ele doar estetice, dar fiecare are bazaconiile lui la cap.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc claum si Schema pentru sprijin. Momentan am acoperit acele mici ciobituri si am dat cu markerul preventiv peste ca nu imi placea gri cum era. Am sa cumpar oja neagra zilele astea cred si s-o fac frumoasa. Ideea este ce imi face mai multa placere s-o vad lucioasa si in stare perfecta, ma atrage mai mult. Cred ca aproape in fiecare seara dupa ce termin de "zdranganit" la ea, o lustruiesc cu o carpa moale si pronto (nu cred ca dauneaza la ceva dar in caz ca gresesc va rog sa imi ziceti).

 

@vldmlt, eu unul nu as putea sa cant la acea chitara cu defectele alea, fie ele doar estetice, dar fiecare are bazaconiile lui la cap.

Link to comment
Share on other sites

Nu ºtiu de ce pare aºa anormal s-o întreții ºi din punct de vedere estetic...

 

Sã-nțeleg cã dacã v-ar trece un idiot sau un kretin sau un tembel, sau un grup de fani ai echipei de fotbal rivale, cu un cui, o cheie de yalã, o monedã de 37 de bani, etc. etc. etc, pe lângã maºina recent cumpãratã ºi proaspãt polish-atã, sã vã dea un "autograf" , ați zice:

 

"Las' cã nu-i bai , cã doar motoru-i bun ºi mere' º-aºa ! "

 

Pun pariu pe 20 de Gb cã nu-i unu sã nu facã 200 tensiune !

 

P.S. Nu intrã în calcul micile defecte ce apar în timp la cei care trag de ele prin turnee...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Nu ºtiu de ce pare aºa anormal s-o întreții ºi din punct de vedere estetic...

 

Sã-nțeleg cã dacã v-ar trece un idiot sau un kretin sau un tembel, sau un grup de fani ai echipei de fotbal rivale, cu un cui, o cheie de yalã, o monedã de 37 de bani, etc. etc. etc, pe lângã maºina recent cumpãratã ºi proaspãt polish-atã, sã vã dea un "autograf" , ați zice:

 

"Las' cã nu-i bai , cã doar motoru-i bun ºi mere' º-aºa ! "

 

Pun pariu pe 20 de Gb cã nu-i unu sã nu facã 200 tensiune !

 

P.S. Nu intrã în calcul micile defecte ce apar în timp la cei care trag de ele prin turnee...

 

 

Prima oara am facut si eu 200 tensiune. Dup-aia doar am zis "fuck it". Valabil si pt chitare si pt masini. Viata devine mult mai frumoasa cand iti dai seama ca oamenii conteaza, nu lemnul, plasticul sau fierul.

Link to comment
Share on other sites

Prima oara am facut si eu 200 tensiune. Dup-aia doar am zis "fuck it". Valabil si pt chitare si pt masini. Viata devine mult mai frumoasa cand iti dai seama ca oamenii conteaza, nu lemnul, plasticul sau fierul.

 

 

exact ! tabla o refaci..mai retusezi... dar n-are rost sa te consumi pentru lucruri trecatoare

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.