www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gg Amp


ggg
 Share

Recommended Posts

@Adri,intr-adevar, s-a muncit zdravan.Amplificatorul cu care s-a tras acum nu este acelasi cu cel pe care-l stii.Am muncit numai noaptea cand ajungeam acasa.Dar acum suntem siguri ca sunetul se poate reproduce si la amplificatoarele care vor fi.

Mai avem de facut inca un set de sample-uri si cu un alt transformator de iesire, de la care ne asteptam sa fie redate si mai multe detalii, in special pe canalul de clean.

 

@Un chitarist,este si meritul lui Cezar(Vita de Vie) pentru obtinerea acelui sunet de clean.Piesele sunt scrise si interpretate de el.Cat timp s-a tras am stat de "paza" langa amplificator ,in camera de muzica, ca sa-l monitorizez cum functioneaza iar Cezar a stat , in camera de control.

 

@moises, sincer iti spun ca inca asteptam pareri despre minusuri.Ma bucur tare ca-ti place cum suna :)

 

Multumim pentru aprecieri.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Sound-ul care-ti place este obtinut cu un transformator inspirat dupa traf-urile de iesire Marshall cu care sunt echipate amp-urile Custom.Inca mai lucram la acel model de traf pt a fi mai eficient d.p.d.v. al randamentului energetic dupa care vom organiza inca o sesiune de imprimari care vor fi publice pe website-ul www.ggamp.ro .

Ca si perspectiva ,exista feedback-uri poztive atat de la instrumentisti profesionisti din tara cat si din afara (in mod special pt al doilea set de imprimari), care ne-a prins un pic cam nepregatiti.

Discutii sunt multe dar vom vedea ce se concretizeaza.

 

Mai avem in plan dezvoltarea unui amp de 8-10W full tube , high-gain dar care la nevoie sa scoata si 40 W printr-un alt etaj final care sa nu denatureze sunetul de lampa.Numai ca traful de iesire cu tola ruseasca(cea mai buna care exista pe piata ca si permeabilitate magnetica) care-l tineam pt treaba asta l-am dat unui amic, utilizator pe RGC.Asa ca am comandat niste trafuri la un prieten comun pt configuratie PP dar care vor fi folosite un pic altfel decat pt ce au fost proiectate.

Cam atat.In momentul in care ,parte din obiectivele propuse se vor concretiza o sa dam de stire :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

domnilor, desi nu sunt chitarist, din ce vad in poze, acest amplificator arata SUPER PROFI !!! chiar ca un adevarat boutique amp, cum am vazut altele fabricate in alte tari.

 

daca si sunetul final este pe masura celor celebre, atunci ESTE FOARTE BINE !!!

 

sa-l vedem si in productia de serie - mai mare sau mai mica !!! si mai ales... HALATUL, CAT E DOMNULE HALATUL ??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

La ultima reuniune RGC s-a discutat despre amplificatorul head GG Hand Wired Amp.

Acest amplificator face parte din................

........................................................etc...]

Hand Wired Amp

 

Adica nu cu piciorul ???? deci conexiunile se fac manual...pai nu cred ca intr-un atelier /fabrica se fac altfel in cazul fireor flexibile torsadate ..nu am vazut robot/automat ce sa faca asemenea lucru..

 

In fabrici au agngajati ptr asa ceva si lucreaza cu "hands" nu cu altceva...

 

De ex am vazut l afat alocului la o fabrica de dispozitive electronice doar unele faze sunt automatizate si executate de roboti ..legaturi-conexiunile cositorite in montaj se fac manual .

 

Daca erau tuburile handmade era ceva interesant ...am vazut unul pe iutub care isi fabrica tuburile..

 

sau tolele ptr trafuri handmade cum mai faceau amatori acum 60 de ani .

 

rezistoare si condensatoare handmade acu 75 de ani ....

 

Homemade ar fi mai corect sau garage amplif ..."kitchen desk made amplifier " ar fi cel mai tare ...

 

De fapt cred ca se potriveste cel mai bine .Handmade ..UniCat sau Prototip ...amplif la care fiecare piesa a fost aleasa apoi testata pe parcursul constructiei separat pe blocuri functionale etc etc ...deci nu o statie de serie din fabrica..

 

 

Suna bine si arata foarte bine atat in interior ca si in exterior

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multam pt aprecieri.

Sincer , sigla s-a facut un pic la repezeala. Probabil ca HandMade este mult mai sugestiv.Hand Wired sugereaza mai mult "fara cablaj imprimat".Ca sa nu mai spun , ca poate cel mai potrivit este deja consacratul, "Boutique" .

Pentru productia de serie sunt stabilite toate procedurile de montaj si verificare , in sensul ca sunetul si fiabilitatea sa fie constante pt fiecare amplificator realizat.Numai ca stam foarte prost la capitolul costuri.Inca are un cost foarte mare producerea acestui model de amplificator.Pana acum s-au vandut doua bucati, pe la amici, la pretul de 1000 Euro.

Acum stiu despre Karpi ca are o serie de teorii "anti-aburire" si o sa intrebe, "Da' ce naiba are in el de costa atat cand se poate realiza unul la fel la un pret mult mai mic ????" .Costul componentelor de calitate, este suficient de mare chiar si in USA.Este adevarat ca se poate face si altfel incat sa iasa mult mai ieftin dar noi preferam sa-l facem cu aceste componente.Alt aspect important este ca inca nu cumparam cantitati foarte de mari de piese care pot aduce discount-uri semnificative.Inca mai lucram si din acest punct de vedere.

Inca odata multumiri pt interes :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Bade, esti profesor!

Beneficiarul acelui amplificator a cerut sa existe o posibilitate pt egalarea nivelului de volum pt canalul de drive.Si i-am facut un test in acest sens.

Nu as fi crezut sa iasa ceva din fragmentele alea inregistrate cu aparatul foto Olympus.Dar l-am salvat si l-am pus la materialele pt website.

Multam :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

suna intr-un mare fel amplif-ul din video....e ajutat de ceva pedala sau e tonul lui?

Salutare ,

Ma bucur ca-ti place. :)

Este tonul amplificatorului .Chitara este direct in amp.

Am folosit o chitara Gibson The Paul din '79,modelul de amp prezentat in acest topic si un cabinet Marshall 1960 A Vintage , seria Slash.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Dupa 1 an si jumatate si un volum de munca substantial, a mai iesit ,in chinuri, inca un model de amplificator pt chitara.

Amplificatorul este un High Gain cu 4 canale independente,plexi,dubla redresare cu tub si interfata MIDI . Se poate modifica reactia negativa si damping factor pt fiecare canal in parte.

S-a lucrat in colaborare cu utilizatori care frecventeaza acest forum , mai mult sau mai putin : Overdrive,Vaska,Lazaroiu si subsemnatu' .

In preamp sunt 8 tuburi Mullard 12AX7 Reissue,finalele sunt 6L6 GC Reflektor ( 6P3S fara E) iar redresoarele sunt 5U4G Electro Harmonix .

Pt inregistrare video si audio s-a folosit o camera Olympus.

 

Producatorul clipului este Ramurel, caruia ii multumesc pt tot ceea ce a facut dar si pt rabdarea de care dovada.

 

In lucru mai sunt inca doua modele cu 3 canale dintre care unul , va fi cu traf-interstage.

Edited by ggg
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

In "linie dreapta" catre finish , 3 buc. cu cateva mici modificari care "aduce" modelul SuperLead , inspre Jubilee . Trafurile de abia au ajuns si sunt doar agatate .

Am profitat si de faptul ca am facut rost de cablaj cu ceramica.

post-11706-0-22095700-1327663337_thumb.jpg

post-11706-0-17355700-1327663343_thumb.jpg

post-11706-0-86915300-1327663349_thumb.jpg

 

Dupa ce va fi gata, voi pune aici si sample-uri.

 

Work in Progress pt inca un model denumit MultiPlex si care se va construi in 3 exemplare .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multam pt aprecieri :respect:

La capitolul HiFi avem doua proiecte , un SE cu OT100 de 20W si un PP de 100 W cu EL509 . Dar mai este ceva de lucru la partea mecanica . Vrem sa folosim doar un singur tip de sasiu pe care sa montam mai multe configuratii. In plus trebuie sa aiba si un design mai deosebit.Iar din acest punct de vedere ,avem o probema pt ca nu gasim (in cantitati moderate) nicaieri , lemn de cires sau de nuc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.