www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gg Amp


ggg
 Share

Recommended Posts

In "linie dreapta" catre finish , 3 buc. cu cateva mici modificari care "aduce" modelul SuperLead , inspre Jubilee .

Dupa ce va fi gata, voi pune aici si sample-uri.

 

Work in Progress pt inca un model denumit MultiPlex si care se va construi in 3 exemplare .

 

Hopa ! "Mişcări de trupe" în zonă... :P

 

Ia să punem noi un senzor de mişcare pe-aici...

:)

 

.

Link to comment
Share on other sites

Suna bine de tot ampurile astea.

 

Jos palaria!

 

Cand un user respectabil, de pe acest forum la fel de respectabil, a venit la mine acasa sa probeze una dintre chitarele ce le aveam de vanzare la momentul ala (si acum imi pare rau cam dat-o), a sosit cu propriul head pt proba.

 

Ce head era? era un head GG, frate! Nu mi-a venit sa cred ce bine suna la volum de apartament, desi avea 4 x EL34 in finali (banuiala mea) si niste super-trafuri.

 

M-a surprins atentia la detalii cu care era construit si "aerisirea" conceptiei. Sper ca incet-incet (festina lente) o sa descoperiti voi, Gelu & baietii, secretul nenorocitelor alea de tole si bobinaje de care se face atat vorbire intre cunoscatori.

 

Atragatoare rau prezentarea video.

 

Congrats!

 

G.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt aprecieri. :respect: Ma bucur tare mult ca ti-a placut.

Cred ca stiu la cine te referi , daca chitara vanduta este MusicMan. Trafurile sunt realizate de partenerul si bunul meu prieten , Domn' Lazaroiu iar tuburile , intr-adevar , sunt Svetlana EL34 cu tratament.

 

@Badie,stiu ca "aratarea la fata" trebuia sa fie saptamana trecuta.Dar am mai modificat niste cote .Tine senzorii activi ;)

Link to comment
Share on other sites

Si ca tot veni vorba de transformatoare m-a impins curiozitatea sa fac niste masuratori comparative ,intre traful de iesire postat in pozele de mai sus si montat pe sasiu si un Mercury Magnetics (derivat dintr-un MMO 100 dar pt Bogner Ecstasy).

post-11706-0-81244700-1327958608_thumb.jpg

 

Inductanta Mercury Magnetics (1000Hz)

post-11706-0-13640800-1327958624_thumb.jpg

Inductanta de scapari Mercury Magnetics

post-11706-0-32956100-1327958641_thumb.jpg

 

LMO in GG Amp (1000Hz)

post-11706-0-77277100-1327958651_thumb.jpg

Inductanta de scapari

post-11706-0-52044000-1327958664_thumb.jpg

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Un moment care-l asteptam de ceva timp .

Trooper si Blaze Bayley (solistul cu care Iron Maiden a inregistrat cateva albume) au tras o piese impreuna care se numeste, Mercy Killer .

Piese se gaseste pe site-ul oficial Trooper http://trooper.ro/me...rcy-killer.html .

Dar fac upload si aici Trooper+%26+Blaze+Bayley+-+Mercy+Killer.mp3

Chitarile au fost inregistrate folosind doua amplificatoare : Mesa Boogie DC50 si un GG Amp 4 Independent Channel care este prezentat in topic .

Mesa se poate auzi pe canalul din stanga iar GG Amp pe cel din dreapta. Evident ,imprimarea nu a fost panoramata intamplator in acest mod.

 

Enjoy !

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu de Silver Church citisem... Cel puţin aşa am preluat informaţia dinspre Google, pe mai toate site-urile cu profil muzical...

 

Pentru mine, Târgovişte sau Bucureşti tot aia e [ dpdv deplasare ]

 

 

PS : Sigur, un plus pentru Târgovişte, c-aveam la cine sa beau un... ce era ăla, c-am uitat ? .... Phii, ce lapsus am... Aia, bre, cu nume pretenţios şi cu gust de zamă dă ploşniţă... :P

 

 

:lol:

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Asteptam,asteptam...

Azi , maine ajung la Buc. si o sa iau amp-ul ca sa fac imprimari.

 

Cu ce ne mai omoram timpul!?

Prototip pt switching cu uC Atmel Tiny 2313 si un demutiplexor cu 16 porturi care va putea comanda, bineinteles,maxim 16 relee. Am folosit aceasta solutie pt a pastra si porturile UART ,util pt comunicarea cu pedalierul care va avea si el un uC .

Acest modul va fi prezent in toate amplificatoarele de instrument , care vor fi construite incepand cu luna septembrie.

Acum deja ma gandesc sa implementez si protocolul MIDI .

post-11706-0-68758700-1345027929_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hola chicos !

In sfarsit am reusit sa fac niste sample, intr-o oarecare repezeala. Nu am avut timp nici sa potrivesc microfonul si nici sa mai studiez un pic inainte .Nu am mai pus mana pe chitara de ceva timp . Oricum cred ca se poate forma o parere ...

DAW folosit este Reaper . Singurul efect folosit ,zic eu destul de discret , este un Reverb .

Cabinetul este un Marshall Vintage 4x12 de 300 W

Setari folosite la ambele chitari, Treble 1/2,Midle 1/2,Bass 1/2,Presence 1/2

 

Clean cu Fender Stratocaster , cu fiecare doza in parte

s3.mp3

 

Drive Fender Stratocaster ,pick up switch pos. 5

s1.mp3

 

Drive Fender Stratocaster pick up switch pos.1 si 4

s2.mp3

 

Drive Gibson ,Drop D ,bridge pickup

gibson1.mp3

 

Orice parare este bine venita, indiferent da ca place sau nu.

Enjoy !

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Super-miºto !

:yay:

 

Mi-a plãcut clean-ul ãl mai tare [ "s3", mai ales pe mãsurã ce înaintai spre doza bridge ] , iar pe "gibson1" a sunat mind-blowing ! Nu te ºtiam Panter-ofil... Io care te credeam om serios, responsabil, aºezat la casa ta... :P

 

 

În rest, la faza cu "uC", "demutiplexor" ºi "port UART" m-ai pierdut pe traseu, dar ºtii tu mai bine ce faci... Apropo, ce-i un demutiplexor, bade ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Badie! Acum , Panter-ologia este trendy . :yay: Am vrut sa trag mai multe inclusiv cu backing track pt AC/DC . Dar deja se facuse prea tarziu.Iar "the Angus secret" consta tocmai in butonul de Volum Master care trebuie sa fie obligatoriu la blana.

 

Asta cu demutiplexor este ca in bancul ala in care doua babe , vecine , isi barfeau mosii iar una spunea ca barba'su' este sifilitic.Mosu' impricinat , o aude si vine neaparat sa o corecteze : "Ti-am mai zis babo' ca se numeste, filatelist " :D

L-am mancat pe L . Se numeste demultiplexor . Ca orice device digital , exista porturi de In si Out . In-ul este adresat pe 4 biti iar Out-ul este constituit din 16 porturi , cate un bit pt fiecare port in parte.Este ceva asemanator cu abacul in care se constata ca cifra 4,de exemplu, este formata din 4 bile . Numai ca in cazul de fata exista si combinatiile dintre bile, care de fapt , inseamna, multiplexare. Am dat detalii pt cei care sunt interesati sa-si faca o asemenea aplicatie care este foarte simpla . Oricum ,o sa-i constati utilitatea la ala micu'...inca un pic de rabdare.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Salutare Gelu!!

 

Am avut sansa sa cant timp de doua-trei luni pe acest amp, imediat ce a fost gata. Pot sa zic ca este ampul care mi-a placut cel mai mult pe care am cantat. Suna foarte bine si la un volum decent insa adevaratul sunet il obtii cand il dai tare. Cleanul este mult mai bun ca cel de Marshall si la volum mai mare "iti flutura pantalonii". Eu i-am dat ideea lui Gelu sa puna al doilea switch la picior pentru boost-ul de clean. Cand il angajezi creste volumul putin si ii da o "maraiala" placuta care te ajuta la solo-clean. Pe canalul de drive poti canta linistit AC/DC sau Deep Purple, poate la solo mai trebuie un tube screamer sau un boost ceva. Mi-a placut foarte mult ca intra in reactie controlata in orice nota, asta denotand calitatea trafului de iesire (daca nu ma insel). Plus ca si designul este ingrijit si pe afara si pe inauntru, deci nu arata ca un amp "facut pe-acasa". Pot sa afirm cu tarie ca suna mult mai bine decat se aude pe demourile postate de Gelu. Mi-a zis ca o sa faca un demo adevarat intr-un studio, el neavand conditii de imprimare adecvate care sa scoata ampul la adevarata valoare.

Una peste alta astept si ampurile viitoare pe care le are in proiect, pentru ca Gelu a facut progrese evidente de la un prototip la altul, si mai ales ca stiu ca are niste idei originale care nu pot sa le divulg momentan, il las pe el sa o faca cand crede de cuviinta.

As mai avea de zis mai multe, dar momentan nu mai am timp dar o sa mai intervin la acest thread. Felicitari si bafta Gelu!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Duminica trecuta am vazut si ascultat acest amp,sunetul este de exceptie,are un clean foarte frumos,eu am fost impresionat de cum amplifica o chitara Gibson.

Canalul de OD este curat,se aude fiecare nota distinct

Amplificatorul arata foarte bine si estetic se vede ca a fost munca nu gluma

 

Felicitari din partea mea

:yay::respect::drinka::rock:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari Gelu!

 

Arata foarte ingrijit si meticulos finisat, cel putin din aceste poze.

 

Trebuie sa subliniez encomiastic ideea ffff practica de a-i dispune astfel manerele.

 

IN plus, dispunerea knob-urilor pe culori, pe criterii de functionalitate, mi se pare de vis! (cel putin pentru cei care folosesc mnemotehnica, macar saptamanal)

 

Citisem pareri pe net o idee de-a unuia cu asa ceva, mai demult, si unora li se parea prea GAY (ori se "dadeau zmei" din spatele PC-ului, stii cum e pe forumuri), ei fiind adeptii lui "all black", dar celor inclinati sa creada asa ceva le-as spune "cine zice, ala e!"

 

Bravos! :respect:

Edited by Gyzmo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa aproape un an de munca ,socoteli si simulari , a iesit acest intr-un final dramatic si foarte chinuit , acest combo .De fapt este prototipul unui concept (cerut din USA,...poveste lunga care o voi relata la momentul oportun) care l-am denumit Multiplex . Un plexi cu 3 canale si cu un etaj de post-gain . Am preferat aceasta arhitectura ca sa evit amplificarea excesiv cascadata si bineinteles , sa nu apara prea multa compresie. Sound-ul este interesant pt cine agreaza un overdrive ultra-high-gain care (nu functioneaza cu semnal dreptunghiular) pastreaza caracteristica de ton a chitarii, a timbrului. Difuzoarele folosite sunt Tayden True Brit ,Hand Made in UK . Acest model foloseste 10 tuburi duble triode 12AX7 Svetlana si 2 finale EL34 TAD , care sunt setate pt aprox. 50W . In final ,aceasta serie ,Multiplex , va folosi mai putine tuburi nemaifiind doua canale total independente .

Sound samples voi face duminica .

post-11706-0-77440700-1362006217_thumb.jpg post-11706-0-52367500-1362006222_thumb.jpg post-11706-0-66581000-1362006226_thumb.jpg post-11706-0-12735400-1362006230_thumb.jpg post-11706-0-26517700-1362006234_thumb.jpg post-11706-0-76767200-1362006238_thumb.jpg

 

Bijuterie, o serie deluxe pot zice cel putin constructia e exemplara, sunt sigur ca si tonul ! La mai multe!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Totul arata foarte bine, ideea cred ca e una foarte buna ... mai putin tolexul care pare ca nu e bine intins si face burta. ca o mica observatie nu as pune toate butoanele de comutare in acelasi loc, pare putin confuz pentru unii ce face fiecare buton, mai ales in conditii de live cand te grabesti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc sincer pt aprecieri si ma bucur tare ca va place , cel putin cum arata :D

Grill-cloth-ul pus in fata difuzoarelor este dintr-un material,...tare ciudat . La temperaturi mai scazute , se lasa . Dar asa a vrut proprietarul si nu am avut ce sa comentez.

Ce am uitat sa va spun !!! Cutia chiar daca este rosiatica este facuta din lemn de artar iar baffle-ul pt difuzoare este panel de 18 mm cu difuzoarele montate "rear load". DIfuzoarele au fost puse pe diagonala pt a preintampina undele stationare si posibile interferente , defazari ale sunetului .

Amplificatorul are in total 40 Kg.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Totul arata foarte bine, ideea cred ca e una foarte buna ... mai putin tolexul care pare ca nu e bine intins si face burta. ca o mica observatie nu as pune toate butoanele de comutare in acelasi loc, pare putin confuz pentru unii ce face fiecare buton, mai ales in conditii de live cand te grabesti.

ampul are footswitch ,asa ca nu e problema ,se comuta totul cu "talaba"

Link to comment
Share on other sites

Am tras ceva si cu Gibson Les Paul

 

Tot canalul de clean cu gain la maxim si fortate finalele din volumul canalului ... overdrive la mana, numai din pana :)

gibsonFortaj.mp3

 

Canalul distors cu Low Gain la 1/2 ,Mid Gain la 1/2 iar High Gain intre 1/2 si 2/3 . Tone stack Bass: 1/2 ; Low Mid: 1/2;High Mid 2/3; High : 1/2

GibsonDistors.mp3

 

Si tot canalul de distors cu ceva mai mult gain Low Gain : 2/3,Mid Gain : sub 1/2 ; High Gain : mai mult de 2/3 . Tone stack este la fel

GibsonDistors1.mp3

 

Ca va place sau nu , orice comentariu,... it's so welcome :)

Edited by ggg
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.