www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Izolare Cavitati Pentru Eliminare Zgomot


ciorap
 Share

Recommended Posts

a facut cineva vreodata asa ceva?

 

0028_2lg.jpg

 

ts0052l.jpg

 

ts0052c.jpg

 

ma intereseaza ca ma gandeam sa instalez (si cand zic instalez ma refer la cineva sa imi instaleze) niste doze sd pasive si din cate am auzit o izolare calumea rezolva problemele cu bazaitu cand nu canti

 

nu de alta da daca se poate sa reduc zgomotu de ce nu? mai ales ca nu e prea scump

 

un video interesant

la 1:20 vorbeste despre pickup noise

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

ceea ce numeste ala "pickup noise", si poate ca are motive sa o faca din moment ce are 25 de ani experienta cu chitarile, eu numesc "problema cu circuitul de masa" pentru ca am doar 2 ani de experienta :) .

 

la chitara mea cu bridge fix aveam de la masa unui potentiometru de volum un cablu subtire pana sub bridge (prins mecanic, intre corpul chitarii si metal); am expus mai mult din litele de cupru de la acel capat si am curatat cu glaspapir stratul ala de lac care acopera unele astfel de cabluri de curpu, pentru contact mai bun cu metalul bridge-ului, dupa care am strans inapoi cu grija sa fie ferm dar sa nu distrug filetul suruburilor prin lemnul corpului chitarii.. si in prezent nu mai am problema respectiva. cu cat e cablul respectiv mai subtire, cu atat mai prost (cablu mai subtire -> rezistenta mai mare catre masa).

 

ar trebui sa fie suficient, dar apropo de ecranarea din imagini: am izolat apoi numai incinta potentiometrelor cu folie de aluminiu din aceea din Billa pentru acoperit aragazul :lol: si am conectat-o si pe aia la masa, mai mult pentru linistea mea sufleteasca.. pt ca placa mea de sunet (folosesc PC-ul pt procesare) are un zgomot care probabil acopera ce ar mai ramane din zgomotul de la chitara.

 

oricum, prima masura a rezolvat problema semnalata de tine.

Link to comment
Share on other sites

a facut cineva vreodata asa ceva?

 

0028_2lg.jpg

 

ts0052l.jpg

 

ts0052c.jpg

 

ma intereseaza ca ma gandeam sa instalez (si cand zic instalez ma refer la cineva sa imi instaleze) niste doze sd pasive si din cate am auzit o izolare calumea rezolva problemele cu bazaitu cand nu canti

 

nu de alta da daca se poate sa reduc zgomotu de ce nu? mai ales ca nu e prea scump

 

un video interesant

la 1:20 vorbeste despre pickup noise

Da, eu. Ajuta putin, dar depinde .... La humbuckere chiar NU ai nevoie. Eu am facut la chitara cu singles

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut-o din principiu la toate chitarile, cu banda adeziva de cupru. Cred ca merge cu orice conduce curentul electric cu conditia sa faca contact bun.

 

post-10306-1278457315_thumb.jpg post-10306-1278457319_thumb.jpg post-10306-1278457323_thumb.jpg post-10306-1278457328_thumb.jpg

 

Hmm... acum ma uit si eu la poze, sper ca am pus cupru pe tot jackul.

 

La mine a taiat din zgomot chiar si la humbuckere. Dar contributia cea mai mare a avut-o refacerea legaturii bridge-ului la masa.

 

Hmm nr.2: asta nu era subiect de Minitehnicus?

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

ceea ce numeste ala "pickup noise", si poate ca are motive sa o faca din moment ce are 25 de ani experienta cu chitarile, eu numesc "problema cu circuitul de masa"

Ce ne plac nouã chitariștii care inventeazã termeni...

 

unde se gaseste banda de cupru adeziva?

Dacã nu gãsești la hobby/home improvement shop-ul din apropiere nu meritã efortul, aluminiul e la fel de bun. Despre asta mai sunt thread-uri.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am gasit asta: http://www.thomann.de/de/goeldo_el900_prof...ield_screen.htm

La un moment dat am vrut sa incerc. Dar mi-a trecut dupa ce am schimbat toata electronica cu asta:

http://www.rsguitarworks.net/rsstore/produ...products_id=228

 

Sa nu uitam ca si prizele fara impamantare adauga brum.

Link to comment
Share on other sites

a facut cineva vreodata asa ceva?

 

0028_2lg.jpg

 

ts0052l.jpg

 

ts0052c.jpg

 

ma intereseaza ca ma gandeam sa instalez (si cand zic instalez ma refer la cineva sa imi instaleze) niste doze sd pasive si din cate am auzit o izolare calumea rezolva problemele cu bazaitu cand nu canti

 

nu de alta da daca se poate sa reduc zgomotu de ce nu? mai ales ca nu e prea scump

 

un video interesant

la 1:20 vorbeste despre pickup noise

 

Ecranare .

 

Nu ajuta prea mult , sau mai mult in cazul cand pui chitara cu volumul deschis in stativ langa statie.Cand ai chitara agatzata de tine corpul tau ecraneaza sufucient camourile perturbatoare .Impotriva campurilor magnetice puternice nu are efect o asemenea ecranare . Oricum doza capteaza campurile magnetice alternative caci de acea este doza magnetoelectrica .

Link to comment
Share on other sites

Da, eu. Ajuta putin, dar depinde .... La humbuckere chiar NU ai nevoie. Eu am facut la chitara cu singles

 

Si daca baiatul are switch de coil tap? eu zic ca ecranarea cavitatii dozelor nu strica. Ca sa nu mai zic ca,indiferent de tipul de doze, o ecranarea cavitatii chitarii e binevenita. La mine si-a spus cuvantul.

Link to comment
Share on other sites

Ce ne plac nouã chitariștii care inventeazã termeni...

si mie imi plac cei care scot lucrurile din context :) apai eu degeaba am ales pseudonimul pe care il am?!?! si degeaba oare am zis eu defapt :

ceea ce numeste ala "pickup noise", si poate ca are motive sa o faca din moment ce are 25 de ani experienta cu chitarile, eu numesc "problema cu circuitul de masa" pentru ca am doar 2 ani de experienta :lol: .
..dar revenind, ca sa ma lamuresc si eu pana la capat, ala este pickup noise !?!? (referire la clipul respectiv)
Link to comment
Share on other sites

ala este pickup noise !?!?

Ce înseamnã pickup noise? Zgomot care vine din doze, nu? Apoi de unde altundeva sã vinã, nu despre asta discutãm?

Din doze ies mai multe feluri de zgomot, despre care s-a mai discutat. Corpul uman funcționeazã ca o mare antenã. Când pui mâna pe pãrțile conductoare ale chitarei (corzi, bridge) pui corpul la masã (presupunând cã e corect conectatã chitara, v. bridge ground wire) și tot zgomotul acestei antene se scurge în masã. Ecranarea dupã cum se observã împiedicã o bunã parte din zgomotul reflectat/indus de corp.

Also, dmometalguitar o fi având experiențã vastã și a fãcut multe videoclipuri utile dar nu e electronist și nici el nu e scutit de folosirea greșitã a termenilor.

Link to comment
Share on other sites

MITOLOGIA

 

termeni folositi aiurea

 

Doza electromagnetica "nu are zgomot" din aceasta cauza se si utilizeaza cu precadere .

 

Este robusta , nu necesita sursa de alimentare si nu are zgomot propriu ( adica zgomot propriu din punct de vedere al utilizarii la chitara ).

Impedanta relativ mica "inchide" capatul cablului ecranat asa ca sensibilitatea la zgomote ce pot fi captate de cablu este redusa.

 

Cand se tine chitara in brate si ai punctul de masa in contact cu corpul uman potentialul traseului de masa de la capatul cablului devine "zero" asa ca semnalele parazitare cum s-a amintit mai sus se scurg la "masa".

Sensibilitatea la campul electromagnetic produs de cabluri de retea si transformatoare din jur este mica deoarece impedanta relativ mica "shunteaza" puternic la aceste frecvente joase , frecvente mai "inalte" provenite tot din aparatajele din jur .intre (de ex.) 3-10KHz se propaga si apar mai proeminent in /prin legatura cablul ecranat chitara-statie dar de obicei nu sunt "periculoase".Se identifica sursa ...si....se incearca pozitoonarea la distanta de aceasta sau filtrarea ...etc...

 

Cea ce "culege" doza nu este zgomotul dozei !! Ci semnal perazitar captat de doza ce se rezolva cu "humbucker" .

 

Prin circuitul chitara -cablu- intrarea amplif/preamplif ce functioneaza ca si o antena cum s-a amintit pot sa apara frecvente radio ( in domeniul radio nu neaparat de la un post radio) care sunt ultrasonore dar prin detectare si intermodulatie pot sa ajunga in spectrul audio. Aceste frecvente "radio " se pot atenua prin ecranajul propus.

 

la 50-100Hz camp electromagnetic nu prea ajuta ecranaj de cupru sau aluminiu ...ar trebui placa de fier moale de o anumita grosime....( vezi ecranaj la magnetofoane unde ai ecranaj de fier de aprox 1mm grosime .Transformatoarele de la aparatele mai pretentioase sunt si ele ecranate cu o "carapace " de fier moalae ,ca sa nu radieze .Trafurile toroidale sunt excelente deoarece nu radiaza in mediul inconjurator .

 

Doza electromangnetica nu se poate ecrana in acest mod !!! deoarece nu am mai capta semnal de la corzi , asa ca campurile ce au liniile de forta perpendiculare pe magnetul dozei vor produce semnal in doza , daca ne pozitionam cu chitara ( doza) in spatiu fata de campul electromagnetic putem sa evitam captarea acestora DAR este incomod sa stai intr-o anumita pozitie si sa mai si canti ......

 

etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ideea e ca mie mi-a cam trebui sa fac chestia aia ca-chitara mea nu are nici un fel de shielding cum ar veni, am zgomot constant din ea venind nu cum are ala acolo, zgomot pe bune, si cand tin mana pe corzi e zgomot, probabil mi-ar trebui o izolare de aia, zgomotu dispare doar cand ating un obiect metalic conectat la priza deci fara nici un fel de cunostinte in domeniu presupun ca nu prea are impamantare chitara

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

de curiozitate m-am uitat in cavitatea de control si am observat ca am un cablu care nu e conectat la nimic, o fi bine?
:) clar ca nu, sfatul meu este sa iti faci curaj (deja ai desfacut chitara), uita-te pe cateva scheme pe net ca sa te familiarizezi cu ce au ele in comun si sa poti identifica apoi pe cablajul tau ce si unde e menit sa fie legat; nu e nevoie sa fii electronist pentru asa ceva, schemele sunt suficient de simple; pana una alta poti pune si niste poze aici.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am facut asta la chitarele mele si iti garantez ca a disparut 70% din zgomot. Eu am ecranat tot cu vopsea spray de grafit inclusiv interiorul capacelor de la doze si am schimbat firele de legatura de la doze cu cablu coaxial. Merita. Daca vrei iti pot vinde spray-ul, eu am dat 42 de RON la Vitacom in Cluj, dar nu s-a consumat nici 10% .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Putin ajutor va rog

Chitara are 3 cavitati: 1 humbucker bridge, 1 humb. neck si control.

Am ecranat cu folie de Al cele 3 cavitati

De la cavitatea humb. neck am tras un fir pana la cea de bridge si in continuare acelasi fir pana la control.

Acest fir l-am conectat la folia de Al care izoleaza cavitatea control cu un mic surub. Acum cele trei cavitati au continuitate.

Deasemenea am conectat firul de bridge la acelasi surub.

Acum si bridge-ul e conectat la masa.

Am montat si dozele pe care le-am legat la switch-ul cu 3 poz. : 2 fire la masa switch si 2 fire hot doze tot la pini switch. Carcasa metalica a switch-ului este si ea conectata mecanic la masa prin strangere cu folia de al a cavitatii control.

Am un pot de volum unul de ton si un switch-ul.

Cum leg cele doua potentiometre fara a face bucla de masa avand in vedere ca ele vor fi conectate la masa mecanic prin strangere cu folia de al?

Firul de masa de la jack sa il conectez la surubul unde este si bridge-ul?

Carcasa potentiometrului de volum trebuie conectata la un pin lateral al potentiometrului sau nu?

Multumesc.

Edited by sapoka
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut,

Mi-am facut si eu la chitara aceasta ecranare cu folie de cupru adeziva, apoi am facut un test cu amplificatorul, vreau sa spun ca au disparut aproape definitiv zgomotele. Acum parca suna mult mai bine . Inainte de operatiune era un zgomot mare in amplificator , pe Guitar rig 5 am observat iar o mare atenuare a zgomotelor. Merita pe deplin , daca stai de ea o termini intr-o zi lejer, se poate face acest lucru si acasa. Poze nu am facut, dar a iesit foarte bine. Recomand

Edited by doio77
Link to comment
Share on other sites

eu de aici tot am cumparat,,marfa vine din Germania si are birou in Oradea dar trimite oriunde in tara .Ajunge cam in 6-8 zile de la comanda.Mai au multe lucruri bune pe site.incerc sa bag linkulhttps://www.germanelectronics.ro/electromecanica/placi-cu-circuite-imprimate/accesorii-placi-circuite-imprimate/accesorii-decapare/folie-de-cupru-auto-adeziv-529532.html

e 44 de lei fara tr.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Doar ca idee, folie din aluminiu se poate lua din magazine de bricolaj la 25-40 lei  rola, există și din cupru - de obicei prin zona de termice - și ai la rolă de behăi. Cabluri -coaxiale sau de ce neam vrei - tot pe-acolo. Am văzut  oameni care și-au cablat chitara și cu UTP bine mersi și n-au probleme.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.