www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The Greatest Guitar Solo Of All Time


lightfrets
 Share

Cel mai tare solo de chitara   

86 members have voted

  1. 1. Care ar fi cel mai frumos solo de chitara din toate timpurile?

    • Comfortably Numb - David Gilmour (Pink Floyd)
      19
    • Stairway To Heaven - Jimmy Page (Led Zeppelin)
      8
    • All Along The Watchtower - Jimi Hendrix
      2
    • Free Bird - Allen Collins (Lynyrd Skynyrd)
      2
    • Texas Flood - Stevie Ray Vaughan
      1
    • Eruption - Eddie Van Halen (Van Halen)
      2
    • Highway Star - Ritchie Blackmore (Deep Purple)
      1
    • Cause We've Ended As Lovers - Jeff Beck
      0
    • Hotel California - Don Felder/Joe Walsh (Eagles)
      5
    • Mr Crowley - Randy Rhoads (Ozzy)
      0
    • Little Wing - Jimi Hendrix
      1
    • Layla - Eric Clapton
      0
    • Sweet Child O' Mine - Slash (Guns N' Roses)
      3
    • Cliffs Of Dover - Eric Johnson
      1
    • Nottingham Lace - Buckethead
      1
    • For The Love Of God - Steve Vai
      8
    • Voodoo Child (slight return) - Jimi Hendrix
      2
    • November Rain - Slash (Guns N' Roses)
      6
    • Crazy Train - Randy Rhoads (Ozzy)
      1
    • Since I've Been Loving You - Jimmy Page (Led Zeppelin)
      6
    • Rock You Like A Hurricane - Matthias Jabs (Scorpions)
      0
    • Sultans Of Swing - Mark Knopfler (Dire Straits)
      3
    • Black Star - Yngwie Malmsteen
      1
    • Bohemian Rhapsody - Brian May (Queen)
      4
    • Red House - Jimi Hendrix
      0
    • Far Beyond The Sun - Yngwie Malmsteen
      0
    • Beat It - Eddie Van Halen (Michael Jackson)
      1
    • Whole Lotta Love - Jimmy Page (Led Zeppelin)
      1
    • Still In Love With You - Gary Moore (Thin Lizzy)
      0
    • Fade To Black - Kirk Hammett (Metallica)
      7


Recommended Posts

Guest EvilCat

Dintre astea? Comfortably Numb by David Gilmour (Pink Floyd)

 

E genial! :) Cu mult "feeling".

 

Imi plac si altele dar dintre astea enumerate am zis sa votez. Ah si Nottingham Lace de la Buckethead e super.

Edited by EvilCat
Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
cam asta ar fi ideea despre arta: ii dai lu unu locu 1 si p-ailalti ii razi (ca nu se poate 1 la mai multi)

sublima critica muzicala

felicitari

 

 

Na hai nu fi asa extremist. :)

 

Asta e top facut pe baza preferintelor noastre, nu e cine stie ce.

Link to comment
Share on other sites

am votat since i've been loving you/jimmy page.

 

la jimmy page ar mai fi trebuit inclus solo-ul de la no quarter/houses of the holly&the song remains the same (live), iar la blackmore ar mai fi trebuit incluse solo-urile de la pictures of home si lazy, ambele de pe machine head.

la david gilmour ar fi trebuit mentionat si solo-ul de la shine on you, crazy diamond iar santana este omis complet.

:)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

buna lista, dar dintre toate alea, Highway Star in opinia mea. e foarte "groovy" si usor de recunoscut.. altu ar mai fi Freebird..

 

 

daca as fi facut eu lista as fi pus acolo in loc de Rock You Like a Hurricane sau November Rain, UFO - Love to Love si Scorpions - Sails of Charon. (de la Michael Schenker si Uli Jon Roth respectiv)... nu ca ar fi rele solo-urile alea da sunt prea supraestimate din cauza ca (,) cantecele sunt foarte populare.

Link to comment
Share on other sites

mda,asta e o lista cu cele mai populare solouri.Chiar la doua dintre ele "lucrez" si eu acum...nu spun care :)

As mai enumera cateva care mi se par criminale dar nu sunt asa cunoscute:

squealer-angus young(ac dc)

lost angeles-clem clempson(colosseum)

death valley blues-paul kossof(black cat bones)

stinkfoot-frank zappa

i wouldn't have thought-martin pugh(steamhammer)

dark star-jerry garcia(grateful dead)

si ar mai fi multe dar nu-mi vin in cap acum...

Link to comment
Share on other sites

Deci io nu am putut sa votez din 2 motive. Primul, ca nu este Pantera in lista. Cand am vazut cati is, primu' lucru care l-am facut o fost sa caut sa dau click pe orice de la Dimebag. :) Al doi-lea... 50/50 intre Beat It de la Van Halen si Fade To Black de la Kirk. :lol:

 

Edit: Si de la Pantera as fi preferat I'm Broken, ca nu ii din ala trist cu nuante subtile. Ii straight up, peel the paint off the walls, metal up your ass pure godlike awesomeness. Punct.

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Lipseste Parisienne Walkways-Gary Moore, Yo Mama-Frank Zappa, I shoot the sheriff- Eric Clapton, Europa- Santana.

Eu am votat Fade To Black deoarece e melodia mea de suflet, chiar daca in lista sunt solouri mult mai bune dpdv tehnic si al feeling-ului.

Dar din ce se afla in lista sunt multe pe locul intai.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

adaug si eu cateva... dintre multiplele mele preferate !!!

 

Rory Galagher - WALK ON HOT COALS - de pe IRISH TOUR

 

SANTANA - TOUSSAINT L'OVERTURE - de pe SANTANA 3

 

GARY MOORE - OVER THE HILLS AND FAR AWAY - from Wild Frontier Live 1987

 

Peter Green - THE SUPERNATURAL - de pe A HARD ROAD(cu John Mayall's Bluesbreakers) 1967 - ce sustain la vremea aia !!!! mama mia !

 

JIMI HENDRIX - ALL ALONG THE WATCHTOWER

 

ERIC CLAPTON - Forever Man

 

ROBERT CRAY - DON'T BE AFRAID OF THE DARK

 

BAD COMPANY - WISHING WELL - si originalul dar si varianta live cu Neal Schon si Slash - e de gasit pe youtube !!!

 

 

si lista ar putea continua :)

Link to comment
Share on other sites

Ce nu este in lista se poate mentiona mai jos. Cine nu vrea sa voteze nu voteaza, cine are ceva de obiectat ca topicu a mai fost de 3 miliarde de ori pe forum sa se stearga si cu asta b'asta. :)

 

Pe langa ca-i la nivel de gradinitza .... de la concurrsul pe sectiuni

 

"bunica mea este cea mai mica" .... ca sa n-o pun in alta categorie .

 

De unde ai adunat tu aceasta LISTA ???? ""Culta""

 

Ce e gitaristii solo si ce vrea ei .

 

Pe de alta parte 99,8% din lista asta dubioasa sunt piese vocal/instrumentale in care exista cate o IMPROVIZATIE !!! cateodata mai reusita alta data de toata jena...

 

Cea ce inseamna ca nu-i la fel niciodata .Asa ca nu se pot compara in acest mod .

 

THE GREATEST ...ar impune sa pui si chitaristi SOLO care canta intradevar muzica instrumentala super vedete recunoscute.. in domeniu muzicii instrumentale . Nu chitaristi de blues ,rosckblues, sau rock de care o fi ..acestia sunt "rythm guitar " in trupa cam 90% din timp deci nu sunt chitaristi solo sau nu au cu trupa in care fac rythm guitar + cate o improvizatie nici o piesa solo remercabila .Ce canta ei acasa asta-i alta treaba .

 

Deci cam 90% din lista ta trebuie stearsa si raman cativa chitaristi solo .

 

Daca voiai sa faci o lista cu cele mai "cunoscute / vestite " piese instrumentale mai trebuia sa sapi sa te documentezi ca sa aiba o valoare cea ce ai vrut sa faci .

 

Sau mai inteligent era sa pui titlul "cel mai bun chitarist din aceasta lista" (cu cea mai buna improvizatie sau solo chitara din piesa care o cunoasteti si va place)

Link to comment
Share on other sites

Pe langa ca-i la nivel de gradinitza .... de la concurrsul pe sectiuni

 

"bunica mea este cea mai mica" .... ca sa n-o pun in alta categorie .

 

De unde ai adunat tu aceasta LISTA ???? ""Culta""

 

Ce e gitaristii solo si ce vrea ei .

 

Pe de alta parte 99,8% din lista asta dubioasa sunt piese vocal/instrumentale in care exista cate o IMPROVIZATIE !!! cateodata mai reusita alta data de toata jena...

 

Cea ce inseamna ca nu-i la fel niciodata .Asa ca nu se pot compara in acest mod .

 

THE GREATEST ...ar impune sa pui si chitaristi SOLO care canta intradevar muzica instrumentala super vedete recunoscute.. in domeniu muzicii instrumentale . Nu chitaristi de blues ,rosckblues, sau rock de care o fi ..acestia sunt "rythm guitar " in trupa cam 90% din timp deci nu sunt chitaristi solo sau nu au cu trupa in care fac rythm guitar + cate o improvizatie nici o piesa solo remercabila .Ce canta ei acasa asta-i alta treaba .

 

Deci cam 90% din lista ta trebuie stearsa si raman cativa chitaristi solo .

 

Daca voiai sa faci o lista cu cele mai "cunoscute / vestite " piese instrumentale mai trebuia sa sapi sa te documentezi ca sa aiba o valoare cea ce ai vrut sa faci .

 

Sau mai inteligent era sa pui titlul "cel mai bun chitarist din aceasta lista" (cu cea mai buna improvizatie sau solo chitara din piesa care o cunoasteti si va place)

 

Chill,moshule. Ptr mine conteaza si feelingul nu doar tehnica. Daca vrei tehnica, ia de aici

Pun pariu pe un rinichi ca nu esti suficient de antrenat sa executi corect solo-ul.

offtopic: nu inteleg de ce intervi atat de vehement,din moment ce e un topic deschis in sectiunea "cafenea"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.