www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Muzica Si “muzica” Din Romania


Guest spaghetti
 Share

Recommended Posts

Guest spaghetti

Forumuri , bloguri , pareri , critica muzicala , stim ce e prost , stim ce e bun , stim ce ne place , stim ce nu ne place , credem ca suntem lideri de opinie , vrem sa fim formatori de opinie , sau pur si simplu strigam ce nu ne convine. Mai departe nu se intampla nimic. Cainii latra ursul merge, dar parca am uitat sa ascultam si ne place sa ne auzim vorbind, oricum criticand. De FACUT ceva nu face nimeni nimic, in schimb comentam, dam sfaturi, injuram si mai ales facem misto, facem CATERINCA…cel mai iubit sport al poporului roman,intr-un clasament in care nu lipseste smecheria,pacaleala,egoismul,violenta,prostia.

 

1. Cred ca este in gena poporului roman aceasta tendinta in a nu face daca se poate nimic si de a primi totul de-a gata, daca se poate cat mai mult si de cea mai buna calitate. Suntem in stare sa nu facem nimic ptr a obtine ceva,iar daca cineva ne da ceva gratis reusim cu un talent unic sa criticam ceea ce primim ca nefiind bun sau potrivit si oricum ne manifestam nemultumirea pe modelul “muieti is posmagii”…

 

2. Suntem intr-o stare de emergenta de mai bine de 2000 de ani. Am fost emergentii ungurilor,mongolilor,polonezilor,rusilor,turcilor,nemtilor,americanilor,francezi

lor,englezilor fie politic,economic,militar, fie social,cultural si nu in ultimul rand muzical. Totul este de import. Acum ne indreptam catre o societate de tip american,cu ingrediente balcanice si rurale romanesti.De ce sa credem sau sa vrem ca muzica sa fie o exceptie de la aceasta regula?

 

3. Modernizarea poporului roman s-a facut practic de la 1860 si pana undeva aproape de 1940.

 

Au inceput-o niste tineri ,copii de boieri trimisi in occident la studii,toti luminati la minte si aproape toti francmasoni, a continuat-o un neamt mai mult cu biciul…dupa care,fatalitate,a inceput razboiul. In fine,a urmat experienta comunista in care am fost cobaii simulatorilor de progres global si mondial,dupa care a explodat mamaliga,au murit oameni si unii s-au saturat

 

sa-l vada doar pe Ceausescu stand in palate si au inceput si ei sa-si construiasca palate profitand de schimbarea de macaz a acelor simulatori care s-au plictisit de jucaria comunista si s-au gandit sa mai castige niste bani vazand iluzii de libertate. Cu ce ne-am ales din toate astea? Cu ceea ce se vede astazi…nici mai mult si nici mai putin. Cei care au fost puternici sunt in continuare puternici, cei care au fost la butoane sunt in continuare la butoane,cei care au fost saraci sunt in continuare saraci si mai ales vor fi saraci si aici nu ma refer doar la saracie materiala sau spirituala. Ce au facut altii? Pai universitatea din Heidelberg este datata,daca nu ma insel de pe la 1200…sa fii trecut vreo…800 de ani? Revolutia industriala a inceput la Manchester si nu la Baicoi. Se intampla pe la 1600. Sa fii trecut vreo 400 de ani? Cum sa nu devii cel mai puternic stat din lume cand in doua, cele mai mari conflagratii cunoscute de istorie la inceput ai stat “cuminte” si ai vandut tuturor combatabtilor de la sireturi pana la bombe ,tancuri si avioane, dupa care vazandu-i pe toti la capatul puterilor ai intervenit alaturi de cine a facut mai frumos si ai inclinat balanta istoriei in primul rand spre sfera intereselor tale, facand dupa aceea jocurile si dictand de pe pozitii de putere…si aici ma refer la marele popor de la apus,caci daca vreme de 50 de ani lumina a venit de la rasarit ptr jumatate de planeta acum lumina vine de la apus de la o doamna incoronata purtand o torta a libertatii conditionate in mana…Citeam candva un articol in cotidianul spaniel El pais care spunea ca dupa 20 de ani de libertate in Romania 63 % din economie este controlata de oameni care inainte de decembrie 1989 au avut legaturi mai mult sau mai putin stranse cu institutia desfiintata si updatata numita securitate.

 

4. Va invit la un exercitiu de pseudo-statistica. Jumatate din populatia Romaniei traieste in mediul rural, la tara. Ce muzica se asculta la tara? Se asculta Bach si Beethoven? Se asculta Miles Davis sau John Coltrane? Se asculta Yes sau Pink Floyd? Nu…se asculta folclor mai mult sau mai putin,mult prea putin autentic si manele…doar atat…Mai raman 50% din care cel putin jumatate o reprezinta orasele mici si mijlocii. Ce se asculta la Tandarei,Fieni,Zimnicea,Ramnicu-Sarat,Falticeni sau Fagaras? Aproape acelasi lucru,poate cu un plus de ceva Akcent, Angela Similea, Hi-Q sau Aurel Tamas. Au ramas 25% din care scoatem iarasi o jumatate insemnand copii pana in 12 ani sau batrani peste 65 de ani. Au ramas orasele mari. Cu populatie romma,cu o gramada de stramutati de la tara de pe vremea industrializarii fortate a lui Ceausescu,cu oameni care,in mare parte nu fac nici o diferenta intre Schonberg si Guta ptr ca muzica inseamna ptr ei una si acelasi lucru in ambele cazuri,adica ceva care gadila urechile in mod placut dupa posibilitati culturale,sociale,educationale, economice etc. iar daca ne mai gandim si la milioanele de romani care au ales sa traiasca sau sa munceasca in lumea larga va intreb ce mai ramane?...concluziile sunt lesne de inteles.

 

5. Avem modele? Muzicale,sociale,spirituale? Sunt cumva Cioran,Eliade,Tutea,Brancusi,Enescu, Ionescu si altii de teapa lor cumva, toata ziua la televizor sau la radio? Nu…ii avem insa pe Becali, Vanghelie, Mazare, Voicu, Borcea, Mutu, Sexy Braileanca, Nikita, Elodia,Simona sensual s.a.

 

Despre ce ne vorbesc televiziunile? Despre cum a dat fiul cu sapa in cap tatalui,despre cum si-a violat tata fetita vreme de 4 ani si are si doi copii cu ea,despre ce chiloti poarta doamna Columbeanu,despre cum niste elevi si-au batut profesoara sau despre cum profesoara a avut o relatie sexual cu un elev care ulterior s a sinucis. Si mai facem un concurs si mai dam niste firmituri pe gratis si mai facem putina caterinca,dupa care mergem la somn ca a doua zi inca de dimineata avem de furat,de mintit, trebuie sa ne descurcam,sa fim primii si la semafor si in general peste tot si nu conteaza daca ii deranjam pe ceilalti caci,nu-i asa ,pana si Machiavelli

 

care a fost filosof sau negustor sau asa ceva,nu mai stiu,din Italia sau Spania…parca a spus acelasi lucru…sau nu era asta?...ma rog ceva de genul asta…intelegeti voi. O fatuca din Romania se numeste Cream. Conteaza ca o trupa din Anglia,care a facut istorie in muzica rock,s-a numit la fel? Ma intreb ce s-ar intampla daca i-ar veni cuiva ideea ca in deschiderea concertului lui Eric Clapton de la Bucuresti sa cante aceasta fatuca. Ma intreb care ar fi reactia lui Clapton…in fine.

 

O alta fatuca cu pretentii cat casa dpdv muzical nu auzise de formatia Ac/Dc sau Deep Purple si stiu ca e greu de crezut…

 

Ce faci domnule Sasu ptr innobilarea la cap a poporului roman? Tot emisiuni prafuite la care nu se uita nimeni?

 

Ce faci domnule Sarbu ptr educatia unor tineri care daca nu sunt pitipoance de mall sau smecheri de Dorobanti au ca refugiu o seringa sau in cel mai bun caz cum sa-si taie venele pe lung sau pe lat,cum bine spune bancul?

 

Ce faci domnule Voiculescu in afara de manevre politice si joculete de prost gust pe televizor?

 

Ce facem domnule Vantu cand ne uitam dimineata in oglinda?

 

Ma intreb daca oamenii astia se uita la televizor…pe bune…ptr ca in afara de mitocanie,lacrimi si tipete ieftine,scandal si cearta continua si multa caterinca de doi bani nu prea se mai vede nimic,iar ceea ce este diferit este neinteresant si evident nevandabil.

 

Alergam dupa bani,respectiv audienta fara nici o minima morala, fara nici o tresarire spirituala sau de constiinta,mai bagam niste arginti in buzunar,ne consideram de succes si ne miram daca mai suntem in stare ca Romania, tarisoara noastra, patrisoara noastra ptr care ne-am da si viata e un wc de servici de la marginea imperiului in care toti ne facem doar nevoile si uitam sa facem curat dupa aceea. Dar ce e mai grav este ca la nivel declarativ suntem toti plini de cele mai bune intentii se spune ca suntem responsabili , ca luptam , ca vom face si vom drege,iar in realitate nimanui nu-I pasa decat de propria piele,de interesele proprii fie ele inferioare sau superioare,iar in rest afisam un adevarat avatar in spatele caruia este un chip schimonosit.

 

Uitati-va mai atenti sa vedeti ce a scos in ultimul timp Cat music media services,respectiv domnul Dan Popi , sau Roton & comp. respectiv domnul Catalin Muraru ca sa vorbim doar de doua dintre cele mai de succes label-uri autohtone. Credeti ca ii intereseaza sa faca educatie sau cultura in Romania? Credeti ca nu pot dormi noaptea de grija propasirii spirituale a poporului roman?...

 

6. Dar haideti sa ne uitam putin si in staulul artistilor autohtoni. Ce vedem acolo? Pai vedem multe maimute,mai exact babuini. Indragostiti de popularitate, de camera de luat vederi, de petrecerile cu prezente celebre,cat mai celebre, imbracate neaparat cu textile de marca, cu dezinteres total catre zona superioara ca corpului si cu interes crescut cu cat imaginea coboara la nivelul diverselor podoabe daruite generos de bietul Dumnezeu care a hotarat ca daca nu le da prea mult creier macar sa le dea ceva ptr care sa merita sa existe. Apoi avem porci,iar porcii asa cum am vazut si cu alte ocazii isi doresc foarte tare sa conduca ptr ca ei,nu-I asa sunt mai egali decat altii. Porcii au un foarte bun discurs,pacalesc celelalte animale mai slabe de inger,le promit marea cu sarea si de fapt ei nu-si doresc decat o tavaleala in noroiul primordial sau cel mult niste grohaituri pe care evident le ridica la rang de simfonie. Apoi sunt gastele. Ele sunt foarte vizibile si mai ales foarte audibile. Discursul lor incepe iremediabil cu “auzi fata!” sau cu “in puii mei” si au constiinta maxima inchisa in cutiuta cu machiaje. Mai sunt si multe oi,care daca ciobanii cu batele lor de hertzi ,audienta sau publicitate le spun sa o ia la dreapta ele o iau la dreapta,daca aceiasi ciobani sau altii le spun sa o ia la stanga ele o iau la stanga,ba mai mult,dupa o vreme au senzatia ca a fost chiar ideea lor sa o ia la dreapta sau la stanga si uite cum v-am descries intr-un mod specific romanesc,mioritic chiar,circuitul hitului in natura…

 

Trebuie sa recunosc insa ca mai sunt si ceva lei sau cai de rasa insa ori sunt rapciogosi ori sunt foarte batrani si la propriu si la figurat. Toata aceasta fauna destul de pestrita si destul de meschina are insa un principiu comun. Nepasarea,adica egoismul,apararea propriei piele,ignoranta si dezinteresul.”ai auzit draga! A murit Gil Dobrica…vai saracu…ai vazut?...era sarac…da draga…da,ia zi ai fost azi la Zara,draga? Ce era nou?...auzi draga? Da ai vazut reportajul ala de la Antena cu cantaretul ala de jazz…cum ii zice draga?...ala batranu…da…e tigan…parca Raducanu ii spune da…Jimmy sau Johnny…nu mai stiu…da draga…ai vazut tu in ce garsoniera naspa sta?...vai saracu…si isi face insulina singur ca e bolnav de diabet si nu are bani sa se duca la doctor…da draga…ai vazut-o draga pe Nikita aseara la Capatos?...s-a batut fata cu Sexy braileanca in direct…vai fata ce-am mai ras…da tu…si ce-ai mai facut?...eu sunt ok…mi-a cumparat Misulica un BMW draga de-abia astept sa mergem cu el stii tu unde…cum unde fata?...las ca stii tu…”Iar daca am auzit de o cantare la care trupa cutare a cerut 2000 de euro ma duc repede si spun ca eu cant pe 800 ca doar ,ce naiba trebuie sa traim si noi ,nu?...

 

Ca sa nu mai vorbim ca nu ne intereseaza deloc continutul spiritual al muzicii pe care noi o facem,ca vorba aia spiritualitatea nu aduce bani, e mai putin important sa credem in ceea ce facem. Important e “sa iasa banu’ ca e vremuri grele”.

 

Se inlocuieste “arderea” artistic de pe scena cu “frecarea” nurilor din dotare.

 

Se inlocuieste filozofia unor texte cu interjectii si strigaturi mai aproape de campii decat de scena. Cu cat e mai simplu cu atat e mai bine. Ce ma priveste pe mine ca indobitocesc si mai rau oile care ma asculta?

 

Se inlocuieste notiunea de dragoste cu aceea de sex. Preferam sa ne dezbracam decat sa cantam. Cu cat mai multa electronica si calculatoare cu atat mai putina muzica si emotie.

 

7. Sunt convins ca am plictisit si ca m-am oferit unor rautati. A fost vorba despre muzica si “muzica” romaneasca . A fost vorba despre ceva inutil care vorbeste despre altceva inutil. A fost vorba despre noi si despre ceea ce nu vrem sa recunoastem.A fost vorba despre ce nu se vorbeste.Multumesc ca ati citit si scuze daca am deranjat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

God fratilor........

Get a LIFE! Pleaca din RO daca nu iti convine,m-am saturat de topicurile cu varsat frustrari de genul acesta.

Si asa n-ai ce face. WTH do u WANT?

 

NU am nimic cu tine, dar din nou, nu vad rostul sincer. Tu crezi ca noi nu vedem chestiile astea? Ba da....si sa facem CE?

De cand l-am vaz pe ,,gutza *utza" cantand la teleu la hepi auar, mi s-a intors stomacul pe dos. Mi-e rusine sa stiu ca BOSS HM-3-u meu exista acum la Papu din ,,Zero". Punct

 

Mai :) Problema cu calculatoarele e ca, is prea ,,digitale" :) daia nu mai e muzica. Nenea ,,analog" dispare incet :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai enervati atata pentru ca omul are dreptate. Si cine s-a gasit sa dea report la postul asta? Cu asta obositi voi moderatorii?

 

Nu vreau sa spun decat ca nu este un fenomen romanesc, eu am facut tot posibilul sa plec din tara si tot asa este peste tot, si asa a fost acum 30 de ani si asa o sa fie peste 30 de ani si intotdeauna.

 

Asculta muzica care iti place si nu te mai obosi cu ce le place altora. Exista lucruri mai importante decat gusturile muzicale pe lumea asta.

Link to comment
Share on other sites

ai frate nu inteleg de ce l-ati reportat. chiar atatia luzeri sunt si pe forumu asta?:))) platitudinea asta este exact adevarul si haznaua in care unii dorm, altii mananca, iar altii se zbat. cica da asa e dar ce putem face noi? pai mai iesiti drq din argentin si mai aruncati cu bilele in stg si in dr. adik cu capu...

 

Felicitari bien punctat si bine scris.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

unii au plecat din tara si stau pe forumuri romanesti. pai ba baieti inseamna ca nu ati plecat de tot =))))))))) lol

 

in tara asta va fi totul de ***** pt ca baietii cu sange in ei pleaca =))))) numai ca sangele e diluat . 50 de ani la taticii vostriiiii li s-a spalat creieru etc lol etc.

 

hai ca aberez dar e dragutz sa aberezi pe rgc pt ca oricum spiritul de gluma este total atrofiat.

Link to comment
Share on other sites

unii au plecat din tara si stau pe forumuri romanesti. pai ba baieti inseamna ca nu ati plecat de tot =))))))))) lol

 

in tara asta va fi totul de ***** pt ca baietii cu sange in ei pleaca =))))) numai ca sangele e diluat . 50 de ani la taticii vostriiiii li s-a spalat creieru etc lol etc.

 

hai ca aberez dar e dragutz sa aberezi pe rgc pt ca oricum spiritul de gluma este total atrofiat.

 

:) Cred ca oricine are voie sa vorbeasca, indiferent unde se afla, daca stie romaneste.

 

Si tu vei mai avea voie sa vorbesti pe forumul RGC, chiar si dupa ce Muntenia va fi retrocedata Imperiului Otoman. :)

Link to comment
Share on other sites

@spaghetii... nush da.. muzica unde e?

adica.. e usor sa ne plangem, dar... unde e calitatea aia pe care o tot veneram?

 

prea multa lume se plange ca sunt promovati unii si altii care fac pseudo-muzica, fara spiritualitate, ca lumea asculta chestii de proasta calitate. unde e muzica aia adevarata ascunsa? de ce nu o da nimeni la oameni? asa.. pe sub mana... sarind din schema balaurul massmedia care vrea papichulo. e prea proasta lumea sa inteleaga muzica?

Link to comment
Share on other sites

Nu numai ca (probabil) un pusti a re-descoperit gaura de la macaroana, si a scris 5 ecrane de platitudini (vorba lui SM&THH), dar nici nu l-a lasat orgoliul sa continue intr-unul din cele 20 de mii de topic-uri functional identice.

 

daca era pusti, s-ar fi pus intrebarea ce va deveni.

 

cum spaghetti nu mai e pusti.. se pune intrebarea.. de ce nu a devenit?

Link to comment
Share on other sites

da eu:

 

roackerul e ala care sta in rezervatie in herastrau, la cetate in cismigiu, si pe rgc :) )) =)))))))

 

NU ! Aia-s instrumentisti care stiu sa cante muzica rock'n'roll (sau care incearca sa invete sa cante rock'n'roll) ! Eu vroiam sa stiu definitia adevarata a rockerului ...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

God fratilor........

Get a LIFE! Pleaca din RO daca nu iti convine,m-am saturat de topicurile cu varsat frustrari de genul acesta.

Si asa n-ai ce face. WTH do u WANT?

am renuntat sa mai citesc de la pragrafu 2

cred ca toata discutia lui era in primu paragraf si dupa ce a zis "ne place sa ne auzim vorbind, oricum criticand" probabil o vrut sa se dea ca auto exemplu si a continuat

Link to comment
Share on other sites

"Ce muzica se asculta la tara? Se asculta Bach si Beethoven? Se asculta Miles Davis sau John Coltrane? Se asculta Yes sau Pink Floyd?" :) ignoranta ta ma contrariaza :) problema asta a fost dintotdeauna.

 

crezi ca la spanioli la tara se discuta despre operele lu goya sau sunt proiectii despre opera lui dali? nu, se danseaza pe flamenco si reggaeton.

 

la rusi se discuta tipologiile lui dostoevski si gogol? nu, se bea vodka, se canta si dupa aia ori se iau la bataie ori se arunca intr-un rau inghetat de "caterinca".

 

la nemti se asculta wagner si se discuta despre "Faust"? nu, bere, schnapps, fotbal.

 

la italieni se organizeaza lecturi din dante si se asculta vivaldi? eros ramazzotti si de ce a pierdut Juventus.

 

la britanici(probabil cel mai supra-evaluat popor in constiinta romaneasca) se discuta opera lu shakespeare? bere, fotbal, bere.

 

nici nu mai zic de americani, mexicani, portughezi, greci, turci, bulgari, sarbi, ucrainieni etc. PESTE TOT oamenii de la tara sunt mai needucati in medie. asta e o realitate si nu ai cum sa o schimbi.

insa faptu ca tu esti asa de revoltat sugereaza una sau mai multe din chestiile astea:

 

1. esti un nostalgic jalnic care traieste sperand sa revina/sa inceapa o "epoca de aur"

 

2. esti unu din aia de genu "frate imi iubesc tara, da urasc romanii, asa ca emigrez cu prima ocazie".. care e la fel de absurd ca "nu sunt rasist, da omorati tiganii!", si bineinteles crezi ca oriunde da nu in romania oamenii sunt extraordinar de destepti si culti si o sa te simti acceptat in cercul acela extraordinar de inalt dpdv al nivelului intelectual al discutiilor.

 

3. esti un neadaptat incredibil de naiv cu destul timp liber sa scrii niste ineptii pe care nici nu m-am obosit sa le citesc pentru ca oricum sunt chestii pe care le-am citit cu totii de vreo 10 ori pe forumuri/bloguri etc. (cel mai probabil)

 

 

in toate 3 cazurile, iti sugerez sa te uiti mai bine in oglinda sa vezi daca nu cumva te incadrezi in categoria "vorbesc mult da nu fac nimic concret" si vezi daca poti sa intri in categoria "vorbesc putin si fac mai multe chestii constructive"

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant .

@spagetti a descoperit ca lumea nu-i la fel si ca uni asculta una alti asculta alta.

 

Este un mare pas !

 

Ii doresc cercetare pe mai departe sa vada cam cati eschimosi asculta Gutza si cati asculta AC/DC .

Apoi la fel si in Mississippi Delta ...si tot asa .

 

Em am ramas perplex can a trebuit sa explic unor prieteni chitaristi americani cine a fost si este Hank Marvin ! Sau cand terbuia eu de aici din capatul Europei sa le explic unor chitaristi din america ca cea ce a cantat nu-i blues ci slowrock . Si se pot continua exemplele numai din ce am vazut eu in randul chitaristilor !! si am ramas si eu socat .

Deci in America tara bluesului existe NNN chitaristi care habar nu au ce-i un blues !.

Asa ca ce-i asa mare mirare daca influenta muzici anglo/americane a patruns atat de putin ? daca nici la ei acasa nu a devenit ceva universal si obligatoriu de cunoscut .

Asta ca sa ramanem la muzica populara sa nu amintim muzica classica unde deja este vorba de studii de spoecialitate si de traditie in /familie si este nevoie de mai mult timp ca sa devina un fenomen social o muzica care si ''ínainte'' a fost muzica de ''curte''.

 

Ca sa raspund unor abordari pripite ..

 

Muzica rock /blues/ si de astea sunt de subcultura , adica de o nisa ingusta pe langa ''mainstream'' -ul din fiecare zona geografica /sociala .Dopar prin dezvoltarea telecomunicatiei a devenit cunoscuta prin toata lumea .Si exacft prin "digitalizare'' si promovare pe internet se va mai dezvolta .

S-a mai discutat problema ...neavand bani sa platesti o orchestra simfonica folosesti una MIDI si cu asta basta ,atat se poate .Neavand posibilitatea de a cumpara un tobar cu o garnitura de tobe sio o sala de inregistrari folosesti tot MIDI .Ca sa arati prietenilor ce muzica mai faci folosesti formatul digital si il postezi pe internet ...

 

Cum au mentionat uni colegi nimic nou in acest topic ,doar ca initiatorul topicului dupa 24 de posturi s-a gandit el sa fece un exercitiu de anvergura socio/politico/cultural (artistic).

 

Pai daca citea cateva zeci si zeci de pagini nu mai scria nimic ,sau raspundea la vre-un topic uitat.

 

Am mai amintit pe undeva ....noii veniti prima data ar trebui sa citesca 1000 de pagini sa faca un referat in fiecare tema si doar dupa aceasta sa aiba voie sa deschida topicuri .

 

Putem sa-l intrebam pe @spaghetti cum se tine pana ? ( in mod rockistic bineinteles )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Mi-a placut articolul tau... iti impartasesc multe din idei. Cand si cand mai apare ceva interesant pe forumu asta.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest spaghetti

salut,

nici nu ai ce sa ai cu mine.cred ca n-ai inteles nimic.n-am nici o frustrare.la ce am facut in viata mea muzicala de pana acum sunt absolut ok.problema nu e sa pleci din Romania problema e sa facem ceva impreuna si nu suntem in stare.asta e durerea...

 

God fratilor........

Get a LIFE! Pleaca din RO daca nu iti convine,m-am saturat de topicurile cu varsat frustrari de genul acesta.

Si asa n-ai ce face. WTH do u WANT?

 

NU am nimic cu tine, dar din nou, nu vad rostul sincer. Tu crezi ca noi nu vedem chestiile astea? Ba da....si sa facem CE?

De cand l-am vaz pe ,,gutza *utza" cantand la teleu la hepi auar, mi s-a intors stomacul pe dos. Mi-e rusine sa stiu ca BOSS HM-3-u meu exista acum la Papu din ,,Zero". Punct

 

Mai :lol: Problema cu calculatoarele e ca, is prea ,,digitale" :lol: daia nu mai e muzica. Nenea ,,analog" dispare incet :D

 

imi pare rau dar aroganta,banuiesc nemotivata profesional ti-a intrat pana la un nivel la care eu nu pot avea dialog.iti doresc underground arogant placut

Foarte interesant .

@spagetti a descoperit ca lumea nu-i la fel si ca uni asculta una alti asculta alta.

 

Este un mare pas !

 

Ii doresc cercetare pe mai departe sa vada cam cati eschimosi asculta Gutza si cati asculta AC/DC .

Apoi la fel si in Mississippi Delta ...si tot asa .

 

Em am ramas perplex can a trebuit sa explic unor prieteni chitaristi americani cine a fost si este Hank Marvin ! Sau cand terbuia eu de aici din capatul Europei sa le explic unor chitaristi din america ca cea ce a cantat nu-i blues ci slowrock . Si se pot continua exemplele numai din ce am vazut eu in randul chitaristilor !! si am ramas si eu socat .

Deci in America tara bluesului existe NNN chitaristi care habar nu au ce-i un blues !.

Asa ca ce-i asa mare mirare daca influenta muzici anglo/americane a patruns atat de putin ? daca nici la ei acasa nu a devenit ceva universal si obligatoriu de cunoscut .

Asta ca sa ramanem la muzica populara sa nu amintim muzica classica unde deja este vorba de studii de spoecialitate si de traditie in /familie si este nevoie de mai mult timp ca sa devina un fenomen social o muzica care si ''ínainte'' a fost muzica de ''curte''.

 

Ca sa raspund unor abordari pripite ..

 

Muzica rock /blues/ si de astea sunt de subcultura , adica de o nisa ingusta pe langa ''mainstream'' -ul din fiecare zona geografica /sociala .Dopar prin dezvoltarea telecomunicatiei a devenit cunoscuta prin toata lumea .Si exacft prin "digitalizare'' si promovare pe internet se va mai dezvolta .

S-a mai discutat problema ...neavand bani sa platesti o orchestra simfonica folosesti una MIDI si cu asta basta ,atat se poate .Neavand posibilitatea de a cumpara un tobar cu o garnitura de tobe sio o sala de inregistrari folosesti tot MIDI .Ca sa arati prietenilor ce muzica mai faci folosesti formatul digital si il postezi pe internet ...

 

Cum au mentionat uni colegi nimic nou in acest topic ,doar ca initiatorul topicului dupa 24 de posturi s-a gandit el sa fece un exercitiu de anvergura socio/politico/cultural (artistic).

 

Pai daca citea cateva zeci si zeci de pagini nu mai scria nimic ,sau raspundea la vre-un topic uitat.

 

Am mai amintit pe undeva ....noii veniti prima data ar trebui sa citesca 1000 de pagini sa faca un referat in fiecare tema si doar dupa aceasta sa aiba voie sa deschida topicuri .

 

Putem sa-l intrebam pe @spaghetti cum se tine pana ? ( in mod rockistic bineinteles )

 

:):):) iti multumesc ptr amuzament

"Ce muzica se asculta la tara? Se asculta Bach si Beethoven? Se asculta Miles Davis sau John Coltrane? Se asculta Yes sau Pink Floyd?" :lol: ignoranta ta ma contrariaza ;) problema asta a fost dintotdeauna.

 

crezi ca la spanioli la tara se discuta despre operele lu goya sau sunt proiectii despre opera lui dali? nu, se danseaza pe flamenco si reggaeton.

 

la rusi se discuta tipologiile lui dostoevski si gogol? nu, se bea vodka, se canta si dupa aia ori se iau la bataie ori se arunca intr-un rau inghetat de "caterinca".

 

la nemti se asculta wagner si se discuta despre "Faust"? nu, bere, schnapps, fotbal.

 

la italieni se organizeaza lecturi din dante si se asculta vivaldi? eros ramazzotti si de ce a pierdut Juventus.

 

la britanici(probabil cel mai supra-evaluat popor in constiinta romaneasca) se discuta opera lu shakespeare? bere, fotbal, bere.

 

nici nu mai zic de americani, mexicani, portughezi, greci, turci, bulgari, sarbi, ucrainieni etc. PESTE TOT oamenii de la tara sunt mai needucati in medie. asta e o realitate si nu ai cum sa o schimbi.

insa faptu ca tu esti asa de revoltat sugereaza una sau mai multe din chestiile astea:

 

1. esti un nostalgic jalnic care traieste sperand sa revina/sa inceapa o "epoca de aur"

 

2. esti unu din aia de genu "frate imi iubesc tara, da urasc romanii, asa ca emigrez cu prima ocazie".. care e la fel de absurd ca "nu sunt rasist, da omorati tiganii!", si bineinteles crezi ca oriunde da nu in romania oamenii sunt extraordinar de destepti si culti si o sa te simti acceptat in cercul acela extraordinar de inalt dpdv al nivelului intelectual al discutiilor.

 

3. esti un neadaptat incredibil de naiv cu destul timp liber sa scrii niste ineptii pe care nici nu m-am obosit sa le citesc pentru ca oricum sunt chestii pe care le-am citit cu totii de vreo 10 ori pe forumuri/bloguri etc. (cel mai probabil)

 

 

in toate 3 cazurile, iti sugerez sa te uiti mai bine in oglinda sa vezi daca nu cumva te incadrezi in categoria "vorbesc mult da nu fac nimic concret" si vezi daca poti sa intri in categoria "vorbesc putin si fac mai multe chestii constructive"

 

multumesc ptr apreciere.din pacate in tara asta nu se poate face nimic ptr ca precum vezi,doar pe acest forum sunt prea multi destepti,prea multi atoatestiutori.suntem un popr de sefi.nemtii,de exemplu sunt un popor de muncitori.in rest totul e bla bla.imi pare rau ca am scris.pe bune...ma intreb daca baietii astia sunt la fel de tari pe instrumente pe cat sunt de tari in gura...cat despre bun simt ...e cale lunga.cele bune...

Mi-a placut articolul tau... iti impartasesc multe din idei. Cand si cand mai apare ceva interesant pe forumu asta.
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns sa-mi fie frica sa zic ceva pe forumul asta, ca orice zici iti poate aduce dintr-o tabara sau alta dusmani virulenti si violenti . Tolerantza e cam aproape de zero ... Observat in special pe topicul asta. Dar risc :

Eu cred ca muzica se adapteaza cu timpul si nu trebuie atita inversunare in opozitie. Nu mai canta nimeni muzica bizantina in ziua de azi. Nici samanii, care pe timpuri incantau muzica nu se mai aud. Muzica e pentru urechi si suflet ...

Daca "cresc" manelele, alta-i buba. Opriti-va ! Nu in muzica e problema.

Bafta tuturor

:)

Keep rocking ( or everything else ) !

Link to comment
Share on other sites

Speghetti, ai respectul meu. Primul pas este sa-ti pese si tu ai facut acest pas ( la fel ca noi, altii ). Urmatorul este sa schimbam ceva , putin cate putin.

Warren Buffet spunea ( citez din memorie, asa ca rog sa fiu iertat daca nu voi reproduce cu exactitate spusele sale , dar esenta o veti intelege ): Pentru a atinge un scop, poti sa-ti sufleci manecile si sa te apuci de treaba, sau poti astepta sa se intample o minune. Dar, minunile se intampla atat de rar.....

Sa suflecam manecile si sa incercam sa schimbam ceva, incepand poate chiar cu noi.

Inca odata, :)

Link to comment
Share on other sites

Mie-mi miroase a scandal. :)

Propun sa ne culcam toti pe-o ureche sau sa ramanem culcati asa cum eram. Ambitie zero, istorie zero, viitor zero. Prezentul "trece prea repede" ca sa avem timp sa ne gandim la ceva, ca de cand vrem s-o facem pana ne gandim c-o facem a trecut deja timp si e istorie. Somn usor.

 

PS: nu uitati sa ne plangem mai des de manele si de incultura din jur. Dar asta s-o faca numai cei ce nu se complac, si astfel ar ramane mult prea putini din papagalii care se plang in prezent.

Edited by Nenea Rau
Link to comment
Share on other sites

Forumuri , bloguri , pareri , critica muzicala , stim ce e prost , stim ce e bun , stim ce ne place , stim ce nu ne place , credem ca suntem lideri de opinie , vrem sa fim formatori de opinie , sau pur si simplu strigam ce nu ne convine. Mai departe nu se intampla nimic. Cainii latra ursul merge, dar parca am uitat sa ascultam si ne place sa ne auzim vorbind, oricum criticand. De FACUT ceva nu face nimeni nimic, in schimb comentam, dam sfaturi, injuram si mai ales facem misto, facem CATERINCA?cel mai iubit sport al poporului roman,intr-un clasament in care nu lipseste smecheria,pacaleala,egoismul,violenta,prostia.

 

1. Cred ca este in gena poporului roman aceasta tendinta in a nu face daca se poate nimic si de a primi totul de-a gata, daca se poate cat mai mult si de cea mai buna calitate. Suntem in stare sa nu facem nimic ptr a obtine ceva,iar daca cineva ne da ceva gratis reusim cu un talent unic sa criticam ceea ce primim ca nefiind bun sau potrivit si oricum ne manifestam nemultumirea pe modelul ?muieti is posmagii??

 

2. Suntem intr-o stare de emergenta de mai bine de 2000 de ani. Am fost emergentii ungurilor,mongolilor,polonezilor,rusilor,turcilor,nemtilor,americanilor,francezi

lor,englezilor fie politic,economic,militar, fie social,cultural si nu in ultimul rand muzical. Totul este de import. Acum ne indreptam catre o societate de tip american,cu ingrediente balcanice si rurale romanesti.De ce sa credem sau sa vrem ca muzica sa fie o exceptie de la aceasta regula?

 

3. Modernizarea poporului roman s-a facut practic de la 1860 si pana undeva aproape de 1940.

 

Au inceput-o niste tineri ,copii de boieri trimisi in occident la studii,toti luminati la minte si aproape toti francmasoni, a continuat-o un neamt mai mult cu biciul?dupa care,fatalitate,a inceput razboiul. In fine,a urmat experienta comunista in care am fost cobaii simulatorilor de progres global si mondial,dupa care a explodat mamaliga,au murit oameni si unii s-au saturat

 

sa-l vada doar pe Ceausescu stand in palate si au inceput si ei sa-si construiasca palate profitand de schimbarea de macaz a acelor simulatori care s-au plictisit de jucaria comunista si s-au gandit sa mai castige niste bani vazand iluzii de libertate. Cu ce ne-am ales din toate astea? Cu ceea ce se vede astazi?nici mai mult si nici mai putin. Cei care au fost puternici sunt in continuare puternici, cei care au fost la butoane sunt in continuare la butoane,cei care au fost saraci sunt in continuare saraci si mai ales vor fi saraci si aici nu ma refer doar la saracie materiala sau spirituala. Ce au facut altii? Pai universitatea din Heidelberg este datata,daca nu ma insel de pe la 1200?sa fii trecut vreo?800 de ani? Revolutia industriala a inceput la Manchester si nu la Baicoi. Se intampla pe la 1600. Sa fii trecut vreo 400 de ani? Cum sa nu devii cel mai puternic stat din lume cand in doua, cele mai mari conflagratii cunoscute de istorie la inceput ai stat ?cuminte? si ai vandut tuturor combatabtilor de la sireturi pana la bombe ,tancuri si avioane, dupa care vazandu-i pe toti la capatul puterilor ai intervenit alaturi de cine a facut mai frumos si ai inclinat balanta istoriei in primul rand spre sfera intereselor tale, facand dupa aceea jocurile si dictand de pe pozitii de putere?si aici ma refer la marele popor de la apus,caci daca vreme de 50 de ani lumina a venit de la rasarit ptr jumatate de planeta acum lumina vine de la apus de la o doamna incoronata purtand o torta a libertatii conditionate in mana?Citeam candva un articol in cotidianul spaniel El pais care spunea ca dupa 20 de ani de libertate in Romania 63 % din economie este controlata de oameni care inainte de decembrie 1989 au avut legaturi mai mult sau mai putin stranse cu institutia desfiintata si updatata numita securitate.

 

4. Va invit la un exercitiu de pseudo-statistica. Jumatate din populatia Romaniei traieste in mediul rural, la tara. Ce muzica se asculta la tara? Se asculta Bach si Beethoven? Se asculta Miles Davis sau John Coltrane? Se asculta Yes sau Pink Floyd? Nu?se asculta folclor mai mult sau mai putin,mult prea putin autentic si manele?doar atat?Mai raman 50% din care cel putin jumatate o reprezinta orasele mici si mijlocii. Ce se asculta la Tandarei,Fieni,Zimnicea,Ramnicu-Sarat,Falticeni sau Fagaras? Aproape acelasi lucru,poate cu un plus de ceva Akcent, Angela Similea, Hi-Q sau Aurel Tamas. Au ramas 25% din care scoatem iarasi o jumatate insemnand copii pana in 12 ani sau batrani peste 65 de ani. Au ramas orasele mari. Cu populatie romma,cu o gramada de stramutati de la tara de pe vremea industrializarii fortate a lui Ceausescu,cu oameni care,in mare parte nu fac nici o diferenta intre Schonberg si Guta ptr ca muzica inseamna ptr ei una si acelasi lucru in ambele cazuri,adica ceva care gadila urechile in mod placut dupa posibilitati culturale,sociale,educationale, economice etc. iar daca ne mai gandim si la milioanele de romani care au ales sa traiasca sau sa munceasca in lumea larga va intreb ce mai ramane?...concluziile sunt lesne de inteles.

 

5. Avem modele? Muzicale,sociale,spirituale? Sunt cumva Cioran,Eliade,Tutea,Brancusi,Enescu, Ionescu si altii de teapa lor cumva, toata ziua la televizor sau la radio? Nu?ii avem insa pe Becali, Vanghelie, Mazare, Voicu, Borcea, Mutu, Sexy Braileanca, Nikita, Elodia,Simona sensual s.a.

 

Despre ce ne vorbesc televiziunile? Despre cum a dat fiul cu sapa in cap tatalui,despre cum si-a violat tata fetita vreme de 4 ani si are si doi copii cu ea,despre ce chiloti poarta doamna Columbeanu,despre cum niste elevi si-au batut profesoara sau despre cum profesoara a avut o relatie sexual cu un elev care ulterior s a sinucis. Si mai facem un concurs si mai dam niste firmituri pe gratis si mai facem putina caterinca,dupa care mergem la somn ca a doua zi inca de dimineata avem de furat,de mintit, trebuie sa ne descurcam,sa fim primii si la semafor si in general peste tot si nu conteaza daca ii deranjam pe ceilalti caci,nu-i asa ,pana si Machiavelli

 

care a fost filosof sau negustor sau asa ceva,nu mai stiu,din Italia sau Spania?parca a spus acelasi lucru?sau nu era asta?...ma rog ceva de genul asta?intelegeti voi. O fatuca din Romania se numeste Cream. Conteaza ca o trupa din Anglia,care a facut istorie in muzica rock,s-a numit la fel? Ma intreb ce s-ar intampla daca i-ar veni cuiva ideea ca in deschiderea concertului lui Eric Clapton de la Bucuresti sa cante aceasta fatuca. Ma intreb care ar fi reactia lui Clapton?in fine.

 

O alta fatuca cu pretentii cat casa dpdv muzical nu auzise de formatia Ac/Dc sau Deep Purple si stiu ca e greu de crezut?

 

Ce faci domnule Sasu ptr innobilarea la cap a poporului roman? Tot emisiuni prafuite la care nu se uita nimeni?

 

Ce faci domnule Sarbu ptr educatia unor tineri care daca nu sunt pitipoance de mall sau smecheri de Dorobanti au ca refugiu o seringa sau in cel mai bun caz cum sa-si taie venele pe lung sau pe lat,cum bine spune bancul?

 

Ce faci domnule Voiculescu in afara de manevre politice si joculete de prost gust pe televizor?

 

Ce facem domnule Vantu cand ne uitam dimineata in oglinda?

 

Ma intreb daca oamenii astia se uita la televizor?pe bune?ptr ca in afara de mitocanie,lacrimi si tipete ieftine,scandal si cearta continua si multa caterinca de doi bani nu prea se mai vede nimic,iar ceea ce este diferit este neinteresant si evident nevandabil.

 

Alergam dupa bani,respectiv audienta fara nici o minima morala, fara nici o tresarire spirituala sau de constiinta,mai bagam niste arginti in buzunar,ne consideram de succes si ne miram daca mai suntem in stare ca Romania, tarisoara noastra, patrisoara noastra ptr care ne-am da si viata e un wc de servici de la marginea imperiului in care toti ne facem doar nevoile si uitam sa facem curat dupa aceea. Dar ce e mai grav este ca la nivel declarativ suntem toti plini de cele mai bune intentii se spune ca suntem responsabili , ca luptam , ca vom face si vom drege,iar in realitate nimanui nu-I pasa decat de propria piele,de interesele proprii fie ele inferioare sau superioare,iar in rest afisam un adevarat avatar in spatele caruia este un chip schimonosit.

 

Uitati-va mai atenti sa vedeti ce a scos in ultimul timp Cat music media services,respectiv domnul Dan Popi , sau Roton & comp. respectiv domnul Catalin Muraru ca sa vorbim doar de doua dintre cele mai de succes label-uri autohtone. Credeti ca ii intereseaza sa faca educatie sau cultura in Romania? Credeti ca nu pot dormi noaptea de grija propasirii spirituale a poporului roman?...

 

6. Dar haideti sa ne uitam putin si in staulul artistilor autohtoni. Ce vedem acolo? Pai vedem multe maimute,mai exact babuini. Indragostiti de popularitate, de camera de luat vederi, de petrecerile cu prezente celebre,cat mai celebre, imbracate neaparat cu textile de marca, cu dezinteres total catre zona superioara ca corpului si cu interes crescut cu cat imaginea coboara la nivelul diverselor podoabe daruite generos de bietul Dumnezeu care a hotarat ca daca nu le da prea mult creier macar sa le dea ceva ptr care sa merita sa existe. Apoi avem porci,iar porcii asa cum am vazut si cu alte ocazii isi doresc foarte tare sa conduca ptr ca ei,nu-I asa sunt mai egali decat altii. Porcii au un foarte bun discurs,pacalesc celelalte animale mai slabe de inger,le promit marea cu sarea si de fapt ei nu-si doresc decat o tavaleala in noroiul primordial sau cel mult niste grohaituri pe care evident le ridica la rang de simfonie. Apoi sunt gastele. Ele sunt foarte vizibile si mai ales foarte audibile. Discursul lor incepe iremediabil cu ?auzi fata!? sau cu ?in puii mei? si au constiinta maxima inchisa in cutiuta cu machiaje. Mai sunt si multe oi,care daca ciobanii cu batele lor de hertzi ,audienta sau publicitate le spun sa o ia la dreapta ele o iau la dreapta,daca aceiasi ciobani sau altii le spun sa o ia la stanga ele o iau la stanga,ba mai mult,dupa o vreme au senzatia ca a fost chiar ideea lor sa o ia la dreapta sau la stanga si uite cum v-am descries intr-un mod specific romanesc,mioritic chiar,circuitul hitului in natura?

 

Trebuie sa recunosc insa ca mai sunt si ceva lei sau cai de rasa insa ori sunt rapciogosi ori sunt foarte batrani si la propriu si la figurat. Toata aceasta fauna destul de pestrita si destul de meschina are insa un principiu comun. Nepasarea,adica egoismul,apararea propriei piele,ignoranta si dezinteresul.?ai auzit draga! A murit Gil Dobrica?vai saracu?ai vazut?...era sarac?da draga?da,ia zi ai fost azi la Zara,draga? Ce era nou?...auzi draga? Da ai vazut reportajul ala de la Antena cu cantaretul ala de jazz?cum ii zice draga?...ala batranu?da?e tigan?parca Raducanu ii spune da?Jimmy sau Johnny?nu mai stiu?da draga?ai vazut tu in ce garsoniera naspa sta?...vai saracu?si isi face insulina singur ca e bolnav de diabet si nu are bani sa se duca la doctor?da draga?ai vazut-o draga pe Nikita aseara la Capatos?...s-a batut fata cu Sexy braileanca in direct?vai fata ce-am mai ras?da tu?si ce-ai mai facut?...eu sunt ok?mi-a cumparat Misulica un BMW draga de-abia astept sa mergem cu el stii tu unde?cum unde fata?...las ca stii tu??Iar daca am auzit de o cantare la care trupa cutare a cerut 2000 de euro ma duc repede si spun ca eu cant pe 800 ca doar ,ce naiba trebuie sa traim si noi ,nu?...

 

Ca sa nu mai vorbim ca nu ne intereseaza deloc continutul spiritual al muzicii pe care noi o facem,ca vorba aia spiritualitatea nu aduce bani, e mai putin important sa credem in ceea ce facem. Important e ?sa iasa banu? ca e vremuri grele?.

 

Se inlocuieste ?arderea? artistic de pe scena cu ?frecarea? nurilor din dotare.

 

Se inlocuieste filozofia unor texte cu interjectii si strigaturi mai aproape de campii decat de scena. Cu cat e mai simplu cu atat e mai bine. Ce ma priveste pe mine ca indobitocesc si mai rau oile care ma asculta?

 

Se inlocuieste notiunea de dragoste cu aceea de sex. Preferam sa ne dezbracam decat sa cantam. Cu cat mai multa electronica si calculatoare cu atat mai putina muzica si emotie.

 

7. Sunt convins ca am plictisit si ca m-am oferit unor rautati. A fost vorba despre muzica si ?muzica? romaneasca . A fost vorba despre ceva inutil care vorbeste despre altceva inutil. A fost vorba despre noi si despre ceea ce nu vrem sa recunoastem.A fost vorba despre ce nu se vorbeste.Multumesc ca ati citit si scuze daca am deranjat.

:)

Link to comment
Share on other sites

Care parte nu este conforma cu realitate din ce am scris eu ?

 

Pune-te si citeste pe forum cate s-au discutat inainte ca s vii tu sa ne luminezi in a 24-lea tau post .

 

Daca vrei sa discuti politica sociala sunt forumuri ptr acest lucru .

 

Cred ca Sofpedia.ro am vazut forum unde se dezbat asemenea probleme.

http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=93

Acolo poti sa lupti pentru cauza .

 

Sau ai alte intentii ?????????

Link to comment
Share on other sites

foarte misto articolul. nu pentru cum e scris ci pentru pasiunea pentru adevar. asa ceva nu se poate scrie decat cu un efort intelectual considerabil.

 

astfel de intentii + sustinerea aferenta nu fac decat un singur lucru: arata existenta potentialei schimbari. e aici. asteapta.

 

iata ca mai sunt si lucruri imbucuratoare astazi si oameni care privesc dincolo de ecrane.

Link to comment
Share on other sites

Articolul are o calitate: face radiografia, analizele si pune diagnosticul societatii romanesti. Din pacate nu exista tratament in prezent ptr. ca e CANCER! Poate in viitor sa se descopere ceva. Ma refer peste (multe?) generatii viitoare.

 

Totusi daca tot suferim in viata reala nu ar fi mai bine sa visam macar aici, pe rgc?

Edited by drrond
Link to comment
Share on other sites

la dracu! imi explica si mie de ce sunt unii asa de pasionati de un adevar evident?

recunosc ca nu am avut vointa de aur a multora ca sa pot citi articolul dar citind unele replici presupun ca articolu ar putea fi rezumat la "sa nu mai ascultam muzica proasta ci sa ascultam muzica buna" si "majoritatea face asa de ce nu face invers?" - de parca majoritatea o facut vreodata ceva inteligent

daca o sa scriu si eu un articol "ce e in neregula cu tinerii din ziua de azi" unde o sa scriu ca:

- mai mult de 3 sferturi din cretini / cretine fac ce e la moda

- daca la televizor spune ca e la moda sa iei in sac pe tine, 3/4 din tineri o vor face

- daca de maine se va spune la televizor ca firma "shin-yu-tzang" care face adidasi in china este o firma de fite va fi invadat dragonu rosu din bucuresti sa cumpere toti cretinii adidasii aia pt ca is la moda

se vor trezi cativa oameni care sa ma laude ca "mama ce inteligent e asta, uite cum si-a dat el seama" pentru o realitate evidenta?

 

p.s. daca articolul nu e despre ce am mentionat in linia a 2-a ignorati postul meu :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.