www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Deci vreau sa cant rock si metale......si vreau un amplifcator la un pret decent ....800-950 ron... sa cant cu el in camera ..mai tarziu poate si in club sau undeva ....

Si mam gandit la un Peavey Vypir 30 ....dar ieri am vazut un Marsall avt 112 x....si nu sunt sigur de el

Daca aveti alte opinii sau pareri ..ascult

Multumesc

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Deci vreau sa cant rock si metale......si vreau un amplifcator la un pret decent ....800-950 ron... sa cant cu el in camera ..mai tarziu poate si in club sau undeva ....

Si mam gandit la un Peavey Vypir 30 ....dar ieri am vazut un Marsall avt 112 x....si nu sunt sigur de el

Daca aveti alte opinii sau pareri ..ascult

Multumesc

 

VOX VTxx sau ADxxVT mai e o variantã ( xx=15 sau 30 ). Eu am AD30 VT ºi mã calcã pã nervi, cã la jumate din simulãrile de amp poți sã "grohãi" metale la greu...

Glumesc desigur ! Metalele "e" viața mea ... ( :death: )...

Link to comment
Share on other sites

M-am indepartat putin de sunetul care il cautam initial in POD HD.. dar ascultand pe internet sample-uri.. este clar sesizabila diferenta intre Engl Fireball 100 si ce scoate POD-ul... am mai gasit pe thomann si un head Blackstar de 1W..fara control de EQ doar head... Am ascultat si VOX de 2W si Blackheart de 5W.. amandoua suna f bine.. nu stiu cat de fiabile sunt... si cabinetul blackheart pare mai ok avand un speaker mai mare.. .. dar VOX are iesire pentru casti... folositoare noaptea la 1 cand nu vreau sa trezesc vecinii...

Link to comment
Share on other sites

M-am indepartat putin de sunetul care il cautam initial in POD HD.. dar ascultand pe internet sample-uri.. este clar sesizabila diferenta intre Engl Fireball 100 si ce scoate POD-ul... am mai gasit pe thomann si un head Blackstar de 1W..fara control de EQ doar head... Am ascultat si VOX de 2W si Blackheart de 5W.. amandoua suna f bine.. nu stiu cat de fiabile sunt... si cabinetul blackheart pare mai ok avand un speaker mai mare.. .. dar VOX are iesire pentru casti... folositoare noaptea la 1 cand nu vreau sa trezesc vecinii...

 

Mamãããã ! Cum era aia : "Juriul s-a zãpã....ããã...s-a lãmurit ". :lol:

 

Dacã ai renunțat la POD ºi ai bani de Blackstar combo de 5 W, ar fi o variantã ok.

Link to comment
Share on other sites

Da scuzati confuzia indusa, am scris aiurea ce imi trecea prin cap in minutul ala.. deci intre VOX lil night train de 2W.. Blackstar stack de 1W.. (nu de 5) .. Blackheart stack de 5W si vad ca este si un combo Peavey Valveking royal 8...Idea este ca am 1300-1400 RON pentru un amplificator pe lampi.. cu difuzor..(nu conteaza daca e combo. sau head + cabinet).. Ce alegeti?

Link to comment
Share on other sites

o propunere pentru cei care vor amplificatoare si locuiesc in Bucuresti

 

FRATILOR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! mergeti in magazine cu chitara si P R O B A T I !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!amplificatoare care se inscriu in bugetul vostru

e de porc sa ceri parerea altuia,gusturile difera de la om la om

in magazine nu va omoara :death: nimeni sau nu va este interzisa proba,daca aveti pedale sau mai stiu eu ce procesor mergeti cu ele

la cum merg afacerile ,cei din magazine trebuie sa va dea mincare si bautura daca va indurati sa cumparati ceva

inca ceva ...sa nu sperati sa sunati ca dracu sau ca lacu :blush: ,toate celebritatile in ale chitarii nu au amplificatoare de magazin,toti au amplificatoare cu tuning

si cu sculele este ca la femei ,daca nu bagi "mufa in ea" degeaba arata frumos

incercati cu chitara ,ce ? atunci cind puneti ochii pe o femeie cereti parerea altora??

:respect: tuturor :rulez:

Edited by viobio
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Corect si in final asta voi face.. nu ma mai uit pe thomann.. dar cu ajutorul domnilor de pe forum am reusit sa aflu ca Bugera nu este o marca fiabila.. si nu are rost sa ma mai uit in directia aia.. Cred ca in final voi merge pe vox.. dar inainte voi testa..

 

VOX!!!!!!!!!!!

Bugera ?! ma abtin ca ma dau aia in judecata

eu imi dau cu parerea din prisma electronistului ,multe sunt mari JUMBE!

cind cumperi trebuie sa te gindesti si la un aspect,iese din garantie si se defecteaza,se mai poate repara sau nu???

Link to comment
Share on other sites

VOX!!!!!!!!!!!

Bugera ?! ma abtin ca ma dau aia in judecata

eu imi dau cu parerea din prisma electronistului ,multe sunt mari JUMBE!

cind cumperi trebuie sa te gindesti si la un aspect,iese din garantie si se defecteaza,se mai poate repara sau nu???

 

Vezi, Vio ? Cu tot respectul, ãsta ar fi un motiv pentru care, eu personal, n-aº recomanda unui începãtor, care amestecã digitalul cu tranzistorul ( :huh: ), sã meargã de capul lui într-un magazin ºi sã probeze. Puțini, ca începãtori, au urechea formatã.

 

Spun din proprie experiențã. ªi eu acu' vreo doi ani de zile parcã, la puțin timp dupa ce m-am apucat de chitarã, m-am dus io de capu' meu sã-mi iau un VOX AD30VT ºi dup-aia am intrat ca pinguinu' pe forum : "Wow ! Mi-am luat amplificator pe lãmpi !". Îți dai seama, nu ? ( nu zic, a fost ok scula, dar puteam sã iau aiureli ).

 

Eu zic, totuºi, ca e bine sa nu se grãbeascã ºi sã mai întrebe.

 

 

 

Mai ales cã, mai niciunul nu zice cam ce gen muzical i-ar place sã cânte... Se uitã pe iutub ºi viseazã avioane .

 

Pãrerea mea™...

:respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare ...again....

Which is the best ?:D

 

Laney AH50 ?

Vox VT 30 ?

Peavey Vypir 30 ?

 

Sunt fff confuz...Peavey Vypir 30 este si pe tranzistori si digital...

Face banii sau nu ?

Sunt incepator si pana acum am cantat pe un procesor de efecte Behringer X-Vamp....asa ca nu prea imi dau seama care suna cel mai curat si mai bine..

Reamintesc ...ampul il doresc pt Rock si metale

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Peavey Vypir 30 este si pe tranzistori si digital...

Pãi software-ul ãla digital pe ce crezi cã ruleazã, pe lãmpi? Sau puterea care mișcã difuzoarele de unde vine? De asta toate amplificatoarele digitale sunt "pe tranzistori", iar unele mai au și elemente pe lampã.

 

Sunt fff confuz...

Ai citit asta: http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/ ?

Link to comment
Share on other sites

Pai da dar ....dupa cum am mai spus, nu mai vreau sa mai cant pe procesor deoarece scoate niste zgomote infernale ....din cauza combinei pe care o folosesc...si alta nu am

Ocupa foarte mult spatiu ...fire prin toata camera....asa ca e mai util un amp ....

Si nu prea imi place amp digital....de aceea vam intrebat daca este bun sau nu.

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Which is the best ?

Laney AH50 ?

Vox VT 30 ?

Peavey Vypir 30 ?

+

nu prea imi place amp digital....

=

Ești încă "fff confuz".

 

Apoi nu știu cum ai putut ajunge la concluzia că nu-ți place "amp digital" având în vedere că nu ai încercat unul ci un procesor cu cabsim într-un anumit setup. Documentează-te mai întâi cu privire la noțiunile elementare. V. thread-ul menționat mai sus și situri precum http://www.gmarts.org/index.php?go=215

 

PS: amp-ul ăsta digital îți place?

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream ca un amp pe tranzistori nu o sa sune la fel ca unu pe lampi...

M-am documentat, am vorbit cu multi oameni si am tras singur concluziile ..

Eu nu vreau un amp de 100 W....vreau unu de 30 w care sa se auda decent pentru ceea ce cant eu...

Oricum cel mai bine e sa ma duc la magazin...acolo o sa ma orientez...pana nu aud nu pot alege

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Don't be a loose cannon, dude !

 

Intrã pe site-ul lui VOX , cã nu-s secrete specificațiile amplifului... Daca îți place într-adevãr, înseamnã cã e "the one" .

 

Numa' tu ºtii câți bani ai "de spart". ªi ce ºi unde cânți. Daca nu cânți live, nu umbla dupã "elicoptere pentru sufragerie" !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.