www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Analog Sound Mini-Tubeamp


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Salutare colegi forumisti, astazi am avut timp printre picaturi sa pun la punct prototipul unui amp cu tuburi subminiatura.

Caracteristici tehnice:

- putere iesire - 900mW - 1w

- traf de iesire hammond

- 6n33b in etajul preamplificator

- 6n16b in etajul de putere

- configuratie Push-Pull (self split)

- control de gain (momentan amplificatorul este fara control de master volume)

 

Atasez cateva poze (cu o baterie de 9v pentru comparatie) si 2 clipuri audio, primul clean, al doilea crunch trase cu un microfon condensator si o placa de sunet externa USB (M-audio Fasttrack) - nu s-au aplicat corectii si modificari ulterioare.

 

Modelul final o sa fie de dimensiunea unei pedale MXR (6 cm latime x 12 cm lungime x 3 cm inaltime).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

post-733-0-95806200-1314129218_thumb.jpg

post-733-0-76182200-1314129224_thumb.jpg

post-733-0-51740800-1314129230_thumb.jpg

MiniAmp-Crunch.mp3

MiniAmp-Clean.mp3

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

daca ai adauga o iesire pentru o putere externa dupa preamplificare si/sau un simulated out ar fi foarte interesant . dupa mine asta e cel mai interesant amp micro http://zvexamps.com/amp_view.html . oricum felicitari pentru modelul tau .

Edited by Dicu
Link to comment
Share on other sites

Merci frumos pentru apreciere.

Cateva mentiuni:

- chiar aseara m-am gandit la o iesire de de pre - se poate face extrem de usor - selectabil out pre sau out pre+power

- modelul de la z-vex este un model SE in power amp si va suna ca atare adica mai bazait

- puterea dezvoltata de el este de 0.1w clean pe cand la modelul de mai sus este de 0.4-0.5w clean in regim de drive maxim sare de 1w

- simulated output la nivelul acesta este fix egala cu 0 din varii motive, dar o daca exista o iesire de pre se poate utiliza cu cel mai mare succes IR software care suna de 1000x mai bine decat orice simulare de cabinet hardware.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am testat astazi circuitul, si am facut citeva modificari impreuna cu Gabi si va spun sincer ca e nemaipomenit. E un amplificator ideal pentru cintat acasa, clean spre crunch. Are volumul perfect, tonul este FOARTE bun, raspunsul la mina la fel. Cu ajutorul citorva pedale (evident tot Analog Sound) se poate cinta aproape orice, la un volum care sa nu deranjeze vecinii, si cu un ton cu calitati evidente de lampa. Unde mai pui ca va incapea intr-un buzunar.

Link to comment
Share on other sites

Multam fain Dragos de prezentare. Intradevar s-au modificat cateva repere, atunci cand Dragos l-a probat a simtit ca ii lipseste ceva - si GGG a spus cam acelas lucru, asa ca am modificat impedanta transformatorului de iesire, in acest moment se pare ca transferul de putere este maxim (chiar putin prea galagios la volum maxim pentru un apartament la ora 10 seara). Sper in zilele urmatoare sa termin cablajul si sa il asamblez intr-o varianta cel putin transportabila in siguranta (si pentru head si pentru persoanele care il opereaza).,

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Deci in seara asta am terminat prototipul mini amplificatorului. Am mai facut ceva modificari:

 

- marit anodica pentru mai mult headroom - acum ampul sta clean mult mai mult timp si puterea este mai mare

- modificat SMPS-ul pentru un randament mai mare

 

Amplificatorul are acum iesirea setata pe 16ohm.

 

@viobio: Vio ampul Cornford este a lui Adriano nu este al meu - pentru garsoniera mea ala era moarte curata - si pentru pentru buget la fel. Traful de iesire este un HAMMOND de 3w - pentru scopul propus este mai mult decat suficient - greseala a fost a mea pentru ca am setat impedanta din primar la 22k ceea ce era cu mult peste ce putea duce tubul de poweramp - acum impedanta este setata la 8k plate to plate iar randamentul este maxim iar sunetul s-a schimbat radical.

 

Intr-o alta ordine de idei ampul este disponibil pentru a fi testat de cine doreste si cine poseda un cabinet acasa (nu conteaza putere si impedanta) - deocamdata in Bucuresti - primul venit primul servit. Amplificatorul foloseste o sursa de 12V la cel putin 1.5A - pentru cei ce doresc sa probeze si pentru cei ce doresc sa achizitioneze, ampul vine cu sursa inclusa in pret.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

post-733-0-13049200-1314304522_thumb.jpg

post-733-0-12587300-1314304536_thumb.jpg

post-733-0-48152700-1314304564_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Deci in seara asta am terminat prototipul mini amplificatorului. Am mai facut ceva modificari:

 

- marit anodica pentru mai mult headroom - acum ampul sta clean mult mai mult timp si puterea este mai mare

- modificat SMPS-ul pentru un randament mai mare

 

Amplificatorul are acum iesirea setata pe 16ohm.

 

@viobio: Vio ampul Cornford este a lui Adriano nu este al meu - pentru garsoniera mea ala era moarte curata - si pentru pentru buget la fel. Traful de iesire este un HAMMOND de 3w - pentru scopul propus este mai mult decat suficient - greseala a fost a mea pentru ca am setat impedanta din primar la 22k ceea ce era cu mult peste ce putea duce tubul de poweramp - acum impedanta este setata la 8k plate to plate iar randamentul este maxim iar sunetul s-a schimbat radical.

 

Intr-o alta ordine de idei ampul este disponibil pentru a fi testat de cine doreste si cine poseda un cabinet acasa (nu conteaza putere si impedanta) - deocamdata in Bucuresti - primul venit primul servit. Amplificatorul foloseste o sursa de 12V la cel putin 1.5A - pentru cei ce doresc sa probeze si pentru cei ce doresc sa achizitioneze, ampul vine cu sursa inclusa in pret.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

arata profi,ca tot ce faci tu :respect::rulez:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru aprecieri, din pacate nu sunt nici pe departe un chitarist - clipuri calitative o sa vina de la persoanele cu care colaborez constant si anume: Florin Giuglea, Dragos Simionescu, Musaro Adriano si Gelu (ggg). Am mai efectuat o serie de modificari de finete (caracterul s-a pastrat) - astfel incat la momentul actual are o mai mare plaja de sunet clean, iar crunchul intra de la 70% din cursa potului de volum. Este mult mai clar si mult mai dinamic in acest moment. Maine o sa incerc sa trag cateva sunete pentru a va face o idee, urmand ca in WK ampul sa ajunga pe la das101 pentru a fi probat si pentru a trage niste clipuri serioase.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Am tras si eu un demo cu ampul, in ultima versiune de circuit. Suna minunat pe clean si crunch, insa ca sa ajungi la un drive mai serios volumul devine prea mare pentru un apartament de bloc. Chiar si ce se aude aici e peste ce as numi eu bedroom level. Ampul are nevoie neaparat de master volume ca sa poata fi folosit pe intreaga plaja de tonuri (desi are sub 1W!!)

O sa ii mai sugerez lui Gabi ceva modificari, ca sa il faca si mai versatil, insa chiar si asa e excelent ce scoate.

Sampleurile sint trase cu chitara PRS McCarty, doze WCR, prin cab CAA 1x12 cu difuzor V30, preluat cu microfon Sennheiser E906. Am crescut treptat volumul (care regleaza si gainul), pina pe la ora 1, mai departe, asa cum spuneam, e prea tare pentru acasa. Enjoy!

http://soundcloud.com/dass101/mini-amp-as

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Are un clean de plangi, extraordinar. Este foarte bun pentru studentii care stau la camin si nu au cum sa isi care sculele de acasa, au un sunet bun plus ca asa nu isi deranjeaza colegii.

Cand o sa ai o varianta 100% finala poate discutam si imi iau si eu unul. (se pupa cu alte pedale inainte?)

Link to comment
Share on other sites

Suna foarte bine cu pedale, se comporta ca orice amp pe lampi. Varianta finala o sa aiba si niste switch-uri de voicing, care o sa ii ofere si mai multa flexibilitate pentru pedale sau clean. Am uitat sa spun ca partea de final cu delay este trasa cu un TC Flashback, in fata ampului, cu o setare de echoplex.

Link to comment
Share on other sites

Suna foarte bine cu pedale, se comporta ca orice amp pe lampi. Varianta finala o sa aiba si niste switch-uri de voicing, care o sa ii ofere si mai multa flexibilitate pentru pedale sau clean. Am uitat sa spun ca partea de final cu delay este trasa cu un TC Flashback, in fata ampului, cu o setare de echoplex.

 

Atunci m-ati convins si pe mine.

Link to comment
Share on other sites

@all: multumesc pentru aprecieri si cu aceasta ocazie ii multumesc colegului das101 pentru rabdarea si pentru timpul acordat testarii (si normal pentru ideile tehnice pe care le-a impartasit cu mine).

@bandibalog: sper sa fie apreciat acest proiect.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.