www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

in primul rand nu ma pricep la amplificatoare, si am un amp de 25 w (cica) no name, made in china. si la "sala" de repetitii tobele suna foarte tare. basul are un amp de 150 de w, cu basul nu e problema. si vreau sa imi cumpar un amplificator cat sa acopere suntetu de tobe, adica sa ne intelegem toti intre noi ce cantam. si din cate am inteles, un amp pe lampi cu putini WATI suna la fel ca si un amp fara lampi de 80 de w de ex. (nu stiu, am dat o cifra) si acum intrebarea: pt un amp cu lampi, cam cati wati ar trebui sa ai si/sau unu fara lampi cati w ca sa putem canta si noi decent si sa ne auzim. :D sper c-ati inteles

 

Daca ziceai asa de la inceput poate si noi stiam sa'ti raspundem altfel. Asa cum a spus si colegul mai sus in afara de puterea amplificatorului conteaza si alte aspecte ca: marimea/calitatea/spl'ul difuzorui/difuzoarelor;tipul si constructia incintei; marimea si acustica salii;etc... Asa orientativ iti pot spune ca si pentru un gen muzical mai aglomerat, de ex un combo pe tranzistori de min 50w +1 dif de 12 calitativ (de preferat ar fi incinta cu 2x12 sau 2x10 pentru un sunet mai plin) sau 15-20w pe lampi cu aceeasi combinatie ar trebui sa fie suficient pentru ce iti trebuie si asta fara sa folosesti volumele spre maxim si sa fortezi difurile perioade lungi. Poti avea si statie mai puterica si incinta 4x12 dar nu stiu daca s'ar justifica costurile doar pentru repetitii in sala pentru ca de ex, un head de 50w full tube+incinta 4x12 ar fi deja prea mult pentru o sala indiferent de marimea ei.

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu sunt in graba dar m-am saturat de cautari si reviews si auditii si probe :))

 

am un buget de aproximativ 1100 ron ... cant in doua locuri : la biserica si acasa ! la biserica am un marshall mg100dfx si acasa nu mai am nimic pt ca mi-am vandut Vox-ul ad50vt xl ( imi placea ca avea 2x12 si partea cu scaderea din watt-aj insa era prea "metal" )

 

m-am gandit initial sa cumpar un amp tot asa mare -100W 2x12 si sa il duc la biserica (sa fie mai bun decat mg100dfx) insa mi-am dat seama ca nu am ce face cu 100W in dormitor si nu voi obtine sunete bune la volume mici ! so ... trebuie sa imi iau ceva pentru acasa i guess !

 

Am testat Kustom HV100 si 30 ... au preamp cu lampa , dif 2x12/1x12 celestion insa nu m-au impresionat f mult ... pe langa asta trebuie sa tin cont ca imi trebuie si footswitch care nu e prea ieftin ( Hv 100 era 1200ron , hv30 - 835 ron ) pro: iesire emulated , exetensie cabinet, DSP effects , 12" speaker // cons: Dsp effects suck, nu am putut obtine un crunch satisfacator

 

Am mai testat Vox vt20+ pt ca nu aveau varianta 40 insa pentru dormitor e destul de loud ... suna surprinzator de bine pe clean dar la distorsion lasa de dorit ... plus ca e modeling amp cu 99 presets plus 11 efecte plus 11 "pedals" => te doare capul ... pro:8 canale wattaj reglabil, tuner incorporat ///con : difuzor de 8" , prea multe alegeri din care probabil folosesti doar 4 mai reusite, nu are iesire emulated ; impreuna cu footswitchul ajunge la 1050 ron !

 

am mai testat vox ac4tv - suna foarte tare pe 4W , clean clean si distors/crunch foarte misto ! Prima oara cand am testat bine de tot un amp pe lampi !

pros: sunetul f misto, usor de folosit

cons: 1 singur canal , no eq, difuzor 10" ( la volum mare baraia ceva pe acolo :D )

 

m-am mai gandit la marshall mg30fx : pro : impreuna cu footswitch ajunge la 1100 ron, 4 canale programabile , tuner pe footswitch/// cons : dif 10", tranzistori, nu are emulated out...

 

pe mg100 de la biserica am dat de cel mai bun DSP effects section probat din cele incorporate .. in principiu imi trebuie un delay bun pt canalul lead ... mi-ar placea ca daca ampul pe care il iau nu are delay incorporat sa imi iau macar un delay behringer !... in principiu stiu ca toate sunt destul de nasoale ..dar asta e situatia .. de asemenea imi plac foarte mult combo/cabinetele cu 2x12 ca si aspect plus ca misca mai bine aerul ;)

 

Am avut ocazia sa cumpar un Marshall avt275 la 1200 ron insa era o bomba ... am mai cantat pe avt150h si chiar mi-a placut dar sunt destul de scumpe !

 

sfatuiti-ma va rog ... m-am mai uitat pe thomann si era blackstar ht-1 combo de 10" si head separat dar mi-ar placea sa testez cumva.... nush ce sa fac ! mersi anticipat si scuze ca e super lung postul insa e ok sa aveti o imagine completa :)

Edited by liviusnop
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca vindea cineva un Vox AC4TV pe la 600 RON, eu zic ca pentru casa e ideal, iti mai iei cateva stompuri si cam aia e tot ce ai nevoie. Nu iti lua delay Behringer ca o sa iti para rau ca ai dat banii degeaba, mai bine cauta un Digitech DigiDelay SH, mie personal imi place cel mai mult dintre delay-urile ieftine. Foarte bine suna si Artec Analog Delay, dar nu prea se gaseste, eu folosesc varianta ADL2 din seria Custom Series, e ceva mai scump, dar suna peste multe alte delay-uri cu pretentii.

Link to comment
Share on other sites

Ptr acasa este suficient o statie de hometheatre 2+1 ieftina ce cativa wati .Cu un procesor suna perfect orice gen de muzica nu este prea tare si poti repeta fara casca ...daca nu deranjezi membri familiei .

Suna mai bine decat comboul meu mic cu un dif de 10" .! Are un dif "woofer' de 5" si doi sateliti de 4" ,suna neasteptat de bine , impreuna cu BT-ul .Pe combo nu suna BT-ul nicicum deoarece nu are basii suficienti .

 

Am si filmat dar doar de proba sa vad cum suna mai bine ,si am fost foarte multumit de statia mica de hometheatre .

 

Statiile cu efecte sunt tot pentru exersat nu sunt bune ptr cantat in trupa , doar daca ar avea putere peste 100W ar fi OK si ptr trupa .

Toate efectele se duc daca intra etajul final si diful in distorsiune numai in regim linear ai efectele si simularile corecte .

 

Tot ce suna bine pe casti suna bine si pe o statie din aceasta 2+1 folosit ptr video sau TV sau PC.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Sunt nou si vroiam sa va cer parerea despre acest amplificator: http://www.thomann.de/de/harley_benton_hb20g.htm

In principiu as vrea sa imi iau un amplificator in bugetul de 300 de lei care sa scoate 15-30 W.Sunt constient ca la 300 de lei nu o sa gasesc nicun amp nou cu 30 W,dar sunt dispus sa iau si unul second,deoarece sunt incepator.Voi ce imi recomandati?

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Sunt nou si vroiam sa va cer parerea despre acest amplificator: http://www.thomann.d...enton_hb20g.htm

In principiu as vrea sa imi iau un amplificator in bugetul de 300 de lei care sa scoate 15-30 W.Sunt constient ca la 300 de lei nu o sa gasesc nicun amp nou cu 30 W,dar sunt dispus sa iau si unul second,deoarece sunt incepator.Voi ce imi recomandati?

 

Un cabsim si un sistem hi-fi.

http://xonedesign.ro/ip/2010/03/the-case-against-small-combos/

http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/page__p__520118#entry520118

 

Consider ca acele 2 articole pe care le-a scris 57 ar trebui sa le citeasca fiecare persoana interesata in achizitionarea primei amplificari pentru chitara.

Link to comment
Share on other sites

Daca mi-as cumpara un procesor de efecte pe care l-as conecta la doua boxe pe care le am deja si chitara as conectao la tot sistemul ar merge?

Link to comment
Share on other sites

Da ! Laud şi io Amplugurile ! Sunt super ! Acu' , mai depinde şi ce efecte vrea omu'...

 

Dar la 100-150 de lei e "best deal" !

 

Late Edit : Nu ştiu de ce , am impresia ca începătorii-începători spun cu nonşalaţă 30 de W, de parcă ar fi ceva mic şi uşurel, ca televizorul... Zic asta pentru că eu exact aşa am gândit la început: o chitara, apoi bag ceva pe la 50 de W şi dă-i bătaie !

Am un VOX de 30 de W şi nu ştiu dac-am trecut vreodată de jumătate cu Masterul prin boxă.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa imi iau un procesor de efecte nu foarte sofisticat pe care sa la care sa conectez boxele(sunt 2 pe care le-am modificat sa iasa sunetul printr-un singur jack de 3.5).Si chitara sa o conectez tot la procesor.Merge ,nu?

Ma gandeam la procesorul asta:

http://www.thomann.de/de/behringer_xvamp_gitarrenmultieffekt.htm

sau versiunea a 2-a a lui:

http://www.behringer.com/EN/Products/V-AMP2.aspx

Edited by STH
Link to comment
Share on other sites

merge ...asta am terminat eu acum de facut ...! am facut rost de un procesor sa fac un test ... am 2 sisteme 2.1 ca de calculator sau DVD sau whatever insa sateleitii aia "2" distorsioneaza la volume mai mari sau la distorsion din procesor ... presimt ca s-ar duce repede si cred ca ar trebui o boxa mai mare care sa poata sa duca !

 

plus ca am o nedumenrire ... se aude mono ..doar pe Left ! adica mnah .. ma gandesc ca semnalul e mono dar nu inteleg de ce nu se aud ambele boxe ! peace

Link to comment
Share on other sites

sunt 2 pe care le-am modificat sa iasa sunetul printr-un singur jack de 3.5

 

Sunetul iese din difuzoare, nu din jack-uri!

 

Asa cum am scris si in acel mini-ghid, boxele trebuie sa fie active. Sau sa ai un amplificator de putere separat.

 

semnalul e mono dar nu inteleg de ce nu se aud ambele boxe

 

http://en.wikipedia.org/wiki/TRS_connector#Mono_and_stereo_compatibility

 

In caz ca procesorul are iesire pe jack mare si boxele jack mic, vezi sa ai adaptor sau cablu stereo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN

Scuza-mi exprimarea.Vroiam sa zic ca sunt doua boxe care sunt legate una de alta printr-un singur fir,adica un jack de 3.5.Boxele le am conectate la calculator(jack-ul intra in placa de sunet) ca sa intelegi mai bine.Si intrebam daca merge sa bag jackul de la boxe in procesorul de efecte si sa se si auda.Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Daca va ajuta cu ceva,cele 2 boxe pe care le am sunt niste boxe Tesla 15W fiecare,4Ohm fiecare.Deci scot 30W maxim din ele.Poate va ajuata sa imi raspundeti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tomy Fingers

Am si eu o dilema. Dispun de 4000 ron si vreau sa imi cumpar un head decent cu tot cu cabinet. Cant in general heavy metal si as vreau unul care sa aiba un distortion decent ca sa nu mai folosesc efectul. Aveti vreo sugestie?

 

PEAVEY VALVEKING sau MARSHALL MA sau MARSHALL AVT. ;)

Edited by Tomy Fingers
Link to comment
Share on other sites

voi ce ati alege ca si head:

 

Kustom Quad100 saaau

 

Hartke GT100

 

Ideea e ca ambele sunt cam in aceeasi gama de pret. Ma rog, se pare ca Hartke-ul e pe tub 12AX7 si e mai ieftin cu 50 de lei... :blink::yay:

 

Avand in vedere faptul ca Hartke fac in proportie de 90% amplificatoare de bass iar din cateva review-uri pe youtube am constatat ca da un pic chix la capitolul Heavy, imi cam scade interesul. :wacko:

 

Pe Kustom am mai cantat, nu e deloc ceva extraordinar dar are coi daca ai o pedala acceptabila. Nu am specificat faptul ca sunt in cautarea unui ton foarte agresiv (gen "de neam prost" in sensul bun :rulez: ) dar din care sa se distinga totusi notele.

 

Asadar voi pentru care ati opta?

 

 

Link to comment
Share on other sites

In categoria aia de pret m-as uita in primul rand la Fender FM212R care e doar putin mai scump, dar suna genial pentru cat costa. Cleanul este unul foarte bun, ia pedale foarte bine in fata, canalul de drive este decent, are si 2 difuzoare de 12" care nici alea nu sunt foarte rele. Si cei 100W pe care ii are chiar se aud. La 955 RON cat costa acum mi se pare de departe cea mai buna alegere.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Baumwolle

Puteti sa imi spuneti care este diferenta dintre un power amp si un head?

 

 

"Power-amp" este secțiunea finalã a unui amplificator, partea de putere.

 

Head-ul este un amplificator complet, alcãtuit din ansamblul pre-amp și power-amp.

Link to comment
Share on other sites

"Poweramp", "putere", "final" etc. se poate referi la amplificatorul de putere integrat într-un head sau combo sau la o unitate separatã care îndeplinește acest rol.

Aș mai adãuga faptul cã existã amplificatoare de putere liniare (de obicei folosite în gneral pt. sound reinforcement) și unele special concepute pentru chitarã (deși nu sunt limitate acestei aplicații). Cele din urmã sunt de obicei (dacã nu exclusiv, din câte știu) pe lãmpi și pot oferi distorsiunile/caracteristicile specifice sau pot fi proiectate pentru liniaritate maximã, sau pot avea parametrii relevanți (NFB, gain/sensibilitate, filtrare) reglabili.

Adica are doar controale de volum.

Amplificatoarele de putere au de obicei cel puțin control de sensibilitate (volum) dar pot oferi multe alte opțiuni: filtre (egalizator) integrate, crossover integrat cu parametri reglabili, conectare bridged, limiter, etc. și VU-metru și/sau indicator de semnal, clipping și protecție. Cele pe lampã pentru chitarã oferã și controlul buclei de reacție (Presence), bias pt. diferite lãmpi de putere (Mesa), filtrare/emphasis (Marshall—"Deep" control) ș.a.m.d.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Caut 2 (sau 1 daca se poate) amp-uri, pentru a obtine urmatoarele doua tipuri de sunet de chitara (cat de cat apropiat):

 

1. Clean asa: SRV - Tin Pan Alley (

)

2. Murdar asa: Metallica - Enter Sandman (sau Master of Puppets) http://www.youtube.com/watch?v=IYYLSjWb8mo.

 

 

Daca puteti recomanda si restul echipamentelor, raman dator.

 

Multu!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

1. Fender Reverb și Fender Stratocaster, eventual o pedalã de boost (Ibanez Tubescreamer sau ceva asemãnãtor)

2. Mesa Boogie Dual Rectifier.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.