www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Celestion V30 Vs G12h30 Vs G12t75 Vs K100 W Rivera Venus 6


Cosu
 Share

Recommended Posts

Hey imi raspunde si mie cineva la intrebare? :) Imi voi cumpara si eu o boxa Marshall 1960BX si aia are Greenback-uri in cea.Crede-ti ca se potrivesc la ce cant eu.Si mie imi place mai mult Vintage 30-ul.Credeti ca mi le pot schimba acolo la magazin fara sa mai platesc ceva? :)

Eu zic sa o iei asa cu greenback. Plexi mi se pare ca suna MULT mai bine cu greenback decat cu V30...dar pana la urma e chestie de gusturi. Incearca. Daca nu iti place poti sa vinzi greenback-urile si sa-ti iei V30.

Link to comment
Share on other sites

George, parerea mea, la modul serios vorbind, este ca V30 suna fantastic pe gain (cum spuneam, este practic sunetul rockului modern, zic eu chiar mai mult decit un anume amp) si se descurca fara probleme si pe clean si crunch. Dupa parerea mea testul adevarat pentru un difuzor este la distors, pentru ca acolo fiind atit de multe armonici se simte imediat cind un dif "strica" sunetul. Pe masura ce scazi gainul diferentele sint mai mici, si mult mai tolerabile, din cauza scaderii complexitatii semnalului ce trebuie redat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nu prea am inteles care-i scopul , in orice caz e o aiureala.

 

Nu ai cum sa compari in acest mod difuzoare diferite eventual acelasi tip de dif mai multe bucati pe rand ca sa le alegi "identice" .

 

Numa daca te uiti in ce aiureala de boxa incearca difuri de chitara i-ti dai seama ce prostie este toata treaba.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au placut asa:

 

G12H30

Greenback

Vintage 30

 

Daca ar fi fost probate pe un amplificator Vox AC30 as fi ales fara sa ma gandesc Alnico Gold, din pacate pe Rivera nu suna a ce trebuie, cel putin nu pe high gain, pe clean cred ca ramane referinta.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.