www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Vintage


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Sunt multi cu scule de o groaza de bani care nu sunt in stare sa cante, bravo, ai aratat ca se poate face muzica si cu o chitara de 1300 ron. Era unu pe forum de l-am trimis la dracu cu melodia lui cu tot si canta pe ''super scule''. Multi ipocriti pe lumea asta.

 

Un fel de reclama mascata la piesa,dar aici puteti vedea un v100 in toata splendoarea lui :))):

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... să arătăm "nota de plată", aproximativ, măcar, să ştie lumea cam cât ar costa să aduci un V100 la un upgrade OK ! Nu ?

 

Ok !

 

Până acum eu am ajuns cu tunerele şi wiringul ( aici a intrat tot circuitul, inclusiv poturi,switch şi mufă ) la cca 350-400 de lei, fără manoperă...

 

Dozele au rămas ( şi cred că rămân şi de-acum încolo ) Wilkinsoanele stock... Poate, mai încolo, o să încerc niste Alnico cu high output. No pressure !

 

Home edition top guitar ! :)

 

.

Link to comment
Share on other sites

Multumim de aprecieri :D!

Totul a fost tras in sala de repetitie printr-un frontman 212r prin line out,deci nici ampul nu e cine stie ce :D.

 

:| LOL era..LINE OUT?

 

Amazing. Ti-am mai zis, ai facut solo cum trebe, cu vibrato calumea, agitat, bends, etc. Fara lalaiala si porcarii. Luati aminte BAH! Asa trebe interpretat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Stelian95

intrebare: vintage v100 NOU sau epiphone les paul standard plus SECOND HAND? a doua varianta deja am gasit-o. Va rog sa nu-mi sariti in cap(stiu ca aici se vorbeste doar de chitarele Vintage), dar sfatuiti-ma ce sa aleg. Mai am un boss gt-6 si un vox ad30vt. Alti bani nu mai am pentru alte cheite si setup profesional.. si nici la lipit poturi si cabluri nu ma pricep..

 

deci ce sa fie? coltul ascutit al unui vintage v100 sau headstockul "ciudat" ( :lol:) de pe epiphone?

Edited by Stelian95
Link to comment
Share on other sites

intrebare: vintage v100 NOU sau epiphone les paul standard plus SECOND HAND? a doua varianta deja am gasit-o. Va rog sa nu-mi sariti in cap(stiu ca aici se vorbeste doar de chitarele Vintage), dar sfatuiti-ma ce sa aleg. Mai am un boss gt-6 si un vox ad30vt. Alti bani nu mai am pentru alte cheite si setup profesional.. si nici la lipit poturi si cabluri nu ma pricep..

 

deci ce sa fie? coltul ascutit al unui vintage v100 sau headstockul "ciudat" ( ) de pe epiphone?

 

Depinde si de anul in care a fost fabricat Epiphoneul, si desigur, cum a spus si Radu, chiara cu care te simti tu cel mai bine, aia sa o iei.Si un sfat personal.Nu pleca niciodata cu mintea intunecata de tot felul de "defecte optice" sau ma rog.Cel mai important este ca instrumentul sa iti vorbeasca, sa te ajute pe tine sa te exprimi cel mai bine.Noroc!

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

E foarte discutabil.V99 arata ca un LP dar ca reteta nu prea e de-acolo.Sigur,e o chitara buna pentru 1000 de lei dar daca o cumperi strict pentru soundul de Les Paul s-ar putea sa nu fie fix ce trebuie,datorita gatului bolt on si al corpului din plop.

Am probat odata un tenson din ala si era o chitara decenta,dozele erau mai slabe ca wilkinsonurile,dar per total nu era deloc o chitara rea.

Link to comment
Share on other sites

E foarte discutabil.V99 arata ca un LP dar ca reteta nu prea e de-acolo.Sigur,e o chitara buna pentru 1000 de lei dar daca o cumperi strict pentru soundul de Les Paul s-ar putea sa nu fie fix ce trebuie,datorita gatului bolt on si al corpului din plop.

Am probat odata un tenson din ala si era o chitara decenta,dozele erau mai slabe ca wilkinsonurile,dar per total nu era deloc o chitara rea.

Eh...dar e normal ca Tenson-ul sa fie asa greu?

Link to comment
Share on other sites

... comparatia intre Vintage si Gibson Studio...

... pe un amplificator bun si la volum mare se vor auzi clar diferentele si nu vor ni neaparat in favoarea lui V100.

 

[De juma' de oră tot scriu şi şterg, că nu vreau sa supăr pe nimeni...Aşa că mă rezum doar la întrebarea de mai jos...]

 

Aş dori mult să ştiu la ce diferenţe trebuie să mă aştept din această comparaţie ? ( Nu de alta, dar măcar să ştiu, îi mai fac ceva sau îi dau foc şi strâng bani de Gibson ? )

 

.

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista comparatii obiective, singura persoana care poate spune daca merita sau nu diferenta dintre Gibson si Vintage nu esti decat tu. Din punctul meu de vedere merita, dar nu te astepta ca daca Gibson e de 3 ori mai scump sa sune si de 3 or mai bine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca nu te face sa tanjesti dupa Gibson de ce o compari cu Gibson?

 

Adevarul despre posesorii Vintage suna cam asa: Ti-ai dorit un Gibson toata viata si nu ai bani pt el asa ca te-ai hotarat sa cumperi o copie si acuma le tot compari sa te convingi ca si asta e tot un fel de Gibson. Daca nu te face sa tanjesti dupa Gibson atunci nu te mai gandesti la Gibson si nu mai faci comparatii.

 

Cel mai probabil nu o sa fiu inteles prea bine si o sa mi se spuna ca nu e adevarat blah blah... blah blah... blah blah.

 

Thread-ul asta ar trebui sa se numeasca: Clubul fanilor "Gibson care nu au bani sa cumpere unul". Singurul Les Paul adevarat e Gibson, acelasi lucru e valabil si pt SG, iar pentru Strat ( ca Vintage face si straturi) singurul Strat adevarat e facut de Fender.

 

Ideea cea mai buna ar fi sa fiti multumiti cu chitarile voastre si sa o lasati moarta cu "Vintage e ca un Gibson", "suna aproape ca un Gibson", comparatii cu Gibson si alte baliverne din astea.

 

Gibson e Dumnezeu si Vintage sunt muritorii, dovada stau postarile voastre.

True story

Link to comment
Share on other sites

Daca nu te face sa tanjesti dupa Gibson de ce o compari cu Gibson?

 

Adevarul despre posesorii Vintage suna cam asa: Ti-ai dorit un Gibson toata viata si nu ai bani pt el asa ca te-ai hotarat sa cumperi o copie si acuma le tot compari sa te convingi ca si asta e tot un fel de Gibson. Daca nu te face sa tanjesti dupa Gibson atunci nu te mai gandesti la Gibson si nu mai faci comparatii.

 

Cel mai probabil nu o sa fiu inteles prea bine si o sa mi se spuna ca nu e adevarat blah blah... blah blah... blah blah.

 

Thread-ul asta ar trebui sa se numeasca: "Clubul fanilor Gibson care nu au bani sa cumpere unul". Singurul Les Paul adevarat e Gibson, acelasi lucru e valabil si pt SG, iar pentru Strat ( ca Vintage face si straturi) singurul Strat adevarat e facut de Fender.

 

Ideea cea mai buna ar fi sa fiti multumiti cu chitarile voastre si sa o lasati moarta cu "Vintage e ca un Gibson", "suna aproape ca un Gibson", comparatii cu Gibson si alte baliverne din astea.

 

Gibson e Dumnezeu si Vintage sunt muritorii, dovada stau postarile voastre.

 

Pai e fix cum zici tu.Singuru' Les Paul "adevarat" e ala facut de Gibson.In conditiile astea cu ce vrei sa compar copia?Cu alta copie?

Din moment ce nu imi permit "pe Dumnezeu" ca sa te citez,ma voi orienta spre "un muritor" pe care sa-l imbunatatesc si sa ajung la rezultatul dorit,sau aproape de el.

Nu vad nimic absurd.Nu e ca si cand vintage a venit cu un model nou de chitara si toata lumea il cumpara fiindca se pi*a pe tot ce e pe piata.Nu.Astia vin cu o niste copii dupa niste retete deja traditionale si care in timp au aratat ce pot si care,vin ca alternativa pentru astia ca noi care fac posturi pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Postul nu iti era adresat tie si nu era menit sa te supere, cineva spunea ca daca are Vintage nu il mai intereseaza Gibson si eu am afirmat (explicit) ca Vintage e un surogat care nu va stampara niciodata visul dupa "Dumnezeu".

 

Si eu am incercat sa ma amagesc zicand ca Squier e OK, e tot Strat, blah blah dar in cele din urma am renuntat sa ma ascund dupa deget si strang bani pt un Fender Strat adevarat si pt un Gibson Les Paul.

 

Concluzia ar fi ca daca ti-ai luat Vintage trebuie sa recunosti ca e un surogat si sa incetezi sa il compari cu Gibson sperand ca intr-o noapte zana cea buna l-a transformat in Gibson sau ca daca mai pui nush ce pe el a devenit Gibson.

 

Priveste realitatea in fata: ai un surogat care nu e un Les Paul adevarat si invata sa traiesti cu asta sau daca nu poti, atunci fa foamea si strange bani de un Gibson Les Paul.

 

Si mai explicit: daca esti fan Vintage nu visezi la Gibson visezi la Vintage si nu ai nevoie de comparatii. Daca zici ca esti fan Vintage si iti compari chitara cu Gibson inseamna ca de fapt esti fan Gibson care isi hraneste visele cu surogate, deci nu esti fan Vintage.

 

:)

 

Deci unu la mana:Am facut comparatia din pura curiozitate.Doi:Nu cumpar Vintage-ul cu Gibson, ar trebui sa fiu tampit, ci il compar cu Epiphone, care ar trebui sa fie "the next best thing".Trei:Cand am zis ca nu ma face sa tanjesc dupa Gibson, m-am referit ca nu e o chitara atat de execrabila incat atunci cand pun mana pe ea imi creeaza un car de nervi datorita anumitor imperfectiuni care nu s-ar gasi in randul "dumnezeirii".Si patru:Sa sti ca mai exista si alte marci care, din punctul de vedere al unora, sunt peste Fender sau Gibson.

 

Eu oricum tind sa cred ca o chitara facuta de un lutier profesionist, fie ea strat sau les paul, bate la cur o chitara fabricata in ultimul deceniu de la Fender, respectiv Gibson.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat la emisiunea cu Aneta Bogdan.Foarte interesant,am mai invatat cate ceva.E greu insa sa schimbi mentalitati.

Pana la urma toata lumea si-a luat Vintage dorindu-si un Les Paul,un SG,Strat sau ce modele mai produc.Faptul ca au un raport calitate/pret foarte bun cred ca a "cucerit" cumparatorii.Sa fim seriosi,totusi,nu sunt genul de chitari pe care sa le alegi orbeste dupa ce scrie pe headstock.N-a facut nimeni istorie cu ele si nici nu au cea mai vestita reputatie.Pur si simplu sunt copii dupa ceva ultra-cunoscut cu un raport calitate- pret care bate alte modele de la alte firme cu caracteristici similare.Eu recunosc ca prima oara am vazut un v100 la Silviu pe youtube acum 3-4 ani si mi-a placut ce am auzit.Cand au adus la MC am pus manuta si am probat si mi-a placut fiindca arata bine,suna bine,se apropia mult de ce voiam si nu ma ustura asa rau buzunaru',elev fiind.

Link to comment
Share on other sites

Am scris mai din topor si poate nu m-am exprimat suficient de explicit dar cred ca se intelege ideea. Pentru cine nu a inteles exista cartea respectiva si dupa primele 100 de pagini o sa va lamuriti care-i schema cu brandul si de ce merita fiecare banutz.

 

Pãi ai cam încurcat multe lucruri:

  1. "Brand"-ul nu e sinonim cu resell value. Deși e în general mai ușor sã vinzi o chitarã "de firmã" și "își pãstreazã valoarea", nu e nici pe departe singura condiție.
  2. Sunt (thank god) chitariști pentru care performanțele reale ale instrumentului sunt mai importante decât pedigree-ul sãu.
  3. Brand-ul nu e sinonim nici cu popularitatea sau market share-ul firmei nici cu o strategie agresivã de promovare.
  4. Un brand poate avea asocieri atât pozitive cât și negative. E un set de valori cu care unii rezoneazã și alții nu.

Deci nu, nu e mereu "de bine sã plãtești brand-ul", cu atât mai puțin dacã nu înțelegi sau nu accepți valorile sale. Reputația, tradiția sau efortul unei firme de a controla imaginea sa nu spune absolut nimic despre calitatea și utilitatea produselor sale.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Păi ai cam încurcat multe lucruri:

  1. "Brand"-ul nu e sinonim cu resell value. Deși e în general mai ușor să vinzi o chitară "de firmă" și "își păstrează valoarea", nu e nici pe departe singura condiție.
  2. Sunt (thank god) chitariști pentru care performanțele reale ale instrumentului sunt mai importante decât pedigree-ul său.
  3. Brand-ul nu e sinonim nici cu popularitatea sau market share-ul firmei nici cu o strategie agresivă de promovare.
  4. Un brand poate avea asocieri atât pozitive cât și negative. E un set de valori cu care unii rezonează și alții nu.

Deci nu, nu e mereu "de bine să plătești brand-ul", cu atât mai puțin dacă nu înțelegi sau nu accepți valorile sale. Reputația, tradiția sau efortul unei firme de a controla imaginea sa nu spune absolut nimic despre calitatea și utilitatea produselor sale.

 

 

In sfarsit suntem pe aceeasi unda...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.