www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Cosu

Poze cu chitarele noastre

Recommended Posts

am citit ceva daca imi amintesc bine ca la EMG-uri nu conteaza din ce lemn e facut corpul ch.

Ai dreptate. La EMG-uri conteaza din ce lemn sunt facute corzile, boss!

Ca tot e nebunia cu custom-urile.

26.5" long scale S-T-B

EMG 81

Constructie: Ashwood/Meranthi/Ovangkol

Neck: profil RGD (maple + tastiera rosewood)

Finish nitrocelulozic 

Maestrit aici in Iasi. 

E un one-off, mai urmeaza al doilea tot pe acelasi proiect dar alta combinatie de lemne. Ca nota personala, mi se pare cea mai buna chitara pe care am abuzat-o vreodata, atacul la panatie e incredibil si de sustain sa nu mai spunem.. :)

Auzi, boss, ce zice Zoltan. Degeaba ti-ai pus lemn smecher, daca ai EMG-uri ai stricat chitara.

Pai ce-ai facut ma, nene, ma?

in ton cu discutia despre lemne, ,,clasicul'' scott grove zice exact asa, nu conteaza lemnul si forma, doar dozele.

la electrice, evident.

probabil EMG-urile ascund lemnul mai bine decat camioanele care circula noaptea :)

As fi vrut sa fi fost asa, insa in realitate sta nitel altfel. Din propriile observatii, daca o chitara este nasoala, poti sa-i pui chiar 2 EMG-uri una peste alta, cu 36V mod, tot nasol o sa sune. 

Insa - daca chitara suna bine, un EMG nu poate decat sa accentueze, cu anumite aspecte comune cum ar fi bufferul activ, destul de important. 

• Like 1

Postez aici ultima chitara pe care am cumparat-o, eu am fost surprins cand am vazut-o la magazin (Magazinul Rapsodia), acum 6-12 luni costa 950 de lei, acum o luna s-a redus la 667 >:) si nu am rezistat (fiind fan seven string).

E un strat cu sapte corzi, facut la Reghin, nu stiu exact materialele, gatul pare artar+nuc, corpul e un lemn destul de tare, dar alta culoare decat artarul din gat (am transpirat ceva pana am pus strap-lock-ul in el).

Am scos un buton de ton, facandu-l pe cel ramas master tone, am instalat un semi-fret pe pozitia 22, am mutat jack-ul in partea de jos, plus gauri pe placajul din spate sa pot sa schimb corzile fara sa fac febra musculara de la desurubat 11 suruburi.

Pozitive:
- pretul (nu imi vine sa cred :D)
- neck-through
- dozele suna bine, desi sunt doar designed by Kent Armstrong, si au magnet sub polii metalici, nu poli magnetici
- fretboardul e bine lucrat
- chitara rara, seven string cu 3 single coils...

Negative
- gatul e un pic cam gros, daca ar fi C-shaped si nu D, ar fi okay grosimea, oricum, mie imi place sa cant la ea
- butoanele de volum, ton si switch foarte aproape
- 21 de freturi (dar e loc pt inca unul)
- butonul de strap combinat cu jask, pozitionat la mijloc
- ecranare 0 (adica lemn curat inauntru)- ecranare 0 (adica lemn curat inauntru)

P.S.: Cand am luat-o coarda nr 7 era de bass :D

Nu vreau sa fac reclama, oricum cred ca era ceva prototip si s-ar putea sa nu mai fie altele, dar la pretul asta mi se pare chilipir (si la 950 ma batea gandul, dar aveam deja doua LP-uri cu 7 corzi si incercam sa ma abtin :D) . Pozele cu chitara intreaga sunt la putin timp dupa achizitie, pe "close-up" se vad ultimele modificari.

O saptamana faina la toata lumea!

20170418_203425.jpg

20170418_203451.jpg

20170605_204127.jpg

Edited by robinfinity
  • Like 4

1 hour ago, vektor said:

Sugestie - Lasa doar volume pot in pozitia de jos, scoate tone pot. Pune-i un fixed tone control [cu mini switch sau push-pull pot la volum - eg: https://www.premierguitar.com/articles/21112-three-must-try-guitar-wiring-mods?page=7 ] daca vrei. 

Yep, nu e o idee rea, si chiar am un push pull de 250 prin casa, am facut odata asta pe un Aria goal rush :).

partea cu 7 string si neck-through la banii astia - ok, insa dpdv constructiv are 2 parti pentru care eu nu cred ca as fi luat-o:

1. controalele sunt prost pozitionate, puteau sa lase mai mult loc intre ele.

2. felul in care au scobit-o in spate mi se pare bataie de joc, o lucratura si solutie tehnica mai proasta nu cred ca puteau sa faca.

...si tremolo-ul mai bine lipsea. Si dozele sunt mediocre [Korean made, branded]. Si SSS pe un 7-string ? Really ? Why ...

Si totusi, lemnul e bun [aripile par palisandru, care e tot o specie de artar [maple]]. Arata chiar bine. Are potential destul de mare de modare. Si a costat cat un Squer bullet. Si e neck-through. Si e 7-string.

Controalele pot fi refacute si mutate. Routingul poate fi umplut/refacut/mutat. Ambele fara eforturi enorme.

Daca as fi stiut ca exista as fi fost tentat si eu sa o iau.