www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

personal consider aceste topuri absolut stupide..de aceea voi face si eu unul... :) ..cu chitaristi din ''era noastra''..pt ca despre restul nu cunosc..din pacate..f multe.concerte nu am apucat iar inregistrari se gasesc f f greu.

1. Marius Pop

2.Horea Crisovan

3.Cristi Gram

4.Nicu Patoi

5.Cezar Popescu

 

 

acestea-s simpatii ? ajungem ca si cu metalisti sa punem nume dupa ce ???

 

 

care in ce felie este bun ?

0 gen/stil

1 imitatie

2 tehnicitate

3 muzica

4 compozitie

6 improviztaie

 

fiecare in ce gen ? amestecam mere cu pere ?

 

Cred ca singuril profesionist adevarat din ultima vreme si cel mai bun in toate cele adica cel mai complex din aceasta lista rsetransa este Nicu Patoi .

Bineinteles amatorii au un avantaj ei au timp sa tot schimbe si sa-si caute calea (?)

 

Ca sa fie cel mai cel trebuie sa fie desavarsit sin acest punct de vedere ramane Nicu Patoi find in cela mai multe puncte foarte bun.

bine-nteles ca de simpatii este vorba! :) si evident comparam mere cu pere :)

nici nu se poate altfel..de fapt.

sunt absolut de acord cu tine legat de Nicu Patoi..insa la mine number one ramane mario!

vroiam sa evidentiez inutilitatea si ''credibilitatea'' unui astfel de top...fiecare isi alege ordinea functie de EL..in acel moment.nu toti sunt critici muzicali!

majoritatea sunt ascultatori nu muzicieni si nici macar instrumentisti...de aici incolo nu mai dezvolt pt ca stii despre ce e vorba..te-am vazut folosind acelasi argument.

aceste topuri cu cel mai cel...altfel ..vb ta .. compara mere cu pere.

Link to comment
Share on other sites

Klar vorbim de simpatii

Si de ce am folosi criterii pentru a departaja chitaristii

Mi se pare corect poate sa definim chitaristii cei mai completi , dar pana la urma de ce ar fi un chitarist de genu asta superior altuia

La tehnica putem contoriza cat de cat sa zicem , dar criterii de genu compozitie , muzica sunt absolut subiective

Parerea mea e ca la capitolul inovatie nu stam foarte bine , si asta cred ca e important

Chitaristi mai "lenti" sa zicem asa cred ca sunt mai inovativi la noi decat cei rapizi

Link to comment
Share on other sites

... si voi astia cu metalele nu va inspirati de nicaieri? sunteti originali? :)))) hello, vino cu argumente, nu cu ce si de unde se inspira. Iar Patranoiu a cantat in cea mai tare trupa de metal de la noi, la varsta ta ar fi trebuit sa auzi de ea, se numea The Order.

 

Deci cea mai stupida afirmatie pe care am vazut-o pe acest forum :))))))))))))))))))))))))

 

Am ras copios :)))))))))))))

 

The Order. Am caseta video cu ei de la IMN. Pe langa ce este la ora actuala in aria metal din Romania, The Order erau pistol cu apa pentru copii pana in 5 ani :D))))))

 

Cine vorbeste de originalitate??? Viziunea ingusta duce la atrofiere. Asa se intampla mereu.

 

Metalul a reusit sa se "inspire" din toate genurile muzicale. Si a facut-o bine. Blues-ul de exemplu este cel mai limitat la aceasta categorie. Respectand Blue Note-urile nu poti sa faci prea multe. Nu discutam de jazz aici. Ci de blues. Exemplul meu se refera la blues.

 

Metalul la ora actuala are mai multa legatura si radacini in muzica clasica decat din blues.

 

Blues-ul este inspirat din muzica negrilor, metalul la ora actuala are mai multe radacini in muzica clasica. Metalul a reusit sa insereze in el muzica clasica, precum si instrumentele clasice (ma refer aici la o intreaga orchestra). Blues-ul aproape deloc. Dupa parerea mea PERSONALA, blues-ul este cel mai minimalist gen muzical.

 

Primitivismul in istoria muzicala este periculos.

 

Metalul in anul 2008 nu are nici o legatura cu blues-ul. Cum la fel romanii din ziua de azi nu au nimic in comun cu dacii de acum 2000 de ani. Daca imi demonstreaza cineva ca gaseste o urma de blues in formatiile de metal ACTUALE ii cumpar o chitara noua :P)))))))))))))))))))

 

Treceti de talibanismul muzical. Tot Felix a spus ca sunt multi chitaristi care sunt foarte buni dar muzica nu este o insiruire de note rapide.

 

Ipocrizie la maxim, scuze sa o spun. As fi curios daca esti atat de curajos sa iti sustii parerile in privinta virtuozitatii pe chitara si in fata lui Malmsteen sau Vai sau Petrucci. Care si-au dedicat o mare parte din munca lor de o viata pe aceste insiruiri de note rapide.

 

Din ce vad pe acest forum sunt destui care ar fi destul de......."neatenti" sa o faca. Este usor sa urli cand nu ai nimic de spus.

 

Rgc-ul s-a umplut de super chitaristi care freaca blues-ul de 7 note pe toate partile ca doar atat pot sa faca. Care nu au nevoie de scule performante, care cauta sunetul pur de acum 45 de ani, desi suntem in 2008, care considera ca orice alt stil se trage din blues si ca blues-ul este the ultimate breacktrough. Dar care daca ar canta pe un Ibanez Prestige 7101 cu doze active si un Engl Special edition cu cabinete Randall si un rack de efecte midi TC Electronics, scule care se apropie de 15 mii de euro, ar ramane masca.

 

Sau daca ar canta pe chitara si sculele lui Petrucci ar intepenii si ar uita orice Fender si blues in prima secunda. Cand nu ajungi la struguri este usor sa spui ca sunt acrii.

 

Cred ca nu este bine sa fie rgc, ci rbc, romanian blues community :D)))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun chitarist la ce? La suflet? Adica intrebarea e destul de aiurea. Poate fi cel mai bun chitarist pentru partea de solistica sau cel mai bun chitarist pentru partea de ritm. De asemenea, putem nominaliza chitaristi din mai multe genuri muzicale. Pe care nu-i poti compara cu altii din alte genuri. Cred ca cei mai buni ar fi cei care rup chitara clasica in 2. Nu sunt pasionat al muzicii clasice, dar mi se pare foarte greu de cantat la chitara. Dar pana la urma, de ce as asculta chitaristi romani cand gasesc atatia buni in afara? Ascult muzica de placere, nu ca sa fiu patriot. :)

Link to comment
Share on other sites

Vad ca nu "va mai terminati" odata cu topicul asta penibil. Atata timp cat aproape toti cei vehiculati aici drept cei mai buni chitaristi sunt membrii pe forum... atata timp cat muzica in romania e cum e.. Mi se pare jenanta discutia asta.

 

erami e cel mai tare chiarist mancavas.

Edited by erami
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun chitarist la ce? La suflet? Adica intrebarea e destul de aiurea. Poate fi cel mai bun chitarist pentru partea de solistica sau cel mai bun chitarist pentru partea de ritm. De asemenea, putem nominaliza chitaristi din mai multe genuri muzicale. Pe care nu-i poti compara cu altii din alte genuri. Cred ca cei mai buni ar fi cei care rup chitara clasica in 2. Nu sunt pasionat al muzicii clasice, dar mi se pare foarte greu de cantat la chitara. Dar pana la urma, de ce as asculta chitaristi romani cand gasesc atatia buni in afara? Ascult muzica de placere, nu ca sa fiu patriot. :)

 

pana la urma, daca de chitaristi romani buni nu ai auzit sau nu te intereseaza, tu cam ce cauti pe-aici? ai auzit si tu de muzica si de chitara si te-ai gandit sa postezi? la urma urmei, ce, esti singurul? mai stiu eu pe unul care si-a dat seama abia dupa 19 ani ca o piesa suna foarte asemanator cu alta, dar asta numai pt. ca i-a spus cineva (altfel, e si asta mare cunoscator in ale muzicii, in general si a chitarei, in special, pacat ca are ureche 'muzicala' din tabla zincata, umpluta cu vata minerala). la tine, tot e bine ca ti-ai dat seama ca e foarte greu de cantat la chitara, e un inceput promitator. cine stie, poate avem noroc... :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Vad ca nu "va mai terminati" odata cu topicul asta penibil. Atata timp cat aproape toti cei vehiculati aici drept cei mai buni chitaristi sunt membrii pe forum... atata timp cat muzica in romania e cum e.. Mi se pare jenanta discutia asta.

 

erami e cel mai tare chiarist mancavas.

 

Muzica in romania este la fel ca in toate celalalte parti ale lumii , nivelul este la fel in toate cele nimic mai rau asu mai bun.

Viata muzicala la fel .

Topicul este pentru chitaristi si nu pentru spectatorii .Cine vrea sa cante la chitara este interesat si de "feedback" ,Cand se trezeste la realitate dupa perioada de " initiere" incepe sa-si caute calea .Asa ca orice discutie libera despre aceasta tema este buna si cine are un dram de inteligenta poate sa-si construiasca o "conceptie" ( buna /rea) care sa-l conduca mai departe in ale cantatului la chitara.

 

 

rgc.ro este un Forum al chitaristilor .Si al incepatorilor si al amatorilor si al profesionisti-lor cu diferite gusturi si conceptii .

Titlul si topicul nu-i penibil este doar naiv si initiat de un amator curios fara nici o experienta dar discutia s-a indreptat spre

criteriile vare ar trebui indeplinite ca sa fii un chitarist bun si nu se urmareste o ierarhizare .

Daca ai citi atent topicul ai intelege acest lucru .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Muzica in romania este la fel ca in toate celalalte parti ale lumii , nivelul este la fel in toate cele nimic mai rau asu mai bun.

Viata muzicala la fel .

 

 

karpi, nimic mai departe de adevar. Sunt intr-un total dezacord cu tine. Ajunge sa compari Romania cu Ungaria sau cu Yugoslavia. Chiar si in acest moment, nu numai in perioada de dinainte de '89. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
pana la urma, daca de chitaristi romani buni nu ai auzit sau nu te intereseaza, tu cam ce cauti pe-aici? ai auzit si tu de muzica si de chitara si te-ai gandit sa postezi? la urma urmei, ce, esti singurul? mai stiu eu pe unul care si-a dat seama abia dupa 19 ani ca o piesa suna foarte asemanator cu alta, dar asta numai pt. ca i-a spus cineva (altfel, e si asta mare cunoscator in ale muzicii, in general si a chitarei, in special, pacat ca are ureche 'muzicala' din tabla zincata, umpluta cu vata minerala). la tine, tot e bine ca ti-ai dat seama ca e foarte greu de cantat la chitara, e un inceput promitator. cine stie, poate avem noroc... :)

 

StratMan, iti lansez aceeasi rugaminte pe care i-am adresat-o si lui Felix aseara, degeaba ai dreptate daca folosesti un astfel de ton beligerant. Fii ironic, dar fii ironic cu subtilitate; cantareste-ti vorbele mai bine. Nu toata lumea are experienta ta sau a altora de pe-aici si nu merita linsati pentru asta, ci sa li se explice calm, la obiect, unde anume gresesc. Daca unii mananca rahat si se incapataneaza sa faca asta ii ignori, in nici un caz nu mananci rahat alaturi de ei.

 

Multumesc!

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Si presupun ca sunteti siguri ca anul viitor vom avea cel putin un roman in G3, nu? :a ce valori avem in tara, ar fi imposibil sa nu fie asa. De ce nu faceti un topic "Cei mai buni chitaristi care s-au afirmat pe plan international". Nu cred ca veti avea ce sa scrieti.

Chitaristi care stiu sa faca un solo pe un ritm 4/4 gasesti peste tot. De ce nu vedem chitaristi romani in trupe mari din afara?

Link to comment
Share on other sites

Si presupun ca sunteti siguri ca anul viitor vom avea cel putin un roman in G3, nu? :a ce valori avem in tara, ar fi imposibil sa nu fie asa. De ce nu faceti un topic "Cei mai buni chitaristi care s-au afirmat pe plan international". Nu cred ca veti avea ce sa scrieti.

Chitaristi care stiu sa faca un solo pe un ritm 4/4 gasesti peste tot. De ce nu vedem chitaristi romani in trupe mari din afara?

nu te doare ? sau iei ceva prafuri ?

 

Dupa ultimele cercetari s-a descoperit ca in dictaturile comuniste se promovau chitaristii puternic pentru a submina capitalismul toate fondurile ptr cultura s-a directionat catre chitaristi .

 

Tu stii sa "faci" solo pe 4/4 ? ca sa vezi ca nu se gasesc chitaristi chiar peste tot .

 

karpi, nimic mai departe de adevar. Sunt intr-un total dezacord cu tine. Ajunge sa compari Romania cu Ungaria sau cu Yugoslavia. Chiar si in acest moment, nu numai in perioada de dinainte de '89. :)

Ia-o SLOW si mai sapa , nu fi superficial .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Chitaristul de la Mnemic e roman ...sau cu origini romanesti ......si e intr-o trupa cat de cat cunoscuta

Ramon Radosav , fost membru cargo , ultimatum.....e sau era basist la Kevorkian ....o trupa de technical death metal cu absolventi de berklee collage of music

nu cred ca reprezinta vreun dezavantaj faptul ca esti roman.....

Si cum Victor Smolski e din Belarus.....si din punctul meu de vedere ar merita cu prisosinta sa fie in G3 , de ce nu ar fi posibil sa ajunga si un chitarist roman in G3 in viitor.......

 

Dupa ultimele cercetari s-a descoperit ca in dictaturile comuniste se promovau chitaristii puternic pentru a submina capitalismul toate fondurile ptr cultura s-a directionat catre chitaristi .

 

 

Didn't know that.....Promovati prin concerte presupun .....Pacat ca nu s-a investit mai degraba in "formarea" de chitaristi

Sau gresesc?

Oricum e clar ca la alte instrumente muzicieni romanii au parte de recunoastere mai mare decat chitaristii romani.......

Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul asta daca nu ai o trupa formata deja ...as fi interesat sa fiu chitarist ritmic , basist , roadie etc....etc.... :D

Whatever u need.... :)

 

 

 

:) ...iti dai seama ca era o mega gluma, asa ca sa mai destindem atmosfera pe forum.....si cu trupa m-ai nimerit chiar n-am.....dar vine si ea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
la anu` oricum eu sunt in G3 ....stati si vedeti, deja m-au chemat baietii ba chiar sau rugat de mine ca sa vin.....

 

Iar au ramas fara oameni de servici? :) Si pe mine m-au chemat in japonia prin 2005 sa spal pe jos dar nu m-am deranjat pentru 10 $ / zi :)

Glumeam doar :D ... pe mine nu m-au chemat :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Iar au ramas fara oameni de servici? :) Si pe mine m-au chemat in japonia prin 2005 sa spal pe jos dar nu m-am deranjat pentru 10 $ / zi :)

Glumeam doar :D ... pe mine nu m-au chemat :)

 

Cand o sa fie un chitarist roman in G3, or sa fie cel putin 50% mai putini utilizatori care scriu pe forumul asta, ar insemna ca multi sa cante mai mult decat sa scrie :P)))))))))))

 

Ceea ce nu o sa se intample, asta ar insemna sa ramana unii fara servici. Asa ca nici o sansa.

 

Lasand gluma la o parte, romanii nu ies in afara din cauza mentalitatii nu din cauza faptului ca nu ar stii instrument.

 

Si cauza baneasca, normal. Am vazut in germania formatii la stadiul de hobby care dadeau clasa la tot ce inseamna Romania.

 

Dar deviem :D Cred ca principala cauza pt care nu au iesit pana acum in strainatate romanii este comunismul. Va dura multi ani sa ne scuturam de plaga care ne-a atins. Muzicieni valorosi avem. Nu avem oameni multi si cu gandire cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Am vazut in germania formatii la stadiul de hobby care dadeau clasa la tot ce inseamna Romania.

Sa nu exageram :) chiar nu sti ce vorbesti, dute bea niste zeama de varza si spala-te cu apa rece pe fatza :) glumeam

E pur si simplu chestia de gusturi ... daca vorbesti de black metal si death si prostii deastea poate ai dreptate ... de fapt ... sigur ai dreptate, dar in cazul asta ... who cares?

Dar totusi gandeste-te ce artisti avem si noi frate :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Dar totusi gandeste-te ce artisti avem si noi frate :)

 

Ce artisti avem "noi frate" ?Spune-mi trei artisti care au avut ceva de spus in lumea rock-ului pe plan international ... Eu inteleg patriotismul asta dar hai totusi sa ne vedem lungul nasului...

Link to comment
Share on other sites

Ce artisti avem "noi frate" ?Spune-mi trei artisti care au avut ceva de spus in lumea rock-ului pe plan international ... Eu inteleg patriotismul asta dar hai totusi sa ne vedem lungul nasului...

 

Da despre vestita firma de impresariat " Eastern Sound" din Romania ai auzit ? Organizeaza anual zeci de festivale de muzica rock in toate genurile si subgenurile posibile , descopera noi talente si le asigura promovarea si contracte pe marile scene ale lumii unde apar in deschidere sau langa artisti la moda .Se produce si cate ub disc ce se promoveaza puternic prin turnee internationale.

Anual se promoveaza in jur de 5-6 noi trupe si 4-5 cantareti noi descoperiti .Un adevarat dumping artistic in cativa ani ocupam toate scenele mondiale , intrebarea se va schimba in : "spune-mi trei artisti straini pe scenele mondiale in afara de artisti romani "

 

Dac nu ai auzit de aceasta mare firma e nasol , ca nici eu nu am auzit.

Link to comment
Share on other sites

Da despre vestita firma de impresariat " Eastern Sound" din Romania ai auzit ? Organizeaza anual zeci de festivale de muzica rock in toate genurile si subgenurile posibile , descopera noi talente si le asigura promovarea si contracte pe marile scene ale lumii unde apar in deschidere sau langa artisti la moda .Se produce si cate ub disc ce se promoveaza puternic prin turnee internationale.

Anual se promoveaza in jur de 5-6 noi trupe si 4-5 cantareti noi descoperiti .Un adevarat dumping artistic in cativa ani ocupam toate scenele mondiale , intrebarea se va schimba in : "spune-mi trei artisti straini pe scenele mondiale in afara de artisti romani "

 

Dac nu ai auzit de aceasta mare firma e nasol , ca nici eu nu am auzit.

 

Pana la ultima propozitie am crezut ca vorbesti serios... :) si ma minunam ...cine sunt fericitii aia? 5-6trupe 4-5 artisti :)

Link to comment
Share on other sites

Sa nu exageram :) chiar nu sti ce vorbesti, dute bea niste zeama de varza si spala-te cu apa rece pe fatza :) glumeam E pur si simplu chestia de gusturi ... daca vorbesti de black metal si death si prostii deastea poate ai dreptate ... de fapt ... sigur ai dreptate, dar in cazul asta ... who cares? Dar totusi gandeste-te ce artisti avem si noi frate :)

 

Daca imi spui un singur artist roman iesit in strainatate in afara de Ozone, e bine. Repet, muzicieni buni avem, indiferent ce canta.

 

Faza cu black metal si death so "who cares" e nasoala. Banuiesc ca ar fi bine sa avem o formatie in marii corifei ai muzicii indiferent ce canta. Atat timp cat in formatia respectiva sa fie un chitarist, nu un computer cantator. Ca mie mi-ar place sa fie de trupa de metal, formatia asta e partea a doua.

Link to comment
Share on other sites

@Lycagon"Daca imi spui un singur artist roman iesit in strainatate in afara de Ozone, e bine. Repet, muzicieni buni avem, indiferent ce canta."

Negura Bunget,Magica,Avatar si multe alte trupe :)

 

Negura Bunget are fani si in USA,Norvegia,Italia....etc :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

OZone nu sunt chitaristi. Plus ca nu sunt romani, sunt moldoveni. :)

O trupa romaneasca apreciata in strainatate este Negura Bunget. :)

Si avem destui muzicieni de jazz sau de world music ce s-au impus pe dincolo. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.