www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

Guest danny_boy

Ma intrebam care sunt dupa parerea voastra cei mai tari chitaristi de la noi? Eu cred ca Nicu Patoi, Gerorge Patranoiu, Valter Popa si Romeo Dediu sunt de referinta.

Link to comment
Share on other sites

Guest n00binstein

emil chican, chitaristul care a fost cooptat in 2004 de spitalul de urgenta. Tare de tot, unii spun ca ar fi in top 5 romania. Fost violonist de performanta care s-a apucat de chitara.

 

It's hearsay tho, dar am ascultat niste inregistrari de la un prieten de-al lui de acum 10 (!) ani si tot suna mai bine decat as canta eu, imaginati-va ce poate sa scoata din el.

Link to comment
Share on other sites

nu am fost asa impresionat de balaur ultima oara cand l-am vazut. a incercat ceva a la malmsteen dar nu i-a iesit 100%. totusi am ceva cu trooper ... un cantec de-al lor are un solo al lui timmo tolki copiat nota cu nota(si cantecul NU e cover). un lucru e cert . toti astia de mai sus sunt mai buni ca mine :D

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest chitaristu88

.........cred ca sunt multi chitaristi buni in romania....dar care sunt necunoscuti.........sau canta in trupe necunoscute.......

 

dupa parerea mea:

 

1. Patoi....st.banica jr....platonic band

2. Valter popa........iris.......

3. balaurul........trooper (superbun chitarist.......am vazut ce face LIVE...mori....)

4.nutu olteanu...........nu stiu unde canta.........DAR....CANTA...........:)

5. florin demea.........Riff (sibiu).........nu am cuvinte......:)

6. nicu covaci......merita si el un loc............

7. cristi gram ..............destul de bun......

 

 

oricum......nu conteaza cat de bine stii..........tot ce conteaza e sa lasi ceva in urma.........sa ai puterea de a face, ca "munca" ta sa fie nemuritoare...........si sa fie apreciata si dupa 100 de ani..........

 

 

peace........

 

dar totusi........HENDRIX RULLLZZZZZZZ......

Link to comment
Share on other sites

Asta e un thread ce se repeta obsesiv pe forumurile romanesti. Stiu cel putin 4 sau 5 forumuri unde a aparut un astfel de thread. Dupa prerea mea toate sunt la fel de inutile. In afara de topuri produse pe baza preferintelor (si cunostintelor) muzicale ale utilizatorilor n-am vazut nimic interesant.

 

Sa nu intelegeti gresit , nu zic ca nu exista chitaristi exceptionali in Romania insa mentionarea lor in topuri de genul asta nu stiu daca le face vreun serviciu. Si sa nu uitam ca vor aparea flameurile stil : "ala n-are ce cauta in topul asta etc etc".

 

Daca totusi insistati sa discutati aici despre "cei mai buni" ar fi bine sa argumentati. Insiruiri de chitaristi poate face oricine.

Link to comment
Share on other sites

.........cred ca sunt multi chitaristi buni in romania....dar care sunt necunoscuti.........sau canta in trupe necunoscute.......

 

dupa parerea mea:

 

1. Patoi....st.banica jr....platonic band

2. Valter popa........iris.......

3. balaurul........trooper (superbun chitarist.......am vazut ce face LIVE...mori....)

4.nutu olteanu...........nu stiu unde canta.........DAR....CANTA...........:)

5. florin demea.........Riff (sibiu).........nu am cuvinte......:)

6. nicu covaci......merita si el un loc............

7. cristi gram ..............destul de bun......

oricum......nu conteaza cat de bine stii..........tot ce conteaza e sa lasi ceva in urma.........sa ai puterea de a face, ca "munca" ta sa fie nemuritoare...........si sa fie apreciata si dupa 100 de ani..........

peace........

 

dar totusi........HENDRIX RULLLZZZZZZZ......

 

 

 

 

daca ai fii ascultat un pic mai mult Nutu Olteanu...poate ca ar fii fost primul p lista ta....( oricum acum canta afara suedia, norvegia, ....si aa ...a fondat Iris ) .......vezi ca ai uitat si p domnii' profesori Ochescu si Chifiriuc

Link to comment
Share on other sites

dan andrei aldea (la capitolul blues-rock nu avem inca unu')

cezar zavate

patranoiu

MALIN (cine stie, cunoaste)

SORIN ROMANESCU (expresiv)

HANO HOFFER (blue)

EL LAKO JIMI (virtuozu' asta mic stie cu chitara si are feeling la greu)

BAICEA (grand cojones de fuego, ca sa citez jukeboxu')

CALIN DE LA LONE STAR (E BUN, TATI)

vali racila (pentru felia lui, cine nu crede sa incerce sa cante as, dup-aia vb.)

si mai sunt, da' nu-mi vin acu' in minte.

 

ce chitarist e nicu covaci? si nu-mi raspundeti ca e cu phoenix.... :)

Edited by carramba
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristu88

nu vreau sa ma par un atotcunoscator....dar.............nu cred ca exista cineva care sa "CUNOASCA" chitara la perfect ....chitara e o arta..............ex: mergi la 10 concerte rock si dupa fiecare zici "mama, asta e cel mai tare....."

 

am vazut concert Malmsteen...................la tehnica si viteza, tipu asta e excelent..........dar nu cred ca ar avea talentul de a scoate un riff extraordinar..........:) ( fac o paranteza, sa va zic una tare.........citeam undeva intr-o revista straina un interviu cu malmsteen.......:)..citez " ......sunt Dumnezeul chitarii..."........

 

e de-a dreptul penibil..........

 

exista si in romania o droaie de chitaristi care exceleaza dintr-un ANUMIT punct de vedere............riffuri melodice, solo-uri taioase si incisive, ciupeli fine...etc....etc.........deci este incorect sa zici: "ala e cel mai bun"........

 

.....legat de covaci...........mi se pare destul de bun, si este de admirat ca a ramas pe scena dupa toate problemele pe care le-a avut cu Phoenix si cu coministii.......bla......phoenix sukks......sunt fumati.....dar sa nu uitam ca ei au cam "inventat" rockul in romania.....si poate daca nu ar fi fost ei, in romania nu se auzea de rock'n'roll................

 

bun, acum ma inarmez cu o rabdare de fier si astept un asalt de cuvinte neconformiste la cele spuse mai sus..........

 

.............

Link to comment
Share on other sites

am vazut concert Malmsteen...................la tehnica si viteza, tipu asta e excelent..........dar nu cred ca ar avea talentul de a scoate un riff extraordinar..........:)

........................................................................................

E adevarat, Yngwie e destul de arogant, dar asta n-are de a face cu ceea ce l-a inzestrat natura...

Iar daca zici ca nu e in stare sa scoata riffuri, ia matale de asculta riffurile pieselor "HEAVEN TONIGHT" si "CRYSTAL BALL" de pe LP-ul Odyssey... sunt pur si simplu geniale si melodioase, sunt curios cine poate sa cante corect rifful de la "HEAVEN TONIGHT" ...

Back tot the topic, chitaristi romani sunt destui buni, eu sunt impresionat de (vb de astia mai tinerei): Cristi Gram - Phoenix, George Patranoiu - Taxi... Mario Ticlea (desi e prin State acu)... si de multi de pe acest forum! :)

Edited by nico
Link to comment
Share on other sites

chitaristu88 mai lucreaza la punctuatie. O sa para mai convingator :)

Nu vad ce treaba are includerea lui Covaci acolo cu phoenix luata ca un intreg.

Malmsteen are riffuri/teme foarte bune. N-ai ascultat tu destul sau n-ai ascultat ce trebuie.

ma bag shi io...damn...ce ai cu punctuatzia omului???...aa...io am tate albumili malmsteen...io zic de el ca cam varza..are viteza...shi cam atat...no feeling...no tehnics...virtuozitatea se fomeaza exersand...io cred ca lui malmsteen ii lipseste talentu'...DA PARCA ERA VORBA DE CHITARISTI DIN RUMEINIA...nu??...

Link to comment
Share on other sites

si mie imi place mult a g weinberger si sunt de acord ca e un foarte bun bluesman...da nu cred ca a redefinit bluesu... si sunt multi alti chitaristi extraordinari la noi in tara care au avut poate chiar si mai multe de spus in blues. calin grigoriu, ( lone star ) totu rares, ( midnight express ) george baicea, cyfer si altii...

dar binenteles ca orice clasamente si catalogari sunt foarte subiective.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest leo2pop

Ce parere aveti de top-ul asta.

L-am gasit azi pe net, si m-ar interesa parerea voastra:

http://www.albaportal.net/top/decembrie.html

 

cele bune

Draga Cristian, iata si parerea mea: :)

Cu regret iti spun ca topul asta nu pare sa fie relevant. Si stii de ce? Nu ca as contesta ceva din el, dar sincer, cred ca media de virsta pe care a fost facut sondajul a fost de peste 35-40 ani. True?

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Eu zic asa:Valter Popa(Iris),Nutu Olteanu(afara...),Cristi Gram(Phoenix),Romeo Dediu(Holograf),Nicu Patoi(Banica Jr.), nu neaparat in ordinea asta.Astia imi plac mie!!!!

 

P.S: Fie vorba intre noi,eu sunt convins ca exista mult mai multi chitaristi buni in Romania,din generatia tanara,dar de unii nu a auzit nimeni iar altii isi irosesc talentul cantand niste grohaituri inutile si insuportabile!

Link to comment
Share on other sites

Guest cantofabule

> leo2pop

true!

Ma mir insa ca au votat atit de multi.

Mie mi-au placut atunci si albumele FFN, dar ca in topul asta sint "head of", ma cam mira...

 

Se poate insa vedea ca in ciuda posibilitatilor de atunci (perioada comunista), exista o mare miscare muzicala in RO.

Eu din pacate rar am tangente cu ceea ce se intimpla in RO actual, de aceea ma bucur ca exista astfel de forumuri, ca si de altfel si Xbass.ro

 

Si ca sa-mi aduc si eu aportul la tema forumul actual: Horea Crisovan.

Edited by cantofabule
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.