www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

Mai bine lasa, ca dupa astia ca nu sunt "marele" chitarist drept care ma dau... o sa fiu huiduit :)

 

Bine, serios acuma... cum propuneti voi sa fie facut topu asta?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ma permit si eu sa adaug un chitarist care consider CU SIGURANTA la ora actual in romania unul dintre cei mai buni. Nu este prea departe, face parte de forum acest: MARIO D

Nu stiu care este pentru voi gradul de valutare la un chitarist dar cu siguranta mario d nu are nimic de invidiat de pilda la multi chitaristi din strainatate (cum ar fi si al nostru Giacomo Castellano) si nu numai din tara. Bucurativa ca aveti si in tara personaje de calibru acest. Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Este greu sa faci un top 100 in Romania. Nu sunt atatia chitaristi demni de un top :)

Se poate face un top al popularitatii anumitor chitaristi printre utilizatorii RGC.

Putem face propuneri de chitaristi care sa intre in acest top, iar apoi votam.

Nu cred ca au ce cauta in top chitaristi fara album de exemplu, chitaristi pe care citiva i-au vazut de doua ori intr-un club si de care au ramas impresionati.

Pot fi propusi chitaristi cu activitate de studio si concertistica, iar apoi votam dupa citeva criterii obiective (tehnica, inventivitate, polivalentza, acuratetze), respectiv criterii subiective.

Link to comment
Share on other sites

Salut cyfer , din un punct de vedere ai dreptate, daca vorbesti de scos albumul. am ascultat albume de chitaristi in tara care sincer... (mai bine nu ma pronunt pentru a nu crea ceva discuti neplacute..). Daca vorbim de chitaristi pregatiti, melodic, groove, timing, technic si care ar putea sa rapresentaza tara aceasta la un "contest" international...atunci eu personal las trimite pe Marius. Cu siguranta o sa fie alti cu stilu lor si cu carateristice speciale dar cel mai matur, complet si pregatit pana acuma imi sa aparut el. Al meu este un parere personale discutabil... Ascultati piesele pe galeria lui, si proponetima piesele de alti chitaristi si valutam. Dar 200% marius intra in primi 5!!

PS. Am trimis cateva din piesele lui, la fratele meu (studiaza la "Centro JAZZ" de torino). Piesele au fost ascultate de profesori de acolo (te garantez ca sunt musicieni foarte pregatiti find scuola aceasta una dintre cele mai faimose din toata italia..) Resultat? Au ramas cu gura cascata si nu au crezut din prima ca in romania sa ajuns la o maturitate de espresie asa ridicata(au crezut ca era vreun american de la GIT!). Acolo au apreciat, si, cu siguranta o sa fie invitat inainte sau dupa acolo. Aici in tara? Se valorizaza "produs intern" de calitate? Sau "se linge vulpe in c...?"

Voi judecati, al meu este si ramane o parere personal. Numai bine

Link to comment
Share on other sites

L-am ascultat si eu pe Marius. Foarte tare!

 

Topurile astea de chitaristi nasc intotdeauna polemici. Asta pentru ca nu toata lumea intelege corect criteriile si nu poate cu usurinta distinge calitatile pentru ca un anume chitarist sa fie inclus intr-un top.

 

Acum multi ani eram total indignat cand citeam astfel de topuri. Tin minte unul de prin 92 in care Angus Young era pe primul loc si Keith Richards pe 19. Vorba unui prieten de-al meu: "Daca Keith Richards e pe 19, asta inseamna ca eu sunt pe 25" :) . Atunci gandeam: Cati chitaristi sunt mai buni si mai tehnici decit Keith Richards? Doar 18? Sau: nu exista nici un chitarist mai bun decit Angus Young?

 

Problema se pune altfel si acum vad lucrurile diferit. Un chitarist este bun nu numai atunci cand tehnic este desavarsit, ci si atunci cand prin ceea ce canta reuseste sa isi creeze fani. Chitaristii reusesc sa faca asta in medii diferite: unii se descurca excelent intr-o cariera solo (Joe Satriani), altii mult mai bine intr-o trupa (Jimmy Page). Odata ajuns la o tehnica foarte buna, un chitarist trebuie sa isi dovedeasca abilitatile avind o activitate in industria muzicala propriuzisa (albume vandute, turnee).

 

Intorcandu-ne la Angus Young, e un chitarist excelent, inventiv, exploziv, constant fara greseala. ACDC a ajuns acolo unde este intr-o mare masura datorita lui. Poate exista pe youtube acum chitaristi la fel de buni. Chitaristi care din dormitorul lor scot ceva asemanator. Il putem compara pe Angus cu ei?

Link to comment
Share on other sites

incepatori cred ca cantatul la chitara este un fel de concurs sportiv , aerobic .

 

cei care canta de catva timp pe bune vad altfel lucrurile , dar asta asa e nu ai ce sa-i faci ..

 

competitie ...

 

cine are buinica cea mai mica :

 

la gradinita ......toti cu exemple ....a mea ...ba a mea ptr ca....

 

la care BULA ..." bunica-mea este asa de mica incat se urca pe scaunel ca sa spele pe jos !!"

 

cam asa e si cu cine-i cel mai mai chitarist .

 

Este vorba despre arta nu vanzarea merelor la Kg in piata .

 

Eventual cel mai popular chitarist de la .......rgc....TVR2.....MTV......Festivalul cutare ....etc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Adi Barar? Hahahahahahahahaha! Asta e chitarist? Acelasi lucru si despre Valer Pop (de la Iris). :)Horia Crisovan (o copie palida de Satriani sau Vai) e atat de sters si inexpresiv. Dar cred ca pot extinde aceasta caracterizare la o scara mai larga (Ilie Stepan, etc.). Eu nu spun daca sunt buni sau nu. Presupun ca toti stiu game, note, abracadabra si hocus-pocus-separatus pe chitara. Dar nu asta este important, nu? Conteaza ceea ce transmiti ascultatorului (vezi David Gilmour). Din garda veche imi place Nicu Covaci pentru simplitate, melodicitate si riffuri nemuritoare. Pe Nicu l-as compara cu Toni Iommi. Oricum, alti chitaristi romani mi se par irelevanti din moment ce rifurile lor s-au pierdut in timp sau n-au ajuns in constiinta publicului (asemeni pieselor Phoenix). Generatille optzeciste si cele ce au urmat nu cred ca au adus nimic nou. Situatia este aceiasi in prezent: chitaristii romani sunt lipsiti de vana si inexpresivi. Totusi imi place chitaristul ce a colaborat pe albumul "Am sa ma intorc barbat" al celor de la Vama Veche. Baiat subtil si promitator! :)

cati ani ai? ai intr-o oarecare masura dreptate, dar destul de mica. personal, consider ca nu ai ascultat destul si la timp! am avut o sumedenie de chitaristi valorosi! pe chitaristul de la vama veche il cheama eugen caminschi. ar fi trebuit sa-l stii daca te erijezi intr-un anume tip de critic. iar pe chitaristul actual de la iris il cheama valter popa (nu ca mi-ar placea in mod deosebit!) no offence! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Acum depinde: Mie imi place Horia dar asta nu pentru nush ce melodii si nush ce riffuri memorabile ci fiindca imi place ce ''iese'' din chitara lui, atitudinea, stilului sau chitaristic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma

Il (mai) stie cineva pe Bogdan Giurea? Eram prin Pitesti, aveam 8 ani, cantam Alifantis. El canta Pink Floyd si avea un Strat :)

 

A cantat pe la Schimbul 3 si... prin studio dupa aia cu mai multi si n-am mai auzit nimic de el. Stiu ca a fost votat cel mai tare din Romania la un moment dat intr-un top la IMN cred... era tare. Habar n-am daca mai e prin tara sau daca, poate, citeste forumul asta.

 

Any news?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai_Radu
Il (mai) stie cineva pe Bogdan Giurea? Eram prin Pitesti, aveam 8 ani, cantam Alifantis. El canta Pink Floyd si avea un Strat :)

 

A cantat pe la Schimbul 3 si... prin studio dupa aia cu mai multi si n-am mai auzit nimic de el. Stiu ca a fost votat cel mai tare din Romania la un moment dat intr-un top la IMN cred... era tare. Habar n-am daca mai e prin tara sau daca, poate, citeste forumul asta.

 

Any news?

 

Chiar nu l-ai mai vazut ? Canta cu SPIN. Nu l-ai vazut in clipul lor cel mai ...difuzat "Singur pe drum" parca, tipul cu parul ala luuuung si cret. Acum, sincer nu stiu daca mai este la SPIN. Ultima data am vorbit cu el acum 4 - 5 luni. Dar este in tara si nu a fost plecat, insa....nu stiu de ce nu "iese la rampa" mai des.

Intr-adevar, un chitarist foarte bun, in opinia mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstratfat

cei mai buni chitaristi la roa actuala in romania sunt NICU PATOI,CRISTI GRAM,CEZAR ZAVATE CARE ESTE CEL MAI BUN....PAKT CA NU E IN TARA! IAR DIN GARDA VECHE,AS AMINTI FLORIN OCHESCU,ADRIAN ILIE,CHIFIRIUC,DAN ILIESCU.................SSSSSS SI NU IN ULTIMUL RAND GEORGE PATRANOIU

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.