www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

sunt de acord...dar lumea ii aprecia mai ales cand cantau CORECT piesele altora :( (aici chiar sunt rautacios...)...de curand am auzit o preluare superba..."sa nu crezi nici un cuvant"...saracu' phil lynott :)

 

 

 

:) sunt perfect de acord...am invatat de mai mult timp ca nu are sens sa critici "local heroes"-ii romanesti...indiferent de domeniu...risti sa-ti pui multa lume in cap...dar uneori nu ma pot abtine...am patimit destul prin liceu cand ma luam de alecsandri/vlahuta/bogza/labis/cosbuc si alti mari scriitori romani...raspunsul primit inevitabil era acelasi "au fost buni in aceea perioada in romania"...doar trebuia sa ne mandrim si noi cu ceva, nu? :)

 

Cica preluarea de care amintesti ar fi cu buna stiinta acolo. Nimeni nu a zis ca nu-i phil lynott autorul. Daca nu ne raportam la conditiile de atunci descalificam pe toata lumea. Respect the classics man.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Pacat ca nu se poate discuta factic si nu se poate avea o DISCUTIE aici.

@stratman: Continuarea discutiei pe topicul propus de @gigimarga mi se pare ok, chiar daca ii pune pe chitaristii nostri in directa concurenta cu cei de "afara". Din pacate, s-a omis a se preciza criteriul temporal: Majoritatea chitaristilor enumerati mai sus (Aldea, Goldis, Ochescu, Merca, Tudoran) au evoluta in anii 70. Acum, ia sa vedem, cati din "afara" au fost intr-adevar "guitar heroes" in anii 70 si cine? Nu prea imi vin multi in minte. Hendrix murise. Aparuse Blackmore. Clapton continua ce a inceput cu Cream. Johnny Winter, Alvin Lee, Brian May, Rory Gallagher si lista se cam termina. Din sfera progresiva ar trebui amintiti Howe (Yes) si Gilmour. Abia pe la sf anilor 70 aparea EVH, cu revolutia lui tehnica si tonala.

Ce ma bulverseaza pe mine la Aldea e in primul rand devansul in care a cantat.

Raportat la anii aceia, @stratman iti dau dreptate. Si l-as mai baga pe Laci Herdina in gashka.

Numa bine si :) la toata lumea!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Pacat ca nu se poate discuta factic si nu se poate avea o DISCUTIE aici.

@stratman: Continuarea discutiei pe topicul propus de @gigimarga mi se pare ok, chiar daca ii pune pe chitaristii nostri in directa concurenta cu cei de "afara". Din pacate, s-a omis a se preciza criteriul temporal: Majoritatea chitaristilor enumerati mai sus (Aldea, Goldis, Ochescu, Merca, Tudoran) au evoluta in anii 70. Acum, ia sa vedem, cati din "afara" au fost intr-adevar "guitar heroes" in anii 70 si cine? Nu prea imi vin multi in minte. Hendrix murise. Aparuse Blackmore. Clapton continua ce a inceput cu Cream. Johnny Winter, Alvin Lee, Brian May, Rory Gallagher si lista se cam termina. Din sfera progresiva ar trebui amintiti Howe (Yes) si Gilmour. Abia pe la sf anilor 70 aparea EVH, cu revolutia lui tehnica si tonala.

Ce ma bulverseaza pe mine la Aldea e in primul rand devansul in care a cantat.

Raportat la anii aceia, @stratman iti dau dreptate. Si l-as mai baga pe Laci Herdina in gashka.

Numa bine si :) la toata lumea!

Costi, draga, este pentru a doua oara cand emitem si receptionam pe aceeasi lungime de unda si asta ma bucura nespus! Intr-adevar, sfarsitul anilor '60 si inceputul anilor '70 marcheaza aparitia acestor "guitar heroes" si la noi. Afara, aparusera in anii '50 Chuck Berry si Buddy Holly, apoi, traversand spre anii '60 si '70, Hank Marvin, Clapton, Hendrix, Peter Green, Santana, Jeff Beck, John McLaughlin, Blackmore, Johnny Winter, Rick Derringer, Alvin Lee, Rory Gallagher, Dave "Clem" Clempson, Steve Marriott, Brian May, Peter Frampton, Eddie Van Hallen s.a. Si aici este cazul sa amintim sa amintim gluma regretatului Motu Pittis, care ne spunea ca la sfarsitul anilor '50, la noi cantau "Surorile Sisters" si Fratii Brothers" :) (eu stiu la cine se referea B) ). Ei bine si, odata cu anii '60, apar si la noi chitaristi de exceptie (in sensul ca puteau canta si interpreta la nivelul celor de afara, avand si proprie personalitate, netagaduind, catusi de putin, influentele stilistice inerente!). Unii dintre acestia erau: Sandu Arion (Sincron), Mugur Wincler (Sideral), Radu Goldis, Nicu Covaci, Dimitrie "Piky" Inglessis (Olympic '64), Sorin Tudoran, Dan Andrei Aldea, Iuliu Merca, Florin Ochescu, Laci Herdina, Adrian Ordean, Petrica Crauciuc (un tanar chitarist iesean, n.1955, care la vremea respectiva facea furori, in special datorita tehnicii formidabile. Canta "Zborul carabusului" de n-aveai aer!-nici de la el n-a ramas nicio inregistrare! :( ). Iar cei enumerati sunt doar o parte dintre cei pe care eu am avut sansa sa-i ascult cantand! In concluzie, dupa parerea mea, perioada blues-rock-progresiv, cuprinsa, cu aproximatie, intre anii '60-'80, este singura in care ne putem compara, cat de cat, cu cei de afara. Apoi, aia de afara s-au apucat serios de muzica si ai nostri nu i-au mai putut ajunge! Si cand spun asta, ma refer "industrie muzicala". Desigur ca, in acest context, Danut Aldea se detaseaza net, datorita, atat multitudinii inregistrarilor, cat si calitatilor sale indiscutabile de virtuoz al multor instrumente si de muzician complex. Strict chitaristic vorbind insa, Goldis, Tudoran, Ochescu, Merca s.a. sunt personalitati la fel de marcante din acea perioada.

A incerca sa se compare formatii precum Iris sau mai stiu eu cine, cu ceea ce a inceput sa se intample afara, dupa perioada expusa mai sus, mie mi se pare, fara suparare, o dovada de copilarie. Pur si simplu noi nu mai avem obiect de comparatie. Iar cei ce vor sa stabileasca similitudini intre ceea ce s-a petrecut la noi si ceea ce era afara, trebuie sa fi vazut foarte multe concerte cu trupe romanesti, pentru a putea incerca sa faca acest lucru.

In final tin sa mai precizez inca odata ca sunt dispus sa respect parerile altora, dar nu pot fi intotdeauna de acord cu ele. Numai de bine si :) tuturor celor care inteleg!

Link to comment
Share on other sites

dragi forumisti

 

in legatura cu cel mai cel...nu putem sa apreciem , pur si simplu

 

un singur disc sau inregistrare cu miuzica instrumentala la chitara de care stiu eu a fost "Octave" sau asa ceva.

 

sa nu amestecam vocalisti ce se acompaneaza la chitara cu chitaristi solisti.

 

Sa nu dam cu presupusul , ce ar fi facut cutare sau cutare daca se apuca sa faca muzica la chitara.

 

Cred ca al doilea disc cu muzica instrumentala ptr chitara ce am auzit eu a fost discul lui Erly Krauser , inregistrat in germania( dupa ce a fugit din tara)

 

Personal executia impecabila a unei sau mai multor piese dr mare virtuozitate nu ma prea incalzeste.Un chitarist nu canta un reopertoriu de 10 piese toata viata frecate si exersatae la sange si altceva nu mai poate.

 

Noi vorbim de chitaristi ce promiteau .

 

Bineinteles ca in primul rand este imitatia. Un artist trebuie sa aiba spirit de observatie ca sa vada ce este in lume , sa invete de la premergatori tot ce se poate sau tot de ce are el nevoie.Apoi sa-si faca stilul propriu .Pana aici este vorba numai de interpretare .

 

De aici mai departe ar urma o departajare in functie de inventivitate, compozitii, spirit improvizativ, sonoritate proprie, aranjament etc etc..ce-o mai fi.

 

Daca o luam pe partea de interpret complex vocal si instrumental apar alte criterii .Vocea are impactul de aprox 80% din restul piesei , la chitara trebuie doar sa ajuti vocea si sa faci mici interventii , un scurt solo frumos construit ptr a complecta parte vocala.

Deci este vorba de alt fel de chitarist .

 

Daca este sa comparam pe EG Weinberger cu Florin Ochescu , care-i mai vocalist si care-i mai chitarist ?

 

De exemplu colegul nostru de forum Rares Totu le are si cu partea de bluesman dar le are si cu rock progresiv instrumental si atinge si jazzrock-ul.

 

Daca le cerem sa cante fiecare "Red House" cat mai aproape de o anumita versiune , vor canta aprox la fel . Dupa ce-i departajam pe postul de " cel mai "? ramane simpatia pesronajului .Uni o sa-l aleaga pe EGW ca-i un personaj pictoresc , alti pe Ochescu care este mai sobru , sau pe Rares care este foart impunator pe scena .

 

 

Cred ca compararea nu se poate face pe aceiasi criterii , fiecare este bun in cate ceva.

 

 

Apoi apar diferitele genuri muzicale cantate da anumiti chitaristi .

 

L-am vazut pe Larry Coryell , singur singurel pe o scena imensa in fata a mii de oameni cantand un concert intreg .Prima parte de concert cu o chitara Ovation , a doua parte cu un GibsonLP alb..El se poate numi chitarist .

 

sau Tommy Emmanuell , la fel omul canta cu o chitara acustica concerte intregi .

 

si mai sunt multi altii.

 

Am avut si avem si la noi oameni extrem de talentati , excepionali dar nu s-au putut dezvolta , nu erau/sunt conditii.( mai ales ptr nuzica instrumentala la chitara electrica)

Trebuie ceva timp orcarui muzicant pana cand nu mai vrea sa sune ca si modelele urmate pana atunci , si nu-si mai cumpara "pedale " ca sa sune exact ca si "XY" ."Uita" de toate is incepe sa-si faca muzica proprie sau sonoritate/stil propriu intr-un gen de muzica.

 

 

 

StratMan are dreptate .

 

 

 

 

'....Pur si simplu noi nu mai avem obiect de comparatie. Iar cei ce vor sa stabileasca similitudini intre ceea ce s-a petrecut la noi si ceea ce era afara, trebuie sa fi vazut foarte multe concerte cu trupe romanesti, pentru a putea incerca sa faca acest lucru..."

 

corect .

 

 

Acesti chitaristi de la noi trebuia sa-i vezi si sa-i auzi . live in contextul timpurilor .Acum dupa 30 de ani nici nu mai tii minte cum era pe atuncea. Iar cei ce au auzit doar ceve inregistrari nu pot sa traga nu stiu ce concluzii , este foarte greu .Eventual a-ti complectezi o imagine legendara cu o mostra audio .

 

Dupa multi ani am vazut iarasi o trupa si un interpret adevarat."SugarBlue" cu trupa sa de tineri .Muzicati din sala ( The Note,Timisoara) au fost efectiv blocati .Le-am si spus catorva cu care sunt bun prieten ... " la asa ceva m-am gandit cand v-am tot spus si repetat ..voi inca nu a-ti auzit o trupa adevarata in concert " ..nu au modele tineri .Nu ne-au prins nici pe noi astia batrani pe scena , sau care ne-au vazut erau prea tineri sa poate prinde ceva din esenta acelor cantari .

 

Pe Paxino,Sorin Tudoran , Aldea ,Merca,Herdina,.......trebuia sa-i vezi atuncea , pe scena live .In contextul acela , cu muzica audiata pana la acea data , ca sa-ti poti face o parere despre potentialul acestor chitaristi.

 

Eu sunt de parere ca un TOP al chitaristilor de oriunde se face de public , in anumite cazuri de un public mai avizat .Nu noi chitaristi putem sa-i ierarhizam caci fiecare are gusturi , convingeri , stil , preferinte si simpatii diferite.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

dragi forumisti

 

Noi vorbim de chitaristi ce promiteau .

 

Pe Paxino,Sorin Tudoran , Aldea ,Merca,Herdina,.......trebuia sa-i vezi atuncea , pe scena live .In contextul acela , cu muzica audiata pana la acea data , ca sa-ti poti face o parere despre potentialul acestor chitaristi.

:)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Noi vorbim de chitaristi ce promiteau .

De exemplu colegul nostru de forum Rares Totu le are si cu partea de bluesman dar le are si cu rock progresiv instrumental si atinge si jazzrock-ul.

 

StratMan are dreptate .

 

'....Pur si simplu noi nu mai avem obiect de comparatie. Iar cei ce vor sa stabileasca similitudini intre ceea ce s-a petrecut la noi si ceea ce era afara, trebuie sa fi vazut foarte multe concerte cu trupe romanesti, pentru a putea incerca sa faca acest lucru..."

 

Pe Paxino,Sorin Tudoran , Aldea ,Merca,Herdina,.......trebuia sa-i vezi atuncea , pe scena live .In contextul acela , cu muzica audiata pana la acea data , ca sa-ti poti face o parere despre potentialul acestor chitaristi.

Eu sunt de parere ca un TOP al chitaristilor de oriunde se face de public , in anumite cazuri de un public mai avizat .Nu noi chitaristi putem sa-i ierarhizam caci fiecare are gusturi , convingeri , stil , preferinte si simpatii diferite.

 

Eu zic ca ati deviat teribil de la subiect. Aici e vorba de "cei mai buni chitaristi din Romania". Obiectul comparatiei trebuie cautat aici, nu afara. Si se pare ca sunt destul de multi avizati pe aici care sa compare.

 

Prin numarul de concerte pe care un grup l-a avut in Romania si prin componenta grupului la momentul respectiv, exista grupuri care prin impactul avut la public se pot compara cu ce era afara (vezi Ochescu - Hendrix). Hai sa aflam cam ce spunea Motu Pitis (care garantat a vazut multe concerte) referitor la grupuri din Romania.

 

Se pare ca Stratman si Karpi omit in discutiile lor perioada care a urmat anilor '70 si care a fost dominata de grupuri ca Iris, Compact, Holograf, Semnal M, etc...). Rares Totu a aparut tot in aceasta perioda cand erau festivaluri care strangeau pana la 30 de trupe rock pe o perioada de cateva zile (asta inseamna o perioda extrem de prolifica pe piata. Bine, nu aparusera inca manelele - hahaha).

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca ati deviat teribil de la subiect. Aici e vorba de "cei mai buni chitaristi din Romania". Obiectul comparatiei trebuie cautat aici, nu afara. Si se pare ca sunt destul de multi avizati pe aici care sa compare.

 

Prin numarul de concerte pe care un grup l-a avut in Romania si prin componenta grupului la momentul respectiv, exista grupuri care prin impactul avut la public se pot compara cu ce era afara (vezi Ochescu - Hendrix). Hai sa aflam cam ce spunea Motu Pitis (care garantat a vazut multe concerte) referitor la grupuri din Romania.

 

Se pare ca Stratman si Karpi omit in discutiile lor perioada care a urmat anilor '70 si care a fost dominata de grupuri ca Iris, Compact, Holograf, Semnal M, etc...). Rares Totu a aparut tot in aceasta perioda cand erau festivaluri care strangeau pana la 30 de trupe rock pe o perioada de cateva zile (asta inseamna o perioda extrem de prolifica pe piata. Bine, nu aparusera inca manelele - hahaha).

 

De acord si unde-s chitaristii ? ...pana la nu stiu cum al cheama .pe cel cu "Octave " primul disc instrumental chitara si synth ,nu a aparut nici un Jan Akkerman , sau Dajngo Reinhardt ,Hank Marvin .si nici dupa nu s-au prea inghesuit nimeni.

 

Doar la cativa am auzit cate o compozitie proprie cantata la chitara in concert unul din acestia a fost regretatul Juliu Merca .

Aldea avea pasaje frumoase de solo ( nu numai improvizatii) in piesele sale .Sincer nu-mi amintesc de alti , poate au mai fost si nu am auzit eu .In orice caz eram prezent la toate spectacolele de muzica pop /rock din Timisoara .

 

Ca sa nu se spuna ca critic numai pe altii ,trebuie sa recunosc si si eu trageam doar cate un "solo" intr-un concert construit pe o piesa rock ce tinea de BT , mai precis o improvizatie mai lunga .Dupa cativa ani am introdus Ciocarlia ca si piesa instrumentala de sine stataoare si cam atat.In schimb la birt cantam o groaza de piese instrumentale .

 

Conceptia generala era trupa vocal instrumentala ce sa cante muzica la moda si putea sa-si faca un public cat mai numeros sa faca bani in turneu .Nu dadea nimeni doi bani pe un solist la chitara .Cred ca nici acum nu prea este nevoie de asa ceva.Lumea vrea telenuvele, manele, seriale politiste , stiri senzationale .

La stiri intra Steve Vai , Malmsteen, ceilalti nu mai sunt bagati in seama de media , doi sunt suficienti ptr cate un tam tam din cand in cand .

 

Cand a murit Frank Zappa am urmarit la MTV zile in sir , nu am prins nici o stire , ce sa mai vorbesc de o emisiune in memoria marelui artist , nimic.

 

Iar in zilele noastre este de rasul lumi , 1000000 de mici Satriani .Vai si Malmsteen alearga de ici colo ca musca fara cap in toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

De acord si unde-s chitaristii ? ...pana la nu stiu cum al cheama .pe cel cu "Octave " primul disc instrumental chitara si synth ,nu a aparut nici un Jan Akkerman , sau Dajngo Reinhardt ,Hank Marvin .si nici dupa nu s-au prea inghesuit nimeni.

 

Doar la cativa am auzit cate o compozitie proprie cantata la chitara in concert unul din acestia a fost regretatul Juliu Merca .

Aldea avea pasaje frumoase de solo ( nu numai improvizatii) in piesele sale .Sincer nu-mi amintesc de alti , poate au mai fost si nu am auzit eu .In orice caz eram prezent la toate spectacolele de muzica pop /rock din Timisoara .

 

Ca sa nu se spuna ca critic numai pe altii ,trebuie sa recunosc si si eu trageam doar cate un "solo" intr-un concert construit pe o piesa rock ce tinea de BT , mai precis o improvizatie mai lunga .Dupa cativa ani am introdus Ciocarlia ca si piesa instrumentala de sine stataoare si cam atat.In schimb la birt cantam o groaza de piese instrumentale .

 

Conceptia generala era trupa vocal instrumentala ce sa cante muzica la moda si putea sa-si faca un public cat mai numeros sa faca bani in turneu .Nu dadea nimeni doi bani pe un solist la chitara .Cred ca nici acum nu prea este nevoie de asa ceva.Lumea vrea telenuvele, manele, seriale politiste , stiri senzationale .

La stiri intra Steve Vai , Malmsteen, ceilalti nu mai sunt bagati in seama de media , doi sunt suficienti ptr cate un tam tam din cand in cand .

 

Cand a murit Frank Zappa am urmarit la MTV zile in sir , nu am prins nici o stire , ce sa mai vorbesc de o emisiune in memoria marelui artist , nimic.

 

Iar in zilele noastre este de rasul lumi , 1000000 de mici Satriani .Vai si Malmsteen alearga de ici colo ca musca fara cap in toata lumea.

 

Pai cativa chitaristi care au activat la grupurile mentionate de mine sunt tocmai inculpatii. Adica Ochescu, Olteanu, Merca, Calin Pop, Rares Totu si cativa altii. Parerea mea este ca perioda '80 a trecut pe langa tine ca ceva extrem de nesemnificativ si deasta nu ai vazut acei chitaristi.

 

Inca o chestie care se poate observa este ca "Sistemul de valori difera de la om la om". Daca la mine cine fuge ca si Carl Lewis este un bun sportiv la tine se pare ca nu. Adica degeaba canta cineva ca Hendrix atunci, daca nu ai auzit tu la ei "o compozitie proprie". Ne trebuie o scara mai exacta pe care sa facem masuratorile.

 

Eu ma opresc la parerile mele. Suntem din generatii diferite si intelegem diferit. Important este sa nu ignoram. Tu i-ai vazut pe Merca si Aldea, eu pe Olteanu, Rares si Mircea Bunea (sper sa nu deranjeze apelativul "tu"). Deci avem modele diferite.

 

Toti chitaristii mentionati de mine mai sus sunt chitaristi cel putin foarte buni daca nu printre cei mai buni. La fel Satriani, Vai si Malmsteen pe care Costi ii numeste in categoria marilor chitaristi.

 

Numai bine,

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

Pai cativa chitaristi care au activat la grupurile mentionate de mine sunt tocmai inculpatii. Adica Ochescu, Olteanu, Merca, Calin Pop, Rares Totu si cativa altii. Parerea mea este ca perioda '80 a trecut pe langa tine ca ceva extrem de nesemnificativ si deasta nu ai vazut acei chitaristi.

 

Inca o chestie care se poate observa este ca "Sistemul de valori difera de la om la om". Daca la mine cine fuge ca si Carl Lewis este un bun sportiv la tine se pare ca nu. Adica degeaba canta cineva ca Hendrix atunci, daca nu ai auzit tu la ei "o compozitie proprie". Ne trebuie o scara mai exacta pe care sa facem masuratorile.

 

Eu ma opresc la parerile mele. Suntem din generatii diferite si intelegem diferit. Important este sa nu ignoram. Tu i-ai vazut pe Merca si Aldea, eu pe Olteanu, Rares si Mircea Bunea (sper sa nu deranjeze apelativul "tu"). Deci avem modele diferite.

 

Toti chitaristii mentionati de mine mai sus sunt chitaristi cel putin foarte buni daca nu printre cei mai buni. La fel Satriani, Vai si Malmsteen pe care Costi ii numeste in categoria marilor chitaristi.

dintr-un astfel de topic

Numai bine,

 

Poate ca , mai nimerit ar fi fost ca topicul sa se intituleze" Chitaristi romani foarte buni",fiindca nu cred ca e bine sa ierarhizam si sa facem clasamente.Oricum, nu ar avea vreun rost si nu vad ce am avea de castigat.Un chitarist este foarte tehnic, altul foarte rapid, iar altul are un feeling deosebit.Important este ca ei sa fi reprezentat ceva in muzica romaneasca, sa fi influentat generatii ulterioare de chitaristi romani.Si eu cred ca au facut-o ,cu prisosinta, fiecare din cei enumerati mai sus.Ca e vorba de Dan Aldea, Florin Ochescu,Sorin Tudoran,Radu Goldis sau, mai nou,Adrian Ordean, Rares Totu, A.G. Weinberger, s.a, eu cred ca fiecare si-a lasat amprenta personala asupra unora sau altora dintre chitaristii mai tineri.Pe cea mai mare parte dintre acestia i-am vazut live, asa cum am mai spus.La cele traite si vazute de mine, adaug impresiile lui Karpi si StratMan si , deja am alta viziune asupra celor petrecute la acea vreme. Si cred ca asta este rostul acestui topic, acela de reconstitui o perioada trecuta , din care nu ne-au ramas multe inregistrari ( daca am gasi ceva, ar fi excelent) si de a le transmite celor tineri. Eu nu pot sa-l uit pe Dan Aldea, spre exemplu, cantand Zalmoxe in concert, interpretand cu mana stanga o partitura la chitara si cu dreapta la sintetizator.Si , vorba lui StratMan, suna de te lasa fara aer.Astea sunt chestii care m-au impresionat profund.

Nu pot decat sapi respect pe toti si sa le respect, in primul rand, munca.Cred ca despre asta e vorba aici, nu?

 

Apropos, mai stie cineva ceva de Viorel Repciuc?

Edited by Danz
Link to comment
Share on other sites

Pai cativa chitaristi care au activat la grupurile mentionate de mine sunt tocmai inculpatii. Adica Ochescu, Olteanu, Merca, Calin Pop, Rares Totu si cativa altii. Parerea mea este ca perioda '80 a trecut pe langa tine ca ceva extrem de nesemnificativ si deasta nu ai vazut acei chitaristi.

 

Inca o chestie care se poate observa este ca "Sistemul de valori difera de la om la om". Daca la mine cine fuge ca si Carl Lewis este un bun sportiv la tine se pare ca nu. Adica degeaba canta cineva ca Hendrix atunci, daca nu ai auzit tu la ei "o compozitie proprie". Ne trebuie o scara mai exacta pe care sa facem masuratorile.

 

Eu ma opresc la parerile mele. Suntem din generatii diferite si intelegem diferit. Important este sa nu ignoram. Tu i-ai vazut pe Merca si Aldea, eu pe Olteanu, Rares si Mircea Bunea (sper sa nu deranjeze apelativul "tu"). Deci avem modele diferite.

 

Toti chitaristii mentionati de mine mai sus sunt chitaristi cel putin foarte buni daca nu printre cei mai buni. La fel Satriani, Vai si Malmsteen pe care Costi ii numeste in categoria marilor chitaristi.

 

Numai bine,

 

noi la Timisoara vedeam si auzeam deja "Leb I Sol " si " Smak" , nu aveam ce sa mai spunem , la noi nu era nimic fata de sarbi , apoi am auzit trupe cu chitaristi din cehia din polonia l-a, vazut pe chitaristul de la Locomotiv GT ( Karacsonyi) si a-ti spun eu ca noi eram la ani lumina de acestia .

 

Dupa patrunderea jazz rockului pe scena mondiala cu Mahavisnu Orchestra a reaparut Jeff Beck cu Ian Hammer , de atuncea tot invat pe cei tineri ..asta-i chitaristul No1 din lume ,dar degeaba . Cativa acum descopera ca Hendrix a fost un chitarist si muzician mare ( vorbesc de cei de varsta mea sau mai in varsta !) si fac acest lucru doar din motive comerciale !!nu au nimic cu aceasta muzica o canta ca si pe orice alta piesa de club sau birt .

 

Apropos birt , tata chitaristilor din Timisoara Puiu Lazaru , a-ti canta o zi si o noapte piese instrumentale singur singurel , bossanova, jazz, blues , prelucrari , si aztazi m-am intalnit cu el dar nu am avut timp sa terc pe la el sa-mi mai arate cate ceva.Toti din Timisoara mai trecem pe la el sa mai invatam cate ceva .Bineinteles ca nu a fost invitat la nici un festival din cele cateva organizte "de timisoara" .Cam asta-i stilul.Dar daca-l conving o sa-l inregistrez si pun pe youtube , numai sa vrea.

 

Pe Ochescu l-am vazut prima oara acum doua saptamani la The Note a sustinut un concert grozav .Dar tot cu cover-uri , asta-i nivelul publicului

Pe Rares l-am vazut prima data la TV la Taverna , dupa doua benduri am spus asta-i chitarist .

 

Bunea este talentat dar nu-si face o trupa a sa , asa nu face nimic .OK peste vre-o 10 ani poate se apuca.Acum vedem cu ce se ocupa .Nu are timp si de chitara.

 

Deci in momentul cand perceptia in legatura cu valorile este atat de slaba de unde vrem si dezvoltare . In primul rand nu se diferentieaza valorile reale de fitzele comerciale . Ba din contra uni copieaza fitzele .

 

Cati de la noi s-au pus sa imite Jeff Beck ( cati au observat ca "Audience" a lui Vai este copie de Hammer-Beck ?) cti au observat ca Beck a influentat mai pe toti ce au mai aparut ,sau cati imita macar pe Fripp,Andy Summers ,Zappa .De la Hendrix se canta doar cateva piese usoare blues ce sunt digerate de public .Adica acele cateva hituri , atat a compus Hendrix?Uni chitaristi atat vad din munca unui mare artist , sau pur si simplu da bine sa canti Hendrix mai ales hiturile arhicunoscute si mai lejere. ( sa amintesc si fapul ca noi cei cativa Hendrixisti eram huliti si marginalizati de aceiasi oameni care acum se vor cunoscatori de Hendrix...heheh )

 

As vrea sa fiu in sala cand Aldea canta Hendrix de placere cu prieteni la cate un club din germania , un prieten comun mi-a spus de cateva ori si la telefon si pe internet ca Dan face ravagii prin cluburi cand se destinde si el .

 

Cam din aceasta cauza nu avem chitaristi , chitaristi solisti instrumetisti compozitori de muzica de chitara , nu interventii la un blues sau la un rock .

 

Festival de chitara cred ca exista numai in domenilu chitara classica .

La sarbi era organizat anual un festival "Chitariada" bineinteles ca nu se canta numai instrumental dar macar muzica bazata pe chitara , de aici s-au ridicat cei cativa chitaristi grozavi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva: daca nu intram pe acest forum, este foarte probabil ca nu as fi putut asculta vreo piesa cantata de Karpi, sau StratMan ( eu fiind din provincie, este de inteles, iar inainte de 89 nu cred ca a ramas ceva inregistrat).Asa, am avut marea placere sa ii ascult pe cei doi si sa imi fac o impresie. Acelasi lucru in ce-i priveste pe Rares,Cyfer, Killahead, dar si pe alti colegi forumisti care promit.

 

Deci, :)

Link to comment
Share on other sites

noi la Timisoara vedeam si auzeam deja "Leb I Sol " si " Smak" , nu aveam ce sa mai spunem , la noi nu era nimic fata de sarbi , apoi am auzit trupe cu chitaristi din cehia din polonia l-a, vazut pe chitaristul de la Locomotiv GT ( Karacsonyi) si a-ti spun eu ca noi eram la ani lumina de acestia .

 

Dupa patrunderea jazz rockului pe scena mondiala cu Mahavisnu Orchestra a reaparut Jeff Beck cu Ian Hammer , de atuncea tot invat pe cei tineri ..asta-i chitaristul No1 din lume ,dar degeaba . Cativa acum descopera ca Hendrix a fost un chitarist si muzician mare ( vorbesc de cei de varsta mea sau mai in varsta !) si fac acest lucru doar din motive comerciale !!nu au nimic cu aceasta muzica o canta ca si pe orice alta piesa de club sau birt .

 

Apropos birt , tata chitaristilor din Timisoara Puiu Lazaru , a-ti canta o zi si o noapte piese instrumentale singur singurel , bossanova, jazz, blues , prelucrari , si aztazi m-am intalnit cu el dar nu am avut timp sa terc pe la el sa-mi mai arate cate ceva.Toti din Timisoara mai trecem pe la el sa mai invatam cate ceva .Bineinteles ca nu a fost invitat la nici un festival din cele cateva organizte "de timisoara" .Cam asta-i stilul.Dar daca-l conving o sa-l inregistrez si pun pe youtube , numai sa vrea.

 

Pe Ochescu l-am vazut prima oara acum doua saptamani la The Note a sustinut un concert grozav .Dar tot cu cover-uri , asta-i nivelul publicului

 

Deci in momentul cand perceptia este atat de slaba de unde vrem si dezvoltare . In primul rand nu s-a observat care sunt valorile si care sunt doar fitze comerciale .

 

Cati de la noi s-au pus sa imite Jeff Beck ( cati au observat ca "Audience" a lui Vai este copie de Hammer-Beck ?)sau pe Fripp,Andy Summers ,Zappa cine sa-u pus sa-i imite .De la Hendrix se canta doar cateva piese usoare blues ce sunt digerate de public .Adica acele cateva hituri , atat a compus Hendrix? Uni chitaristi atat vad din munca unui mare artist , sau pur si simplu da bine sa canti Hendrix mai ales hiturile arhicunoscute si mai lejere. ( sa amintesc si fapul ca noi cei cativa Hendrixisti eram huliti si marginalizati de aceiasi oameni care acum se vor cunoscatori de Hendrix...heheh )

 

Cam din aceasta cauza nu avem chitaristi , chitaristi solisti instrumetisti compozitori de muzica de chitara , nu interventii la un blues sau la un rock .

 

Festival de chitara cred ca exista numai in domenilu chitara classica .

La sarbi era organizat anual un festival "Chitariada" bineinteles ca nu se canta numai instrumental dar macar muzica bazata pe chitara , de aici s-au ridicat cei cativa chitaristi grozavi .

 

Imi place ce spui dar am sesizat cateva contradictii.

Eu am stat cativa ani in Timisoara si in afara de Misha de la Amala nu am auzit de alti chitaristi sarbi. De "mari" chitaristi sarbi: nici atat. De muzicieni sarbi si Irisii lor (sau cum vrei sa le zici) da, am auzit, o gramada.

 

Pe pagina precedenta, chiar tu intrebai pe cineva daca a auzit de mari chitaristi din tarile comuniste. Pai "marii chitaristi sarbi" de care vorbesti, nu erau din tarile comuniste? De fapt in Romania la sarbi le ziceam occidentali:))

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva: daca nu intram pe acest forum, este foarte probabil ca nu as fi putut asculta vreo piesa cantata de Karpi, sau StratMan ( eu fiind din provincie, este de inteles, iar inainte de 89 nu cred ca a ramas ceva inregistrat).Asa, am avut marea placere sa ii ascult pe cei doi si sa imi fac o impresie. Acelasi lucru in ce-i priveste pe Rares,Cyfer, Killahead, dar si pe alti colegi forumisti care promit.

 

Deci, :)

 

Am vazut un film mai demult , film romanesc foarte bun ...ceva cu nunta...o echipa de filmare merge sa faca un reportaj la o nunta si dau peste cap toata nunta , foarte hazliu comic si bine facut filmul , nu mai stiu regizorul ...Jan Constantin era primasul trupei de muzicanti romi de la nunta ...se tot infigea si el sa fie filmati ..iar regizorul tot ai dadea afara din cadru ...la care Jan Constantin spune "...Da ce dom'le noi ramanem vesnic tinere talente ?" ...hahaha , cam asa si cu noi .

 

Bine topicul aiureala ca si titlu , cel ce la initiat probabil un tanar incepator nici nu mai activeaza , acum noi astia mai babalaci depanam lucrurile .

 

Cu Vivi Repciuc am cantat acu vre-o 4 ani la The Note , cu Bunea,Hariga,Dan Ilie,Victoe Miclaus la bas , Vasile Dolga baterie, la un Blues Session .Canta exceptional .De atuncea nu mai stiu ce face @artvandalay poate stie , Vivi spunea atunci de un club ce vrea sa-l deschida ?in Oradea . Bunea a pus si link la secvente Video , cred ca se mai gasesc pe undeva pr rgc.ro daca cauti posturile lui @mibu

Link to comment
Share on other sites

Am vazut un film mai demult , film romanesc foarte bun ...ceva cu nunta...o echipa de filmare merge sa faca un reportaj la o nunta si dau peste cap toata nunta , foarte hazliu comic si bine facut filmul , nu mai stiu regizorul ...Jan Constantin era primasul trupei de muzicanti romi de la nunta ...se tot infigea si el sa fie filmati ..iar regizorul tot ai dadea afara din cadru ...la care Jan Constantin spune "...Da ce dom'le noi ramanem vesnic tinere talente ?" ...hahaha , cam asa si cu noi .

 

Tare de tot asta cu "tinere talente"!

Link to comment
Share on other sites

Pe Viorel Repciuc l-am vazut si cunoscut , prin 86-87 cred, la festivalul " Constelatii rock valcene", ocazie cu care mi-a destainuit cate ceva din tainele sound-ului sau. Suna super , m-a impresionat mult, pacat ca nu am mai auzit mare lucru despre el apoi.

Apropos de acel festival, cred ca e o mare pierdere faptul ca nu se mai organizeaza astfel de concursuri, adevarate rampe de lansare pentru trupele tinere si tinerii instrumentisti. Nu sunt bani pentru asa ceva, in schimb sunt bani pentru felurite manifestari kitch, pe motiv ca totul e commercial si , vorba aia, " bani sa iasa". Cred ca un asemena festival ar trebui suportat de la buget numai partial, restul putand fi acoperit din reclame si biletede intrare.Tare mi-as dori sa maivad asa ceva.

Daca nu ma insel, Rares Totu acolo a primit recunoasterea talentului sau.

 

Putem spera....

Link to comment
Share on other sites

sa dau niste link-uri cu sarbi

 

Smak cu chitaristul Radomir "Toèak" Mihailoviæ

 

si

 

Leb i Sol cu Vlatko Stefanovski

 

acestia amandoi activeaza din 1970 !!! si cantau de pe atunce ca nimeni de prin europa cunoscut pe la noi .

 

In orice caz si in zilele noastre sunt doi chitaristi de frunte in toata lumea .

 

http://images.google.ro/images?svnum=10&am...+i+sol+%2C+smak

 

aici sunt pozele cu discurile scoase pe piata , prin acestea poti sa ajungi la mp3-uri ,

 

Amandoi de prin '72 am auzit LP-uri solo , la chitara .

 

efectiv uni din chitaristi am ramas blocati nu intelegeam ce se intampla , ei au auzit Zappa in USA si au vazut Jeff Beck cand noi ne luptamn inca cu coverurile si abea ne apucam sa compunem cate un pop/rock.

Alti nu au bagat iun seama , erau ocupati cu Boney M si ABBA.

Link to comment
Share on other sites

Ascultati arhiva radio3net,acolo veti gasi mai multe piese din arhiva radioului romanesc,cateva de nepretuit,fiindca nu exista pe discuri.Ascultati formatia Betta din Lugoj,primul southern rock din Romania,ascultati Miraj din Oradea,cu mai sus pomenitul Vivi Repciuc,Statuar,cu acelasi Repciuc,primul album Rosu si Negru,din inregistrari radio,de-a valma cu Ochescu,Ordeanu,Nutu Olteanu,Dan Badulescu si Gabi Nacu.Ascultati Puterea Muzicii,albumul al doilea al lui Progresiv TM,cu cel mai bun duo de chitaristi SOLISTI din Romania,Ochescu si Herdina.Aceea este muzica originala,nu e copia vreunei trupe la moda de afara,ci impletirea caracterelor unor ardeleni/banateni cu talente de prima mana din Bucuresti.Tin si acum minte "liner notes"urile lui Petre Magdin,care spunea :"nici un amplificator stantzat de Fender sau Marshall nu a contribuit la crearea soundului Progresiv",ci mana extraordinara a celor doi.Spunea Magdin despre Herdina:"il urmeaza pe Ochescu ca intr-o oglinda "in care se schimba fata celui care apare.Cine carcotea despre Sorin Chifiriuc,sa asculte singleul Domino.Sau sa asculte Imn-Proiect cu Curtea Veche 43 ,o inregistrare de la inceputul anilor 70 care arata cat de vizionar a fost Chifiriuc si cat de bun a fost Ochescu deja de pe atunci.Tot acolo se gaseste si o mica parte din maiestria lui Iuliu Merca,un artist care ,spre deosebire de Aldea,n-a fost interesat sa lase posteritatzii inregistrari de calitate.

Daca vreti sa ascultati chitaristi mai moderni,adica ceva mai tineri,ascultati albumele lui Adrian Berinde,mai ales "Negru de Fum" acolo se poate auzi "EL"Lako Jimi in adevarata sa valoare.O sa va lase cu gura cascata.

ASCULTATI ACEASTA ARHIVA SI MINUNATI-VA

P.S.Daca sunteti curiosi cum cantam la varsta de 17 ani,ascultati din numita arhiva albumul lui Gheorghe Gheorghiu "Sa fii tanar ca o torta" piesele "Ochi Albastri"si "Trifoiul":)

@karpi: nu numai Octav a scos album de chitara,ci si Eugen Mihaescu,un excelent chitarist,despre care nu se mai prea vorbeste,desi este activ,si Adrian Ordean are album solo

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

@rares:

Merci de clue! De asta dimineata, to-o-ot arhiva lui radio3net o ascult. O fost mai greu s-o gasesc, but now!

A propos de trupe mai putin cunoscute: Betta, cu Öcsi Egri, uneori mai cantau la "Dacia" in Lugoj (eu fiind lugojan prin nastere, mai mergeam pe-acolo). Faina trupa!

Link to comment
Share on other sites

Ascultati arhiva radio3net,acolo veti gasi mai multe piese din arhiva radioului romanesc,cateva de nepretuit,fiindca nu exista pe discuri.Ascultati formatia Betta din Lugoj,primul southern rock din Romania,ascultati Miraj din Oradea,cu mai sus pomenitul Vivi Repciuc,Statuar,cu acelasi Repciuc,primul album Rosu si Negru,din inregistrari radio,de-a valma cu Ochescu,Ordeanu,Nutu Olteanu,Dan Badulescu si Gabi Nacu.Ascultati Puterea Muzicii,albumul al doilea al lui Progresiv TM,cu cel mai bun duo de chitaristi SOLISTI din Romania,Ochescu si Herdina.Aceea este muzica originala,nu e copia vreunei trupe la moda de afara,ci impletirea caracterelor unor ardeleni/banateni cu talente de prima mana din Bucuresti.Tin si acum minte "liner notes"urile lui Petre Magdin,care spunea :"nici un amplificator stantzat de Fender sau Marshall nu a contribuit la crearea soundului Progresiv",ci mana extraordinara a celor doi.Spunea Magdin despre Herdina:"il urmeaza pe Ochescu ca intr-o oglinda "in care se schimba fata celui care apare.Cine carcotea despre Sorin Chifiriuc,sa asculte singleul Domino.Sau sa asculte Imn-Proiect cu Curtea Veche 43 ,o inregistrare de la inceputul anilor 70 care arata cat de vizionar a fost Chifiriuc si cat de bun a fost Ochescu deja de pe atunci.Tot acolo se gaseste si o mica parte din maiestria lui Iuliu Merca,un artist care ,spre deosebire de Aldea,n-a fost interesat sa lase posteritatzii inregistrari de calitate.

Daca vreti sa ascultati chitaristi mai moderni,adica ceva mai tineri,ascultati albumele lui Adrian Berinde,mai ales "Negru de Fum" acolo se poate auzi "EL"Lako Jimi in adevarata sa valoare.O sa va lase cu gura cascata.

ASCULTATI ACEASTA ARHIVA SI MINUNATI-VA

P.S.Daca sunteti curiosi cum cantam la varsta de 17 ani,ascultati din numita arhiva albumul lui Gheorghe Gheorghiu "Sa fii tanar ca o torta" piesele "Ochi Albastri"si "Trifoiul":)

@karpi: nu numai Octav a scos album de chitara,ci si Eugen Mihaescu,un excelent chitarist,despre care nu se mai prea vorbeste,desi este activ,si Adrian Ordean are album solo

:)

Link to comment
Share on other sites

Ascultati arhiva radio3net,acolo veti gasi mai multe piese din arhiva radioului romanesc,cateva de nepretuit,fiindca nu exista pe discuri.........

 

:)

 

Nu se mai receptioneaza in Timisoara unele posturi , si tin minte ca am auzit multe posturi acum cativa ani ce nu mai sunt parca . Intr-o emisiune l-au si prezentat pe Boita si trupa Beta .Am mai ascultat trupele noastre bune la TV Europa Nova , cand se oprea emisiunea noaptea si bagau un radio FM din Bucuresti , stateam ma uitam la o mira cu un glob pamantesc in jurul caruia se invarteau ceva " comete" si scultam muzica....Actual , ziua la radio nu mai prind mai nimic . Numa prostii. Cu schimbarea si inmultirea posturilor "comerciale" locale s-a schimbat totul .

 

In legatura cu albume solo bune si oarecum originale care cu toate problemele de productie suna bine , eu numai de Octave am auzit caci se dadea la TV .

 

Fara o miscare culturala si o promovare corespunatoare nu iese nimic .

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Ei, daca esti lugojan poate ma ajuti si pe mine: era o trupa cu un chitarist fain, la Timrock i-am vazut, cred...si aveau o piesa cu o tema f. frumoasa la chitara, piesa se numea Lalash/Lalache sau ceva de genul asta. Cine erau si unde mai pot auzi piesa?

Thanks!

 

Sunt lugojan de nastere, dar am trait la Resita si Timisoara. In afara de Betta, nu prea stiu alta gashka din Lugoj... Sorry! Dar ma interesez! :)

 

A propos TimRock, cred ca te-am vazut in 88, cu Mitza Breazu?! Pe Cont Propriu?! Dar sa nu ma batzi daca nu mai stiu exact :) Stiu ca Mitza era foarte talentat (mie mi se parea mai talentat decat Marcel :))!

Link to comment
Share on other sites

Guest doftorul
ceea ce ma deranjeaza mai mult este ca nu stiu nici un chitarist roman care sa aiba un sound personal cum au, de exemplu brian may, mark knopfler, angus young, etc...adica sa recunosti chitaristul inainte de a recunoaste piesa/trupa (la fel cum ii recunosti pe freddie mercury sau pe robert plant pe partea de voce...)...poate doar porkus de la voltaj (cel putin sound-ul chitarii lui il recunosc imediat)

 

 

Hehehehehehe you made my day !

 

Sound-ul chitarii lui Porkus e foarte usor de recunoscut de catre oricine, dar trebuie de fapt adusa precizarea : Sound-ul sample-ului chitarii lui Porkus de la Voltaj, sample de cele mai multe ori trigg-uit de clapa lui Bobitza, asta ca sa nu intre lumea in confuzii grave cum ca chitara aia ar fi cantata efectiv.

 

Se aude odios de rau ca e sampling, cel putin asta am auzit la radio si la tv de nenumarate ori, fapt pentru care am inceput sa cred ca oricine poate recunoaste "sound"-ul ala.

 

I-am vazut pe baieti si "performand" live de cateva ori si chitara era tot aia de pe negativ, semplata, peste care mai simula chitaristul niscai dari din mana, insa se auzea clar si raspicat chitara in pauzele de negative :)

Link to comment
Share on other sites

O trupa excelenta din Lugoj,mai tanara ca si Betta a fost Logic,cu Freddy Stauber si Cezar Costescu,doi chitaristi foarte buni,cantau un progres gen Pink Floyd,dar mai comercial putin.

@BC Rich:in seara asta,intalnindu-ma io cu Nicu Patoi,am stabilit care sunt preferatii nostri intre chitaristii romani,si am fost in deplin acord : Georgica Patranoiu si El Lako Jimi,iar din generatia noua,Mario D si lukeblue

Link to comment
Share on other sites

Sunt lugojan de nastere, dar am trait la Resita si Timisoara. In afara de Betta, nu prea stiu alta gashka din Lugoj... Sorry! Dar ma interesez! :)

 

A propos TimRock, cred ca te-am vazut in 88, cu Mitza Breazu?! Pe Cont Propriu?! Dar sa nu ma batzi daca nu mai stiu exact :) Stiu ca Mitza era foarte talentat (mie mi se parea mai talentat decat Marcel :))!

 

Mitza era un tip foarte talentat si avea un bass Rickenbacker al tipei de la Metropol (Ildiko Fogarasi). Avea ganduri mari prin '92 - '95. Chiar vorbea de un videoclip extrem de scump pentru vremurile alea. Nu stiu daca e unul din clipurile cu Neurotica de mai tarziu. Locuia intr-o camera langa sala de repetitii in care cantam si eu intr-un timp. Era talentat si canta nemaipomenit!

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
O trupa excelenta din Lugoj,mai tanara ca si Betta a fost Logic,cu Freddy Stauber si Cezar Costescu,doi chitaristi foarte buni,cantau un progres gen Pink Floyd,dar mai comercial putin.

@BC Rich:in seara asta,intalnindu-ma io cu Nicu Patoi,am stabilit care sunt preferatii nostri intre chitaristii romani,si am fost in deplin acord : Georgica Patranoiu si El Lako Jimi,iar din generatia noua,Mario D si lukeblue

 

Rares, esti enciclopedic! Totupedia! :( Merci! Mi-ai adus aminte. Pe Cezar il uitasem (deh, varsta!). La el am vazut parca prima data niste doze OBL, de stateam eu asa prin 87-88 si ma miram ce drac de humbuckere sunt astea de arata ca niste single coiluri! :) Danke, Merci, Multumesc! Mi-ai trezit niscaiva amintiri faine! :)

 

Mitza era un tip foarte talentat si avea un bass Rickenbacker al tipei de la Metropol (Ildiko Fogarasi). Avea ganduri mari prin '92 - '95. Chiar vorbea de un videoclip extrem de scump pentru vremurile alea. Nu stiu daca e unul din clipurile cu Neurotica de mai tarziu. Locuia intr-o camera langa sala de repetitii in care cantam si eu intr-un timp. Era talentat si canta nemaipomenit!

 

Stiu bassu ala! Stiu ca Ildi era mica si fragilutza, (venise dupa Attila Viranyi sa umple golul la Metropol) si stateam si ma miram cum de nu-si rupe shalele! :)

Link to comment
Share on other sites

O trupa excelenta din Lugoj,mai tanara ca si Betta a fost Logic,cu Freddy Stauber si Cezar Costescu,doi chitaristi foarte buni,cantau un progres gen Pink Floyd,dar mai comercial putin.

@BC Rich:in seara asta,intalnindu-ma io cu Nicu Patoi,am stabilit care sunt preferatii nostri intre chitaristii romani,si am fost in deplin acord : Georgica Patranoiu si El Lako Jimi,iar din generatia noua,Mario D si lukeblue

Da' chiar..... george patranoiu pe unde mai canta? Sau s-a retras din activitate?

Link to comment
Share on other sites

O trupa excelenta din Lugoj,mai tanara ca si Betta a fost Logic,cu Freddy Stauber si Cezar Costescu,doi chitaristi foarte buni,cantau un progres gen Pink Floyd,dar mai comercial putin.

@BC Rich:in seara asta,intalnindu-ma io cu Nicu Patoi,am stabilit care sunt preferatii nostri intre chitaristii romani,si am fost in deplin acord : Georgica Patranoiu si El Lako Jimi,iar din generatia noua,Mario D si lukeblue

 

Freddy nu canta numa voce sau si voce ? atat tin minte doar ca era un baietas frumusel , deci prea multe nu putea sa cante pe atunci , dar parca eu l-am vazut cu Stelele.

 

Oricum in Lugoj ca si chitarist/vocalist cel mai bun era Ocsi Egri . dar ca si tot Lugojul dupa modelul Stelele era pe comercial .Niciodata nu a putut sau nu poate sa treca acest prag.Mare pacat.

 

Dupa mine din generatia noua cunoscuta de pe rgc.ro ar fi Monyo pe #1 iar din generatia "intre" @artvandalay.

 

bineinteles ramanand la idea de chitaristi ce promit ...

 

Ca de altfel vine lord Bishop trage cateva concerte si ne-a mancat pe toti !! Eu l-am vazut la The Note .Cine al avazut stie despre ce este vorba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel

Romania nu cred ca are multi chitaristi buni... :) pentru ca lipseste ceva romanilor in general...sau daca chiar exista unul bun de tot, acela nu e lasat sa vina in fata :) . Oricum eu de afara, il prefer din totdeauna pe BB King, apoi bassistul Adam Clayton de la U2, si chitaristul David Howell Evans, tot de la U2, Garry Beers, Tim Farriss, de la INXS. :)

Link to comment
Share on other sites

Freddy nu canta numa voce sau si voce ? atat tin minte doar ca era un baietas frumusel , deci prea multe nu putea sa cante pe atunci , dar parca eu l-am vazut cu Stelele.

 

Oricum in Lugoj ca si chitarist/vocalist cel mai bun era Ocsi Egri . dar ca si tot Lugojul dupa modelul Stelele era pe comercial .Niciodata nu a putut sau nu poate sa treca acest prag.Mare pacat.

 

Dupa mine din generatia noua cunoscuta de pe rgc.ro ar fi Monyo pe #1 iar din generatia "intre" @artvandalay.

 

bineinteles ramanand la idea de chitaristi ce promit ...

 

Ca de altfel vine lord Bishop trage cateva concerte si ne-a mancat pe toti !! Eu l-am vazut la The Note .Cine al avazut stie despre ce este vorba.

Freddy avea Gibson SG,unul din cele 3 din Romania,si canta chiar bine la el.Era insa in umbra lui Cezar.si avea de cantat si vocal.Cand am zis putin mai comercial decat Pink Floyd,sper ca nu v-ati gandit la Modern Talking,nu? Cea mai buna formula de Betta a fost cea cu 3 chitaristi,pe langa Ocsi Egri mai canta si Perin Boian (Boita),al treilea l-am uitat. Daca asculti acum acest comercial parcticat de Betta,o sa intelegi,sper,ca voi in Timisoara aia erati atat de plini de ego,trupe sarbesti si englezesti de underground,ca n-ati observat ca exista si alta linie de muzica,cea americana.Noroc ca in anii '80 au mai venit la facultate ceva oradeni ca sa va lumineze,ca altfel Barar canta si acuma Police si Duran-Duran

:)

Ca sa intelegi,ia asculta niscaiva Betta.Nu cauta pe Pro FM,ca nu gasesti :).Prima piesa nu este relevanta.Este sau prea veche,sau nu este Betta,asa cum s-a mai intamplat,dinpacate,pe acest site sa se atribuie piese unor trupe care nu le-au cantat.

apasa aici pentru a asculta Betta apoi mergi la litera B,selectezi Betta,selectezi "alte inregistrari",apoi dai pe piesa a 2=a "Graiul Painii",dai boxele mai tare,si o sa auzi niste slide la Ocsi,cum nu a mai cantat pana la Revolutie nimeni in Romania.Aduce tare a Little Feat.Iar piesa "Tinerete" a fost o incercare de a patrunde in ciorania din Bucuresti,clica de la Radio,cantand ceva mai comercial,adica ceva intre Bee Gees si Stevie Wonder.Au facut-o excelent.Dar stiu,pentru un Timisorean,daca n-are ritmuri sarbesti si influentze LebiSol sau Bjelo Dugme,nu e suficient de bun,daca suna ca la LA,e comertz

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.