www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

Eu zic sa nu te mai identifici cu cei pe care ii transcrii si sa incerci sa faci ceva original. Uimeste-ma cu ceva original si promit ca nu ma mai iau de tine.

 

In alta ordine de idei, eu nu dau 2 lei pe tabulaturile tale si consider ca toti care vor sa fie chitaristi ar trebui sa cante dupa ureche in primul rand. Un instrumentist bun are o ureche antrenata bine. Nu ma impresionezi decat cu modul tau pueril de abordare a problemelor si cu usurinta cu care te crezi zeul chitarei. Nu esti. Esti un robotzel care se mandreste cu interpretarea algoritmilor din creierasul electronic. Iti repet, nu m-ai convins cu nimic si nici macar nu ai bunul simt sa te informezi in privinta celor cu care intri in dispute aici. Totul e numai la un click distanta si bunul simt depinde de tine si nu de ceilalti. O zi placuta.

Link to comment
Share on other sites

As fi tare curios cate tab-uri de-ale lui Hendrix a descifrat SRV, de-a ajuns sa sune ca originalul, mai mult, sa se identifice cu el, pastrandu-si nota personala. Cred , totusi,ca te-ai prins ce-am vrut sa spun.Dar, nu ma intelege gresit, am respect si pentru munca ta si a celor care pun notele pe tab-uri( pana la urma, trebuie sa se ocupe cineva si cu asta, nu?). Eu personal, prefer sa cumpar de pe Amazon pe cele originale.Asa se face ca am SRV, Petrucci, Vai, Satriani, Hendrix, etc.Prefer sa le consult, totusi, numai si numai atunci cand nu pot sa ma descurc singur.

 

Numai bine

Edited by Danz
Link to comment
Share on other sites

Guest alin78
Eu zic sa nu te mai identifici cu cei pe care ii transcrii si sa incerci sa faci ceva original.

 

si undeva mai sus:

 

Eu sunt un nimeni si la fel este si stratman si aldea si restul de 99% din chitaristii romani.

 

Nu eu ma identific cu Covaci (pacatele mele) si nici cu Aldea (slava domnului ca nu m-am apucat sa transcriu Coborase primavara; aveam de gand sa ma apuc pana-am vazut postul de azi a lui StratMan)...

 

Case closed as far as I'm concerned!

Link to comment
Share on other sites

Guest alin78

Si ca sa nu uit... bai nene, tu de fapt cam ce vrei?

Intai ii faci pe aia comunisti apoi ii ridici in slavi.

Pe urma nu dai doi bani pe mine (intai pe interpretare, apoi pe calitatea taburilor, mai pe urma razi de simplitatea lor; vocea cum de ti-a scapat?) dar in acelasi timp ma provoci la ceva original, asta in conditiile in care tu fandezi sistematic chiar si atunci cand sunt dispus sa-ti platesc sa zicem 45 de euro pentru un amarat de tab (io iau atat pentru o jumate de zi de munca, tie fiind profesionist nu-ti va trebui atat sa transcrii piesa aia). Atat timp cat si tu si respectivul ba nu aveti timp, ba nu va intereseaza, why would I give a flying f*ck about you?!

Spui ca "un instrumentist bun are o ureche antrenata bine" si ca apreciezi in general pe cei care incearca sa cante dupa ureche, dar uiti ca transcrierea de cantece presupune exact asta... eu zic ca tu stai cu logica cam cum stau eu cu chitara (te rog sa retii ca nu te-am jignit decat daca impartasesti parerea lui stratman).

 

Si in general nu-mi mai pune cuvinte in gura (apropo de zeul chitarii)

 

I pup you!

Link to comment
Share on other sites

@alin78: vezi ca se spune, scrie si citeste corect: "coDobelc" si nu "coTobelc" iar "postul de azi" este "aL lui StratMan" si nu "a lui StratMan". nu de alta, dar dupa ce esti, cu siguranta, prost crescut, mai esti si us

or agramat. de data asta nu mai pot sa-ti gasesc scuze in agitatia care te framanta, ci doar in modul tau precar de instruire.

in alta ordine de idei, tin sa-ti precizez ca de la unul ca mine sau ca @felix, @Danz sau @malex, n-ai sa vezi vreun interes pt. vreo tabulatura, in general iar pt. vreuna scrisa de tine nici atat, avand in vedere ca acum ne-am cam prins, unii dintre noi, cu cine avem de-a face. asa ca slaba speranta pt. tine, sa ne vezi duelandu-ne in tabulaturi. din partea mea, n-ai decat sa scoti tabulaturi pana simti un usor gust de acru in gat, ca pe mine si, cred ca si pe cei enumerati mai sus, nu ne mai deranjeaza.

si cu asta, cred ca este cazul sa nu mai avem niciun fel de conversatii, din momentul de fata, considerand, nu fara regret, ca, CHIAR faci parte din categoria celor cuprinsi de "prostie agresiva". si vezi ca ai simptome de "pacient". :)

 

@felix, @Danz, @malex, @art vandalay, inca o data :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest alin78

Mda, devii penibil!

Ai ajuns sa te legi de mici erori gramaticale sau de punctuatie, de altceva nefiind in stare :)

Oricum, daca iti amintesti poeziile lui Ion Barbu, are el una "Dupa melci"... e coTObelc sau coDObelc pana la urma?

De inacuratetea cu care l-am citat pe Oschanitzky nu te legi? Sau de faptul ca e Concierto de Aranjuez si nu concierto de aranjuez? (oare cum mi-ar fi stat mie sa fac caz de cele 20 de virgule in plus din unul din mesajele tale precedente).

Edited by alin78
Link to comment
Share on other sites

Mda, devii penibil!

Ai ajuns sa te legi de mici erori gramaticale sau de punctuatie, de altceva nefiind in stare :)

Oricum, daca iti amintesti poeziile lui Ion Barbu, are el una "Dupa melci"... e coTObelc sau coDObelc pana la urma?

De inacuratetea cu care l-am citat pe Oschanitzky nu te legi? Sau de faptul ca e Concierto de Aranjuez si nu concierto de aranjuez? (oare cum mi-ar fi stat mie sa fac caz de cele 20 de virgule in plus din unul din mesajele tale precedente).

...ai grija sa nu faci spume...

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, am citit ca Eugen Caminschi va realiza un proiect de blues împreunã cu Florin Ochescu, un disc care se numeºte "Blues Caf". S-a realizat acest proiect?

 

ei cum, mai junky, s-ar fi realizat asa ceva fara sa fii tu instiintat? :) si vezi ca trupa asta se numeste, demult, blues cafe.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Si ca sa nu uit... bai nene, tu de fapt cam ce vrei?

Intai ii faci pe aia comunisti apoi ii ridici in slavi.

Pe urma nu dai doi bani pe mine (intai pe interpretare, apoi pe calitatea taburilor, mai pe urma razi de simplitatea lor; vocea cum de ti-a scapat?) dar in acelasi timp ma provoci la ceva original, asta in conditiile in care tu fandezi sistematic chiar si atunci cand sunt dispus sa-ti platesc sa zicem 45 de euro pentru un amarat de tab (io iau atat pentru o jumate de zi de munca, tie fiind profesionist nu-ti va trebui atat sa transcrii piesa aia). Atat timp cat si tu si respectivul ba nu aveti timp, ba nu va intereseaza, why would I give a flying f*ck about you?!

Spui ca "un instrumentist bun are o ureche antrenata bine" si ca apreciezi in general pe cei care incearca sa cante dupa ureche, dar uiti ca transcrierea de cantece presupune exact asta... eu zic ca tu stai cu logica cam cum stau eu cu chitara (te rog sa retii ca nu te-am jignit decat daca impartasesti parerea lui stratman).

 

Si in general nu-mi mai pune cuvinte in gura (apropo de zeul chitarii)

 

I pup you!

 

Bai Aline, fraiericii astia de felix si stratman si astialalti ca ei mereu au ceva de comentat. Dar n-au pus mina in viata lor sa scrie un tab. Lasa-i pe ei sa fie smeckeri pe forum si noi sa ne vedem de ale noastre. Apropo, am si eu nevoie de un tab la Trio Grigoriu - Broscuta Oac.

Merci !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Avand in vedere ultimele discutii despre cum sa devii un chitarist bun / ce inseamna un chitarist bun , va recomand urmatoarele:

 

- http://www.artasunetelor.ro (la jumatatea paginii este de ascultat ceva interesant)

 

- http://www.artasunetelor.ro/Interviuri.html este de citit ceva interesant, in special http://www.artasunetelor.ro/Interviu_cu_Sorin_Tudoran.html

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ultimele discutii despre cum sa devii un chitarist bun / ce inseamna un chitarist bun , va recomand urmatoarele:

 

- http://www.artasunetelor.ro (la jumatatea paginii este de ascultat ceva interesant)

 

- http://www.artasunetelor.ro/Interviuri.html este de citit ceva interesant, in special http://www.artasunetelor.ro/Interviu_cu_Sorin_Tudoran.html

Da , speram sa se mai gaseasca inregistrari .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

valter popa sucks....big time

 

Batrane, ai grija ce spui! Nu cred ca se cade sa vorbesti aiurea...Valter e chitaristul de la Iris, care Iris a vandut 28.000 de bilete la spectacolul Iris 30 de ani. Deci un chitarist recunoscut. Si apreciat. Si lumea plateste multi bani sa-l vada.

Il cunosc si pe Valter, si pe Cezar. Daca tot vorbesti de clasamente de chitaristi, ai auzit de unul, Nutu Olteanu?

S-avem pardon!

Link to comment
Share on other sites

Batrane, ai grija ce spui! Nu cred ca se cade sa vorbesti aiurea...Valter e chitaristul de la Iris, care Iris a vandut 28.000 de bilete la spectacolul Iris 30 de ani. Deci un chitarist recunoscut. Si apreciat. Si lumea plateste multi bani sa-l vada.

Il cunosc si pe Valter, si pe Cezar. Daca tot vorbesti de clasamente de chitaristi, ai auzit de unul, Nutu Olteanu?

S-avem pardon!

 

 

 

Poate pe primele albume Iris poate fi considerat un chitarist ok........Nutu Olteanu e mai interesant decat Valter Popa , dar dintre fostii chitaristii Iris il prefer pe Adrian Ilie.......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.