www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

Costel Busuioc :)

Sincer ... cred ca si limba joaca un rol important ... formatiile din Romania canta in Romana :) ... o limba deloc comuna :D

Zic de formatii pentru ca shrederi nu prea de-a dat Dumnezeu :)

 

Gresit. Cvasitotalitatea formatiilor de metal de exemplu canta in engleza. Shrederii canta in limba lor :P))) e limba internationala.

 

Genul pop la noi este in mod sigur invechit (la noi se canta ce se canta acum 15 ani in partea cealalalta), deci, judecand drept si stand stramb, si cu versuri in engleza tot nu ar face nimic.

 

Tot mentalitatea este de vina. Se cauta beneficii imediate si mici pe termen scurt, si nu beneficii mari si cu ceva intarziere pe termen lung.

 

Asta e mostenirea "moshilor", si va lua ceva timp sa scapam de ea. Valabil pt ORICE stil de muzica din Romania.

Link to comment
Share on other sites

da' ce va vaitati asa de mult cu romana?

 

Cati roacheri/chitaristi/formatii cu chitara (si nu edith piaf) francezi sunt recunoscuti international? (si franceza e cunoscuta)

olandezi? argentinieni? chinezi (si-astia-s multi... :) ) koreeni japonezi etc ? sau... mai bine zis: e vreunul la nivelul lui Mark Knopfler? la nivelul lui Peter Green, David Gilmour, Chuck Berry, Pete Townshend?

pe scurt: e vreunu din nationalitatile astea care a adus ceva nou in "muzica de chitara" ?

 

poate ca n-avem talent.. poate nu vrea lumea sa ne bage in seama... poate ca nu cantam ceea ce trebuie...

poate ar trebui sa stergem intregul topic (taraboi) :):D:P

 

mainstreamul e cam relativ.. in ziua de azi poti fi in mainstreamul blackului sau bluesului... dar nu te baga in seama decat cei care asculta FIX acel "sub-sub gen" ... ori te stie toata lumea ori... tot bullshit ramai...

 

parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

@Ciocanel,

 

Franta: Johnny Hallyday (foarte cunoscut si in USA), Magma, Berurier Noir, Noir Desir, Mano Negra

Japonia: Boris + foarte multe trupe adevarate (nu-mi vin in minte acum)

Islanda: Sigur Ros

Slovenia: Laibach

Olanda: Within Temptation

 

 

Sunt multi artisti, multe trupe mari. Intrebarea este: avem noi o cultura muzicala suficient de vasta pentru a cuprinde o asemenea cantitate de informatie? :)

 

 

LE: Ce sa mai spunem de jazz. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Gresit. Cvasitotalitatea formatiilor de metal de exemplu canta in engleza. Shrederii canta in limba lor :D ))) e limba internationala.

 

Genul pop la noi este in mod sigur invechit (la noi se canta ce se canta acum 15 ani in partea cealalalta), deci, judecand drept si stand stramb, si cu versuri in engleza tot nu ar face nimic.

 

Tot mentalitatea este de vina. Se cauta beneficii imediate si mici pe termen scurt, si nu beneficii mari si cu ceva intarziere pe termen lung.

 

Asta e mostenirea "moshilor", si va lua ceva timp sa scapam de ea. Valabil pt ORICE stil de muzica din Romania.

 

dragul meu, cu tot respectul, tin sa te corectez: valoarea nu tine cont de varsta, asa ca nu moshii sunt de vina, ci farsorii si incompetentii! :)  

 

 

asa cum a recomandat si @karpi :) , incercati sa fiti, macar un pic, mai profunzi. :)

Link to comment
Share on other sites

Bine punctat. :) Junky si korko :) INSA, cati dintre acestia canta in limba lor nativa? (in afara de cei care canta instrumentale...) ... despre asta era vorba...

si unii dintre cei enumerati nu sunt chiar asa de recunoscuti... desigur, noi ca suntem tot timpul in cautare de astfel de talente, le stim... dar cata lume stie akira si dragon force... si cati au auzit de van halen? van halen e un renume mondial... desigur... si un "necunoscator" al rockului stie de el... insa de altii mai putin...

 

ma rog... treaba devine prea relativa, subiectul e prea vast pt a fi discutat...

si treaba cu acea cultura muzicala este iar prea relativa... de ce sa-mi impui capul cu "n" formatii dintr-un gen care nu-mi place...

 

ma rog... nu ma mai bag... :) ...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Sigur Ros de exemplu canta in islandeza si din cate am inteles chiar si intr-o limba inventata........ :) . Deci se poate si asa.....

Si e o trupa foarte apreciata mai nou . Bine probabil e si considerat ceva "exotic" pt. ascultatori .

Ce-i drept putem vorbi de o hegemonie anglo-americana ....eu asta consider ca e motivul principal pt. ca nu se canta in native tongues .

 

Ce-i drept faptul ca engleza e o limba foarte simplificata , fata de engleza din secolul ..... , contribuie la fenomenul asta.

Alte limbi sunt mai greu accesibile ( sort of speak ) , unui anume tip de ascultator.....

C'est la vie! (cum zice piesa de la Emerson , Lake..... ce e tot in engleza) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alex_lorincz

Parerea mea este ca pe un chitarist bun il defineste nu ceea ce stie sa cante de la altii ci ceea ce compune el.Ce scoate el sa zic asa... Mai ales daca e vorba de un top.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest Neam Blestemat

N-am citit mai atent toate posturile si imi cer scuze daca dezgrop aceasta discutie dar vreau sa il adaug si pe Calin Pop (Celelalte Cuvinte) in aceasta lista a celor mai buni chitaristi din tara.

 

Edited by Neam Blestemat
Link to comment
Share on other sites

N-am citit mai atent toate posturile si imi cer scuze daca dezgrop aceasta discutie dar vreau sa il adaug si pe Calin Pop (Celelalte Cuvinte) in aceasta lista a celor mai buni chitaristi din tara.

 

 

uitasem complet de clipul asta :) Ia ghiciti cine-i copilul :) :))

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest Neam Blestemat
uitasem complet de clipul asta :) Ia ghiciti cine-i copilul :D:) )

 

Hahaha :)) ma bucur ca reusesc sa trezesc amintiri placute cu primul meu post. Te invidiez sincer :D)

Link to comment
Share on other sites

Guest mudkicker

nu am stat sa citesc toate paginile , am citit doar 4 si nu stiu daca s-a specificat Paul Sima( mi se pare o chitarist foarte bun , un mic doug aldrich :) ) si Gabi Nacu

Edited by mudkicker
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Sigur Ros de exemplu canta in islandeza si din cate am inteles chiar si intr-o limba inventata........ :) . Deci se poate si asa.....

Si e o trupa foarte apreciata mai nou . Bine probabil e si considerat ceva "exotic" pt. ascultatori .

Ce-i drept putem vorbi de o hegemonie anglo-americana ....eu asta consider ca e motivul principal pt. ca nu se canta in native tongues .

 

Ce-i drept faptul ca engleza e o limba foarte simplificata , fata de engleza din secolul ..... , contribuie la fenomenul asta.

Alte limbi sunt mai greu accesibile ( sort of speak ) , unui anume tip de ascultator.....

C'est la vie! (cum zice piesa de la Emerson , Lake..... ce e tot in engleza) :)

 

sort of speak ala e de fapt so to speak.

cu placere.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest danut14

Ati auzit de Mitica Cirita cel mai bun chitarist

El face la chitara ce nu pot alti la acordeon.

toata lumea il invidiaza

 

Ati auzit de Mitica Cirita cel mai bun chitarist

El face la chitara ce nu pot alti la acordeon.

toata lumea il invidiaza

 

si canta orice fel de gen

Link to comment
Share on other sites

Guest HoriaMaiden

Personal, pe langa marii Covac si Aldea, ar fi inca cativa chitaristi pe care ii apreciez, cum ar fi:

Nutu Olteanu, care in afara de Iris I nu am gasit foarte mult material.

Calin Pop, nu pot sa zic ca a revolutionat muzica rock din Romania, dar pt mine he's one of the beast.

Balauru'(Trooper), chitarist bun, aici referindu ne la perioada actuala

Valter Popa-contestat de multi, isi face treaba destul de bine la Iris

Nicu Alifantis-pentru partea de chitara rece, mi se pare al doilea, dupa regretatul Vali Sterian

Vali Sterian(RIP)-chitarist extraordinar

Cristi Gram-iarasi un chitarist bun

o sa ma injurati multi dar ca pasaje de ch rece si Emeric Imre mi s-a parut destul de bun, de vazut "Argotice".

Ar mai fi Iuliu Merca(RIP), Romeo Dediu(Holograf), chitaristul trupei VH2, caruia momentan imi scapa numele, si cel de la RUST, Iliescu de la Timpuri Noi s.a.m.d

Repet, e o parere personala, un top propriu din ce am ascultat mai mult. Numai Bine!

 

Personal, pe langa marii Covac si Aldea, ar fi inca cativa chitaristi pe care ii apreciez, cum ar fi:

Nutu Olteanu, care in afara de Iris I nu am gasit foarte mult material.

Calin Pop, nu pot sa zic ca a revolutionat muzica rock din Romania, dar pt mine he's one of the beast.

Balauru'(Trooper), chitarist bun, aici referindu ne la perioada actuala

Valter Popa-contestat de multi, isi face treaba destul de bine la Iris

Nicu Alifantis-pentru partea de chitara rece, mi se pare al doilea, dupa regretatul Vali Sterian

Vali Sterian(RIP)-chitarist extraordinar

Cristi Gram-iarasi un chitarist bun

o sa ma injurati multi dar ca pasaje de ch rece si Emeric Imre mi s-a parut destul de bun, de vazut "Argotice".

Ar mai fi Iuliu Merca(RIP), Romeo Dediu(Holograf), chitaristul trupei VH2, caruia momentan imi scapa numele, si cel de la RUST, Iliescu de la Timpuri Noi s.a.m.d

Repet, e o parere personala, un top propriu din ce am ascultat mai mult. Numai Bine!

 

imi cer scuze pentru dublul post:))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.