www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Guest alexgeo008

Am o mare rugaminte daca se poate pana diseara sa ma lamuriti :) Am gasit intr-un video de la mahalo si un tab de pe net si am reusit sa fac un tab zic eu potrivit pentru 21 guns de la green day. Cant la chitara acustica. Problema mea e brige-ul care nu reusesc sa inteleg cum vine cantat sa se potriveasca cu melodia :| Ideea e ca mi-ar trebui pana diseara daca se poate. Uitati aici tabul. Daca se poate sa imi ziceti cum se canta brige-ul ar fi minunat. Multumesc anticipat si uite clipul original, brige-ul incepe unde pe la minutul 2:53-2:54 :).

 

 

Uitati aici e tabul :)http://www.2shared.com/file/Ro_MENt3/21_guns_by_green_day.html

Edited by alexgeo008
Link to comment
Share on other sites

Salutare...

Stiti niste exerciti pentru viteza la pana ? :D

M-am saturat sa cant in slow motion ....exersez game dar nu prea vad progrese

 

Alternate picking + Game (3 note pe coarda) + metronom.

Pe acelasi tempo (bps) canti succesiv notele din aceeasi gama in patrime, optime, triplet, saisprezecime. In momentul in care iti iese, maresti viteza (tempo). Ca sa nu te plictisesti poti varia gamele dar sa ai grija ca intotdeauna sa-ti iasa sunetele clar, indiferent de viteza.

Link to comment
Share on other sites

Incerc sa imi fac un program de exercitii in care sa folosesc la maxim cele 2 ore care le folosesc pe seara pentru practica si vroiam sa va intreb daca e ok ce fac acum si cum mi-am impartit timpul, pentru progres ok sau trebuie sa adaug si sa schimb ceva. Incep cu incalzirea recomandata de Satriani (4 repetari in care cobor pe grif de la nota cea mai joasa la cea mai inalta 1 deget per fret si per coarda.. adica F B F B. apoi D# A D G#.. urci inapoi la F apoi ma cobor cu un semiton pe F# si incep de acolo iar.. fac asta pana cand ajung pe fret15) , apoi inca 4 repetari alternate picking cobor pe grif 1 deget per fret pe aceasi coarda , schimband coarda dupa a4-lea fret.

Apoi incep sa fac tranzitii intre acorduri care le cunosc ( sunt de incepatori gen G Am.. C G.. etc.) si folosesc metronomul pentru toate exercitiile (pt schimbul de acord il setez la 40bpm (1 acord per beat).. pot mai rpd dar incerc sa le fac cat mai corect). De aici nu stiu daca ce fac ma mai ajuta sau le fac momentan degeaba... Exersez scara pentatonica in cele 5 poziti. De aici nu stiu, sa fac exercitii de hammer on, pull off.. sau execitii pt viteza la pana sau string bending, nu stiu.. Dupa toate execitiile astea desigur ajung sa si exersez riff-urile care incerc sa le invat cat mai bine, dar nu stiu care dintre cele mentionate mai sus sau ce ar trebui adaugat pentru un progres constant si benefic. Poate gresesc cu totul abordarea care o iau...

Link to comment
Share on other sites

Incerc sa imi fac un program de exercitii in care sa folosesc la maxim cele 2 ore care le folosesc pe seara pentru practica si vroiam sa va intreb daca e ok ce fac acum si cum mi-am impartit timpul, pentru progres ok sau trebuie sa adaug si sa schimb ceva. Incep cu incalzirea recomandata de Satriani (4 repetari in care cobor pe grif de la nota cea mai joasa la cea mai inalta 1 deget per fret si per coarda.. adica F B F B. apoi D# A D G#.. urci inapoi la F apoi ma cobor cu un semiton pe F# si incep de acolo iar.. fac asta pana cand ajung pe fret15) , apoi inca 4 repetari alternate picking cobor pe grif 1 deget per fret pe aceasi coarda , schimband coarda dupa a4-lea fret.

Apoi incep sa fac tranzitii intre acorduri care le cunosc ( sunt de incepatori gen G Am.. C G.. etc.) si folosesc metronomul pentru toate exercitiile (pt schimbul de acord il setez la 40bpm (1 acord per beat).. pot mai rpd dar incerc sa le fac cat mai corect). De aici nu stiu daca ce fac ma mai ajuta sau le fac momentan degeaba... Exersez scara pentatonica in cele 5 poziti. De aici nu stiu, sa fac exercitii de hammer on, pull off.. sau execitii pt viteza la pana sau string bending, nu stiu.. Dupa toate execitiile astea desigur ajung sa si exersez riff-urile care incerc sa le invat cat mai bine, dar nu stiu care dintre cele mentionate mai sus sau ce ar trebui adaugat pentru un progres constant si benefic. Poate gresesc cu totul abordarea care o iau...

 

Dude...wtf?blink.gifblink.gif

Link to comment
Share on other sites

Ceva folositor? Ce sa inteleg din dude wtf? Nu abordez corect nimic.. trebuie sa ma axez pe altceva.. tot ce fac este bazat pe clipurile instructionale de pe youtube, deci ce gresesc?

 

Man just chill out and play that guitar...chitara nu ii un instrument care il canti la ore fixe,de exemplu cand eram eu la inceput cantam in fata tv-ului,cand stateam tot eram cu chitara,sau mai stiu ca la inceput cantam smoke on the water si andri popa non-stop,ce faci tu este foarte bine dar eu zic sa te mai relaxezi putin,mai relaxeaza-te cand esti cu instrumentul din cate vad tu esti foarte strict.

 

Nu ar trebui sa ai un program fix de 2 ore,in timpul ala ar trebui sa canti putin,mai te uiti la ceva,mai manci ceva,iar canti,mai stai si te relaxezi.Acum nu spun ca nu ii bine sa canti 2 ore in continuu daca iti place,asa cum le place si la restul lumii,dar pentru chitara nu ai nevoie de un program,de exercitii ai nevoie dar ce faci tu acuma cred ca ii mai mult ca suficient.

 

Iarasi am vazut ca faci exerctiile cu metronom,ceea ce ii foarte bine si faci si game si alte chestii de inceput care is bune,da incearca sa te mai relaxezi invatand ceva melodii care iti plac,chiar daca vrei sa te axezi pe teorie si alte chestii tot trebuie sa fii mai relaxat,eu abia dupa 2 ani de cand am inceput sa cant m-am pus pe teorie si toate cele ca sa invat sa scriu ceva pe chitara si sa-mi fac propriile cantece,inca mai invat.

 

Deci din tot ce-am zis eu pe scurt poti sa intelegi ca iti trebe timp ca sa fii bun.

Link to comment
Share on other sites

va-ntrerup un pic cu o intrebare ( pusa din ratiuni economice ) : am pilit prea mult locul unei corzi din pragus iar acum aceasta atinge separatoarele freturilor si scoate un sunet naspa. sunt curios daca trebuie schimbat tot pragusul sau se poate repara cumva.

Link to comment
Share on other sites

va-ntrerup un pic cu o intrebare ( pusa din ratiuni economice ) : am pilit prea mult locul unei corzi din pragus iar acum aceasta atinge separatoarele freturilor si scoate un sunet naspa. sunt curios daca trebuie schimbat tot pragusul sau se poate repara cumva.

 

La o chitara bas la coarda E am pus o bucatica de folie de cupru deoarece este tocit canalul si coarda vine prea jos si face fretbuzz ...

daca poti sa pui ceva in canal este OK daca nu schimbi cu totul ce este mai complicat...

De reparat cred ca daca dizolvi plastic (stiplex ) in cloroform si umpli canalul apoi tai inca odata .Eventual coada de la periuta de dinti sau pieptene din plastic mai "sticlos" ( care paraie cand il indoi ) poti sa dizolvi in cloroform.

Pilesti sau cu hartie abraziva produci praf ce il dizolvi .De obicei plasticurile acestea dure se dizolva in cloroform , lipitura cu cloroform si praf dizolvat este foarte puternica asemanator unei suduri daca nu cumva este vorba de alt fel de plastic ..dar pana acum toate se dizolvau in cloroform si se puteau lipi.

Cloroform am avut de la o farmacie asta pe cand construiam chitare acu 40 de ani .

 

Am facut "butoane din stiplex sidefat" ptr cheite asemanatoare cu cele de la Gibson ( am construit o chitara copiata dupa Gibson LP din pacate am vandut-o lui Boita un prieten care a vrut-o neaparat ).OK .am dat gaura in plastic am umplut orificiul cu plastic dizolvat l-am tras pe tija cheitei si a doua zi nici cu clestele nu puteai sa dai jos "butonul " de plastic. nu se desprindea doar daca-l rupeai.Am incercat inainte de a face butoanele pe o cheita de proba.

Deci trebuie sa tina si sa fie OK ptr reparatie chiarptr lipirea unui pragus rupt /fisurat.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Exersez din placere. Nu sunt foarte strict gen 2 ore pe zi fixe.. In weekend stau si 5-6-7 ore.. Este placerea mea. Intrebam ce exercitii ar trebui sa mai adaug in programul meu, nu daca sunt prea strict. Nu prea stiu spre exemplu string bending daca fac corect. Pozitia cred ca o iau corect dar nu stiu daca e ok sa imping corzile cu ajutorul unghiei sau din deget.. daca imping din deget cateodata imi sare coarda intre.. and it can hurt.... Se mai intampla sa se si incalece 2 corzi in urma bendingului si cand le dau drumu se aud si note in plus. Probabil ca ma exprim stupid si gresit. Am cautat pe google string bending, si toti explica doar pozitia mainii dar nu arata cu ce parte a degetelor imping corzile. Vreun sfat pentru problema asta?

Link to comment
Share on other sites

Iti bati capul prea mult... Un bend iese corect cat timp iti iese. Adica, daca vrei sa ridici nota respectiva cu un ton, iar bendul tau o ridica doar cu un semiton, atunci nu il faci corect. Ca executi tehnica respectiva cu varful degetului, cu unghia, cu degetul de la picior, chiar nu are importanta. Gaseste modalitatea care iti convine tie. Fiecare avem anatomia diferita, asa ca fiecare avem moduri diferite de a aborda anumite tehnici.

Link to comment
Share on other sites

Iti bati capul prea mult... Un bend iese corect cat timp iti iese. Adica, daca vrei sa ridici nota respectiva cu un ton, iar bendul tau o ridica doar cu un semiton, atunci nu il faci corect. Ca executi tehnica respectiva cu varful degetului, cu unghia, cu degetul de la picior, chiar nu are importanta. Gaseste modalitatea care iti convine tie. Fiecare avem anatomia diferita, asa ca fiecare avem moduri diferite de a aborda anumite tehnici.

stefan.barbu :

Eu as mai adauga la cele de mai sus ca poti incerca sa cauti si sa "furi" diferite tehnici de la consacrati, bineinteles de pe prietenul nostru youtube. Nu trebuie sa cauti lectii pentru asa ceva ci melodii in care se folosesc respectivele tehnici si sa studiezi cum se executa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest alexgeo008

Spuneti-mi cum sa invat rapid si eficient notele de chitara. Nu vreau sa le tocesc, vreau sa le invat logic, fara toceala.

Link to comment
Share on other sites

Pentru primele freturi - invata multe acorduri cu corzi libere si sa stii notele care le formeaza.

Pentru freturile 3-9, eu stiu 2 chestii simple:

-"pozitia 5 = cvarta, pozitia 7 = cvinta, pozitia 9 = relativa minora"

-in pozitiile 3-5-7, corzile groase au o succesiune usor de memorat: G-A-B->C-D-E->F-G-A

Cu un minim de teorie muzicala, poti sa inveti logic chestiile astea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Myrrkhoos

Salut,

 

Mi-am luat și eu o chitarã acusticã Stagg, nu cine știe ce, dar destul ca sã învãț pe ea, și coarda cea mai groasã, în poziție liberã, face un sunet de bâzâit atunci o ating cu pana, fãrã sã folosesc forțã prea mare în mâna dreaptã, cã nu dau în chitarã ca în sacul de cartofi. Repet, face așa doar în poziție liberã, dacã apã cu degetul pe un fret, sã formez altã notã, nu mai face așa. Așa cum e acordatã la mine, adicã standard, dacã voi cânta nota E, (Mi) bâzâie, dar E # deja rezolvã chestia asta. Aveți vreo idee cum sã rezolv? Sau unde sã o duc pt rezolvare?

 

Ștefan

Link to comment
Share on other sites

Ce sistem imi recomandati pentru stringuriea corzilor?

 

Eu cant fingerstyle cu o gramada de open tuninguri gen DADG#AD, CGDABE sau chiar si ECGDAD...deci imi trebuie un sistem care sa nu se rupa corzile cand schimb tuningurile si sa tina sunetul cat mai mult.Pana acuma cand puneam corzile ori rugam la magazin sa mi le puna ori le puneam haotic.

Link to comment
Share on other sites

Ce sistem imi recomandati pentru stringuriea corzilor?

 

Eu cant fingerstyle cu o gramada de open tuninguri gen DADG#AD, CGDABE sau chiar si ECGDAD...deci imi trebuie un sistem care sa nu se rupa corzile cand schimb tuningurile si sa tina sunetul cat mai mult.Pana acuma cand puneam corzile ori rugam la magazin sa mi le puna ori le puneam haotic.

pentru stringuriea corzilor se poate utiliza cordarea stringuriaurilor

( un sistem cu pedala )

 

Un sistem mecanic se numeste Steinberger dar nu stiu exact cate poate face ..de fapt poate avea "factory preset" cate au loc sa-i "implementeze".

 

Altfel ptr fiecare stil , acordaj ai nevoie de cate o chitara ,poate in afar ade "drop D" la care te poti corda de stringurie si din mers ...

Link to comment
Share on other sites

De metoda ziceam,scuza-ma o fost tarziu cand am pus intrebarea. Am vazut ca unii recomanda cu o singura rotire la cheite sau nu stiu cum sa spun,altii cu 3 rotiri s.a.m.d. Ce recomandati voi pentru tinand cont ca schimb mai mereu tuningurile?

 

@andydufrense sunt de acord, si eu de cele mai multe ori mi le puneam numa daca nu aveam un eveniment sau ceva,neavand bani de corzi in caz ca rup una la stringuit, ii rugam sa-mi puna corzile

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Am incercat metoda Taylor,sa fiu sincer ii destul de simpla si nu credeam sa imi iasa asa de bine, la coarda G nu o iesit asa de bine dar tot ii bun.

 

Dar acum am alta problema....

 

Pe chitara am avut stock D'addario EXP 12' si 1 luna intreaga au sunat perfect(dupa 2 saptamani am inceput sa dau cu fastfret), dar au inceput deja isi piarda din calitate si asa am ajuns sa-mi iau Dunlop de 12'...

 

Deci nu sunt dezamagit de corzi,si FOARTE dezamagit. Sunetul nici macar nu ii acela de corzi noi la E,A,D...se aude ca si cum ar fi fost folosite vreo cateva zile bune,chiar D'addario inainte sa le schimb parca se auzeau mai bine decat astea. Am prins eu cumva un set cu probleme sau chiar asa se aud astea?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.