www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Ceau-bau,

 

Caut si eu un metronom digital, care sa faca "tac-tac", nu "bip-bip". :unsure:

Mi se par destul de enervante bip-urile pentru cantatul la chitara, mai cad pe note care se confunda cu nota bip-ului.

As vrea digital daca exista, pentru a putea schimba masurile. Nu ma intereseaza drum machine-uri de sute de euro. Ceva ieftin si simplu daca aveti cumva cunostinta de asa ceva.

 

Multumesc anticipat,

Decebal

Link to comment
Share on other sites

Ceau-bau,

 

Caut si eu un metronom digital, care sa faca "tac-tac", nu "bip-bip". :unsure:

Mi se par destul de enervante bip-urile pentru cantatul la chitara, mai cad pe note care se confunda cu nota bip-ului.

As vrea digital daca exista, pentru a putea schimba masurile. Nu ma intereseaza drum machine-uri de sute de euro. Ceva ieftin si simplu daca aveti cumva cunostinta de asa ceva.

 

Multumesc anticipat,

Decebal

 

Salut,

 

Incearca http://www.metronomeonline.com/

 

Mult spor,

 

Marius Furduescu

www.the-guitar.ro

Link to comment
Share on other sites

salut, parerea mea este ca ar trebui sa alegi chitara potrivita scopurilor tale. Daca preferintele tale muzicale includ chitara electrica iti recomand sa-ti cumperi o electrica, daca asculti mai mult acoustic - ia-ti o acustica. Cele doua instrumente sunt total diferite si se abordeaza in mod diferit, sa nu mai vorbim de sunet. Oricat te-ai chinui o chitara acustica nu va suna ca o electrica, la fel cum pe electrica nu va suna niciodata bine o piesa de chitara clasica. Mai multe detalii aici

 

Mult spor,

 

Marius

 

Raspuns la asta ..:

nu stiu exact cu ce se mananca chitara, dar stiu ca vreau sa invat sa cant la una. intrebarea mea este daca trebuie neaparat sa incep cu acustica sau pot sa incep cu electrica?

am fost la un guitar shop sa ma interesez de un Epiphone Special II si l-am intrebat pe tip daca trebuie sa incep cu acustica si a zis ca daca vreau electrica, sa incep direct cu ea. eu totusi mai intreb, sa stiu sigur.

 

also, credeti ca as putea sa gasesc un profesor in timisoara cu care sa fac cateva ore(inainte sa-mi iau chitara), sa ma asigur ca e ceva la care as putea sa ma descurc? pt ca e ceva ce vreau sa fac, dar nu as vrea sa fac o investitie si pe urma sa aflu ca sunt anti talent total si sa raman cu chitara pe perete.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Raspuns la asta ..:

nu stiu exact cu ce se mananca chitara, dar stiu ca vreau sa invat sa cant la una. intrebarea mea este daca trebuie neaparat sa incep cu acustica sau pot sa incep cu electrica?

am fost la un guitar shop sa ma interesez de un Epiphone Special II si l-am intrebat pe tip daca trebuie sa incep cu acustica si a zis ca daca vreau electrica, sa incep direct cu ea. eu totusi mai intreb, sa stiu sigur.

 

also, credeti ca as putea sa gasesc un profesor in timisoara cu care sa fac cateva ore(inainte sa-mi iau chitara), sa ma asigur ca e ceva la care as putea sa ma descurc? pt ca e ceva ce vreau sa fac, dar nu as vrea sa fac o investitie si pe urma sa aflu ca sunt anti talent total si sa raman cu chitara pe perete.

 

Nu inteleg ce e cu acest reply?

Link to comment
Share on other sites

Colegul Arpi implică faptul că tânărul n-are cum să știe care e "chitara potrivită scopurilor sale", deci sfatul e cam inutil.

Informația există dar e cam împrăștiată, nu știu dacă se găsește o resursă consistentă care să explice avantajele și dezavantajele specifice anumitor caracteristici pentru anumite aplicații. Probabil ar fi chiar imposibilă o astfel de enumerare, având în vedere diversitatea atât a modelelor și opțiunilor cât și a "scopurilor".

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Colegul Arpi implicã faptul cã tânãrul n-are cum sã știe care e "chitara potrivitã scopurilor sale", deci sfatul e cam inutil.

Informația existã dar e cam împrãștiatã, nu știu dacã se gãsește o resursã consistentã care sã explice avantajele și dezavantajele specifice anumitor caracteristici pentru anumite aplicații. Probabil ar fi chiar imposibilã o astfel de enumerare, având în vedere diversitatea atât a modelelor și opțiunilor cât și a "scopurilor".

 

Salut,

 

Dupa parerea mea sfatul este util din urmatoarele puncte de vedere:

 

1. faptul ca cineva nu stie cu ce se mananca chitara nu inseamna ca nu are un scop. acum 15 ani cand m-am apucat eu de chitara, nici eu nu stiam cu ce se mananca chitara si nici nu avea cine sa-mi spuna la mine in oras, insa imi doream sa pot canta piesele pe care le ascultam pe atunci, sa pot face solo-uri etc si asta m-a motivat sa invat si sa ma perfectionez. In functie de ceea ce iti doresti sa poti face pe chitara iti vei lua un instrument care sa te ajute sa-ti indeplinesti aceste lucruri. Chiar mi-au cumparat ai mei prima chitara acustica si am dat primele note, mi-am dat seama ca nu aia era chitara pe care mi-o doream si m-am apucat sa strang alocatii ca sa-mi cumpar o chitara electrica.

2. din experienta pe care o am cu cei care vin la mine pentru lectii de chitara, daca nu au un raspuns la intrebarea: "De ce te-ai apucat sa canti la chitara?" si au venit doar sa vada daca le place, mult timp sa stii ca nu i-a tinut aceasta curiozitate, pentru ca nu este cel mai simplu instrument de invatat si daca nu ai un motiv in spate, mai bine nu te apuci deloc si in plus iti va fi foarte greu sa progresezi, pentru ca nu stii unde vrei sa ajungi.

 

Multumesc,

 

Marius

Link to comment
Share on other sites

Mu-i bai de action. 52 nu e extraordinar de mare. La dimensiuni mai mari pot aparea probleme la nut-urile ieftine din plastic. Se pot rupe.

Cred ca domnu' Mike vrea sa-si puna corzi mai groase decat .052 pentru Drop B si Drop A. Probabil ca a luat in considerare corzile recomandate de @draugr (cea mai groasa de .070).

Cu .052 n-are probleme si nu e nevoie de largit slotul din nut.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pai da, tu n-ai probleme. Esti barosan la capitolul asta, dar nut-urile chinezesti sunt foarte proaste. BTW, de unde ai nut din metal? Asa era la Hora ta, sau ti l-ai facut tu?

 

Chitara are locking nut Pot spune ca hardware-ul stock al chitarii este de toata lauda (floyd decent, chei in baie de ulei etc), ca si tastele de altfel. Este a 23-a chitara Iris Lux iesita de pe "linia de productie"; probabil au avut grija mai mare de primele.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

la urmatoru schimb de corzi o sa mi iau ori ernie ball beefy , ori ernie ball not even slinky...cred mai degraba not even slinky..12-56 e "suficient" macar pt drop c sau trebuiesc si mai groase de atat ?

 

si legat de marirea sloturilor in care se prind corzile la headstock , cu ce as putea face acest lucru ?

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

mi-am luat 2 nut-uri. unul de electrica si unul de acustica.

si acum numai stiu care cum era.

cum imi pot da seama ?

unul este alb cu niste mici sloturi.iar altul o tenta de galben cu sloturi putin mai adanci.

cel alb are ep spate 4 gauri iar cel galben 2 .

 

niste imagini ( nu foarte clare) : http://imageshack.us/photo/my-images/197/img3864ls.jpg/ , http://imageshack.us/photo/my-images/855/img3865j.jpg/ , http://imageshack.us/photo/my-images/854/img3868b.jpg/ , http://imageshack.us/photo/my-images/101/img3869y.jpg/ , http://imageshack.us/photo/my-images/717/img3870b.jpg/ .

Link to comment
Share on other sites

@Eugen ; l-am citit dar tot nu-mi pot da seama care e de acustica si care e de electrica

 

Citind acolo afli cum masori pentru a vedea care dintre nut-uri se potriveste pe acustica si care pe electrica. Asta in cazul in care au grifuri de latimi diferite si de asemenea, daca nut-urile pe care le-ai cumparat sunt de marimi diferite. daca sunt la fel, nu conteaza care la ce chitara il pui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.