www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stie Cineva Ceva De Axl Guitars?


Axel Goia
 Share

Recommended Posts

nu stiu ce sa zic despre sunet ca nu am cautat filmulete cu ea,dar finishul ala la hardware mi se pare prea cheesy .... plus ca nu cred ca rezista la uzura si s-ar putea ca in doi ani sau chiar mai  putin sa se duca  si sa arate ca si gardurile din fier forjat antichizat (kitschos) ,dar asta e doar estetic

cea mai naspa chestie e ca nu ai unde sa o testezi live,sa vezi cum se simte,cum e lucrata ....eu as zice pas,mai ales ca nu prea ai informatii  despre ea,pozele pot sa arate bine,dar la fel de bine poti sa fi dezamagita de ea

Link to comment
Share on other sites

Si'a cumparat un prieten o copie de Les Paul Junior de la AXL si am pus si eu mana pe ea. Dupa mine e ok la banii astia. E putin cam "din topor" si n'am auzit'o decat printr'un procesor Behringer V-amp, nu si printr'un amplificator. Dar , inca odata, e o chitara low-budget, iar cu chitarele din gama asta de pret credca sta linistita de vorba.

Link to comment
Share on other sites

totusi,cu cat dai pe chitara - 9 milioane aprox,plus transportul care la un moment dat cica era 30 de euro,adica 100 si ceva de lei ajungi cam la 1000 de lei,suma cu care iti poti cumpara o chitara second chiar acceptabila,trebuie doar sa ai putina rabdare si sa studiezi piata,dar acum depinde de tine,daca ti s-a pus pata pe o chitara noua...asta e :) 

mie mi se pare putin absurd sa iti iei o chitara noua entry level destul de noname cand cu aceiasi bani iti poti lua una un instrument second mai de calitate 

Link to comment
Share on other sites

este la esound epiphone slash signature, cu husa, cablu, pene slash, tuner incorporat in bridge humbucker,

etc, la 760 lei, transport gratuit.

ce va complicati cu thomann?

a, sa nu uit, de guitar pack-ul orange, care este incredibil la ce pret este.

nu mai luati ghioarse ibaneze si altele la preturi supraevaluate!

Edited by tibimosby
Link to comment
Share on other sites

Părerea mea, n-o lua !

 

E no-name, cum s-a mai zis, cine știe cât te ține chefu' de ea și o s-o dai pe "bani de țigări" dup-aia !

 

Personal, am mai avut tangențe cu chitare med-low cost, a fost ok cât mi-am făcut damblaua cu ele, am băgat și bani în ele pe upgrade-uri și când mi s-a acrit de ele le-am dat 'eftin ca braga !

 

Deci, economic, nu merită ! Altminteri, e pe gusturi, dacă-ți place și ți s-a pus pata pe ea, te încurajezi singur [ din ce văd :) ]

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De cand instrumentele de calitate au vreo treaba cu brandul de care sunt facute? Sunt instrumente proaste si instrumente bune. La pretul ala nu cred ca poti gasi ceva asemanator nici la SH. Dar asta e doar parerea mea. Nu-mi trebuie chitara. Acum sunt in sapaturi dupa bani pentru un Ltd ex cu emg-uri.

Mi s-a parut pur si simplu interesanta chitara si cred ca ofera destule pentru pretul ala. Daca e s-o comparam cu alte instrumente din aceeasi gama de pret Dean/Ltd/Epi etc, nu cred ca e una facuta doar din mahon.(foarte buna pt upgrade-uri)

Nu pot spune ca ma incurajez singur doar ca mi s-a parut o chestie misto pentru banii aia.

Cum am mai spus, daca fac rost de bani,LTD ex-360 scrie pe mine. Sau un alt explorer/v.

http://axlguitars.com/about

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

crezi ca daca este din mahon, canta singura?

altii (batio) au chitari din aluminiu, si suna super.

astea cu ce lemn au, e poveste. si una lunga de tot.

mana si ampul, care poate fi si tranzistorizat, nu neaparat cu tub electronic, asa zis lampa, fac diferenta.

important este ca sa fie chitara corect setata, corzile de calitate, si sa iti placa.

la nivel de ,,metallica'' poate conteaza ca lemnul a fost ,,cules'' dupa masa, la apusul soarelui, de maini inmanusate. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O chitara din plywood n-o sa fie ca una din mahon,nicodata.

Tonul lui Batio e de *****.

Hai sa luam toti chitare sub 200€ pemtru ca nu conteaza din ce-s facute.

Cui ii pasa ca-i din lemn presat? Lemn sa fie,nu?

Putem muta discutia in topicul cu ''lemnul si influenta lui'' dar,n-o sa ajungem nicaieri.

Si cine a spus ca-mi plac lampile?

Prefer amplificatoarele pe tranzistori.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine Goia. Probabil calitatea e comparabila cu vintage guitars, dar poate mai slaba la componente (bridge, tuners, pots, cat de drept e necku).

Imi place ca e natural finished si mahon. Cam atat are ca strong points. Poate si lookul de cupru jmirghelit.

 

Auzi, nu mai bine te orientezi tu catre Chapman Guitars? Sa faci o recenzie sa stiu si eu daca se merita, ca-mi fac cu ochiu :D

Fiind facute in aceeasi fabrica un Chapman ML-2 e f similar cu un LTD eclipse 400/1000 series.

Edited by Treishtrei
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O chitara din plywood n-o sa fie ca una din mahon,nicodata.

Aha, iarna nu-i ca vara. Dar care o fi diferența dintre ele? Ne poți face un rezumat?

 

 

Putem muta discutia in topicul cu ''lemnul si influenta lui'' dar,n-o sa ajungem nicaieri.

Pentru că nici măcar n-ai înțeles subiectul și nu se pune problema contribuirii cu ceva util?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine Goia. Probabil calitatea e comparabila cu vintage guitars, dar poate mai slaba la componente (bridge, tuners, pots, cat de drept e necku).

Imi place ca e natural finished si mahon. Cam atat are ca strong points. Poate si lookul de cupru jmirghelit.

 

Auzi, nu mai bine te orientezi tu catre Chapman Guitars? Sa faci o recenzie sa stiu si eu daca se merita, ca-mi fac cu ochiu :D

Fiind facute in aceeasi fabrica un Chapman ML-2 e f similar cu un LTD eclipse 400/1000 series.

Chapman-urile sunt destul de scumpe. M-am tot uitat pe Andertons sa vad,poate prind reduceri ceva dar..greu.

este la esound epiphone slash signature, cu husa, cablu, pene slash, tuner incorporat in bridge humbucker,

etc, la 760 lei, transport gratuit.

ce va complicati cu thomann?

a, sa nu uit, de guitar pack-ul orange, care este incredibil la ce pret este.

nu mai luati ghioarse ibaneze si altele la preturi supraevaluate!

Pai,acel Epiphone Slash AFD este pur si simplu un special ''semnat'' de Slash,nimic mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Ba e !

 

Nu-s conspiraționist sau ceva asemănător, dar, după mine, orice chitară care n-are pe ea un serial scris undeva e o no-name !

 

Am fost worshiper Vintage JHS [ nu mai sunt, după ce jeguri văd prin magazine în ultima perioadă, ultimele modele ]. Au și ei site, nu mai pierd vremea să-l atașez, dar majoritatea chitarelor lor, cu excepția seriilor ICON și...restul, cum le zice, alea, "signature", nu au pe ele nimic ștanțat, așa că e tare ambiguu unde le fac și cum ies de bune.

 

Eu am nimerit un SG minunat de la ei, făcut prin 2008, cine știe pe unde. Pot spune c-am fost norocos cu ea. Nici măcar o scamă n-am schimbat la ea ! [ am pus un Burstbucker în bridge la un moment dat, ca să am output mai mare ]

Apoi am avut un V100 ! Nu zic, ăla avea ștanță, tot tacâmul ... Fuck'm ! Am upgradat la el la greu. Nu mai zic de headstockul răsucit cu cca 5 grade ! Loterie  ! Iar ce e acum in magazine... Dumnezo cu mila !

Nu mai zic când ajungi la vânzare cu ele ! Pfff... Până și piața second poate decide cât de no-name e o chitară. Se dădeau pe-aici pe RGC SG Vintage-uri la 250 de lei ! :(

 

De aia mi-am permis să includ și AXL astea în zona de no-name ! Au site ! Și ?

 

Îți iei o chitară și habar n-ai unde-i făcută, poate apare un CE pe ea și atât ! Ați văzut vreuna pe site cu serial number ?

 

Just sayin' ...

 

 

.

Edited by ramurel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

problema e controlul calitatii, am avut experienta cu un ibanez semihollow, am probat vreo 3, acelasi model pana sa-l iau, primele 2 ori aveau fie finisajeze naspa, fie setup-ul absurd, asta dupa ce au zis ca le-au reglat-o. a treia chitara a venit direct din depozit, deci fara sa se atinga de ea si a fost perfecta....si mai e si alba, pentru pimpi.

 

sugestia mea : n-o lua daca nu o poti proba. asta e valabil si la chitare made in usa. poate sa-ti curga balele dupa un les paul si sa ai bani sa-l cumperi, daca nu se muleaza bine chitara pe tine, n-o vei cumpara, degeaba e 'pro' quality.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba e !

 

Nu-s conspiraționist sau ceva asemănător, dar, după mine, orice chitară care n-are pe ea un serial scris undeva e o no-name !

 

Am fost worshiper Vintage JHS [ nu mai sunt, după ce jeguri văd prin magazine în ultima perioadă, ultimele modele ]. Au și ei site, nu mai pierd vremea să-l atașez, dar majoritatea chitarelor lor, cu excepția seriilor ICON și...restul, cum le zice, alea, "signature", nu au pe ele nimic ștanțat, așa că e tare ambiguu unde le fac și cum ies de bune.

 

Eu am nimerit un SG minunat de la ei, făcut prin 2008, cine știe pe unde. Pot spune c-am fost norocos cu ea. Nici măcar o scamă n-am schimbat la ea ! [ am pus un Burstbucker în bridge la un moment dat, ca să am output mai mare ]

Apoi am avut un V100 ! Nu zic, ăla avea ștanță, tot tacâmul ... Fuck'm ! Am upgradat la el la greu. Nu mai zic de headstockul răsucit cu cca 5 grade ! Loterie  ! Iar ce e acum in magazine... Dumnezo cu mila !

Nu mai zic când ajungi la vânzare cu ele ! Pfff... Până și piața second poate decide cât de no-name e o chitară. Se dădeau pe-aici pe RGC SG Vintage-uri la 250 de lei ! :(

 

De aia mi-am permis să includ și AXL astea în zona de no-name ! Au site ! Și ?

 

Îți iei o chitară și habar n-ai unde-i făcută, poate apare un CE pe ea și atât ! Ați văzut vreuna pe site cu serial number ?

 

Just sayin' ...

 

 

.

Sa-nteleg ca Vintage sunt no-name?

Link to comment
Share on other sites

Depinde, eu am un V100 de care sunt foarte multumit. L-am prins pe ''ala bun''.

Sustain cat casa, claritate, corp dintr-o singura bucata.

O am de 3 ani si inca sunt foarte multumit de ea.

Am avut si chitare din clase superioare (si inca mai am), exista o diferenta de calitate intre ele, dar nu imi este rusine cu V100.

Link to comment
Share on other sites

daca tot se deviaza pe aici....

ma tot gandesc ce fel de designeri trebuie sa fi avut cei de la axl cand au facut hardwareul ala .... cunoscand putin mediul "dizainului" pot spune ca au fost cel putin neinspirati,ca sa nu zic kitschosi - iar daca la partea asta doar aici s-au ridicat,mi-e cam frica sa ma gandesc la restul 

totusi,s-ar putea sa imi fi facut o imagine gresita ,dar pana nu o canti cateva minute/zile si nu ai alt reper de comparatie e greu sa iti faci o parere

Link to comment
Share on other sites

I have the right to remain silent ! :)

 

Sau, pentru că le-am dat pe toate, "despre mort numa' de bine !" :P

 

.

Chiar pusesem ochii pe un SG de la Vintage care sincer, ca feel parea mai ´´scumpa´´ decat un Epi G400. Si pot spune ca se apropia de J-urile de la Gibson. Oh si da, avea serie =))

Hmmm...

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

daca tot se deviaza pe aici....

ma tot gandesc ce fel de designeri trebuie sa fi avut cei de la axl cand au facut hardwareul ala .... cunoscand putin mediul "dizainului" pot spune ca au fost cel putin neinspirati,ca sa nu zic kitschosi - iar daca la partea asta doar aici s-au ridicat,mi-e cam frica sa ma gandesc la restul 

totusi,s-ar putea sa imi fi facut o imagine gresita ,dar pana nu o canti cateva minute/zile si nu ai alt reper de comparatie e greu sa iti faci o parere

 

Mdap mare expert in dizain, ma mir ca nu te angajeaza Gibson sa le face hardaware-ul. Am mai vazut pe rgc niste experti in programare. Va puteti lua de mana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.