www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vlahopol Guitars


Capitanul_Nam
 Share

Recommended Posts

Vlahopol avea probleme mari la partea tehnică. Asta am observat şi eu la Crisis ăsta, sunt lucrate cât de cât ok, nu sunt strâmbe, nu se suprapun piesele. La Vlahopol asta era marea problemă.

Asta pentru ca chitara nu era chiar terminata. Acum sunt setate foarte bine. Intonatie, actiune etc. Stiu pentru ca am cantat pe una (chiar mai multe).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In urma cu vreo doua luni, am testat si eu 3 modele de chitare construite de Mike Vlahopol . Sunt chitare facute ,clar , pt diferite stiluri de rock . Are doze facute special pt ele .Eu ,cel putin , am fost incantat nu numai de sound dar si de comoditatea cu care se poate canta cu aceste chitare ...play-ablitatea aia , sau cum naiba se mai numeste.!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

si daca are nume de buldozer sovietic, conteaza? uite un contra argument - Yerasov Bulldozer.

btw ar trebui ca aceia care nu au pus mana pe chitarele lui Mike si mai mult de atat, nici n au pus mana in viata lor pe o chitara sau amp bun, sa se abtina de la comentarii :) sorry, no offence

ps: ca si completare... Marshall suna atat de antibranding in limba engleza, incat Jim Marshall a gasit numele liber :)

Edited by sorin65
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

M-am tot gandit daca are rost sa postez sau nu. Probabil ca nu. Dar totusi vom incepe stirile din aceasta seara cu principalele puncte pe ordinea de zi:

 

1. Aspectul conteaza... ENORM.

 

Ca in orice magazin primul lucru pe care-l vede o persoana e aspectul. Daca nu ai succes aici nu mai ajungi la partea a doua. "Veniti si incercati" se anuleaza din start daca nu se trece de punctul 1.

 

2. Am vazut ca cel putin chitarile fara pickguard nu arata chiar asa rau.

 

Dar s-ar putea expune chitari cu o gama mai variata de culori sau cu niste culori mai interesante. Pe mine swirl si lemn natural cu baitz sau ulei sau ce o fi pe ele, nu ma incanta deloc. Deci, dap, nu imi plac. Sorry.

 

3. Nu mi se pare OK sa te iei la harta cu clientul. Daca iti spune un client ca nu-i place ce ai produs te duci si redenesezi produsul nu ii spui ca e prost sau ca nu a incercat chitarile. Dar asta se aplica doar daca vrei sa vinzi.

 

4. De ce as cumpara o chitara Vlahopol cand pot cumpara un Ibanez?

 

Nu stiu care e procentul de oameni care se omoara dupa chitarile lui Steve Vai dar mie nu imi plac deloc. Exista un model de JEM albastru care imi place, totusi. Oricum si daca m-as omora dupa un JEM as vrea un JEM nu un Vlahopol. Nu vad de ce ar cumpara cineva o chitara Vlahopol cand isi doreste un JEM.

 

Nu zic ca arata chiar rau dar parca un Ibanez Prestige arata mai bine. :D Si cum spuneam la punctul 1... Apectul conteaza... ENORM

 

Concluzie: Un design absolut original si inovator e obligatoriu pt orice produs. Am vazut ca s-a comentat si cand au aparut noile modele de MusicMan Petrucci si s-a spus ca seamana forma corpului prea mult cu un Ibanez. Lumea chiar e sensibila la aspectul asta.

 

Flea (bassist-ul de la RHCP) a incercat sa lanseze o linie de bass-uri si a esuat desi are in spate un renume colosal si a venit cu un model destul de original.

 

Sau mai exista posibilitatea sa produci copii asa cum exista zeci de companii care produc si vand copii de strat. Daca nu, atunci te straduiesti sa devii renumit incat sa-ti faca firmele mari un model signature.

 

Sa faci o afacere cu chitari nu e chiar asa simplu cum pare si a fi afacerist e una si a fi chitarist cu totul altceva. Faptul ca esti chitarist nu iti ofera nici un avantaj in lumea afacerilor chiar daca sunt afaceri cu chitari.

 

In speranta ca nu am jignit pe nimeni va multumesc frumos daca ati citit pana aici.

 

O zi buna la toata lumea si numai bine. :respect:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Un design absolut original si inovator e obligatoriu pt orice produs.

Haha! Tinere, ai uitat despre ce vorbim aici? :D O fi căpătat Gibsoanele apendice robotice, dar în esență tot chitare din 1950 sunt.

Aș spune că dimpotrivă, abordarea e prea ambițioasă. Când asta se cuplează cu marketing stângaci și crize de ego rezultatul e un inevitabil ridicol neintenționat.

 

Inovator sau tradițional, n-ar strica, pentru orice produs, ca design-ul să fie făcut de un designer.

 

PS: mă aștept să aflu că trebuie să fi probat aceste chitare înainte să le pot critica design-ul, aspectul sau poziționarea. Sau că nu sunt calificat s-o fac, oricum.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Haha! Tinere, ai uitat despre ce vorbim aici? :D O fi căpătat Gibsoanele apendice robotice, dar în esență tot chitare din 1950 sunt.

Aș spune că dimpotrivă, abordarea e prea ambițioasă. Când asta se cuplează cu marketing stângaci și crize de ego rezultatul e un inevitabil ridicol neintenționat.

 

Inovator sau tradițional, n-ar strica, pentru orice produs, ca design-ul să fie făcut de un designer.

 

PS: mă aștept să aflu că trebuie să fi probat aceste chitare înainte să le pot critica design-ul, aspectul sau poziționarea. Sau că nu sunt calificat s-o fac, oricum.

 

Mie mi se pare ca ai dat cu batul in balta. Astept sa ma luminezi de la cine au copiat Gibson forma de Les Paul. Io zic ca e o forma originala. Au creat un produs original. 

 

Ah, am inteles tu ai probleme de intelegere cand vine vorba de exprimarile altora. Intelegi doar cand lumea se exprima pe limba ta, altfel nu stii. O sa imi iau un caiet cu patratele si o sa iti explic. Gibson au propriul lor design, propria identitate care nu a imprumutat elemente de nicaieri si despre care nu spune nimeni ca seamana cu altceva. Capito? Asta inseamna sa ai un design original. E designul lor 100%. 

 

Sincer pt oameni ca tine nu ma mai chinui sa ma exprim. Data viitoare o sa iti spun doar ca nu ai inteles si o sa te pun sa recitesti. Uneori sari calul cu facutul pe desteptul.

 

Si mai astept sa ma luminezi ce e atat de ambitios cand iei elemente de la alte modele?

 

Exista doar 2-3 firme importante care vand chitari originale: Fender, Gibson si poate MusicMan. Celelalte firme vand copii. Mai exista firme care au creat modele originale? Probabil ca da, dar aia nu vand. Nu stiu ce sa zic despre PRS si Ibanez, au cam inventat gaura in macaroana.

 

Urmeaza sa sari cu experientza ta de gramatic si sa imi dai un reply savant si atotstiutor. Pastreaza-l pentru tine impreuna cu link-urile de pe wikipedia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Măi, eu am făcut o glumiță, acu' zici că m-am luat de tine. Cine ți-a turnat nisip în vagin? :lol:.

Da, GLP e original, și nu doar forma a fost inovatoare. Ziceam doar că nu-i obligatoriu să fii inovator pentru a avea succes pe piață; sunt firme care trăiesc bine producând copii, cum ai observat și tu.

 

Si mai astept sa ma luminezi ce e atat de ambitios cand iei elemente de la alte modele?

E ambițios (care nu înseamnă admirabil) pentru că nu-i suficient să faci o supă din diverse concepte, fie ele originale sau împrumutate. E nevoie și de coerență. Asta era ideea de bază ce am ținut s-o comunic.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cam care e zona de preturi pentru primele modele ? Eu unul am mainile nici prea mari si nici prea mici asa ca varianta XL nu ma incanta prea tare.  

Exista si varianta normala de grif. Sint defapt 3 modele pt inceput:  L, XL, si XXL si cum ziceam XXL nu este cu mult mai diferit fata de L doar 1,5 mm fata de L.

 

 

Tot ce nu inteleg eu e faza cu "better than sex". Gaura aia cu zimti nu pare prea primitoare.

Salut, Nu trebuie sa-ti doresti sa intelegi ce-i cu sloganul, dar daca ai vrea sa afli, o poti face. Gaura tine de alte lucruri, pe care din nou daca nu-ti place este parerea ta... poti sa astepti urmatoarele modele in lucru.

Cu aceeasi stima...

Link to comment
Share on other sites

 

Salut, Nu trebuie sa-ti doresti sa intelegi ce-i cu sloganul, dar daca ai vrea sa afli, o poti face. Gaura tine de alte lucruri, pe care din nou daca nu-ti place este parerea ta... poti sa astepti urmatoarele modele in lucru.

Cu aceeasi stima...

 

Mai si glumim, dar e cam greu sa fii luat in serios cu un slogan ce ar prinde doar la pustanii care canta sa agate parasute. Ori chitara, in umila mea parere, are ca scop muzica. Mai acceptam si critica daca deschidem un produs publicului, nu? :D

 

Pentru segmentul lor sunt chiar ok chitarile si astept sa vad si modelele noi de care spuneai. Iti urez multa bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca ai dat cu batul in balta. Astept sa ma luminezi de la cine au copiat Gibson forma de Les Paul. Io zic ca e o forma originala. Au creat un produs original. 

 

Ah, am inteles tu ai probleme de intelegere cand vine vorba de exprimarile altora. Intelegi doar cand lumea se exprima pe limba ta, altfel nu stii. O sa imi iau un caiet cu patratele si o sa iti explic. Gibson au propriul lor design, propria identitate care nu a imprumutat elemente de nicaieri si despre care nu spune nimeni ca seamana cu altceva. Capito? Asta inseamna sa ai un design original. E designul lor 100%. 

 

Sincer pt oameni ca tine nu ma mai chinui sa ma exprim. Data viitoare o sa iti spun doar ca nu ai inteles si o sa te pun sa recitesti. Uneori sari calul cu facutul pe desteptul.

 

Si mai astept sa ma luminezi ce e atat de ambitios cand iei elemente de la alte modele?

 

Exista doar 2-3 firme importante care vand chitari originale: Fender, Gibson si poate MusicMan. Celelalte firme vand copii. Mai exista firme care au creat modele originale? Probabil ca da, dar aia nu vand. Nu stiu ce sa zic despre PRS si Ibanez, au cam inventat gaura in macaroana.

 

Urmeaza sa sari cu experientza ta de gramatic si sa imi dai un reply savant si atotstiutor. Pastreaza-l pentru tine impreuna cu link-urile de pe wikipedia.

 

Asta cu formele la chitare "originale" tre' sa recunosc este destul de tare... daca luam prin comparatie de exemplu industria de masini dar si industria de facut tobe.. 

 

Toate masiniile au 4 roti, 2-4 sau 4 usi, 4 faruri si mai nou toate au aceeasi forma si seamana atit de mult ca tre sa te apropii de o masina uneori ca sa stii ce model este... doar cunoscatorii le pot diferentia repede de la distanta.

 

In afara de faptul ca am fost un fan inrait IBANEZ si am cintat pe Ibanez exclusiv mai bine de 16 - 17 ani, toti oamenii care au cintat pe oricare din chitarele mele au fost FOARTE incintati.... si nu vorbesc doar de amici si prietenii mei din Romania.

 

Paul Reed Smith, Michael Angelo Batio, Alex Skolnick, Rob Caggiano, si alti...

 

Cu tobele la fel.. sint toom-uri de 8" de 10 " de 12" si toate sint la fel... dar exact la fel.. de ce nu va luati de aia ca isi permit sa faca tobe la fel - nesimtitii draqului...  :))) niste porci... se copiaza unii pe altii...

 

Seamana acest prim model al meu cu IBANEZ?

Raspuns: DA, seamana... ASA am vrut sa fie primul model.

 

"Rautacismele" invidia si parerile de "gica" contra, nu fac bine mediului...  a mai zis un tip de pe aici pe care nu il cunost personal... exista standarde si exista SUBLER si daca stiti sa-l folositi va ofer unul si va invit sa masurati o chitara si sa-mi ziceti care cota este luata de la IBANEZ...  :))

 

Mi-ai dat o  IDEE de concurs...

 

Daca gaseste cineva o singura cota copiata de mine de pe orice alta chitara  in afara de SCALA grifului, pun la bataie o chitara MOCA.

Si in alta ordine de idei, ar fi mai bine sa cintam decit sa dezbatem aiurea si fara fond.

 

Va iubesc la fel de mult... insa cu stima si respect

 

 

 

 

 

 

Mai si glumim, dar e cam greu sa fii luat in serios cu un slogan ce ar prinde doar la pustanii care canta sa agate parasute. Ori chitara, in umila mea parere, are ca scop muzica. Mai acceptam si critica daca deschidem un produs publicului, nu? :D

 

Pentru segmentul lor sunt chiar ok chitarile si astept sa vad si modelele noi de care spuneai. Iti urez multa bafta! :)

Salut,

Nu stiu despre tine pt c anu ai fost prea virulent - sau nu am vazut eu deocamdata - dat sint unii pe aici care ori nu pot sa doarma de grija altora, ori din lipsa de ocupatie fac afirmatii rautacioase si gratuite, caci vorba ceea: Vulpea care nu ajunge la struguri, zice ca sint acri"...

 

Sint foarte OK cu cei care sint OK cu mine.

aaah, si mai este o chestiune... chiar hilara..  de cind mi-am facut cont aici. mi-am pus NUME, PRENUME si mai ales poza.. este atit de usot sa fi critic si sa-i rupi unuia fisul cu afirmatii de cacao cind esti in spatele unui avatar ... se numeste lipsa de coloana vertebrala...sint ca niste jelly fish.. asta asa ca o glumita..

 

cu aceeasi stima.

 

 

 

Dar halatul, cat e halatul?

Ca daca sunt lucrate bine iar pretul este competitiv, vrem sa aflam cum stam cu bugetul.

 

Stimabile daca cinti deja pe Gibson, NU iti va placea chitara asta, ea fiind conceputa pt alt stil de cintat. Halatul este scump, dar dincolo este mai ieftin.

:)

 

Si un raspuns un pic mai serios - Pretul este foarte competitiv avind in vedere ce pun pe ele.

Link to comment
Share on other sites

da, fa ma un Vlahocaster si gata, i-ai impacat pe toti forjorii de Scuaiere si Chibsoane si Libaneze.. a, si ff important, pune-o pe la 800 de eur ca sa le mai taie din elan.. pt ca asa functioneaza treaba pe RGC, o chitara de 1500 de eur e ori fake pt ca are seria stramba, ori e naspa ca asa e ea, naspa, iar una de 100 de eur este prea ieftina, prea naspa si prea de rahat pt a fi cantata..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mr. Crossroads - Ai copiat una din cele mai urate chitari existente (si nu-i doar parerea mea) si anume Ibanez Jem, ai facut-o si mai urata si ceri 1000-1500 Eur... eu nici acum nu pot justifica acest pret plus ca vorba colegilor, de ce nu si-ar lua cineva un Ibanez decat copia lui mai mult sau mai putin reusita.

Link to comment
Share on other sites

Mr. Crossroads - Ai copiat una din cele mai urate chitari existente (si nu-i doar parerea mea) si anume Ibanez Jem, ai facut-o si mai urata si ceri 1000-1500 Eur... eu nici acum nu pot justifica acest pret plus ca vorba colegilor, de ce nu si-ar lua cineva un Ibanez decat copia lui mai mult sau mai putin reusita.

 

Sa fi sanatos, daca nu-ti place... :)

Mie Gibsonul mi se pare cea mai urita chitara - desi suna bine. Si desi nu imi place DELOC acea chitara TOT pot sa gasec multe cuvinte de lauda vis-a-vis de acest intrument... pt ca NU sint circotas.

 

Nu trebuie sa justifici nimic, mai les pretul meu. Nu-ti place, este dreptul tau. Cumpara-ti ce vrei tu. Banii tai, dreptul tau. Numai, nu mai faceti atita misto si nu mai jigniti voalat, "domnilor" ...

In alta ordine de idei...

 

Imi tot ziceti mie ca "ma cert cu clienti" ... intrebarea este, care clienti?

Acum citeva luni au sarit o gramada sa zica din 2 poze, cit ne nasoala este chitara si ce prost suna, si ce prost este facuta.. fara sa fi atins vre-unul vre-una din chitarele mele...

 

Acum, dupa ce pun poze, audio si video dar mai ales cu niste ZEI ai chitarelor care deja au cintat pe chitara mea si au putut sa ma felicite, aveti puterea si taria de a gasit alte mizerii, motive si subterfugii, doar sa faceti misto, ca doar atita stiti - si NU generalizez . ;)

 

Domnilor, roata se invirte in viata, cum tratezi asa esti tratat. Eu am venit aici cu inima deschisa sa arat, sa impartasesc si sa vad/ aud pareri, dar daca sint luat "in basica" de majoritatea "neavenitilor" nu-mi imputati mie ca va raspund unora cu aproape aceeasi moneda. Mai nasol este ca moderatorii permit luarea in basica, din pacate.

Pacat ca nu se poate face ceva constructiv in aceasta comunitate de "chitaristi" din Romania... Si NU ma refer la RGC (RGC-ul nu are nici o vina ca unii dintre utilizatorii sai sint cum sint - insa da, cred ca ar putea sa modereze un pic altfel si este doar o parere de-a mea.

 

Daca cineva ar spue: Fi amabil... parerea mea este, sau daca imi dai voie sa-ti sugerez...  ce frumos ar fi... dar aici TOTI sau majoritatea sint ATOTSTIUTORI, niste zei de sufragerie ai chitarelor. 

 

Si dupa cum vedeti eu NU dau nume.. VOI, toti aia care vorbiti urit la adresa mea... mai ales ala care face misto de numele meu... si care si el sta ascuns in spatele unui avarat de 2 lei .. (prietene uita-te in buletin si vezi ce nume ai si apoi fa misto de numele meu - ce "naibilor" ;)))  )

 

Cine a pus intrebari civilizate si pertinente, este, a fost si va fi tratat corespunzator si civilizat. Cine NU... inapoi la cei 5-6-7 ani de acasa.

 

Vis-a vis de forme.. Spuneti celor de la marile firme - ca sa nu mai dau nume de firma - sa schimbe formele chitarelor si culorile ca asa vreti voi.... iar ei vor spune 2 lucruri:

1. du-te si cumpara ce-ti place - sau dupa caz...

2. ok zi cum vrei - te costa 4.000 euro

 

Nici eu nu inteleg ce au in plus chitarele care depasesc 1500 de euro si totusi cind vedeti una de 5 mii sau de 7 mii ziceti ce misto este.. desi este LA FEL ca cea de 1500... :)))

 

Pt mine un lucru este clar... daca niste (mai multi) ULTRA, MEGA, GIGA CHITARISTI au putut sa cinte pe citeva din chitarele mele si au tinut sa ma felicite pt reusita, NU stiu de ce sa va ascult pe unii dintre voi...  intrebati-va si voi asta in oglinda!

 

 

Cu deosebita stima atit pentru unii cit si pentru restul ...

Ma semnez,

Mike Vlahopol

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mr. Crossroads - Ai copiat una din cele mai urate chitari existente (si nu-i doar parerea mea) si anume Ibanez Jem, ai facut-o si mai urata si ceri 1000-1500 Eur... eu nici acum nu pot justifica acest pret plus ca vorba colegilor, de ce nu si-ar lua cineva un Ibanez decat copia lui mai mult sau mai putin reusita.

Pentru ca suna altfel, dar banuiesc ca nu ai de unde sa sti...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.