www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fake Pedals!


bandibalog
 Share

Recommended Posts

ANALOG MAN GUITAR EFFECTS:

 

 

Public Service Announcement

 

Our "friends" in China are ripping off Fulltone, Xotic, Mad Professor and others, selling fake pedals.

 

Feel free to pass this around and DON'T buy these pedals, or their other pedals.

 

 

 

http://dx.com/p/guitar-true-bypass-digital-overdrive-effect-pedal-black-orange-143139#.UxBb339TLxV

 

 

http://dx.com/p/guitar-true-bypass-digital-delay-effect-pedal-deep-blue-143069#.UxBcDX9TLxV

post-12959-0-13633900-1393581006_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

hahaha,apai cat de nesatul tre sa fi sa nu observi ca preturile ''nu corespunde''...:))))

problem apare atunci cand un baiat destept cumpara stocuri si le vinde la pretul originalelor...

 

macar suna la fel?

pai daca nici macar partea grafica nu au reusit sa o imprime corect pe ele ,tu cum te-ai putea astepta sa aiba acelasi sunet??:)))

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

pai daca nici macar partea grafica nu au reusit sa o imprime corect pe ele ,tu cum te-ai putea astepta sa aiba acelasi sunet?? :)

 

pai partea electronica e cea ieftina componenta in ecuatie, ideea ar fi ca se incalca trademark-ul firmei....spre exemplu behringer nu zice ca face copii de boss, desi in mare parte sunt.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ANALOG MAN GUITAR EFFECTS:

 

 

Public Service Announcement

 

Our "friends" in China are ripping off Fulltone, Xotic, Mad Professor and others, selling fake pedals.

 

Feel free to pass this around and DON'T buy these pedals, or their other pedals.

 

 

 

http://dx.com/p/guit...39#.UxBb339TLxV

 

 

http://dx.com/p/guit...69#.UxBcDX9TLxV

 

- ca de obicei, firesc obicei, e de apreciat maniera neutra de "livrare" de informatii a lui @bandibalog

- producatorii respectivelor pedale nu se impacienteaza; o fac in schimb altii(Analog Man)

- fake, ne-fake e o varianta, low cost, ptr.populatii interesante si interesate

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si eu pe site, au de toate pentru toti. Au si pedalele "Joyo", cred ca si OCD-ul de care vorbeste colegul e facut tot acolo, au mai avut colegi de pe forum astfel de pedale, sunt copii destul de reusite, calitate buna, carcase de metal, circuite realizate bine, nu s-a plans nimeni. Ba chiar le-au laudat. Iti faci treaba cu ele la fel de bine si vorba aia, cu banii pe care ii dai pe original, aici cumperi 3 sau 4 produse si mai au si transport gratuit catre Ro...

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vad legatura dintre grafica pedalei si sunet.Foarte multe componente din pedalele originale sunt fabricate tot în China,daca o pedala fake foloseste aceleasi componente cu originalul,înseamnã ca e copie nu fake.

La o pedala cele mai scumpe componente sunt

carcasa

butonul de footswitch

mufele

 

 

Va mai pun eu sala de repetiții la dispoziție sã faceti teste cu pedale originale,fake,clonate,copiate,așa vedeți ce și cum.....

Edited by viobio
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Daca te apuci de produs pedale si nu vrei sã fii copiat,acoperi toate componentele cu o rãșinã,așa nu se poate scoate schema sau afla tipul si valorile componentelor.

Firmele mari nu pot opri scurgerile de informatii,personalul care lucreazã acolo mai migreazã si așa se fac schemele publice,nu e nimic nou sub soare.

 

Cui pasa daca suna bine sau nu ... Voua vi se pare corect ? Mie deloc nu .

Toată lumea copiază pe toata lumea,în toate domeniile.

 

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca te apuci de produs pedale si nu vrei să fii copiat,acoperi toate componentele cu o rășină,așa nu se poate scoate schema sau afla tipul si valorile componentelor.

Firmele mari nu pot opri scurgerile de informatii,personalul care lucrează acolo mai migrează si așa se fac schemele publice,nu e nimic nou sub soare.

 

 

Toată lumea copiază pe toata lumea,în toate domeniile.

 

Eu cred ca mai mult se referea la ceva de genul : Maine dau de un amp reusit Vio . Copiez cum pot ( desigur cu componente mai naspa ) si la sfarsit mai si trantesc pe el cu mare nesimtire sigla ta , si ca sa pun cireasa pe tort o scot pe net la vanzare neprecizand ca este o copie ci ca este chiar un Vio Tube Amp , dar hey , suna la fel ! Eu cred ca te-ar deranja si pe tine si pe multi altii .

 

De multe ori oamenii cumpara brand-ul in sine din multe motive : incredere , experienta , snobism etc . Oricare e , nici mie nu mi se pare ok daca cineva fara experienta cumpara cu mare bucurie in sfarsit un Mad Professor , doar ca ... nu e nici pe departe Mad Professor . Aici ei exploateaza o imagine pe care fiecare companie si-a construit-o cu mai multa sau mai putina munca si aia nu mi se pare deloc corect , nu e vorba de ce e inauntru . Poate sa sune la fel ? Da . E un Mad Professor facut in Turenki Finlanda ? Nu .

 

Poate unii dintre noi se gandesc : dar cine nu isi da seama ca is fake ? Pai ... Am vazut si noi pe forum si sunt sigur si in viata reala multe exemple cu incepatori care au patit-o . Un incepator n-are de unde sa stie .

 

Dar toate astea sunt doar aberatiile mele ...

Edited by TheZKD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

De multe ori oamenii cumpara brand-ul in sine din multe motive : incredere , experienta , .........

 

Asa cred si eu, multă lume vrea sa evite riscurile pe cât posibil ! Increderea intr-un brand e f importantă ! Dar și costă ... Altminteri, după pungă, iei ceva mult mai ieftin, zici "Doamnea-ajută să n-aibă defecte mari !" [ și la chitare, same story ...]

 

[ Am scos partea cu "snobism" din citatul tău, pt ca aia e cu totul altă poveste... ]

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca mai mult se referea la ceva de genul : Maine dau de un amp reusit Vio . Copiez cum pot ( desigur cu componente mai naspa ) si la sfarsit mai si trantesc pe el cu mare nesimtire sigla ta , si ca sa pun cireasa pe tort o scot pe net la vanzare neprecizand ca este o copie ci ca este chiar un Vio Tube Amp , dar hey , suna la fel ! Eu cred ca te-ar deranja si pe tine si pe multi altii .

 

 

Dupa care model? Dupa clona JCM800? Ar fi o copie dupa copie, sau clona clonei :D

 

@lefmir - eu n-am gasit in nici un magazin de componente electronice din cluj altceva decat chinezarii. Absolut tot ce au pe rafturi este "made in china". Prolema e ca si producatorii cu renume s-au relocat tot acolo.

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca mai mult se referea la ceva de genul : Maine dau de un amp reusit Vio . Copiez cum pot ( desigur cu componente mai naspa ) si la sfarsit mai si trantesc pe el cu mare nesimtire sigla ta , si ca sa pun cireasa pe tort o scot pe net la vanzare neprecizand ca este o copie ci ca este chiar un Vio Tube Amp , dar hey , suna la fel ! Eu cred ca te-ar deranja si pe tine si pe multi altii .

 

De multe ori oamenii cumpara brand-ul in sine din multe motive : incredere , experienta , snobism etc . Oricare e , nici mie nu mi se pare ok daca cineva fara experienta cumpara cu mare bucurie in sfarsit un Mad Professor , doar ca ... nu e nici pe departe Mad Professor . Aici ei exploateaza o imagine pe care fiecare companie si-a construit-o cu mai multa sau mai putina munca si aia nu mi se pare deloc corect , nu e vorba de ce e inauntru . Poate sa sune la fel ? Da . E un Mad Professor facut in Turenki Finlanda ? Nu .

 

Poate unii dintre noi se gandesc : dar cine nu isi da seama ca is fake ? Pai ... Am vazut si noi pe forum si sunt sigur si in viata reala multe exemple cu incepatori care au patit-o . Un incepator n-are de unde sa stie .

 

Dar toate astea sunt doar aberatiile mele ...

 

Stii ce e ciudat ca tot ai pomenit de Mad Pofessor - au o linie intreaga de pedale "inspirata" de la Bjorn Juhl - BJFE, un constructor dus rau de tot cu capul din Suedia (multi dintre voi stiu despre ce vorbesc). Poate cel mai cunoscut produs al sau la nivel mondial este Honey Bee - pedala de la care s-a u inspirat MP cand au facut Sweet Honey Overdrive. Diferentele intre cele 2 pedale sunt drastice, desi amprenta tonala este apropiata, la fel au procedat si cu alte pedale, am avut Mighty Red Distortion si dupa ce am probat originalul mi-am dat seama ca sunt destul de diferite.

 

Genul de pedale boutique (dar cu adevarat boutique) sunt greu de copiat sa sune identic cu originalele din simplul motiv ca producatorii lor cumpara un pumn de rezistente pe care le masoara si aleg doar cele care au valoarea cea mai apropiata de schema pe care au elaborat-o. Calitatea executiei tinde catre perfectiune, iar componentele sunt cam cele mai bune disponibile pe piata. Rezultatele sunt pe masura - pedala suna foarte bine pe toata gama de gain, dar si potul de ton este folosibil pe cam toata cursa, dinamica este una aproape identica cu cea a unui amplificator pe lampa.

 

Am facut proba cu un Bearfoot Honey Beast (varianta low cost a BJFE - aceeasi schema, componente de top, pretul undeva sub 1/2). Fara sa stie ce se ascunde in spatele acesti pedale, amicul meu Alin Ilies (un chitarist excelent - canta cu Freestay) mi-a spus ca raspunde exact ca un amplificator bun pe lampi, iar tonul tot de acolo e. Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba pot face research la ei pe site:

 

http://www.bearfootfx.com/

 

Mai sunt si alti producatoride acelasi calibru, in ultimul timp au aparut multi, doar cativa mi se par originali in ceea ce fac, restul vin cu mimbunatatiri aduse unor scheme deja consacrate. Printre cei originali ii pot nominaliza pe Brian Wampler si Rockbox, bineinteles ca sunt mai multi, dar acestia 2 m-au impresionat pe mine personal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hold on to your seats, iar vorbesc chitaristii despre "calitatea componentelor" si despre cum se construieste un "brand"!

 

Genul de pedale boutique (dar cu adevarat boutique) sunt greu de copiat sa sune identic cu originalele din simplul motiv ca producatorii lor cumpara un pumn de rezistente pe care le masoara si aleg doar cele care au valoarea cea mai apropiata de schema pe care au elaborat-o.

Asta e, unii n-au auzit ca exista rezistente de 1% sau chiar mai bune. Sau ca se pot proiecta circuitele astfel incat performanta sa nu depinda de inevitabilele tolerante. Electronica e grele, mai bine ne tinem de branding.

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Stii ce e ciudat ca tot ai pomenit de Mad Pofessor - au o linie intreaga de pedale "inspirata" de la Bjorn Juhl - BJFE, un constructor dus rau de tot cu capul din Suedia (multi dintre voi stiu despre ce vorbesc). Poate cel mai cunoscut produs al sau la nivel mondial este Honey Bee - pedala de la care s-a u inspirat MP cand au facut Sweet Honey Overdrive. Diferentele intre cele 2 pedale sunt drastice, desi amprenta tonala este apropiata, la fel au procedat si cu alte pedale, am avut Mighty Red Distortion si dupa ce am probat originalul mi-am dat seama ca sunt destul de diferite.

 

Genul de pedale boutique (dar cu adevarat boutique) sunt greu de copiat sa sune identic cu originalele din simplul motiv ca producatorii lor cumpara un pumn de rezistente pe care le masoara si aleg doar cele care au valoarea cea mai apropiata de schema pe care au elaborat-o. Calitatea executiei tinde catre perfectiune, iar componentele sunt cam cele mai bune disponibile pe piata. Rezultatele sunt pe masura - pedala suna foarte bine pe toata gama de gain, dar si potul de ton este folosibil pe cam toata cursa, dinamica este una aproape identica cu cea a unui amplificator pe lampa.

 

Am facut proba cu un Bearfoot Honey Beast (varianta low cost a BJFE - aceeasi schema, componente de top, pretul undeva sub 1/2). Fara sa stie ce se ascunde in spatele acesti pedale, amicul meu Alin Ilies (un chitarist excelent - canta cu Freestay) mi-a spus ca raspunde exact ca un amplificator bun pe lampi, iar tonul tot de acolo e. Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba pot face research la ei pe site:

 

http://www.bearfootfx.com/

 

Mai sunt si alti producatoride acelasi calibru, in ultimul timp au aparut multi, doar cativa mi se par originali in ceea ce fac, restul vin cu mimbunatatiri aduse unor scheme deja consacrate. Printre cei originali ii pot nominaliza pe Brian Wampler si Rockbox, bineinteles ca sunt mai multi, dar acestia 2 m-au impresionat pe mine personal.

 

Sunt de acord cu tine dar repet ca sa fim clari : eu nu vorbeam de originalitatea circuitelor , daca e copie sau nu . Eu ma refeream la simplul fapt ca e talharie sa copiezi brand-ul si sa il vinzi ca atare , fiindca sa fim sinceri , oare de ce copieaza mad professor si nu Harley Benton sa zicem ...

 

Dupa care model? Dupa clona JCM800? Ar fi o copie dupa copie, sau clona clonei :D

 

 

Vio face circuite originale , la acelea ma refeream .

 

In afara de vestitii condensatori "inception" chinenezesti(nu se preteaza aici - la pedale), componentele ar putea avea tolerante prea mari(>25%, oficial 10%), trebuie verificate...in rest e acelasi lucru.

 

Daca imi dai bani , iti cumpar de pe net niste sasiuri , socluri , trafuri , tolex etc. de o sa te doara capul :)

Link to comment
Share on other sites

Daca imi dai bani , iti cumpar de pe net niste sasiuri , socluri , trafuri , tolex etc. de o sa te doara capul

In afara de traf, tot ce ai insirat mai sus, chiar daca-s de calitate inferioara, nu influenteaza sunetul. Da, fac un amp/pedala sa fie mai "sturdy", dar daca ai grija, te descurci si cu 'eftinache.

 

edit: pe ebay.com, din china - gasesti socluri ceramice la 1 dolar bucata...you can't beat that. Trebuie sa stii si unde sa cauti si ce sa cauti.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Am incercat de curiozitate sa verific daca diferentele de ton provin de la folosirea unor piese de tolerante mai mari la producatori. Am luat un Behringer TU300 - pedala mai ieftina decat asta nu cred ca se gaseste - pe care vreau sa fac reverse engineering de ceva timp si am apucat sa masor. Nu am testat toate rezistentele, dar cele 20 pe care le-am bunghit aveau toleranta sub 1%

 

IMG_20140301_125844.jpg?noCache=1393671847IMG_20140301_125644.jpg?noCache=1393671847

Link catre poze la rezolutie mai mare http://postimg.org/gallery/1nyliha6m/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e talharie sa copiezi brand-ul si sa il vinzi ca atare

In China nu-i.

 

Ce ti se pare mai stupid: sa dai 30 $ pe o clona de OCD crezand ca chiar e de la Fulltone sau sa dai 168 $ pe una exaltata ca ultimul racnet in materie de overdrive-uri boutique? Nu conteaza ca suna la fel si ca de fapt e exact aceeasi pedala, vorbim de brand.

 

Nu am testat toate rezistentele, dar cele 20 pe care le-am bunghit aveau toleranta sub 1%

Dar n-are "dinamica aproape identica cu cea a unui amplificator pe lampa" pentru ca scrie Bergenbier pe ea.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ce ti se pare mai stupid: sa dai 30 $ pe o clona de OCD crezand ca chiar e de la Fulltone sau sa dai 168 $ pe una exaltata ca ultimul racnet in materie de overdrive-uri boutique? Nu conteaza ca suna la fel si ca de fapt e exact aceeasi pedala, vorbim de brand.

 

Nu se pune ! Nu se pune, e cam mere cu pere comparaţia, după mine ! Ca şi cum ai zice "Dacă eşti prost şi nu ştii, mai eşti prost ?!"

 

.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In afara de traf, tot ce ai insirat mai sus, chiar daca-s de calitate inferioara, nu influenteaza sunetul. Da, fac un amp/pedala sa fie mai "sturdy", dar daca ai grija, te descurci si cu 'eftinache.

 

Eu nu am zis cu nici un cuvant ca influenteaza sunetul . Eu de exemplu am nevoie de ceva construit ca un tanc , tot timpul mutat , aruncat , prin frig , prin canicula , zi si noapte . Personal stiu cum a fost la inceput cu 'eftinache , a fost cumplit , oricat de mare grija am de ele , nu suporta stresul unui ''giggin' musician''. Desigur acum vorbesc despre mine , dar sunt sigur ca sunt si altii de aceeasi opinie.

Ai dreptate cand spui ca unui '' bedroom guitarist'' ii ok .

 

In China nu-i.

 

Ce ti se pare mai stupid: sa dai 30 $ pe o clona de OCD crezand ca chiar e de la Fulltone sau sa dai 168 $ pe una exaltata ca ultimul racnet in materie de overdrive-uri boutique? Nu conteaza ca suna la fel si ca de fapt e exact aceeasi pedala, vorbim de brand.

 

 

Sa dai 30 $ pe o pedala ca ti se spune ca e Fulltone inseamna ca esti probabil incepator si ai fost inselat , nu ca esti stupid . Eu nu am comentat ca e acelasi lucru sau nu ca si componente sunet etc.

Nimeni cu comenteaza sau vorbeste despre preturi , ca pretul nu reprezinta compontentele , sau ca e exaltata sau ce stiu eu ce probleme mai ai cu ele . Da , unele pedale sunt scumpe , si ce? Fa si tu una sub sigla ta sper sa devii putred de bogat , sunt sigur ca ai toate abilitatile necesare sa reusesti .

Nu e aceeasi pedala . Una e facuta in china care se foloseste de imaginea altuia si se vinde ca atare .

 

 

Oricum , eu ies din discutie , vad ca incepe ceva ce am mai vazut de multe ori si nu imi place deloc .

 

Va doresc o zi buna tuturor .

Edited by TheZKD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu am testat toate rezistentele, dar cele 20 pe care le-am bunghit aveau toleranta sub 1%

Ok. Eu zic ca mai intai trebuie pusa o limita in toata discutia asta . Diferentele nu sunt catastrofale dar exista . Este limpede ca daca se va pune in practica o anumita schema , probabil va functiona minim 70-80% ca si circuitul original .

Acum daca nu ignoram ca in fiecare circuit putem avea reactante (inductive,capacitive) atunci principiul dupa care sunt construite rezistentele Carbon Composit poate face diferenta. Am dat exemplul rezistentelor pt ca ai amintit de ele. Dar la fel de bine exista multiple exemple si in cazul condensatorilor sau alte componente , fie pasive sau active . Cine a umblat mai mult prin amplificatoarele de chitara (point to point), a putut observa ca exista si condensatori pusi in paralel,unul ceramic iar altul din alte materiale (poliester,polipropilena,...etc). Oare de ce ? Nu au avut condensatori de valoarea respectiva ? :D

In momentul in care se construiesc echipamente pt cei cu "pãsãrici" (trebuie recunoscut acest lucru) care in functie de mood-ul care-l au intr-o anumita zi , schimba si setup-ul pe care canta , trebuie acordat un maxim de atentie acestor detalii.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nu-ti garanteaza nimeni ca intr-o pedala Fulltone nu o sa gasesti componente china. Atata timp cat pur si simplu altundeva nu se mai fac, asta e. Deocamdata pana nu se intampla nimic in domeniul legilor internationale, pe chinezi nu-i poate bate nimeni. Ei pot avea angajati care lucreaza aproape gratis, nu platesc decat niste taxe infime si nu au nici un fel de restrictii de mediu, pot sa-si polueze tara cat vor si cu ce vor asta e. Cei care se dadeau de ceasul mortii pe la summit-urile internationale si protestau cu disperare impotriva globalizarii stiau ei ceva.. marfuri mai proaste in magazine, brand-uri celebre pe care scrie pe verso "made in china, hong-kong, indonezia, taiwan, malaysia" etc, pierderea locurilor de munca etc.

Daca vrei componente de calitate cred ca mai gasesti in radiocasetofoanele din anii 70-80 pe care scria Made in Japan, poate mai dai peste cate unul in piata de vechituri :D

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

sunt greu de copiat sa sune identic cu originalele din simplul motiv ca producatorii lor cumpara un pumn de rezistente pe care le masoara si aleg doar cele care au valoarea cea mai apropiata de schema pe care au elaborat-o. Calitatea executiei tinde catre perfectiune, iar componentele sunt cam cele mai bune disponibile pe piata

 

Asta era partea pe care am vrut sa o verific. Legat de restul de fenomene, am propriile opinii, dar le-am varat acolo unde nu rasare soarele, si acolo o sa ramana

.

 

Daca vrei componente de calitate cred ca mai gasesti in radiocasetofoanele din anii 70-80 pe care scria Made in Japan, poate mai dai peste cate unul in piata de vechituri :D

 

Pot sugera si orice lucru rusesc sau romanesc de pe vremea lu Ceasca. Gasesti la curtile de fiare vechi si targuri aparate in diverse stadii de functionare care merita cumparate fie si doar pentru piese.

Edited by Capitanul_Nam
Link to comment
Share on other sites

Da. Am si postat mai sus http://forums.rgc.ro...709#entry851709 rezultatele stiintifice, in caz ca este cineva curios - producatorii folosesc piese de toleranta mica; cel putin Zoom, Focusrite si Behringer, ca pe astea le am in casa in momentul de fata si pe astea le-am putut testa.

 

Edit: si Ibanez in electronica integrata in bassuri :) Cand imi pui o surubelnita in mana trebuie sa te dai la o parte ca demontez tot :P

Edited by Capitanul_Nam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce ti se pare mai stupid: sa dai 30 $ pe o clona de OCD crezand ca chiar e de la Fulltone sau sa dai 168 $ pe una exaltata ca ultimul racnet in materie de overdrive-uri boutique? Nu conteaza ca suna la fel si ca de fapt e exact aceeasi pedala, vorbim de brand.

i

in cazul ocd, e posibil sa sune clona mai bine. in cel original eu n-am vazut urma de handbuiltbin the usa si era construit exclusiv cu condensatori ceramici cheap. nu suna rau, dar dupa ce l-am umplut cu orange drops, sunetul s -a schimbat semnificativ.

pomenea cineva de harley benton - sa incerce ac tone de la ei.

sau pedalele byang, china de china, cu componente sterse si mascate, care in materie de od, reverb, flanger par sa fie in topuri. dar pe ei nu-i copiaza nimeni, pt simplul motiv ca nu pot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.