www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Ciudate Posturi Pe Forum


Borsec
 Share

Recommended Posts

Bă, chiar! Care e faza cu anunţatul într-un topic că ai trimis un MP? Nu o înţeleg, deşi am văzut-o şi prin alte locuri.

 

E o tampenie pentru ca la mesaj privat primesti oricum notificare pe email, pe cand la postare in topic primesti email doar daca ai bifat 'follow this topic'.

Ar avea logica doar pentru cine nu foloseste email-ul si eventual nici nu se logheaza pe RGC. Intra doar pe topic din cand in cand si vede 'ai PM'. Alta explicatie nu vad.

Link to comment
Share on other sites

:) Pai da, dar e o prostie pentru daca te intereseaza ceva si-l vrei doar pentru tine ar trebui sa mergi pâş-pâş ca ninja nu sa trambitezi si sa atragi atentia. Daca strigi in gura mare 'ai PM' practic dai si un up topicului respeciv.

 

E o sabie cu două taişuri, asemenea abordare.

 

În primul rand, descurajează eventualii clienţi, când văd "ai PM", deja se gândesc dacă mai este sau nu vândut, dacă l-a vândut şi nu a updatat topicul etc, deobicei pleacă mai departe, pe de altă parte, creşte înteresul pentru acel produs, nu prea iţi mai vine să faci un lowball offer dacâ produsul respectiv are un grad de înteres mai mâricel, iar din punctul vânzatorului, ai avea mai mult tact să refuzi o oferta, ştiind ca ai mai multe şanse ca persoana înteresată să revină cu o oferta mai bună.

 

Acelaşi principiu se regaseşte şi la case mai mari, umflarea actiunilor, ghost bidding şi altele.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Nu port sa pun un pret pentru ca a costat asa de mult incat oricat as cere nu-mi voi recupera nici macar jumatate din bani"

 

Extrasa din context suna intr-adevar ciudat. Dar e vorba de o chitara facuta pe comanda in State daca retin bine, omul a atasat factura, intr-adevar a costat destul iar in Romania o va vinde mult in pierdere. Omu' vroia sa zica ca e constient si realist :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

nu vreau sa stiu cum suna corzile alea la 60 lei. in fine, taica-meu este muzician-profi si testeaza in permanenta tot felul de chestii noi, printre altele si aceste corzi, pe care le intinde pe bas, canta o piesa si daca nu-i plac le da jos, asta-i explicatia, pur si simplu. Am vandut pana acum vreo 30 seturi si n-am avut nici o reclamatie, din contra am clienti care au mai cumparat ulterior unul, chiar doua seturi!!!

 

Postul original : http://forums.rgc.ro/topic/100062-corzi-elixir-warwick-fender-daddario-sit-set-de-4-5-si-6/?p=878395

Povestea pe scurt : omul vinde corzi de bass SH si la supra-pret, cu motivatia ca sunt testate sa fie bune.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nu e de pe forum dar e buna. Se vinde pe Facebook o chitara Harley Benton cu 400 ron si unu' zice:

"Ai ceva chitari frumoase ..dar cum ne poti demostra autenticitatea ?"
"Sa stii ca exista cateva persoane in romania care copiaza de la vopsit pana la accesorii chinezesti orice chitara .. si sincer nu mi-as dori sa fiu victima"

 

:1st:

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.