www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara E Asta?


demiicaros
 Share

Recommended Posts

Headstock asemănător se găsește și pe Kramer, Cort, Hora (modelul Iris Lux) etc, deoarece neck-urile sunt făcute în aceleași fabrici, una în Coreea și una în China.

 

ce relevanta mai are forma headstockului cand se citeste in clar ca este vorba de hohner?

uite alta copie de hohner, mergand pe aceeasi deductie logica =))

SuhrGuit0040.jpg

Edited by sorin65
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu se supere demiicaros (cel care a creat topicul) dar am si eu o intrebare similara si nu mi s-a parut necesar sa fac un alt topic. Ce chitara e cea din poza?

Banuiesc ca e o Hora Reghin dar asta doar din inchipuiri pentru ca varsta nu-mi permitea la momentul respectiv sa cant la chitara (anii 70-80 presupun).

Tot legat de ea as avea si niste curiozitati deoarece ma bate gandul sa o cumpar, evident la un pret modic. Daca intr-adevar e in stare buna cum spune vanzatorul, merita luata pe te miri ce? As lua-o mai mult ce curiozitate, sa vad ce se intampla pe vremea aia. Am deja 4 chitari electrice deci nu o iau ca sa o folosesc efectiv, nici ca sa studiez pe ea sau cu vreun scop precis. O iau mai mult ca pe o bucata de istorie (presupunand ca ar avea macar 3% valoare istorica...)

Totusi, tinand cont ca am pus mana si pe niste chitari mai bunicele, la asa ceva se poate canta? :) Sau e risita pe timp/bani/energie?

 

post-9969-0-64708200-1372957453_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu se supere demiicaros (cel care a creat topicul) dar am si eu o intrebare similara si nu mi s-a parut necesar sa fac un alt topic. Ce chitara e cea din poza?

Banuiesc ca e o Hora Reghin dar asta doar din inchipuiri pentru ca varsta nu-mi permitea la momentul respectiv sa cant la chitara (anii 70-80 presupun).

Tot legat de ea as avea si niste curiozitati deoarece ma bate gandul sa o cumpar, evident la un pret modic. Daca intr-adevar e in stare buna cum spune vanzatorul, merita luata pe te miri ce? As lua-o mai mult ce curiozitate, sa vad ce se intampla pe vremea aia. Am deja 4 chitari electrice deci nu o iau ca sa o folosesc efectiv, nici ca sa studiez pe ea sau cu vreun scop precis. O iau mai mult ca pe o bucata de istorie (presupunand ca ar avea macar 3% valoare istorica...)

Totusi, tinand cont ca am pus mana si pe niste chitari mai bunicele, la asa ceva se poate canta? :) Sau e risita pe timp/bani/energie?

 

Merită luată pe un pachet de ţigări. E din familia ăsteia. Valoare istorică nu are. De cântat, normal că se poate. Dacă îţi place să cânţi pe chitare proaste, va fi de vis.

Prima dată am pus mâna pe o de-asta când abia mă apucasem de zdrăngănit. Aveam un Orfeus (altă firmă cunoscută pentru chitare proaste) vai de capul ei, cu gâtul lipit cu prenandez de mine, prăguşul înălţat cu bucăţi de hârtie. Când am pus mâna pe Hora mi s-a părut îngrozitoare, iar ca punct de reper aveam doar Orfeusul prăbuşit. Am mai avut norocul să dau peste una mai de curând, în casa unui amic, aceeaşi experienţă.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@'mnezău: N-am un fetish bizar sa cant la chitare proaste, cu atat mai mult cu cat nu m-am apucat de chitara chiar ieri si am si ceva chitare mai scumpute pe acasa. Asta nu e nici chiar cat un pachet de tigari, ma gandeam la maxim un milion daca se prezinta exemplar si are totul original pe ea... E mult? :blush:

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

E mult? :blush:

 

Asta depinde de tine. Dacă ţie îţi place cum arată, mi se pare preţul foarte corect. Că are totul original, iarăşi, nu prea contează. Nu sunt piese relevante în industrie, să zici că sunt valoroase. Erau nişte chitare ordinare la vremea respectivă. Printre puţinele pe care le puteai găsi prin piaţa din România. E ca şi cum am vorbi peste 30 de ani despre un exemplar "original" Harley Benton.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[...] E ca şi cum am vorbi peste 30 de ani despre un exemplar "original" Harley Benton.

 

Mi-ai distrus un mit :closedeyes: Glumesc, mersi de clarificari. Banuiam ca asa sta treaba dar aveam nevoie de o confirmare...

 

Edit: In legatura cu componentele originale, stiu ca nu sunt valoroase, nu in sensul asta intrebam. Dar am observat la putinele exemplare din perioada aia cu care am avut contact, o tendinta generala a proprietarilor de a folosi holzsuruburi cu diamentre gigantice in corpul chitarei, bormasina + surub cu saiba si piulita, aracet cu rumegus pe post de adeziv pentru orice, fire trase prin toate gaurile catre toate gaurile si alte orori de genul. Chiar si cuie... D-asta ma bucuram ca cea in cauza ar putea fi in stare naturala...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.