www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"TONUL "


karpi
 Share

Recommended Posts

Pierdera de semnal care o reclami provine dintr-o neadaptare de impedanta a efectului cu amplificatorul. La procesoarele dintr-o clasa superioara, cum sunt Boss GT100,TC Electronic G System sau de ce nu , Axe Ultra FX , nu vei mai intalni asemenea probleme .

Daca mixezi drive-ul din ampllificator cu "chorus" il faci varza . Vei avea din nou acea senzatie de "plastic","fad" .

Daca vrei un ovedrive specific si de calitate (Da! Exista criterii de calitate in semnalul si sunetul chitarei electrice , atat in clean cat si overdrive.) , atunci va trebui sa gasesti o pedala cu care sa boost-ezi drive-ul din amp , cum ar fi un BB Preamp,Xotic EP boost sau chiar si "batranelul" TS .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos Gelu!

Ma gandeam ca aici se va ajunge, adica la folosirea unei pedale de boost, dar ma gandeam ca, daca voi lega pre-ul in loop-ul procesorului, voi putea folosi ca boost, un drive din procesor (nu am incercat asta pana acum). Oricum, m-am lamurit cam ce se poate face cu acest procesor, drept pentru care va multumesc inca odata pentru raspunsuri!

 

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam ca, daca voi lega pre-ul in loop-ul procesorului, voi putea folosi ca boost, un drive din procesor

Cu metoda cu 4 cabluri poți folosi una din "pedalele" simulate (slotul Pedal) pentru boost/OD/distorsiune, și efectele de modulație, delay etc. după preamp-ul amplificatorului. Asta e toată ideea.

 

Da! Exista criterii de calitate in semnalul si sunetul chitarei electrice , atat in clean cat si overdrive

Tot aștept o listă cu aceste criterii, să-ți putem înmâna premiul Nobel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Puii mei ca la cit gijj,si dus de distors auzi azi,chiar ca nu conteaza partea cu calitatea.Daca vrei sa realizezi calitatea fa o diferenta intre soundul de la trupa Rush si...Napalm death:),mai ales live.Sunt unele trupe metalifere care suna al naibii de bine,dar 80%,live sunt catastrofa,tocmai din acest motiv,calitatea sunetului.

Link to comment
Share on other sites

Puii mei ca la cit gijj,si dus de distors auzi azi,chiar ca nu conteaza partea cu calitatea.

Culmea este ca tocmai in astfel de conditii ,nu ca ar conta mai mult , dar efectul calitatii sunetului devine mult mai evident/"perceptibil" .

Oricum astfel de subiecte nu se pot aborda decat cu cifre si cu diagrame . Altfel nu releva absolut nimic . Personal am facut greseala sa accept discutii "filozofice" dar ce a iesit a fost mai degraba ceva, absolut filfizonic .

Un "agarici" care se numeste Al Schmitt , trateaza in tutorialele lui metode de masura si determinare a factorilor de calitate .Dar bineinteles ca mai intai trebuiesc si citite materialele lui. Singura problema este ca aceste materiale nu sunt gratuite .

Dupa stabilirea acestor criterii putem discuta fara griji daca ce auzim , ne place sau nu sau despre orice altceva .

Oricum intr-un topic unde "Tonul" doar trebuie "consumat" , aceste discutii nu-si au rostul ,...parerea mea :)

Pana una alta , amintesc pt Vaxe , un post care se gaseste mai in spate unde se boosteaza overdrive-ul amplificatorului :

http://forums.rgc.ro/topic/8558-tonul/page__view__findpost__p__804837

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mihai, in primul rand merci pentru ca m-ai lamurit cu conectica!

 

Acum cu raspunsul e mai greu, pt ca va trebui sa folosesc (ca multi altii) aprecieri ce nu pot fi nici cuantificabile, si nici convertibile in alte sisteme de masurare, dar cu toate astea eu sper ca vei intelege ce vreau sa spun:) (a se citi "stiu sigur ca intelegi ce vreau sa spun")

bun, deci am nevoie, pe langa drive-ul din amp, de un distors mai "dur" mai putin "warm" decat cel din amp, mai "taios", anume ceva mai apropiat de distorsul de "mesa", dar putin mai "colorat" cu ceva delay, rev, eventual un chorus, si ceva compressor in cazul unui ton de solo. .. Apoi imi mai trebuiesc ceva tonuri in stil U2, deci poate cel putin la fel de "colorate". Si bineinteles, toate astea fara pierderi de semnal si fara ca chitara sa se auda "undeva in spate" indiferent cat de ridicata este valorea butonului "level"

Merci!

 

1/.Unele amplificatoare nu au banda d trecere"plata" , au filtre ce le confera o anumita "culoare'" specifica ..daca folosesti efecte si EQ , rezonator, filtru , cabsim ..iese o "varza" ,

Incerca sa te "bagi| in "loop-return" direct din procesor vei avea sound mai apropiat de ce setezi in procesor .

 

2/. seteaza mai cu simt tonurile ,,,EQ basii 160 ,inalte 2500Hz cu mediile faci sweep ca sa gasesti balansu l tonal +/-dB tai sau ridici cu Q la 0,5 ptr tonuri mai "trompeta" ce penetreaza bine cu Q1,5 + 6dB intre 600-1200 Hz ..

ditorsul nu-l dai la maxim ci cauti un sound bun bas si inalte le reglezi cu grije ca sa nu intre in overdrive finalul amplifului .Ptr un ton mai "gras" reduci cu un Q intre 0,7 si Q1 la 400Hz cu (minus) -2dB dupa gust chiar si -6dB ...dispare "murdaria" si da impresia de bassi si medii-inalte mai clare .Dar toate cu grije sa exagerezi ...

 

3/. ptr overdrive :"clean" alegi un preset de tip de preamp overdrive si setezi gain cu grija ca la ciupit puternic inca sa se recunoassca sunetul corzilor ..si sa nu intre in limitare sa nu se innece soundul. se regleaza bassi cu grije intre 160-250Hz in sensul sa ai sound clar de coarda 6 cu un minim de overdrive auzibil la cantat tare ( dai tare in corzi) sa nu vuiasca basul sa ai definitie ptr solo si pe coarda 6..aici intervine si cum ciupesti coarda ..

 

4/. compresorul la fie setat c grije sa nu "latre" sa uniformizeze amplitudinile diferite din panatie ...plus poti sa compensezi din corectia "ton" al compresorului pierderile de inalte ce dau atacul ,,,dar cu grije ...atac si inalte setat cu grije sa nu "pacane" ..( la country cu chicken picking pe un Tele este chiar OK un reglaj de compresie exagerat cu atac mai mare +reverb mai pronuntat_) deci oricum depinde si de genul muzical cat si de gusturi...maniera de ciupitetc ..

 

Problema vine din setarile exagerate la care ne duc posibilitatile foarte largi ce ofera un procesor ..

 

Intotdeuna sa ai in vedere ca diful de chitara intr-o boxa openback suna intre 200-4500 Hz nu ai ce sa reglezi banda mai larga deoarece ies sounduri "ireale" ce au si probleme ,,,,bineinteles ptr efecte exagerate intr-un mix se pot experimenta diferite reglaje extravagante dar acestea apoi live greu le reproduci ..

 

Deci

 

Compresor - tip de amplif ( clean sau overdrive/distors cu sau fara cabsim _) ,reverb ( usor ), delay in functie de ce canti ,chorus,flanger , phaser doar ptr unele efecte la unele parti ale unei piese ,---> in loop return al amplifului , daca exagerezi cu setarile apare soundul de "plastic " indiferent de tip de procesor si ce calitate are acesta.

 

Sunetul trebuie sal reglezi la taria de aprox 80dB in pozitia din care asculti/auzi ampliful ..daca este mai tare sau la un volum mai mic se schimba perceptia timbrului . ( dB...vorbit normal intre doi oameni la distanta intre ei de aprox 0.5m este de aprox 74dB intr0un mediu fara zgomot de fond deranjant ,,,deci 80 dB a fi cand ar striga cineva de la 0,5m...

La fel si la mixare trebuie sa se asculte la aprox 80dB altfel la redare pe diferite scule de catre ascultatori care regleaza aprox acest nivel de tarie in casa sau sala de auditie vor auzi un sound dezechilibrat ca si raport inalt medii joase .

 

Pe scena la diferite distante de amplif o sa ai perceptie de echilibru timbral foarte diferit ..

 

De urmarit explicatii ,,....pe langa multe alte ce se pot gasi pe net ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Guthrie Govan se aude in GG Amp !!! :D , bineinteles prin mana lui Damian Rusu.

Chitara Music Man direct in amp , cu un delay "Time Machine" de la Vox , in bucla de efect.

Cabinet Marshall 1936 cu V30 . De fapt cabinetul este nou si imprimarea a fost facuta pt test cu microfoane SM57 si RODE NT-1A, amplificatorul avand urmatoarele setari :

post-11706-0-85750100-1397859403_thumb.jpg

post-11706-0-35279100-1397861021_thumb.jpg

test.mp3

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Florea, eu cred ca tu ai probleme serioase cu EU-l tau! Din punct de vedere muzical ti-am mai zis: nu vorbim aceeasi limba. Nu te obosi sa-mi raspunzi daca esti frustrat si nu ti-ai luat pastilele. Respecta marii chitaristi, invata de la ei muzica, de-ale chitarei si poate ce sa comentezi, cand sa comentezi etc.

Edited by bandibalog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu te-am invitat pe tine, nu pe Ford. Bullshit-ul lui și al altor fanboys l-am auzit deja, și totuși cumva nu se poate compara cu ce iese din gura lui Dumble însuși.

În continuare nu observ legătura cu restul discuției sau intenția lui Arpi; există și thread cu rig rundowns.

Ce vrei sa-ti spuna Bandi ? Cum este facut traful de iesire al amplificatorului ??? Or what kind of expectation you have ???

Bandi a spus foarte bine . Atentie,urechile mari , deschide mintea si invata.! Dar din pacate , propria ta ignoranta este cel mai mare handicap al tau. Vrei sa discuti despre acest instrument ignorand tot ce este specific acestuia. Si asta nu din cauza ca nu ai putea sa inveti, ci pt simplu motiv ca te-ai incorsetat in propriile prejudecati ...so, you really don't want .

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa discuti despre acest instrument ignorand tot ce este specific acestuia.

Aparent ceea ce e specific include "armonici fragile care supraviețuiesc mai bine în vid decât în cristale" și multe alte povești paralele cu realitatea. Nu, merci, nu doresc să devin credincios adevărat dacă asta implică renunțarea la rațiune. Prefer să rămân cu "ignoranța" mea.

 

Or what kind of expectation you have ???

Ceva similar cu restul de două'j de pagini unde Arpi a cam vorbit singur: "Am folosit X în situația Y pentru că Z și sună cam așa.". Dar voi preferați să vorbiți despre mine, nu despre subiect.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Te rog sa ma crezi ca daca nu ai face atata troll , nimeni nu s-ar deranja . Dar cand Roben Ford ,care a facut istorie in muzica , discuta despre "TONUL" obtinut de el (subiectul topicului de fata) si este desconsiderat total, nu stiu ce ai vrea sa mai auzi !?!

 

P.S. Ce diletant si Dumble asta !!! Un idiot care a realizat un amplificator genial .

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Un idiot care a realizat un amplificator genial .

Ne poți spune ce face acest produs "genial", în afara opiniei publice? Știu că la români și restul țărilor post-sovietice cultul sculelor e și mai grav decât în Occident, așa că acest Kim Kardashian al amplificatoarelor e visul ud al fiecărui frecător de lampă. Dar obiectiv vorbind ce-l face extraordinar în afară de faptul că-i famous for being famous? Apropos de asta, într-un episod viitor va trebui să discutăm și despre Lovepedal.

 

Uite, Sorin a făcut o observație pertinentă: "tonul" e puternic influențat de difuzoare (și incintă); a și exemplificat (deși poate nu optim: v. camera mic).

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu are difuzoarele care i s-ar potrivi mai bine ampului. si chitarei ;)

 

 

asta este ce "trebuie",, sau variantele actuale de two- rock, echipate cu 4x ragin cajun.

cu v30 suna a v30, nu a dumble os.

Singing sustain, foarte foarte frumos tonul!

 

Eu in general nu prea sunt adeptul amplificatoarelor pe lampa cu potentiometru de drive, tot mai interesant e atunci cand il fortezi cu o pedala. Acum depinde si cu ce pedala. Si mai depinde si ce canti.

 

Ce am mai descoperit de curand: o pedala destul de interesanta, dar cum ma cunosc nu o sa mi-o cumpar niciodata pentru ca as scoate probabil 1 sound care sa-mi placa cu adevarat, si pe ala probabil nu l-as folosi foarte des.

https://www.youtube.com/watch?v=YgOCTHjxS0w

 

 

Si asta e foarte tare, dar din pacate, nu prea are multe utilitati:

https://www.youtube.com/watch?v=NRtm8GaarLA

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Ne poți spune ce face acest produs "genial", în afara opiniei publice? Știu că la români și restul țărilor post-sovietice cultul sculelor e și mai grav decât în Occident, așa că acest Kim Kardashian al amplificatoarelor e visul ud al fiecărui frecător de lampă. Dar obiectiv vorbind ce-l face extraordinar în afară de faptul că-i famous for being famous? Apropos de asta, într-un episod viitor va trebui să discutăm și despre Lovepedal.

 

 

Un potop de cuvinte pe-un pustiu de idei.

 

-"speranta moare ultima": util de conspectat https://www.google.ro/url?q=http://www.sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/sindromul-asperger_28&sa=U&ei=dmxXU--ZAuWWyQPMzoGAAQ&ved=0CCcQFjAB&usg=AFQjCNHjB278g1M6kaj3GB31gnzx3Gk1Ew

 

On topic: @sorin 65 este motivat in a exemplifica pertinent fiind nu numai erudit, ci si un talentat chitarist, nu un purtator"ilegal" de instrument

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Îmi amintește de paradoxul condiției românului: e ultra-naționalist dar muncește doar prin străinătate. Mentalitatea in group/out group e mai puternică decât logica.

Propun o soluție la problema asta: ca să nu vă mai roadă ce pot și ce fac eu și prin ce ilegalități mi-am procurat instrumentele, imaginați-vă că pune altcineva întrebările mele. Pentru că cu logica n-avem nici o șansă, trebuie să discutăm ca la grădiniță.

E.g.: dacă Sorin sau Santana sau Satriani v-ar întreba ce face ODS-ul extraordinar, ce i-ați răspunde?

Link to comment
Share on other sites

E.g.: dacă Sorin sau Santana sau Satriani v-ar întreba ce face ODS-ul extraordinar, ce i-ați răspunde?

uite, ma intreb eu pe mine ce face ods-ul.. sau alt amp "magic" pt ca exista si de astea, chiar daca nu este necesar sa ai acelasi model de amp ca sa fie "magic":

raspunsul este: te inspira! sunt ferm convins ca asta ti ar raspunde si ceilalti doi S :)

Link to comment
Share on other sites

Îmi amintește de paradoxul condiției românului: e ultra-naționalist(gresit timpul verbului, a fost) dar muncește doar prin străinătate(gresit: unii muncesc altii mai norocosi interpreteaza). Mentalitatea in group/out group e mai puternică decât logica(adularea"mentorului nordic" ..si prin like-uri??...spirit de turma spuneai!?...

Propun o soluție la problema asta: ca să nu vă mai roadă ce pot și ce fac eu și prin ce ilegalități mi-am procurat instrumentele(gresita interpretarea; purtator"ilegal"de instrument e metaforic unul ce-i "paralel"cu muzica), imaginați-vă că pune altcineva întrebările mele. Pentru că cu logica n-avem nici o șansă, trebuie să discutăm ca la grădiniță.

E.g.: dacă Sorin sau Santana sau Satriani v-ar întreba ce face ODS-ul extraordinar, ce i-ați răspunde?

 

- pentru intrebarea-ti astfel pusa raspunsu-i pe masura: "te gadila in mod placut la ureche"

 

On topic, da, intradevar te inspira(ODS-ul) si-ti creaza un ascendent in comunicarea muzicala, permite prin particularitatile tehnice o exprimare personala si personalizata a partiturii, genereaza placerea de a interpreta, e un suport original ptr.usurarea aplicarii tehnicilor interpretative specifice instrumentului, adica"raspunde" ....si nu in ultimul rand "nu te lasa"...sau chiar DACA, exista solutii oferite de PROFESIONISTI care n-au urmat "marele exod".

Nu este recomandat(ODS-ul) persoanelor suferinde somatic.

Link to comment
Share on other sites

Mentalitatea in group/out group e mai puternică decât logica.

Invocarea atat de frecventa a termenului "logica", nu-ti garanteaza calitatea retoricii. Daca modelul de gandire este gresit , logica genereaza erori .

Nu faci altceva decat sa generezi confuzie in randul celor mai incepatori ca tine....asta ca apropos ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

catre sunt ....Made in USA ??

 

Ibanez ?????????? exista ?

 

Care Gibson este original ??? in jur de 12 companii produc Gibson mai bune decat cele din fabrica oriiginala si au logoul Gibson ...

degeaba scrie pe diecare surub Made in USA unele niciodata nu au fost produse in america

etc..........

Ibanez si Fender MIJ sunt considerate cele mai bune ..

 

Cele mai multe au "logo"-ul dar sunt produse de cine stie cine ....lutieri , firme mici/mari ..in subcontracte

multe sunt mai bune decat cele originale ! daca exista firma oricinala si nu doar un "logo" la unele maxat specificatiile ( minime) si proiectul o fi al celor care detin si logoul ....

 

interesant videoul ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.